Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator

[es] :: Elektronika :: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20585 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator23.11.2011. u 08:50 - pre 151 meseci
Posjedujem trofazni sinhroni generator bez pobude skinut sa auto hladnjače bez natpisne pločice. Nakon što sam ga pogonio dizel motorom na 3000 o/min i spajanja napona 12v sa akumulatora na pobudu (preko četkica na rotor)dobio sam na izlazu generatora 220V napona 50hz frekvencija. spojio sam grijalicu oko 2kw i napon nije padao. To sam i očekivao pošto je omski otpor. Generator sam spojio u zvijezdu. Potreban mi je savjet oko izrade-samogradnje reglera-pobude za isti ili kupovinu istog gdje koliko košta i sl. Hvala svima koji su voljni pomoći!
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator25.11.2011. u 12:02 - pre 151 meseci
Ja bih ovako radio, ili tiristotom ili IGBT-om, mozda pre IGBT-om pa PWM-om regulisao pobudu, ovo je takodje zgodno jer mozes ostvariti i povratnu spregu pa precizno regulisati izlazni napon. Da li si merio kolika je struja pobude ili otpor pobudnog namotaja?
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator25.11.2011. u 18:56 - pre 151 meseci
Mene baš to i muči kako izvesti povratnu spregu. Razmišljao sam da trafoima spustim napon pa da stavim regler od alternatora 24v.Nisam mjerio struju pobude, moram to sve izmjeriti pa ću postaviti na forum.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator27.11.2011. u 17:48 - pre 151 meseci
Koja je namena generatora? Sta planiras napajati?
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator28.11.2011. u 10:14 - pre 151 meseci
Kuća.Bez struje nemam vode(pumpa) uz to komp i tv, a ljeti i dva frižidera. Jer ovi kad isključe struju to traje po čitav dan, kao po pravilu kad sam ja kući tj. ne radim! A kada padne snijeg da i ne govorim, prije par godina 7 dana nisu uspjeli osposobiti mrežu. Dakle pumpa se uključuje povremeno motor snage 1kw. Uz ovaj imam jedan agregat koji sam sastavio od starog vojnog agregata 12V motor benzinski,mješavina 125cm3 i asinhronog monofaznog generatora 5kva ali radi velike potrošnje nije mi za dug rad.Koristim ga samo za pumpu. E njega i ne znam kako bih skopčao na kučnu instalaciju kad na oba kontakta pokazuje fazu(briferom)
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator28.11.2011. u 13:31 - pre 151 meseci
Znaci generator ce ti sluziti za napajanje kuce kada nema struje. Jasno je da pobudu moras prvo dovesti sa akumulatora pa kasnije je prebaciti da se sam puni, tj njegov napon prilagoditi pobudi da sam sebe pobudjuje (najjednostavnije tiristorom). Ovo i nije veliki problem, ali sledece moze predstavljati problem. Recimo ovako nestane struje i ti kucu prikljucis na generator i tot tako radi par sati i onda se ukljuci mreza, ako pre toga nisi iskljucio genertor moze doci do problema jer nije u sinhronizmu sa mrezom! Da li si razmisljao o tome kako da generator iskljucis pre "dolaska" struje? Ako si ovo nekako resio onda mozemo resavati pobudu...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator28.11.2011. u 15:15 - pre 151 meseci
Sklopka 1-0-2 ugrađena odavno poslije sata za potrošnju el.energije, znači mreža je na 1 agregat je na 2.Ne bi radilo oboje skupa.Svjestan sam problema sa sinkronizacijom. I spomenuti generator "besposlen" sjedi već nekoliko godina u garaži čekajući rješenje, a ja se tek sada sjetih foruma i da ima ljudi koji znaju i hoće pomoći.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator28.11.2011. u 15:41 - pre 151 meseci
Dobro je da je taj problem resen onda preostaje pobudu da resis i to je to... Kako stojis sa mikrokontrolerima? Ja cu pokusati da objasnim oba nacina kako bih ja to uradio. Mozes uraditi sa tiristorom i pomocu PWM-a. Tiristorom bi jednu fazu ispravljao i menjao joj srednju vrednost to bi direktno vodio na pobudu. Da bi mogao to raditi i korigovati srednju vrednost od elektronike je potrebno i detektovanje nule da bi ispravno odredjivao ugao paljenja, mikrokontrolerom bi zadavao ugao paljenja i time menjao vrednost pobudnog napona (struje) a samim tim i izlazni napon u slucaju veceg reaktivnog potrosaca.
PWM je vise manje isti, takodje uzmes jednu fazu, ispravis je diodnim mostom i tako iprvaljen napon seckas i dobijas manju srednju vrednost, tj potrbnu vrednost napona. Ukoliko ti nije potrebna regulacija pobude (dozvoljene male promene napona) mozes jednostavno transformatorom spustiti napon jedne faze ispraviti ga i njime puniti i akumulator i pobudjivati generator (znaci u startu akumulator bi pobudjivao generator, a cim on proizvede potreban napon sam bi sebe pobudjivao i dopunjvao akumulator, princip iz kola). Ovaj poslednji nacin je najjednostavniji ali ne toliko precizan sto se tice napona usled verijacije opterecenja, prva dva nacina su nesto komplikovanija ali precizna.
Sve najbolje
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator29.11.2011. u 09:20 - pre 151 meseci
Sa mikrokontrolerima sam jedino radio praveći one kartice za dekodiranje sat kanala čini mi se 16f84 mada bih imao mogućnost isprogramirati i neke druge. Neke elektroničke sklopove sam pravio, punjače akumulatora automatske i sl. U vezi pobude me još brine kako da se osiguram od skoka napona usljed mogućeg kvara na pobudi.Jer morati ću osigurati napajanje pobude većim naponom od 12v tj. većom strujom u slučaju spajanja induktivnih ili kapacitivnih trošila. U prvom postu sam napisao da sam spojio akumulator 12v na pobudu, znači bez ikakve regulacije i dobio sam 220v pri 3000 o/min. Dakle kada padne napon morati ću pojačati struju ili napon na pobudi? Ili kao što rekoste ostaviti pobudu kako jeste direktno sa aku osigurati punjenje akumulatora i ako pad napona ne bude prevelik kada se pumpa uključi ostaviti tako kako jeste. Kao što i sami kažete najjednostavnije rješenje. Ako imate kakvih shema dobrodošlo bi.Nešto ovako bi rješilo problem ja mislim http://www.sper.hr/reggen___re...r_pobude_generatora_220vac.htm ali ne prodaju više.Svakako vam hvala!

[Ovu poruku je menjao damirm57 dana 29.11.2011. u 13:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator30.11.2011. u 12:00 - pre 151 meseci
Ovo je uradjeno sa tiristorom i na nacin koji smo pominjali. Kod ovog nacina me samo brine da li je ovo dobro za akumulator, da li se sve on ovim naponom puniti (ako moze jos neko sa foruma da posavetuje).
Ako je dozvoljeno za akumulator, za tiristorsku regulaciju je potrebno sledece (pokusacu da objasnim nacin rada pa cemo posle sklapati semu, jer nemam gotovu): sa jedne faze generatora potrebno je detektovati prolazak kroz nulu sa optokaplerom, a on ce davati interrupt na kontroler kao znak za pocetak merenja ugla okidanja. Pored toga za kontroler i za PID regulaciju potrebno je meriti izlazni napon, moze se spustiti transformatorm na naponskim razdelnikom na AD konvertor ili susretao sam se na nekim cipom koji se povezuje na AC a na izlaz daje srednju vrednost DC. Ovo bi bili ulazi kontrolera. Na izlazu stoji samo tiristor i to je to. Sema ne bi trebala da bude komplikovana. Aj videcu veceras da probam da nacrtam pa se javim.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator30.11.2011. u 18:37 - pre 151 meseci
@damirm57 izmeri već tu struju pobude!Ali i pod punim opterećenjem.
Od njene jačine zavisi dali možeš upotrebiti standardni autoregler ili pravitisa jačim tranzistorom,i na osnovu toga ćeš moći i odrediti dimenzije trafoa (3) koji napaja regler.
Pobuda radi na istom principu kao u kolima.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

danot
Student-elektroenergetika

Član broj: 290577
Poruke: 36
62.162.216.*



+1 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 10:19 - pre 151 meseci
Znaci struja vozbude, eve sema na regulatora za alternator:



 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 10:32 - pre 151 meseci
Ali ovo nece odrzavati napon u slucaju vecih reaktivnih potrosaca, zar ne?
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 16:09 - pre 151 meseci
Evo sam izmjerio otpor pobudnog namotaja (na kliznim kolutima) i iznosi 3oma mjereno dig instrumentom. Što se tiče mjerenja struje pobude pod opterečenjem to za sada ne mogu izmjeriti jer sam raskačio, još davno, pogonski motor i generator te ću sad staviti drugi dizel koji sam nedavno nabavio.
Moram još napomenuti da je jedan kraj sa pobude bio skopčan na masu-šasiju generatora, te pretpostavljam da se pobuda napajala sa akumulatora na kamionu gdje je instalacija obično 24v. Samim tim bilo je moguče i povečati struju pobude usljed pada napona kada se skopča induktivitet-motor.
Ja sam samo eksperimentirao sa akumulatorom 12v i dobio sam gore navedene rezultate. Pri tom je generator bio opterečen sa 2kw grijalicom i nije dolazilo do pada napona što sam i očekivao na omskom teretu.
Ne znam hoće li pomoći ali generator je težak oko 50-60kg i nema potrebe da iz njega izvlačim svu snagu. Moja procjena potrošnje je oko 1kw stalno plus 1kw povremeno i 1kw rezerva dakle po 1kw po fazi bilo bi i previše za moje potrebe Hvala svima što ste se uključili u raspravu i molim vas da nastavimo da ovo riješim.
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 16:44 - pre 151 meseci
Evo neke seme za koju mislim da bi dobro radila... treba jos poraditi na kodu.. Interesuje me da li je dobro merenje napona, neka jos neko da savet...
Pozdrav


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 16:47 - pre 151 meseci
Pobuda agregata u exploataciji nikad ne ide iz akumulatora, jezgro ima tolku remanenciju da se kod postizanja ~ 70% broja obrtaja indukuje dovoljno struje za rad pobude.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 16:52 - pre 151 meseci
Živko da početku je rečeno da je 3f generator, jednostavnu stvar nema potrebe komplikovati kontrolerima,smanjuje se pouzdanost
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

zivadin_despot
Živadin Despotović
Novi Sad

Član broj: 175438
Poruke: 704
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator01.12.2011. u 17:08 - pre 151 meseci
Moglo bi se to i analogno resiti, ali sam slab sa tim pa ne bih da brljavim... Ja bih to ovako uradio.
Koliko je pouzdano, heh to je pitanje, ali nije komplikovano. Pozdrav
 
Odgovor na temu

damirm57
nezaposlen
BiH

Član broj: 216897
Poruke: 34
*.tel.net.ba.



+3 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator02.12.2011. u 15:15 - pre 151 meseci
Prvo da zahvalim svima na trudu. Evo sam našao jednu staru shemu za u ovom slučaju dvofazni, ali svejedno je, alternator. Da li bi se ovaj regulator pobude za alternator (izvor SAM vjetrenjača) mogao preraditi na napon napajanja 220v odnosno koliko bi to bilo nakon ispravljanja diodama poluvalno sa tri faze (radi ravnomjernije regulacije usljed neravnomjernog opterečenja po fazama) ili eventualno sa jedne faze, pa bi ujedno postao i samopobudni generator bez potrebe za akumulatorom?
Ili eventualno prerada istog s tim da je umjesto 12 zadana veličina 24v. Tada bi transformatorom (ili tri jednaka transformatora)spustio napon i njegov sekundar bi bio ujedno napajanje pobude i signal za povratnu spregu. S tim što bi takva regulacija po mom mišljenju bila nepreciznija radi prenosnog odnosa transformatora, mada me ne bi smetalo ionako napon u mreži dobrano zna odstupiti od 220v. I po mogučnosti da umjesto 2n3055 koristim irfz41 kojih imam 20tak komada, a mislim da ih je lakše postaviti da rade paralelno više komada. Pri tom da može dati struju jačine 10ak ampera (dimenzionisanje izlaznog tranzistora). Mislim da i ovaj regulator na zadanoj vrijednosti pođe isključivati-sjeckati struju pobude kao na onoj shemi iznad sa 555.
I onda bi mi ostalo kako da osiguram da usljed kvara na regulatoru (recimo izgori jedna dioda u ispravljaču za napajanje pobude i regulator nastoji postići zadani napon povečavajući struju usljed čega raste napon na generatoru i eto ti vatre).
Možda bi tu pomoglo tri zasebna sklopa(elektronička osigurača)koji bi mjerili svaku fazu zasebno te u slučaju prekoračenja isključivali pobudu u potpunosti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator02.12.2011. u 17:30 - pre 151 meseci
Citat:
damirm57:S tim što bi takva regulacija po mom mišljenju bila nepreciznija radi prenosnog odnosa transformatora,

Na taj način radi pobuda u agregatima.
Ono ti je šema za dinamo
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Potrebna pobuda za trofazni sinhroni generator

Strane: 1 2

[ Pregleda: 20585 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.