Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Punjac za akumulator iz auta

[es] :: Elektronika :: Punjac za akumulator iz auta

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 39252 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta07.07.2012. u 23:07 - pre 143 meseci
Pozdrav svima

Puno je korisnih objasnjenja na ovoj temi.

Evo da dam neki doprinos.
Ovo je moja poruka jednom korisniku (doduse na pogresnom forumu).

Punjac, sa linka koji je prilozen, sam popravio jednom prijatelju, zato sto ga je pokvasio dok radi, i odusevio se konstrukcijom.

Takodje, kvalitetom rada i mogucnostima...

Citat:

@Yutronic

Evo linka za jedan mocan ruski punjac/starter. Punjac je zasticen od ostecenih akumulatora, prevrtanja polariteta, ima automatski starter (kada zaverglas ukljuci 160A, a kada ne verglas radi kao punjac), zove se "Impulьs ZP-02".
Sjajna naprava. Ima ga moj drugar vec 20 godina, i odusevljen je radom. Punjac je od 0-10A, starter 160A.
Zbog znacajnih vrsnih struja, istovremeno radi kao desulfator.

Glavna fora je namotati trafo na pravi nacin. Trafo je oko 1KVA, na jednoj polovini srednjeg stuba je do jezgra namotan merni namotaj 2x22VAC, tankom zicom Cul 0,4mm, preko njega primar 230VAC (takodje na istoj polovini srednjeg stuba), dok se na drugoj polovini srednjeg stuba nalazi mocan sekundar od takodje 2x 22VAC, koji je blago odmaknut od jezgra.
Neophodno je ovako namotati jer se radi o specificnom merenju struje na prividnom magnetskom shunt-u.
Genijalno resenje.

Imas na ovom sajtu i PCB za njega. Mali NPN tranzistori se mogu zameniti sa BC639, PNP sa BC640, ona dva malo jaca sa BD140 ili BD240 (probano).

Oba tiristora su za Itav=80Arms, Udrm >100V, ne treba ih izolovati od hladnjaka jer je konstrukcija takva da su anode na masi, koja je ujedno i - pol. Ima i kontrolnu tacku "kontrolь", kojom se moze testirati ispravnost punjaca/startera bez AKU ili "oziveti" AKU kome je zbog naglog praznjenja napon pao previse (ispod 10-tak V punjac nece startovati) jednostavnim spajanjem "kontrolь" na masu.

Rusi MORAJU imati najbolje punjace zbog strahovitih temperaturnih razlika od kraja do kraja zemlje >+-50^C.


http://www.qrz.ru/schemes/detail/7014.html

Pozdrav



Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 02:47 - pre 143 meseci
Mesam se u temu ali posto mi je moderator obrisao predhodnu temu hteo bih da pitam Darko_zed-a posto je iz Aleksinca i ako se ne varam prepravlja el aparate na co2 aparate pa bih teo da ga pitam kako da izvedem 12 volti sa co2 aparata.
 
Odgovor na temu

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 06:16 - pre 143 meseci
Ako hoces bas Darka da pitas, posalji mu PP.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
adsl-124-120.teol.net.



+334 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 16:47 - pre 143 meseci
Citat:
sad_ste_face_jel: Mesam se u temu ali posto mi je moderator obrisao predhodnu temu hteo bih da pitam Darko_zed-a posto je iz Aleksinca i ako se ne varam prepravlja el aparate na co2 aparate pa bih teo da ga pitam kako da izvedem 12 volti sa co2 aparata.


prijatelju,
tema ti je obrisana jer si u drugom postu rekao da si rijesio problem.
Posto nisi napisao kako bilo je besmisleno da stoji dalje.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.netnet.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 22:16 - pre 143 meseci
Citat:
sad_ste_face_jel: Mesam se u temu ali posto mi je moderator obrisao predhodnu temu hteo bih da pitam Darko_zed-a posto je iz Aleksinca i ako se ne varam prepravlja el aparate na co2 aparate pa bih teo da ga pitam kako da izvedem 12 volti sa co2 aparata.

Petre Petre , ostavi me na miru covece !!!
Pazi ovako Bor mi je veoma blizu , fitilj kratak pa cas zapalim do tebe nisi daleko i licno ti pokazem kako da to uradis i uz to plus ti debelo naplatim pa ti vidi gde se uklapas .
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 22:43 - pre 143 meseci
Citat:
Darko_zed: Petre Petre , ostavi me na miru covece !!!
Pazi ovako Bor mi je veoma blizu , fitilj kratak pa cas zapalim do tebe nisi daleko i licno ti pokazem kako da to uradis i uz to plus ti debelo naplatim pa ti vidi gde se uklapas .

Prijatelju Nisam iz bora nego je jedan covek je nosio obican el aparat na prepravku co2+starter ako se ne varam pa predpostavljam da si to ti mozda gresim ali nema veze.Ja sam nasao 12 volti ali aparat uljucujem preko mikro prekidaca koji naravno reaguje na el slopku e sada me zanima dali je ta sklopka u opasnosti da pregori posto kada varim je prekidac normalno ne drzim stalno pa ne znam koliko moze da bude uljucena a da joj ne steti.
 
Odgovor na temu

sad_ste_face_jel

Član broj: 300015
Poruke: 309
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta08.07.2012. u 22:45 - pre 143 meseci
Citat:
veselinovic:
Citat:
sad_ste_face_jel: Mesam se u temu ali posto mi je moderator obrisao predhodnu temu hteo bih da pitam Darko_zed-a posto je iz Aleksinca i ako se ne varam prepravlja el aparate na co2 aparate pa bih teo da ga pitam kako da izvedem 12 volti sa co2 aparata.


prijatelju,
tema ti je obrisana jer si u drugom postu rekao da si rijesio problem.
Posto nisi napisao kako bilo je besmisleno da stoji dalje.

Nisam odgovorio jer sam stekao jak utisak da ljude boli ona stvar da nesto napisu a bilo je dosta pregleda a to nije bio neki tezak problem pa da ljudi nemaju pojma o tome.
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
37.220.72.*



+26 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta03.01.2015. u 19:31 - pre 113 meseci
Da li moze da se iskoristi i kako poveze regler npr Iskrin od Keca,treba da smanjim napon na ispravljacu jer je u praznom hodu blizu 20v i brzo dovede aku.do kljucanja i ne napunivsi ga do kraja.Gledao sam ona resenja sa RK kitom ali to meni ne zavrsava posao.
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4619
*.dynamic.sbb.rs.



+312 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 08:02 - pre 113 meseci
Taj Iskrin Alternator trba da ima vec ugradjen regler, ono iz čega vire cetkice, i nikako ne sme da ina veći napon od 14,4 V. Verovatno samo taj regler sa četkicama, a cesto samo cetkice treba zameniti.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9458 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 09:23 - pre 113 meseci
Citat:
glackop:
Da li moze da se iskoristi i kako poveze regler npr Iskrin od Keca,treba da smanjim napon na ispravljacu jer je u praznom hodu blizu 20v i brzo dovede aku.do kljucanja i ne napunivsi ga do kraja.Gledao sam ona resenja sa RK kitom ali to meni ne zavrsava posao.


Koliko shvatam ti hoćeš da iskoristiš regler kao regulaciju za stabilni punjač. Interensantno.
Regler prekida pobudu alternatora i tako reguliše napon akumulatora. Moralo bi da se dograđuje
da bi radilo .

Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 10:32 - pre 113 meseci
u sustini mozda bi i mogao to da odradis ,mozda .
Regleru je izlazni deo na cetkicama , gde inace i sam generator dobija pobudu preko rotora i upravo tu moras dograditi tvoj deo za stabilizaciju napona i to mozes nakaciti mocnije tranzistore recimo .
Znaci alat u sake , sve na stolu , ispravljac obavezno regulacioni, povezi regler kako valja i ispituj izlaz na cetkicama sa promenom napona , sa dobijenim rezultatima skockas ostatak elektronskog sklopa .
Verujem i skoro sam siguran da se moze to napraviti kako si zamislio .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Trick__Fix

Član broj: 327036
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+182 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 11:43 - pre 113 meseci
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 12:29 - pre 113 meseci
Ma ne radi mi se nista sa poluprovodnicima,na kraju cu odmotam malo sekundar,jer evo upravo sam testirao i sa sijalicom H4 redno i ona nista ne smanjuje napon punjenja.Pri struji punjenja od 1.36A i naponom od 13.6V nakon 20 minuta,struja se smanjila na 1.2A a napon otisao u 15.7V.A na praznom hodu ispravljaca je trenutno 19.2V.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3875
31.223.159.177



+334 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 13:47 - pre 113 meseci
Ne mora poluprovodnik, moze i relejce.
Pisano vec http://www.elitesecurity.org/t...mulatora-Iskra-Pobi-Iskra-Pobi
 
Odgovor na temu

Trick__Fix

Član broj: 327036
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+182 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 14:36 - pre 113 meseci
glackop

kog je kapaciteta taj tvoj aku ? Ah ?

to mora da je neki mali aku čim mu je 1,2A puno ?

 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 17:30 - pre 113 meseci
Sad je kasno za relejce,aku je 88Ah i sigurno je pun kada ne vuce vise od 1.2A.Odmotavao sam sek.i lepo ga doveo do 14V i kada izolova sekundar zatvori kutiju napon pade na 13V /nemam pojma zasto/ali izgleda nema veze jer napon prilikom punjenja opet raste a dokle videcu nakon sat dva.Bitno mi je samo da ne kuva aku.i da ga mogu ostavim i preko noci.



[Ovu poruku je menjao glackop dana 04.01.2015. u 18:43 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Trick__Fix

Član broj: 327036
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+182 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 17:59 - pre 113 meseci
Mislim da ti pristup nije dobar...
Citat:
glackop: Odmotavao sam sek.i lepo ga doveo do 14V


..a zaboravio si pad napona na Grec-u ?? .....šta je sa tim ?

Citat:
glackop: aku je 88Ah i sigurno je pun kada ne vuce vise od 1.2A.


Ovo NIJE TAČNO !!!

..vukao bi on ali nema odakle , kad ti je sad mali napon posle greca,

Dovedi ti na taj tvoj PUN aku 17v pa da vidiš kako "vuče" struje...

...nisam zadovoljan kako si to "skarabuđio".

Citat:
glackop: kada izolova sekundar zatvori kutiju napon pade na 13V /nemam pojma zasto


1) Ili nešto ne meriš dobro, (uporedio si "Babe i Žabe", Baba je AC-Napon sekundara , a Žaba je DC-Napon iza Greca)
2) Prvo si merio napon sekundara ---naizmenični napon,
3) a onda si zatvorio kutiju i mogao si da meriš samo napon posle greca ---(nisi valjda sekundar izveo van kutije ?)
a to je jednosmerni napon u kojem nedostaje onaj pad napona na diodama ---što si zaboravio.

Pošto je efektivna vrednost napona ONO što pokazuje instrument

onda ostaju samo ova "brdašca" iznad linije da Ti pune AKU---i zbog toga ti je struja mala !



eto,
pOz

[Ovu poruku je menjao Trick__Fix dana 04.01.2015. u 19:10 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 18:23 - pre 113 meseci
A ja sam mislio da napon raste nakon greca,a preko selena smanjuje.Nema veze mogu ja da vratim 5-6 namotaja ali mi onda kazi na koliko da fiksiram AC ili nebitno moze i DC.Mislim da me je malo i kinez zeznuo sa slabom bat.pa sam zato i uprego Iskru koju godinama nisam koristio,ali tek kada sam zeznuo stvar.
 
Odgovor na temu

Trick__Fix

Član broj: 327036
Poruke: 108
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+182 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 18:32 - pre 113 meseci
Citat:
glackop: A ja sam mislio da napon raste nakon greca,a preko selena smanjuje.Nema veze...



IMA veze !..... Na kom času si to učio ??....sunce mu kalaisano :-)

Vrati sekundar na ~16,5VAC (uz 230VAC mrežnog napona---to je bitno !)



Ne mešaj stvari :

SELEN je materijal od kojeg je napravljen selenski grec !

a kod tebe je Grec od Silicijumskih dioda,

Znači selen i Grec ne idu u isti koš !

I krkni taj grec na veliki crni hladnjak sa dobrim rebrima,i namaži makar važelinom površinu naleganja
(ako nemaš termo-provodnu pastu),

ošmirglaj malo grec sa finom šmirglom koja je naslonjena na stako,da bude ravno

i biće sve ok

PS: OBAVEZNO Osigurači u primar trafoa i na izlaz .....nemo da mi nešto zapališ,

pOz
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1144
*.netnet.rs.



+26 Profil

icon Re: Punjac za akumulator iz auta04.01.2015. u 18:43 - pre 113 meseci
Nisam ja ni zavrsio E.T.skolu.A nju sam davno malo ucio cisto iz hobija a to je bilo onda kada se vec prelazilo sa cevi na tranzistore,onda presao na drugu delatnost i tako se vidi iz ovog na kom sam stadijumu sa njom ostao.Ok,sad je tacno 220v a leti ide i do 245,pa sam malo i sa tim kalkulisao i desilo se sto se desilo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Punjac za akumulator iz auta

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 39252 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.