Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15677 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Flo33
Slovenija

Član broj: 137113
Poruke: 738



+1554 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno25.04.2012. u 23:15 - pre 146 meseci
Gde je nestala kolektivna svest?

Kada bi svi prijavljivali takve gazde, ili one što drže na crno, blanko ostavke, negde bi puklo.. Ne verujem da bi preko velike većine, tj zaposlenih..

Neverovatno je da se buka diže oko nebitnih stvari, a esencijalne se guraju pod tepih.. Ljude je sramota da se žale, više vole da glume.

Nevezano za ikog lično, generalno zapažanje.
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno25.04.2012. u 23:21 - pre 146 meseci
ironman, meni je žao što su uslovi u Srbiji takvi da se tvoj (ili bilo čiji rad) toliko malo ceni.

Samo molim te navedi odakle ti oni citati oko visine toplog obroka i regresa. Mislim da topli obrok i regres nisu zakonske kategorije, nego možda kategorije iz nekog kolektivnog ugovora nekog sindikata državne uprave ili tako nečega. Ja u mojoj firmi sebi ne isplaćujem topli obrok i regres, a sigurno bih ga isplaćivao u slučaju da nije oporezovan.

Međutim, ono što moram da kažem je da je to logična posledica toga što je država propisala veće minimalne zarade. Poslodavac (racionalni) uvek plaća radnika najmanje što može u uslovima datim na tržištu rada. Naravno postoje tu i drugi faktori, ali za rad koji ne zahteva visok stepen obučenosti ovo je jednostavno tako. Radnici sa minimalnom platom su lako zamenljivi na tržištu rada. Verovatno ti je pre novog zakonskog minimalca zbir plate, regresa i toplog obroka bio isti kao i sada kada je veći minimalac.

http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno25.04.2012. u 23:56 - pre 146 meseci
Vidim da ovi mnogi pisu "sto ga ne prijavis, ebes takav posao".
Mnogi iz svoje koze ne mogu da pricaju o drugima.
Situacija u zemlji je takva, da na zalost mora da se radi i bilo kakav posao. Nisu svi neciji sinovi, niti nasledili neke love, niti prevaranti, niti superskolovani.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 07:00 - pre 146 meseci
Citat:
http://www.gszsz-nezavisnost.org/ser/content/view/21/

Prema tome, počev od 1. januara 2006. godine, svi zaposleni imaju pravo na topli obrok i regres (cl. 118. st. 5) i 6) Zakona o radu) u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu.
Visina ovog prava nije utvrđena kao ni limit, tj. minimum i maksimum tog prava, što znači da je ostavljeno poslodavcima da u skladu sa svojim finansijskim mogućnostima i drugim kriterijumima utvrde visinu ovog prava. Prema tome, utvrđivanjem ovog prava u bilo kojoj visini ispunjena je zakonska obaveza poslodavca, osim ako se na poslodavca primenjuje granski ili Opšti kolektivni ugovor, kojim je propisan minimalni iznos ovog


Neverovatno, sve je po zakonu!
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 07:17 - pre 146 meseci
kod privatnika ovde u podnozju rudnika, nemas ni topli obrok, ni regres ni prevoz, dobijes platicu od 18.000 pa ti vidi kako ces to raspodeliti .... a da, godisnji ti je 15 radnih dana (racunaju ti se subote i nedelje) i dok si na odmoru dobijes krompir licni dohodak ,,,,

ovo sam naveo primer malo boljeg gazde ....

inace, ja bih kupio za 140 kinti mast i to za sve pare, jer je kaloricna, pa malo uzmes pre posla ili u toku posla, i trebalo bi da te drzi .... jos kad bi imao i za lebac i alevu papriku, puna kapa ...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 07:17 - pre 146 meseci
Lako je tuđim klincem gloginje mlatiti.
Nije ironman glup pa da ne shvata da treba da traži bolje plaćen posao. Ali dok ga ne nađe - tu je gde je. U međuvremenu, želi da izjada svoje jade i da podeli sa nama.

Otvori dušu i iznesi svoje probleme pred kolektiv. A mi ćemo već naći načina da te ismejemo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 07:25 - pre 146 meseci
Nažalost, opet relikti iz nekog minulog doba i ljudi koji ne shvataju da niko nije dužan nešto da im obezbedi ukoliko to sami ne zarade...

Topli obrok, ajde to je manje više ok, ali kao neki bonus u dobroj firmi; ali regres, pa to je čist kriminal... Da ti neko propiše da moraš da daš radniku džeparac kad ide na godišnji odmor (pored redovne plate, naravno), to je bezobrazluk par excellance...

Poslodavci su generalno našli načina da to zaobiđu, pa ti sami propisi i nemaju nekog smisla (umesto da imaš platu 30 hiljada, imaćeš 25 hiljada + 5 hiljada topli obrok i regres), ali problem je što ljudi i dalje misle da ih tu neko potkrada i uzima nešto njihovo jer im kao to sve po zakonu pripada...

Zato bi ja lepo batalio sve te zakone i umesto toga uveo pravilo da se plata može predstavljati isključivo kao bruto iznos. Pa kad taj što radi za 30.000 dinara ukapira da je njemu plata ustvari 50.000 dinara a da mu je država uzela skoro pola, e onda će možda nešto pokušati i menjati u budućnosti...
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 07:34 - pre 146 meseci
Po zakonu se mora isplatiti topli obrok, regres i prevoz i plata se mora iskazati kao bruto plata.

Moj poslodavac upravo tako radi.

I na spisku je svaka stavka, sta je sta, i koliko drzavi i koliko je neto.

Svi ostali koji tako ne iskazuju na platnom listu, krse zakon.

Nazalost, inspekcija rada tu nista ne moze a zaposleni koji je pozove automatski dobija otkaz. Znam takve price i zaposleni su odmah dobili otkaz.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

negyxo
Član broj: 29751
Poruke: 898
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+171 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 08:07 - pre 146 meseci
Citat:
ventura
Zato bi ja lepo batalio sve te zakone i umesto toga uveo pravilo da se plata može predstavljati isključivo kao bruto iznos. Pa kad taj što radi za 30.000 dinara ukapira da je njemu plata ustvari 50.000 dinara a da mu je država uzela skoro pola, e onda će možda nešto pokušati i menjati u budućnosti...



Ovo je najbitnija stvar od svega, ali to izgleda niko od vlasti nije spreman da uradi, ovako je bolje, sto vise da se zamaze, sto manje da se zna. Doduse i sad se zna, ali sta vredi, ljude ne interesuje to, njima je bitna njihova plata.

A propo toplog obroka i putnog troska:

Jedno vreme sam radio u jednoj IT firmi u NS, generalno sve je bilo OK, ali neke kolege su smatrale da firma treba da placa putni trosak za one koji ne zive u ns. Tada sam govorio da je to totalno iskrivljen pogled i da poslodavac nije duzan, tj, da ne bi ni trebalo, jer pazi sad, sa jedne strane imas nas koji smo se preselili 100 i vise km da zivimo i radimo u ns a sa druge strane imas one koji zive na desetak i vise km od ns. Po toj logici, onda bi trebao i ovima sto ne zive u ns a preselili su se da placas kiriju, jer hej, sto bi pravio diskriminaciju, ovi se jos vise zrtvuju. Ali sta ces, vole ljudi socijalnu "pravdu"...
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 08:08 - pre 146 meseci
Citat:
ventura
Zato bi ja lepo batalio sve te zakone i umesto toga uveo pravilo da se plata može predstavljati isključivo kao bruto iznos. Pa kad taj što radi za 30.000 dinara ukapira da je njemu plata ustvari 50.000 dinara a da mu je država uzela skoro pola, e onda će možda nešto pokušati i menjati u budućnosti...


Tačno, to je ključ sve nesreće ovde. Izvolte bruto platu na ruke, pa plaćaj sam. Da vidiš kako boli.

A da je regres pljačka - pljačka je. Stvarno, ljudi, em ti plaćam platu dok ne radiš, em moram i džeparac da ti dam. Za to vreme je snosim čist gubitak zbog smanjene produktivnosti dok si ti na odmoru. Da ne bude zabune, ja ne zapošljavam nikoga, samo kažem.

cozmo_im, nije problem u "iskazivanju", svi to rade, računovodstveno se tako radi, mora tako da se radi i nema drugog načina osim da se tako radi. To što radnik dobije u ruke papirić njega ne boli mnogo. Mnogo bi ga više zabolelo kad bi dobio na ruke bruto, pa onda izvoli, odvoji od te lepe gomilice da namiriš državu. E a kad to radnici budu ukapirali, onda će da počnu na izborima da pitaju stranke koliko ćete vi meni da otimate od bruto plate za vaše guzice. A neće da ukapiraju sve dok ne budu morali sami da odvoje od te gomilice i da sami to uplate ovim krvopijama.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 08:14 - pre 146 meseci
- Nekad su "regres za godišnji odmor" (WTF ?) i "topli obrok" bile neoporezivane kategrije. Dakle, ništa porez, ništa doprinosi - keš na ruke. :) Naravno, dosetila se bratija, pa se nisu isplaćivale plate, nego samo regres i topli obrok. Ako neko pomisli da su to radili mahom privatnici, grdno se vara. Prednjačili su "ekonomski giganti", kao što je Energoprojekt, Železnice Srbije i slično.

- Onda se dosetio Dinkić, pa rekao da ta primanja moraju da se oporezuju. Momentalno se prestalo sa isplatom regresa. Samo je naknada za prevoz ostala noporezovana, ali limitirana realnom cenom troškova.

- Onda su se dosetili "Jalovi Sindikati Srbije", pa izgurali zakon koji kaže da poslodavac mora da isplati regres za godišnji odmor i topli obrok. Od tad se dešava da su regres o topli obrok zapravo deo redovne plate.

Sve u svemu, gluposti, svaka veća od prethodne.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:15 - pre 146 meseci
Pa dobro, ne znam sta ste ocekivali?

Siromastvo konacno sustize, nije da vam niko to nikad (cak i ovde) nije govorio. Cela ta prica o regresu i toplom obroku je smesna (isto kao i ideja da ce radnici kao primaoci bruto plate sami uplacivati porez, to se ne radi nigde jer cackas mecku i dovodis ljude u direktan sukob sa zakonom) i relikt je nekog jos smesnijeg vremena. Nezaposlenost je velika i dok god je ponuda radne snage daleko iznad potraznje primanja ce biti mizerna i NIKAKAV zakon i INSPEKCIJA to ne moze da promeni. Jedino sto oni mogu je da zatvore taj biznis i da problem prebace sebi na grbacu u dvostrukom iznosu (em manjak javnih prihoda em visak javnih potrazivanja).

Kineski sindrom dolazi, budite ubedjeni da ce kroz par godina regres i topli obrok biti najmanji problemi. Sad smo u stadijumu da imamo "jake" zakone o zastiti radnika na papiru koji u praksi ne funkcionisu i koji se u praksi namerno ne sprovode, sto je efektivno kao i da ne postoje cime su radnici u velikom gubitku jer ne mogu da isposluju cak i neku zastitu koja bi bila realnija shodno trenutnom stanju. Pre ili kasnije ce gladni stomaci da nauce ljude ad je nesiguran realan posao bolji od sigurnog nepostojeceg posla. 140 din mesecno za topli obrok je samo deo te price.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:16 - pre 146 meseci
Citat:
mist: ....Stvarno, ljudi, em ti plaćam platu dok ne radiš, em moram i džeparac da ti dam. Za to vreme je snosim čist gubitak zbog smanjene produktivnosti dok si ti na odmoru. Da ne bude zabune, ja ne zapošljavam nikoga, samo kažem.....


Kakav je ovo cirkus od drzave sa sve cirkuzantima od poslodavaca....(sadasnjih/buducih)

Moras radniku da das platu dok je na odmoru??? Vau. Imas smanjenu produktivnost za tih 10 dana odmora? Neverovatno
Sta ce tom tvom radniku uopste i plata? Njemu dok je na odmoru i ne treba da jede ili da otputuje negde da vidi nesto drugo od proizvodne hale
Bukagije na noge, bic u ruke i da vidis sta je produktivnost. Kakvo smanjenje produktivnosti to nije za menadzera kao sto si ti. Nemoj biti slabic






Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:20 - pre 146 meseci
Regres nije plata, regres je dzeparac za godisnji odmor, pored plate koja ti sleduje dok si na odmoru.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:22 - pre 146 meseci
Citat:
mist: Tačno, to je ključ sve nesreće ovde. Izvolte bruto platu na ruke, pa plaćaj sam. Da vidiš kako boli.
A da je regres pljačka - pljačka je. Stvarno, ljudi, em ti plaćam platu dok ne radiš, em moram i džeparac da ti dam. Za to vreme je snosim čist gubitak zbog smanjene produktivnosti dok si ti na odmoru. Da ne bude zabune, ja ne zapošljavam nikoga, samo kažem.
cozmo_im, nije problem u "iskazivanju", svi to rade, računovodstveno se tako radi, mora tako da se radi i nema drugog načina osim da se tako radi. To što radnik dobije u ruke papirić njega ne boli mnogo. Mnogo bi ga više zabolelo kad bi dobio na ruke bruto, pa onda izvoli, odvoji od te lepe gomilice da namiriš državu. E a kad to radnici budu ukapirali, onda će da počnu na izborima da pitaju stranke koliko ćete vi meni da otimate od bruto plate za vaše guzice. A neće da ukapiraju sve dok ne budu morali sami da odvoje od te gomilice i da sami to uplate ovim krvopijama.


Ne znam zasto buka oko regresa. Radnik je zasluzio zakonom propisan odmor i nagradu za isti. Ogradjujem se od neradnika, kad kazem radnik, mislim na zaposlenog koji savesno obavlja posao, kvalitetno, ne folira i koji nije od onih koji ce nezakonito koristiti beneficije.
Ako je kompanija/firma iole normalna postoje propisi oko dobijanja godisnjeg odmora i organizacije rada. Moja firma nikad nije bila na gubitku zbog odmora zaposlenih. Mislim, izem ti onda firmu koja to ne moz' da organizuje. Kod nas sve to ide glatko zato sto postoji procedura i lepo i zaposlenima i lepo poslodavcu.

Ali to je strana firma koja igra po propisima. Slika domaceg privatnika je udri do zore za minimalac. Pa onda krenu da kukaju kako eto mora finansiraju porodiljsko (uzgred oni NE finansiraju porodiljsko vec im drzava refundira). Ne kazem da nema privatnika koji se stvarno bore sa drzavnim aparatom i slicno, ali velika vecina koristi rupe u zakonu i maltretira radnike. Imam XX primera kod mene u okruzenju. Nema bolovanja, nema praznika, nema odmora, nema nista, ako pisnes letis napolje. Posto svi znamo kakva je situacija, ljudi moraju da cute i trpe ako imaju decu ili nekog koga moraju da izdrzavaju. Sa druge strane taj isti privatnik kuka na drzavu. U svim slucajevima se ogradjujem od neradnika. Kada pisem ovo mislim na radnike koji su savesni i koji "drze" firmu.

Pa izem mu misa ako moja firma moze da hendluje sve to, budi faca pa hendluj i ti. I moja firma ceka na povrate pdv-a, na isplatu porodiljskog i sve ostale refundacije, ceka na isplate klijenata po 6 meseci... i vise. Pa moze da isplati regres, organizuje odmor, isplati topli obrok.

A sto se tice bruto plate, u cemu je problem da radnik odvoji tu sumu novca iz bruto plate? Zna se neto i bruto plata. Da li ti placas ili poslodavac svejedno je. Ako radnik sam placa ganjace njega ako je neplatisa pa nek se bakce ako zeli. Meni to ne bi bio problem.

U svakom slucaju drzavu bas briga da smanji doprinose ko god da placa. Poslodavac je taj koji mora da prilagodi svoju igru trzistu i drzavi. Taj koji to ne uradi nije sposoban. A njihova sposobnost se ogleda u tome da prevare drzavu i sto manje daju radnicima da bi maznuli lovu za sebe. Oduvek bilo. Price, blogovi, bla bla truc uzmite stvar u svoje ruke je prodaja magle. Pojedinac moze da zapocne mali biznis i da pliva, a firme u kojima je 100+ radnika tesko mozemo ti i ja da "otvorimo".
Taj pojedinac koji otvori firmu radice sam za sebe, ali najveci broj zaposlenih je u firmama koje zaposljavaju veliki broj radnika...

Protiv drzave nigde u svetu ne mozes. Ili si faca pa naucis da zivis s njom ili nisi faca. E ti koji nisu face daju radnicima 140 dinara mesecno topli obrok.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:26 - pre 146 meseci
Citat:
cozmo_im: A sto se tice bruto plate, u cemu je problem da radnik odvoji tu sumu novca iz bruto plate? Zna se neto i bruto plata. Da li ti placas ili poslodavac svejedno je. Ako radnik sam placa ganjace njega ako je neplatisa pa nek se bakce ako zeli. Meni to ne bi bio problem.


Do prve prilike :)
A onda ce 100,000 ljudi da kaze ma boli me dupe nek me jure, ja radim krvavo za te pare i necu da platim kupicu deci nesto pod a), b) c). I onda drzava treba krivicno da goni 100,000 ljudi za utaju poreza. Kao sto rekoh, nijedna drzava to ne radi, uvek firme placaju poreze i onda na kraju fiskalne godine podnosis ti sam poreski racun sa svim ekstra prihodima i eventualnim zahrevima za povrcaj dela poreza. A posto takvih ima statisticki dosta manje nego "regularnih" (sa jednom platom i bezpovracaja poreza) onda ja lakse i kontrolisati i upravljati takvim sistemom javnih prihoda.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:32 - pre 146 meseci
Citat:
mmix: Regres nije plata, regres je dzeparac za godisnji odmor, pored plate koja ti sleduje dok si na odmoru.


Ako je ovo bilo upuceno meni ja nigde nisam ni pominjao regres(inace sam pristalica isplacivanja plate bez tih dodataka...zna se kolika je plata a ti vidi da li ti odgovara ili ne)

Za sledovanje plate....vidis da ima ljudi koji smatraju da nema potrebe za platom dok si na odmoru - tad covek i ne ruca pa mu pare i ne trebaju....
A jos i firma trpi dok se ti bezrazlozno odmaras...

BTW mist hvala za minus
Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:42 - pre 146 meseci
Cuj, plata se nece povecavati dok god je nezaposlenost velika. Malo je ljudi kao cozmo koji imaju takav dil sa svojom firmom, malom ili velikom, to je vise izuzetak nego pravilo. Mozemo sad da polemisemo opet na 60 strana zasto je to tako i sta je dovelo do toga, i zasto neki mogu a drugi ne mogu, ali to ne menja cinjenicu da je to trenutno stanje. Sistemi prinude poslodavaca na deljenje profita ocigledno ne funkcionisu, sistemi prinude poslodavaca da postuju i trenutni zakon ocigledno ne funkcionisu, a sve to proistice iz debelog disbalansa na trzistu rada.

Ako vi mislite da postoji resenje ovog problema (povecanje zaposlenosti) koje je socijalno prihvatljivo, ja i dalje cekam da ga cujem. Ali mislim na zaista realno resenje koje je sprovodivo u praksi, ne resenja "nateracmo poslodavce ovo i ono" jer to je radjeno zadnjih deset godina sa ocigledno nikakvim efektom, cak naprotiv situacija je nikad gora. Zna se samo sta se hoce, ali se ocigledno ne zna kako.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 09:54 - pre 146 meseci
Marko83, niko nije rekao da radnik ne treba da prima platu za vreme odmora, nego da ne treba da prima regres, tj. džeparac.

mmix, naravno da nigde radnik ne uplaćuje sam sve doprinose, ali uplaćuje bar deo.
Po našem zakonu radnik uplaćuje pola doprinosa, a pola poslodavac. Samo što zapravo fizički uplatu oba dela radi poslodavac. Radnik, u većini slučajeva, i ne zna da je to poslodavac odradio umesto njega. Takođe, bankarski troškovi tih uplata se naplaćuju poslodavcu. Ali nećemo da cepidlačimo sada.
Poenta je bila da radnici nikada neće ukapirati koliko ih država šiša dok ne vide sami. A u ovakvom sistemu nema šanse da sami to osete. I nikada se ništa neće promeniti dok radnici to ne osete.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno26.04.2012. u 10:01 - pre 146 meseci
Ja sam i mislio na tehnicki deo placanja obaveza (pustanje uplatnica ako cemo tako ), ne na strukturu. Sto se mene tice tu psotoje samo dve cifre, konanca bruto i konacna neto.

A sto se tice edukacije radnika, to je veoma prosto, das svakom radniku uz platu listic sa obracunom u kome boldujes bruto platu na vrhu (ne onu koju ugovaras vec onu koju poslodavac placa) i onda taksativno skidas sumu po sumu i onda boldujes neto platu.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 26.04.2012. u 11:13 GMT+1]
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta jesti na poslu za ~140 dinara bruto Mesečno

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 15677 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.