Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako Maxi povećava promet...

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kako Maxi povećava promet...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11108 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 14:15 - pre 153 meseci
@VP6919

Kao sto zeni dam svoju karticu i ona ode na bankomat i podigne pare, sto bi bilo problem da ode isto tako u MAXI i kupi nesto sa mojom karticom?


Sto bi Maxi imao strozije kriterijume od bankomata?


"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

VP6919
Saša G.
Sam svoj majstor
Beograd

Član broj: 287536
Poruke: 1
192.162.53.*



+118 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 14:22 - pre 153 meseci
Za "Jagnjeca brigada"
Nisi samo napisao da li imaš karticu sa pinom ili bez pina...

I da....ako već daješ ženi svoju karticu, zar nije elegantnije da izvadiš dodatnu karticu, na njeno ime. Pa da supruga ima svoju karticu,a ne da nosi tvoju.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 14:41 - pre 153 meseci
Citat:
bakara: A jel? Ti si to video?


Koje? Da terminal napise "oduzeti karticu"? Da, naravno.

Citat:
Koja banka ti je izdala takvu karticu (nesto sumnjam da je banka) mislim da je krajnje vreme da nam kazes?


A ja mislim da je krajnje vreme da vas dvojica sami dodjete do nekih zakljucaka :)

Citat:
Pa @java je samo napravio primer, ali predpostavimo situaciju gde ulazi zena sa karticom na kojoj je musko ime...jasno je da ne moze potpisati...


Nije. Kao sto rekoh, mogu da trazim da pise bilo sta na kartici.

Druga stvar, u Srbiji postoje gradjani takvih nacionalnosti gde se ne zna ni sta je ime a sta prezime a kamoli da li je musko ili zensko. A zamisli tek da ti dodje neki kinez. To nije podatak koji sluzi za autorizaciju niti merchanta treba taj podatak da opterecuje.

Citat:
Evo recimo na pr. opste poznati g. Ceda Jovanovic cesto daje svoju karticu nekom da se naplati sa nje... kartica je sa potpisivanjem, on sutra moze da kaze da je kartica zloupotrebljena...sta prodavac da radi?


Prodavac sta da radi? Nista. Nema nikakve veze sa njim cela prica. U ugovoru o koriscenju kartice koju korisnik kartice ima sa bankom je navedeno da korisnik snosi svu odgovornost do momenta prijave kradje banci a da banka snosi svu odgovornost nakon momenta kada je korisnik prijavio kradju. Ako je transakcija uredno prosla odnosno terminal rekao "ok" onda znaci da korisnik nije prijavio kradju i trosak ide na njegov racun.

Takodje je u tom ugovoru navedeno da je korisnik odgovoran za koriscenje kartice. Ako ce on da daje karticu trecim licima da se sluze njegovim novcem to je iskljucivo na njegovu odgovornost.

A ako je kartica sa potpisivanjem i onaj ko se pojavi sa tom karticom ume da se potpise kao vlasnik kartice onda nema nikakvih problema.

Citat:
E ovo je sustina, znaci i ti bi odbio takvog kupca!

Samo sto bi ga ti odbio kad si vec naplatio sa kartice. :D


Ne, ja ne bih odbio kupca nego transakciju. A transakcija nije gotova (proceduralno) dok se slip ne potpise. Trgovac ne moze da pravda ni jednu transakciju samo elektronski vec mu trebaju i potpisani slipovi. A nisam mu nista naplatio sa kartice vec sam stavio na pending koji moze da se skine sa istog tog terminala tako da je najmanji problem "stornirati" celu transakciju.

Citat:
btw, "mudre" kupce kakav si ti ja zamolim da napuste lokal, ne zelim da gubim vreme sa takvim kupcima.


Nema problema, mogu ja i napolje da izadjem pa odatle da zovem policiju da dodje da sastavi zapisnik.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 14:50 - pre 153 meseci
Citat:
Informer:Ne, ja ne bih odbio kupca nego transakciju. A transakcija nije gotova (proceduralno) dok se slip ne potpise. Trgovac ne moze da pravda ni jednu transakciju samo elektronski vec mu trebaju i potpisani slipovi. A nisam mu nista naplatio sa kartice vec sam stavio na pending koji moze da se skine sa istog tog terminala tako da je najmanji problem "stornirati" celu transakciju.

Iz ovoga se lepo vidi da ne znas kako se naplacuje sa kartica i sta se radi sa slipovima.

Citat:
Informer: Nema problema, mogu ja i napolje da izadjem pa odatle da zovem policiju da dodje da sastavi zapisnik.

A za sta policija?
Bas si zanimljiv neki lik
Koliko u opste imas godina?



Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 14:57 - pre 153 meseci
Citat:
Jagnjeca brigada: @VP6919

Kao sto zeni dam svoju karticu i ona ode na bankomat i podigne pare, sto bi bilo problem da ode isto tako u MAXI i kupi nesto sa mojom karticom?


Sto bi Maxi imao strozije kriterijume od bankomata?

Nema maxi strozije kriterijume, nego prodavac ne treba da dozvoli zloupotrebu kartice, cekova, falsifikovanog novca...sve je to isto.
Bankomat jedino moze da proguta karticu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 15:08 - pre 153 meseci
Citat:
bakara: Iz ovoga se lepo vidi da ne znas kako se naplacuje sa kartica i sta se radi sa slipovima.


Da, zato sam dosao ovde da me merchant uci karticarskom poslovanju :)

Citat:
A za sta policija?


Da se napravi zapisnik da si me izbacio napolje i da nisi hteo da prihvatis ispravno sredstvo placanja. Posle se taj zapisnik prilozi uz prijavu trzisnoj inspekciji.

Citat:
Nema maxi strozije kriterijume, nego prodavac ne treba da dozvoli zloupotrebu kartice, cekova, falsifikovanog novca...sve je to isto.
Bankomat jedino moze da proguta karticu.


Falsifikat nije isto sto i zloupotreba.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 15:33 - pre 153 meseci
@Informer

Zanimljivo pises ali cesto koristis rec "merchant". Sta je to? Ovi drugi pisu o "trgovcima", a ti o nekim "merchantima", mozda je tu nesporazum?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 15:35 - pre 153 meseci
Izvinjavam se, profesionalna deformacija. Pazicu ubuduce.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 18:20 - pre 153 meseci
a da nisi kojim slučajem vlasnik banke?
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 22:32 - pre 153 meseci
Xexe... nisam :) Ali... iz tvojih usta u Bozije usi :)))
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...23.09.2011. u 23:19 - pre 153 meseci
Zabrana legitimacije za kartice vazi iskljucivo za Ameriku, i sigurno ne vazi u Evropi. U Nemackoj ce ti recimo MediaMarkt skoro uvek traziti ID i ima pravo da odbije ako ne pokazes.
Kod nas ne postoji zabrana trazenja ID i odbijanja transakcije.

Ako je kartica sa potpisom, vaze drugacija pravila od kartica sa pinom. Kartica sa potpisom ide na teret vlasnika za sve racune do trenutka prijave kradje (naravno ako se slazu potpisi), i tu prodavac nema razloga da trazi ID ako se slaze potpis.
Za kartice sa pinom nema razloga da trazi ID jer ako prodje PIN opet ide na teret vlasnika ako do tog trenutka nije prijavio kradju.
Vlasniku ne idu na teret samo racuni koji su nastali nakon prijavljene kradje. Ko misli drugacije, po bilo kom zakonu, neka samo pomisli koliko bi zloupotreba ovo donelo.

Takodje, stoji u ugovoru za Visa/MC cak i za Ameriku, da prodavac ima pravo da zahteva ID ako smatra da je kartica ukradena. (sto ne znaci da sme od svakoga da trazi, ali ima pravo!)

Prodavac ne da ima pravo da ti trazi legitimaciju, vec u nekim slucajevima mora - za prodaju alkohola i cigareta recimo MORAS da pokazes, po zakonu. (to da li kod nas traze svakome je drugo pitanje). U stvari ne moras, ali ne mozes da kupis onda :)
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...24.09.2011. u 08:54 - pre 153 meseci
A o kojim tacno pravilima i ugovorima se radi?
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 852



+152 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...25.09.2011. u 14:36 - pre 153 meseci
A sto je tolika sramota pokazati LK, jel mozda pise tamo koliki mi je?



[Ovu poruku je menjao DrJekyll dana 25.09.2011. u 18:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...25.09.2011. u 19:13 - pre 153 meseci
Da se razumemo, ne radi se o tome da li je problem pokazati licnu kartu niti zelim da neko shvati da se ovde propagira kupovina kradenim karticama vec samo zelim da skrenem paznju na to da trgovac ne sme da zabrani kupovinu tudjom karticom.

On sme da proveri sa bankom da li je sve u redu sa kartcom (mada ce POS terminal to da proveri umesto njega) i sme da proveri potpis ako je potreban za tu vrstu kartice ali nije njegov posao da ustanovljava da li je kartica kradena ili nije.

Neko je spomenuo koriscenje atm-a. Potpuno je ista stvar. Ako onaj ko je ubacio karticu zna pin dobice pare i to je to. Ne treba otisak prsta niti provera potpisa. Ruku na srce atm ce za vreme transakcije napraviti nekoliko fotografija (prvu kad se ubaci kartica, drugu kad se izabere jezik, trecu kad se unese pin... itd) ali ta kamera nece vrsiti analizu lica i transakcija ce biti dozvoljena ako ima dovoljno novca na racunu i ako je pin ispravan (i naravno, ako kartica nije proglasena za nestalu/ukradenu).

Ista stvar je i sa kesom. Ne sme ni jedan trgovac da mi trazi licne podatke ili da odbije da mi proda robu ili izvrsi usluge zbog sumnje da je kes koji imam kod sebe nelegalno stecen. Naravno, ovde su izuzetak alkoholna pica i cigarete u kombinaciji sa maloletnicima ali to nema nikakve veze sa nacinom do kog je maloletnik dosao do novca.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kako Maxi povećava promet...25.09.2011. u 19:46 - pre 153 meseci
Citat:
Informer: A o kojim tacno pravilima i ugovorima se radi?

Mene pitas? Za sta konkretno? Mislis gde u ugovoru stoji da ima pravo da trazi ID na osnovu sumnje da je kartica ukradena?

Citat:
Informer: Da se razumemo, ne radi se o tome da li je problem pokazati licnu kartu niti zelim da neko shvati da se ovde propagira kupovina kradenim karticama vec samo zelim da skrenem paznju na to da trgovac ne sme da zabrani kupovinu tudjom karticom.

Itekako sme ;) Ponavljam, ako prodavac sumnja da je kartica ukradena (cak iako NIJE prijavljena kradja) ima pravo da trazi ID.
Ako ti na kartici pise NotActualName, tvoj je problem ako ne prijavis eventualnu kradju kartice na vreme, ali ako pise ocigledno zensko ime, a ti si ocigledno musko prodavac, cak i u USA ima pravo da ti trazi ID.
Ne mora, i vrlo verovatno nece, jer se njemu isplati da proda svejedno, i dobice novac ako automat prihvati karticu, ali IMA PRAVO da trazi ID u tom slucaju.

Citat:
On sme da proveri sa bankom da li je sve u redu sa kartcom (mada ce POS terminal to da proveri umesto njega) i sme da proveri potpis ako je potreban za tu vrstu kartice ali nije njegov posao da ustanovljava da li je kartica kradena ili nije.

Nije, ali u slucaju skupih stvari ti uvek traze - ne da zastite sebe vec vlasnike kartica i samim tim svoje ime.
Da li si probao da kupis nesto jako vredno online u US? Trazice ti ID i nece prihvatiti kartice bez pravog imena.
Menjacnice tipa Travelex koje daju mogucnost da podignes sa saltera sa kreditne zahtevaju ID, a naplacuju tu uslugu.
Hoteli zahtevaju pasos koji se slaze sa imenom na kartici.
RentaCar ZAHTEVA pasos/ID koji se slaze sa imenom na kartici inace NEMA auta. (ne, ne treba samo ID vozaca, vec i vlasnika kartice ako to nije vozac - ne das, nema auto. zalis se - dodje cajkos i proveri da li nisi na lecenju :))

Citat:
Ista stvar je i sa kesom. Ne sme ni jedan trgovac da mi trazi licne podatke ili da odbije da mi proda robu ili izvrsi usluge zbog sumnje da je kes koji imam kod sebe nelegalno stecen. Naravno, ovde su izuzetak alkoholna pica i cigarete u kombinaciji sa maloletnicima ali to nema nikakve veze sa nacinom do kog je maloletnik dosao do novca.

Opet nisi u pravu delimicno.
Ako das novcanice od 50/100 dolara van Amerike uvek moras da pokazes licnu kartu (tj. imaju pravo da ti traze ID). Ne mislim samo na menjacnice. U Francuskoj, Engleskoj, Grckoj se prihvata dolar kao sredstvo placanja i tako se knjizi (dakle, dollar cash unutar EU).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kako Maxi povećava promet...

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 11108 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.