Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Srbi ništa ne rade i neće da rade

elitemadzone.org :: MadZone :: Srbi ništa ne rade i neće da rade

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 25743 | Odgovora: 151 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade11.09.2011. u 22:13 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Sasvim je druga stvar ako neko hoce da mu drustvo omoguci da ne radi, zato sto, eto, on smatra da mu SLEDUJE nadoknada za njegov nerad... Na nivou pojedinaca, to je samo nivo decijih snova... medjutim ako ne tako mali deo drustva pocne da smatra da im tako nesto pripada, to onda postaje malo veci problem.
Srecom Srbija nije finansijski sposobna da tako nesto ostvari, cak se otislo u drugu krajnost. U nekim zapadnim zemljama socijalna pomoc je nacin na koji zivi veliki broj ljudi. Znam za primere u Danskoj, Engleskoj i Kanadi, a verovatno je i u drugim razvijenim zemljama slicno. Ljudi to zloupotrebljavaju. Pa opet, niko ne kaze za Dance, Engleze i Kanadjane da su lenji i da nece nista da rade. Lencuga i lezilebovica ima svuda u svetu. Generalizovanje ove pojave na nivou nekog naroda je cist bezobrazluk.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade11.09.2011. u 22:21 - pre 153 meseci
Ne postoji socijala kao na zapadu ali postoje prenaduvane drzavne jasle od kojih sto direktno sto indirektno zivi dosta ljudi. To o lenjosti iz clanka je zestoka budalastina kao i sve generalizacije. Ne vredi o tome raspravljati.

Ne mogu se ljudi tek tako prosto podciniti zakonu ponude i potraznje. Postoji neki donji limit ispod kog se ne isplati raditi kod nekog poslodavca vec zivotariti od onog sto podari "priroda i drustvo". Tako da cena rada u Srbiji dok god se nalazi na evropskom tlu ne moze pasti na nivo Indije ili Kine. Naravno dok Kinezi ne pregaze sve :)

[Ovu poruku je menjao HeYoo dana 11.09.2011. u 23:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
*.205.62.164.robi.com.mk.



+228 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade11.09.2011. u 22:27 - pre 153 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Savrseno je OK ako je neko grebator unutar svoje familije - to je onda njihova licna stvar, ako imaju love da nekom clanu porodice omoguce da ne radi... niko im to ne moze zabraniti. A i zasto bi - njihova lova, njihovo pravo da je trose kako god hoce.

Sasvim je druga stvar ako neko hoce da mu drustvo omoguci da ne radi, zato sto, eto, on smatra da mu SLEDUJE nadoknada za njegov nerad... Na nivou pojedinaca, to je samo nivo decijih snova... medjutim ako ne tako mali deo drustva pocne da smatra da im tako nesto pripada, to onda postaje malo veci problem.


Upravo tako, to i ja pricam celo vreme. Ako neko ima porodicu ili nekoga svoga da ga izdrzava i ovaj izdrzavani nece da radi, odakle pravo drugima da se mesaju u to. To je interakcija izmedju tih osoba i to je njihovo pravo, mozda jednostavno uzivaju u tome.

Ne pricam ja o pojedincima koji bi da nista ne rade i da cekaju da ih drzava izdrzava ili da ja trebam nekoga da izdrzavam ko mi nije nista i nece da radi. Ja sam pricao o pojedincima kao sto sam i ja, koji nista ne traze od drzave ( ja ne koristim ni drzavno zdravstvo), koji nalaze neke svoje nacine da dolaze do para za podmirivanje svojih egzistencijalnih potreba, ali ne zele da idu na posao svaki dan. Pricam o pojedincima kojima nije primarni cilj da imaju sto vise i sto skuplje, vec se zadovoljavaju nekim optimumom izmedju svojih potreba i svojih mogucnosti, ali nemaju zelju da imaju stalan posao ili da su optereceni time da moraju mnogo da rade da bi kupovali skupe atomobile, skupe kuce i slicno, vec im je primarno da sto vise uzivaju u nekim drugim zivotnim radostima.
Mozda je medju onima koji ceo dan sede po kaficima ili kafanam velik broj onih koji su pronasli nacine da se ovako ili onako snalaze za pare i ne zanima ih da rade ceo dan, vec se zadovoljavaju time da sebi mogu obezbediti slobodu da mogu organizirati svoj zivot kako je njima drago.
Imam ja nekoliko prijatelja koji su takodje odabrali taj nacin zivota, medjutim kad ja taj svoj stav objasnjavam svojim kolegama Amerikancima, vecina njih me nerazume. Mene brine sto i ovde pocinje da mi se javlja taj problem. Ne mogu da objasnim ljudima da mi je mnogo bitnije da li mi se to sto radim dopada i koliko me to ispunjava u odnosu na visinu zarade koju mogu ostvariti.
Taj momenat je tesko objasniti ljudima, jedni nemaju i kukaju (njih razumem), drugi imaju ali kukaju po navici, po nekoj inerciji, trecima je sve malo i u stanju su da rade ceo dan da bi zaradili jos. Malo ljudi sam sreo koji su postigli nivo da im je dovoljno i da sada zele da sede i uzivaju.
 
Odgovor na temu

jandrino jato

Član broj: 282774
Poruke: 72
*.static.kdsinter.net.



+103 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade11.09.2011. u 22:30 - pre 153 meseci
http://www.pressonline.rs/sr/v...i+za+pet+puta+manje+plate.html
 
Odgovor na temu

maliradojca

Član broj: 55393
Poruke: 242
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+132 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade11.09.2011. u 22:36 - pre 153 meseci
Wikileaks je mozda bio istinit sa onim klipom iz Iraka, a sada je vise nego upitna istinitost tih "izvestaja".
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 01:24 - pre 153 meseci
Sa linka koji je ostavio Jandrino jato izdvojio bih par komentara, apsolutno oslikava i ovu diskusiju ovde:
Citat:
Stefan Ivanišević (19), student
- Neradan smo narod i za to imamo primere na svakom ćošku. Danas je lakše pronaći izgovor nego raditi i to je jednostavno činjenica.

Citat:
STUDENT ZNA
eto student od 19 god, kome drzava placa skolovanje, tata i mama ga oblace i hrane i koji ce sutra da ode da radi negde drugde kad ga mi koji radimo i od naseg poreza skolujemo, eto on ZNA DA SMO MI NERADAN NAROD! sto ga ne pitaste ima li kakav posao koji mu pomaze da finansira svoje studije? lepo je rekla ta penzionerka: ne radi omladina, ceka drzavu da im NESTO OBEZBEDI!

Citat:
tako je!
moja prijateljica je bila u nemackoj i kaze da su cene u supermarketima oko 10 posto jeftinije nego kod nas, cene stanova za izdavanje su otprilike kao kod nas, a plate im deset puta vece! s obzirom u kakvoj drzavi zivimo, jos i super radimo! ja (kao i mnogi moji prijatelji) imam platu sa kojom jedva prezivljavam, a zavrsila sam fakultet! pored toga, radim u jako losim uslovima, svakog dana prolazim kroz razna ponizenja, a ne mogu da tuzim gazdu jer ima toliko novca da moze da plati najbolje advoke, cak i podmiti sudije ako treba! a ne mogu da dam otkaz, jer ne znam kako i gde bih nasla drugi posao, mesecima se prijavljujem na oglase, povlacim po intervjuima, i niko nista! jer svi imaju neke sestre, supruge, ljubavnice koje planiraju da zaposle. i kako ja da se osecam u drzavi koja mi ne daje apsolutno nikakve nade u bolju buducnost! ma koliko se trudila, radila, usavrsavala, nikada nisam dobila adekvatnu nagrada. nakon 10 godina rada, evo, digla sam ruke, i sada radim po principu "ne mogu da me plate toliko malo koliko malo ja mogu da radim". a ja nisam jedina koja tako razmislja. zemlja nam je trula a napori jalovi.


 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 07:32 - pre 153 meseci
Srbi nisu lenji ali su definitivno jako glupi, užasno glupi, i to baš onako generalno.

Dvadeset godina povlačenja za nos od strane medija nije bilo dovoljno da se razvije kritički otklon prema novinskim tekstovima. Tako da je moguće da svaka zlonamerna budala plasira šta god hoće u naslovu i da se na to upeca zapanjujuće veliki broj idiota. Komentari koji uslede samo odražavaju frustracije koje veze nemaju ni sa samom temom, a kamoli sa onim što se zaista desilo ili izjavilo, a što je tzv. ”novinar” u svom tekstu izvitoperio.

Da se neko potrudio da pogleda šta u depeši zaista piše, našao bi sledeće:
Citat:
People are neither incompetent nor lazy in Serbia, but low productivity and mobility of labor, mass unemployment, long-term unemployment, low wages, and high wage disparities among the employed with similar qualifications have eroded the will and the incentive to work.


Dakle, čovek eksplicitno kaže kako Srbi nisu ni lenji ni nekompetentni ali ko njega jb kada su nam na televizor i u novine rekli da jeste tako rekao. Znači stvarno je zapanjujuće takvo nerezonsko uranjanje u probleme, pokušavam da zamislim jedno beslovesno govedo kako bi reagovalo na nešto što su mu pre toga radili dvadeset godina i mislim da bi 21. godine zastalo i reklo sebi: čekaj bre, nešto mi ovde smrdi, mislim da sam ovo već negde video i da nije valjalo. E vredni i kompetentni Srbi još nisu uzrasli do tog stadijuma tokom evolucije.

Mislim, šta reći na one komentare sa B92, tipa: ”jes', a oni su debeli i glupi” ili ”oni svi žive na socijali, a nama su našli da sru” ili ”to je zato što smo hteli demokratiju i kapitalizam, eto vam ga na sada” i ostale. Dakle baš moraš da budeš žešće glup pa da po 1001. put nasedneš na laž koju ti prodaju u vidu naslova, a posle toga i da teraš neke frustracije čiji se uzroci samo marginalno dotiču konkretne stvari.

I to je samo neki mass medij, gde se zapatilo dosta budala koji su provalili internet pa sad tamo komentarišu ono što su do juče opanjkavali ispred dragstora. A šta reći za kometare ovde ili među kakvom drugom obrazovanijom ili tehnički nastrojenom populacijom? Tuga!

[Ovu poruku je menjao Devanagari dana 12.09.2011. u 09:07 GMT+1]
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 07:41 - pre 153 meseci
Hajde sada ti nama objasni u čemu je razlika između lenjosti i nedostatka motiva za rad?
 
Odgovor na temu

Lazar-I

Član broj: 6950
Poruke: 169
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+727 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 07:47 - pre 153 meseci
Lenj čovek nema motiva za rad bez obzira na uslove.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 08:11 - pre 153 meseci
Citat:
Count Zero: Hajde sada ti nama objasni u čemu je razlika između lenjosti i nedostatka motiva za rad?

Pa za tebe koji si uopšte postavio takvo pitanje slobodno mogu da kažem kako nikakve razlike nema ali za nekoga ko bi imao nameru da uredi stanje u privredi slash državi u tome je sva razlika.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 08:42 - pre 153 meseci
Aha, vi pod lenjost podrazumevate ono "mrzi me da ustanem da sipam vode, iako sam žedan", je l' to?
E, a ja mislim da je ta "lenjost" o kojoj je ovde reč, bez obzira na tamo neke depeše - što kaže Isak - tračarenja, jeste nesposobnost prelaženja granice samoinicijative, osamostaljivanja, ali pre svega rada na sebi, koristeći se raznoraznim opravdanjima, koja nisu ništa drugo do odbrambeni mehanizmi, ukorenjeni verovatno kroz istoriju. I ti "mehanizmi" upravo i izazivaju to što nazivaš "glupošću", jer očito ovaj narod nije retardiran gledajući IQ, je l' da?

Neki se bune što se veliča Rajs. Pa, čovek je video da se sje*o što je otišao iz Švicarske, pa je to dokumentovao u svojevrsnom testamentu, koji je ipak pozitivan - on Srbima ne želi zlo, već upravo apeluje da ga "počuju" i urade nešto.
A tu "lenjost", pa onda korumpiranost i sl. upravo pravda istorijskim uticajima, što ne znači da treba da se sad vajkamo još 500 godina.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 08:47 - pre 153 meseci
Citat:
HeYoo: Ne mogu se ljudi tek tako prosto podciniti zakonu ponude i potraznje. Postoji neki donji limit ispod kog se ne isplati raditi kod nekog poslodavca vec zivotariti od onog sto podari "priroda i drustvo".

Neki narodi sjede tako u toj "prirodi i drustvu" i ocekuju da ce neka fabrika pasti sa neba pored njihovog sela i da tako samo od sebe nekad treba da dodje bolje vreme, pa ce onda i oni da uzmu da rade.
Civilizacija se ne razvija na taj nacin - tako se odumire, i mnogi narodi su takvom politikom "cekanja boljih vremena" vec nestali sa pozornice evolucije.
Nista novo pod kapom nebeskom...
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 09:21 - pre 153 meseci
Aha, sada se misli na opste dobro civilizacije, kada je radnik u pitanju a kada radnik trazi da firme rade za opste dobro civilizacije, vi branite firme.
E bas cu da se zrtvujem za civilizaciju, meni je moj licni zivot vazniji. Neka uredi stvari u drzavi onaj koji je placen za to.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 09:56 - pre 153 meseci
Citat:
Neki narodi sjede tako u toj "prirodi i drustvu" i ocekuju da ce neka fabrika pasti sa neba pored njihovog sela i da tako samo od sebe nekad treba da dodje bolje vreme, pa ce onda i oni da uzmu da rade.
Civilizacija se ne razvija na taj nacin - tako se odumire, i mnogi narodi su takvom politikom "cekanja boljih vremena" vec nestali sa pozornice evolucije.
Nista novo pod kapom nebeskom...


Mani sad civilizaciju. Svako ima svoj zivot i gleda da ga prozivi najbolje sto moze. Nigde se prosecni pojedinac na posvecuje podizanju "civilizacije" ako nema opipljive koristi i mogucnosti za licni boljitak.
Zasto bi neko radio kod nekog treceg za pare koje mu ne obezbedjuju skok iz standarda koji moze da obezbedi u domacoj radinosti?
Na kraju krajeva zasto pricati samo o ljudima sa "dna"??? Ovde se javlja masa ljudi koja nije ostala da podize "civilizaciju" vec je otisla tamo gde se njihov rad ceni i gde ih sistem ne sputava.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 10:21 - pre 153 meseci
Citat:
HeYoo:  Nigde se prosecni pojedinac na posvecuje podizanju "civilizacije" ako nema opipljive koristi i mogucnosti za licni boljitak.

Mogucnost za licni boljitak je bolja drzava u kojoj pojedinac treba da zivi.
Zbog toga normalni ljudi i rade zajednicki, jer ne moze svako za sebe da napravi drzavu.
Zbog toga su se porodice udruzuivale u plemena, plemena u horde, horde u narode itd...

Neki narodi na nivou kolektivne svijesti mogu da shvate da je za sve bolje da se odreknu nekih od trenutnih licnih "komocija" i investiraju nesto od svog licnog rada u zajednicko dobro da bi im se to kasnije vratilo i isplatilo na neke druge ili iste nacine.
Neki to ne mogu da shvate i hoce sve odmah i sad, te stoga nemaju nikakav plan za buducnost niti investiraju ikakav trud, rad, novac ili bilo kakve druge vidove vrednosti u buducnost.
I to je u redu, samo je glupo da onda kukaju kako oni ne rade zbog toga sto im je drzava sranje, a radili bi i oni kad bi i oni imali drzavu ko sto imaju Svabe.
Samo sto previdjaju da su Svabe do svoje drzave dosli drugacijim rezonovanjem i postupanjem nego onim kojeg oni zagovaraju.

Medjutim, to ipak ne znaci da su ljudi pojedinacno ljeni, glupi ili pasivni, ali svakako jesu kolektivno.
Ono sto na ovom podnoblju 'ladno prolazi uz par cinicnih komentara i zajedljivih novinskih naslova bi u nekim "normalnijim" sredinama dovelo do mini-revolucija, masovnih vjesanja i sl.
Tako da - sam pao sam se ubio...
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.opera-mini.net.



+253 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 10:33 - pre 153 meseci
Jos kada bi malo obrazovanija ekipa sa ovog foruma objasnila zasto je bolje da se novac nalazi u dzepovima ljudi nego da spava na racunima firmi, umesto sto ih brane, bilo bi odlicno. Posto je meni malo teze da pretocim misao u poruku.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 10:46 - pre 153 meseci
Nema nista od revolucija. Umorni su ljudi od toga. Svasta se ovde izdogadjalo za relativno kratko vreme tako da to planiranje i odricanje zarad buducih pokoljenja moze lako da ode u vazduh. Patriotizam se nazalost sveo na podizanje tri prsta, Kosovo i Djokovica. Moze se ova tema mnogo rasiriti u potrazi za odgovorom zasto i kako se ovde desava sta se desava ali mislim da je sa prosecnim pojedincom ovde sve OK.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 11:07 - pre 153 meseci
Citat:
Count Zero: Aha, vi pod lenjost podrazumevate ono "mrzi me da ustanem da sipam vode, iako sam žedan", je l' to?

Da.

Citat:
Count Zero: I ti "mehanizmi" upravo i izazivaju to što nazivaš "glupošću", jer očito ovaj narod nije retardiran gledajući IQ, je l' da?

Ne, bio sam jasan na šta sam konkretno mislio kada sam pisao o gluposti, nemoj da konstruišeš kada nema potrebe, lepo sve piše.

U međuvremenu je Odin D. napisao to što je napisao ali u najkraćem, odavno je uspostavljen začarani krug, odnosno spirala, gde se i poslodavci i radnici trkaju ko može više da ”zjb” onog drugog, a zapravo sebe. Ključni faktor: nesposobnost da se sagleda perspektiva dalje od prvog sledećeg obroka. Kako god ko objašnjavao stvari, najgore prolaze savesni i vredni ljudi jer objektivno oni ovde mogu samo da propadnu. U retkim slučajevima mogu da prođu kao dobro ali zapravo neuporedivo gore nego što bi prošli u normalnoj sredini, ali kažem po pravilu propadaju. Mogu samo da postanu isti kao i svi ostali i ništa drugo. To je spirala o kojoj sam pisao. Ko će da promeni stvari, hoće li da doleprša dobra vila i da mahne štapićem? Tu već ulazimo u priču iz mog potpisa, gde ljudima s ovih prostora u mizeriji i bedi prolaze vekovi dok čekaju događaj planetarnih razmera koji će ih konačno osloboditi stranog zla koje im ne da da žive normalno…
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 11:18 - pre 153 meseci
Citat:
Ne, bio sam jasan na šta sam konkretno mislio kada sam pisao o gluposti, nemoj da konstruišeš kada nema potrebe, lepo sve piše.

Ti si se osvrnuo na verovanje novinskim napisima, ali "glupost" nije samo u tome, zar ne?
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+726 Profil

icon Re: Srbi ništa ne rade i neće da rade12.09.2011. u 11:38 - pre 153 meseci
dovoljno sam dugo radio za strane poslodavce koji posluju ili su poslovali po vecini zemlja EU, poslovali su u zemljama nasih suseda, izstocnih i zapadnih.

mislim da je njihovo misljenje mnogo objektivnije od misljenja ljudi koji 1. nikada nisu bili u objektivnoj poziciji poslodavca koji posluju u razlicitim zemljama zaposljavajuci razlicite nacije 2. ovde citamo misljenja srba koja su tipicno zveda/partizan stila, znaci najvijacki obojena, od onih koji amputiraju antropologiju i istoriju pa samo patrljke koriste za svoja izlaganja, do onih koji se ni ne trude da iza navijackog stava razviju neku logiku...

strani poslodavci su prezadovoljni. par je razloga. lako nalaze obrazovanu radnu snagu. radna snaga poslusna. radna snaga brzo uci. radna snaga radi duplo radno vreme i ne buni se u nedostatku alterantive. radna snaga jeftinija nego bilo gde, a prezadovoljna novcem.
ono sto im se ne svidja, sto radna snaga zna da pukne i sve posalje u pm, kada skapiraju da kolicnik plate i radnog vremena i nije neki, pa kada zapale preko.

namazan strani poslodavac brzo ulazi u sistem poslovanja sa domacim politicarima, pa i njih podmazujuci, najcesce samo dozvolom da se kite tudjim perjem, dobijaju privilegije kakve tesko izboksuju negde drugo.
to isto znaci da ako poslodavac ne zna sa nasim drzavnim sistemom, moze brzo pobeci odavde.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Srbi ništa ne rade i neće da rade

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 25743 | Odgovora: 151 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.