Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vidija - "sta" je to

elitemadzone.org :: TechZone :: Vidija - "sta" je to

[ Pregleda: 13885 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-125.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 09:56 - pre 150 meseci
naslov je malo zbunjujuc
naime, zanima me koji metali (ili drugi elementi) cine ono sto zovemo "vidija" (npr vidija burgije)

i kako se vidija zove na eng. i deutch
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 10:04 - pre 150 meseci
Tu se misli vjerovatno na leguru hroma i vanadijuma.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 10:55 - pre 150 meseci
Citat:
Horvat: naslov je malo zbunjujuc
naime, zanima me koji metali (ili drugi elementi) cine ono sto zovemo "vidija" (npr vidija burgije)


Vidia obicno zovemo posebno ojacan vrh burgije za beton, i obicno je i obojen u crveno:



Citat:


i kako se vidija zove na eng. i deutch

Sto se naziva tice, morao sam da googlam, posto je taj pojam izgleda "nasa" rec, i koliko vidim vezuje se za pojam: Carbide-tipped, i Tungsten carbide

http://en.wikipedia.org/wiki/Tungsten_carbide
http://www.howstuffworks.com/question341.htm

Postoji i proizvodjac burgija vidia, mozda i odatle potice naziv:
http://www.vidia-v.com/HTML/products_en.html
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 11:45 - pre 150 meseci
Ta vidije su poznate i kao "plocice od tvrdog metala" koje mogu biti izmenjive i neizmenjive. Za razne materijale koji se buse razlicit je sastav, npr. nije isti ako se busi kamen ili celik. Imam gomilu proizvodjackih kataloga ali sada ne mogu da ih trazim a skolsko znanje me izdaje pa necu napisati od cega se rade. Probaj da googlas po navedenom pojmu. http://www.google.com/search?q...oowe&ie=utf-8&oe=utf-8
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 13:40 - pre 150 meseci
Ako sam dobro procitao ovde su svi govorili o vidiji kao konacnom proizvodu a pitanje je bilo sta je "unutra". Treba traziti na Google pod "widia" i dobije se recimo ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Widia_%28metal%29

U mojoj memoriji stoji priblizno ovako: II svetski rat je poceo zato sto su neke zemlje htele preraspodelu svetskih resursa. Tu je prednjacila Nemacka, jer je imala manjak raznih materijala a jedan od njih je bio i specijalni i skup celik za izradu reznog alata za razne masine. Zbog toga su trazili nacin da naprave recimo nozeve za strugove od neceg drugog i vec pocetkom 20-tog veka su uspeli i napravili prve plocice od tvrdog metala. On je relativno krt i to je jedan od razloga zasto se pravi kao nesto sasvim malo i to malo se na odredjeni nacin stavlja na telo od obicnog malo jaceg gvozdja, jer niti ima mogucnosti, niti svrhe praviti ceo noz ili burgiju od vidije.

Nije samo cena bila u pitanju. Vidia izdrzi mnogo vece temperature i brzine rezanja od HSS celika koji je pre nje bio glavni alat za rezanje. Valjda moze i dijamant ali je on verovatno mnogo skuplji od vidie.

A obicne kvalitetne burgije i nozevi JESU izradjeni od brzoreznog celika u celini, jer je on jeftin pa bi izrada dvodelnih burgija ili nozeva bila besmislena. Tu i tamo se srecemo i sa dvodelnim burgijama, ali to je vise iz konstruktivnih razloga nego iz eknomskih. Recimo, postoji ogromna porodica alata cija je baza 6-ougaoni prihvat od 1/4", to ste sigurno svi imali prilike da vidite, i kako sada burgiju od 1 mm staviti u prihvat od 1/4" osim da joj dodas na prihvatni deo neko podebljanje od 1/4".
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 13:45 - pre 150 meseci
Na engleskom se ta legura još zove i Widia.
Inače, postoje sefovi koji su celi napravljeni od vidije ! Pa čik, preseci ga ili ga probuši !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 13:51 - pre 150 meseci
Inace ona zlatna presvlaka koja cini plocice od tvrdog metala jos tvrdjim je TiC titanijum karbid. http://en.wikipedia.org/wiki/Titanium_carbide
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 13:58 - pre 150 meseci
Citat:
Ako sam dobro procitao ovde su svi govorili o vidiji kao konacnom proizvodu a pitanje je bilo sta je "unutra". Treba traziti na Google pod "widia" i dobije se recimo ovo http://en.wikipedia.org/wiki/Widia_%28metal%29


Vec je bakara postavio link gde se vidi da se radi o volfram karbidu [Tungsten carbide (WC)] koji se jos zove i Cemented carbide, kao i hardmetal, ili widia.
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 14:06 - pre 150 meseci
Citat:
Java Beograd: Na engleskom se ta legura još zove i Widia.
Inače, postoje sefovi koji su celi napravljeni od vidije ! Pa čik, preseci ga ili ga probuši !


Pa jedino ako je u sendvicu od nekog celika, jer vidjao sam kako se na strugu lako okrnji plocica od TM. Materijal je izuzetno tvrd ali je zato krt.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to06.11.2011. u 15:36 - pre 150 meseci
Citat:
Goran Mijailovic: Vec je bakara postavio link gde se vidi da se radi o volfram karbidu [Tungsten carbide (WC)] koji se jos zove i Cemented carbide, kao i hardmetal, ili widia.
U pravu si, nisam detljano pogledao sve linkove koje je dao. Ipak smatram da je link koji sam ja dao potpuniji, jer se na nekim sajtovima koji su ovde ponudjeni kaze da je rec vidia mozda nastala od naziva nekih fabrika koje proizvode takav alat, a ustvari je obrnuto - fabrike su nazvane po materijalu. Takodje je na "mom" sajtu nesto vise objasnjeno oko istorijata a i to je vazno.

Vidija je u mnogome olaksala ili cak omogucila napredak tehnologije i proizvodnje i znacajno je uticala na ceo svet.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 06:40 - pre 150 meseci
Vidia od nem. wie Diamant-kao dijamant. Na engleskom jeziku diamond like, hardmetal. Hemijska kombinacija ugljenika sa nekim metalima (volfram, vanadijum, titan, tantal...) daje jedinjenja čija je tvrdoća gotovo ista kao tvrdoća dijamanta.
 
Odgovor na temu

zilede

Član broj: 128585
Poruke: 30
109.72.50.*



+1 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 12:00 - pre 150 meseci
a koja oznaka treba da bude na burgiji da bih znao da je vidija?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 13:24 - pre 150 meseci
Citat:
zilede: a koja oznaka treba da bude na burgiji da bih znao da je vidija?


Citat:
bakara:Vidia obicno zovemo posebno ojacan vrh burgije za beton, i obicno je i obojen u crveno

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 13:24 - pre 150 meseci
Ako me secanje ne vara, postoje neke male burgije KOMPLET od vidije, ali to je retkost.

Znaci, najlakse ces znati da je burgija ili neki drugi alat sa vidija uloskom jer se taj ulozak bitno razlikuje od ostalog dela tog alata, prosto strci, jer je uvek neki vrlo mali komad na vrhu noza, burgije, zuba kod testere itd.

Naravno, na pakovanju postoji odgovarajuca oznaka, bilo komercijalna, bilo neka narodska, nema frke da neces shvatiti. Ako pise Carbon steel, to su najjeftinije i najslabije burgije od obicnog celika. Ako pise HSS (sto je i u nemackom i u engleskom jeziku skracenica za "brzo rezni celik" ili nesto slicno tome) onda su to najbolje burgije od legiranog celika a za vidiju ce pisati nesto trece.

Kolega bakara je postovao sliku u postu http://www.elitemadzone.org/p2985769 i tamo se lepo vidi ovo sto ja kazem - na ambalazi je i opis sta je to, i narodski objasnjeno i prava oznaka proizvodjaca i za koji prihvat je namenjna itd. Uopste nema problema, samo ako ti treba i ako imas para, proizvodjaci ce ti sve objasniti, samo da zarade neki dinar

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 07.11.2011. u 14:56 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 13:29 - pre 150 meseci
Kolega Đokić je naravno u pravu, ali ne zaboraiv da te oznake nemaju nikakvog smsila ako kupuješ PRC proizvode. Oni stave oznaku kakvu poželiš, a alat je napravljen maltene od betonskog gvožđa !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 13:32 - pre 150 meseci
Paa na obicnoj pise valjda HSS a na vidiji vidis da je zalemljena plocica.

Evo i zanimljivog .pdf-a http://www.widia.com/images/wi...s/MetalRemoval_rev_AD06-29.pdf

http://www.corun.rs/proiz1.php?pr1_id=1&id=2
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-125.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Vidija - "sta" je to07.11.2011. u 16:58 - pre 150 meseci
hvala vam svima :]
ja pokusavao traziti pod vidia, vidium i slicno,al nista korisno nisam nalazio,nije mi palo na pamet w :D

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Vidija - "sta" je to

[ Pregleda: 13885 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.