Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kraj evra sada izvesniji nego ikad

elitemadzone.org :: MadZone :: Kraj evra sada izvesniji nego ikad

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17027 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 17:51 - pre 145 meseci
Za ovaj prosli vikend sudbina evra i EU dozivela je tri velika udarca:

- pobeda Hollande u Francuskoj
- pobeda anti Montijevskih snaga na nekim lokalnim izborima u Italiji
- poraz Pasoka i ND u Grckoj koji ne mogu vise da naprave ni veliku koaliciju

i nesto pre ovoga

- raspad vlade u Holandiji

http://www.economist.com/blogs/charlemagne/2012/05/euro-crisis
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 20:27 - pre 145 meseci
Citat:
pobeda anti Montijevskih snaga na nekim lokalnim izborima u Italiji

Uz ogradu da sam kratko ovde, ali sam svakodnevno u kontaktu sa vlasnicima malih i srednjih biznisa i veoma cesto prisustvujem neformalnim razgovorima - jos nisam cuo da bilo ko ima bilo koju pozitivnu rec za mere koje je Monti doneo,a uvodjenje evra jednostavno ne mogu da prebole. Italija nikad nije bila u vrhu po broju samoubistava,ali u zadnje vreme lici na epidemiju:
http://www.liberoquotidiano.it...idi-per-colpa-dello-Stato.html
ovo je lista preduzetnika koji su izvrsili samoubistvo u zadnje vreme zbog ekonomskih problema.
Naravno,ovo ne mora da znaci mnogo,ali je indikativno. Monti i ekipa imaju 0 podrske u javnosti,a pogotovu medju malim i srednjim preduzetnicima na koja se u velikoj meri oslanja ekonomija Italije. Situacija je ,onako,bas gadna.
Mislim da kad bi se raspisao referendum o povratku na liru,evro ne bi imao podrsku ni trecine stanovnistva.



Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 21:04 - pre 145 meseci
Citat:
Uz ogradu da sam kratko ovde, ali sam svakodnevno u kontaktu sa vlasnicima malih i srednjih biznisa i veoma cesto prisustvujem neformalnim razgovorima - jos nisam cuo da bilo ko ima bilo koju pozitivnu rec za mere koje je Monti doneo,a uvodjenje evra jednostavno ne mogu da prebole.


Italija treba odmah da napusti evro i to zna i narod i politicari jedino je problem sto nece oni da budu ti koji su srusili evro jer su se opekli vec sa fasizmom.

Koliku Monti ima podrsku to niko ne zna posto on nije bio biran vec postavljen. Monti je poprilicno zagusio privredu sa stednjom pogotovo manja preduzeca koja su nakacena na vece sisteme ili drzavu pa im se sad masovno otkazuju usluge. To je lose kod Montija. Dobro kod Montija je sto hoce da reformise stvarno besmislen zakon o radu, nekih 36 tipova ugovora, ali opet znas kako - sad ce italijanska administracija to da razvlaci, pa ce onda da se umesaju politicari, pa krupan kapital, pa sitan kapital, pa sindikati, pa mafija, pa domacice, pa Bruno Vespa, pa Lega Nord, pa ce studenti da zapale dva tri puta Rim...
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 21:23 - pre 145 meseci
Polako, ima jos mesta za evro. Holland je poznat i po tome sto se zalaze za ukidanje $ kao glavne svetske valute, sto je dijametralno suprotno Sarkozijevoj politici (koji je smakao Stros Kana sa mesta predsednika MMF-a bas zbog pokusaja ukidanja $ u saradnji sa Nemackom). Tako da ako skinu $ sa trona, onda ostaje praznina u kojoj bi se evro jako lepo snasao.

Treba sacekati i videti sta ce Merkelova ponuditi da bi evro opstao u sadasnjoj formi. Btw. evro ovakav kakav je ide na ruku jedino Nemcima koji su jako profitirali od uvodjenja zajednicke valute (posto je fluktuacija evra podredjena privredi koja je orijentisana na izvoz i Nemci su smanjili poreze na firme na 15% (sa 50% pre evra)).

Sto se tice Italije, koliko imam informacije (iz 1.5 ruke ) mali privrednici grebu rukama i nogama da prebace fabrike iz Italije u druge zemlje. Krajem meseca dolaze ljudi iz Italije da gledaju mogucnost prebacivanje cele fabrike u NS.
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.mbb.telenor.rs.



+1622 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 21:28 - pre 145 meseci
Ma, da uvedu dinar i bog da ih vidi.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.112.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad08.05.2012. u 22:14 - pre 145 meseci
ma propade Evro, EU, Dolar i sve te kapitalističke tvorevine. Ima, bre, kod nas da dolaze na arbajt. I kuvajtski Dinar ima da bude smešan kraj našeg
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad09.05.2012. u 17:16 - pre 145 meseci
http://www.telegraph.co.uk/fin...-German-control-of-Europe.html

Ma da bre, sve same izmisljotine, dok ne bude na CNN-u, VOA ili DW...
A sad, malo ulja na glavu/ramena i samo hrabro, guraj, guraj, sto dublje u bolju buducnost - kad stignemo do kraja, valjda ce ceniti nas trud, a sledi i velika nagrada
 
Odgovor na temu

commissar

Član broj: 18743
Poruke: 600
*.dynamic.sbb.rs.



+172 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad09.05.2012. u 17:39 - pre 145 meseci
Nece, ali verujem da ce svajcarac biti ok, ili engleska funta.
Dobra vila mi je ispunila 2 zelje. Treci put nisam mogao.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad09.05.2012. u 17:48 - pre 145 meseci
Sto se tice Merkelove i Nemacke, predvidjam sad kad su socijalisti osvojili vlast u Francuskoj da ce Nemci da se okrenu starim znancima zabarima kao najpouzdanijim partnerima... Mi smo za sad sa zabarima dobri, a ni sa svabama ne stojimo lose, tako da ako budemo pametno igrali moze biti nesto od ove Srbije.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.05.2012. u 19:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad09.05.2012. u 17:49 - pre 145 meseci
S obzirom koje na vlasti, tesko da ce ista biti od Svrbije
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad09.05.2012. u 23:02 - pre 145 meseci
Bice - Svrbez :D
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 07:24 - pre 145 meseci
Fakat je da su od EVRA su sve države Evro zone profitirale.

Problem je da su se neke države previše zaduživale, što nema, ama baš, nikakve veze sa Evrom. Zajednička valuta ne znači zajednička kasa.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 11:04 - pre 145 meseci
Eto sticajem okolnosti sam bas sad u Nemackoj u Vestfaliji i pricam sa ljudima (bar onima koji znaju engleski) i svima je manje vise pun k-c evra i niko od njih nije profitirao na istom s tim sto se nimalo ne radi o nasoj "bilo je lepse za vreme tita" prici. Industrija kao industrija jeste inicijalno profitirala na evru ali je kupovna moc ljudi drasticno pala i sad kako su Holland i marksisti pobedili reakcija je manje vise identicna: jel nece da stede? ko im je*e m..., nek se igraju komunizma svojim parama. Slabo oni kontaju koliko u tome igru igra globalizacija, sav gnev je uglavnom usmeren na lezilebovice s juga i merkelovo koja im krade pare da subvencionise tudj nerad.

Videcemo sta ce biti sad na izborima u nedelju ovde.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 11:43 - pre 145 meseci
U skladu sa mudrom izrekom "nekim ljudima se moze pomoci tako sto im se ne pomaze", pitanje je koliko to svapsko "pomaganje" juznjacima njima samima koristi, u situaciji kada oni tu pomoc koriste za komunjarstvo umjesto za lijecenje.
Rekao bih da im time prave vise stete nego koristi, i ako zavrnu cesmu i puste ih niz vodu, Svabe ce popunjavanjem novonastalih rupa i iskoristavanjem tih prilika moci visestruko da povrate tu "pomoc", barem na krace staze.
E sad, sigurno da na duze staze nije dobro da imas pola Evrope u kvazi-komunistickom ludilu, ali sta znam, mozda se juznjaci i dozovu pameti prije nego ih BRIK deplasira...
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 11:49 - pre 145 meseci
@mmix - Sad si u prilici da neke stvari, nedoumice, poente, srž, dogadjanja... vidis iz prve ruke. Bilo bi lepo kad bi, osvrtom na po nesto, ispricao kako i zasto ti se misljenje o necemu promenilo ili nije. Ako te ne mrzi, bilo bi korisno.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 12:31 - pre 145 meseci
Pazi ovako, sa sve kukanjem oni opet imaju 8% nezaposlenosti i ma koliko da su im plate neke vece stvari se adaptiraju. Reda radi, moj buraz zivi u rentanoj kuci od 120kvm sa 2 ara baste za sta (sa svim placenim racunima) daje 800e mesecno. Plate im jesu manje neko ranije ali su im i cene kuca i renti pale, kupovna moc im jeste pala ali je njihova kupovna moc i dalje daleko daleko iznad nase. Niko od njih ovde ne zivi lose jer cak i ovi nezaposleni dobijaju soc pomoc i zive u socijalnim stanovima (btw, bio sam kod jednog rusa na socijalnoj gajbi koja je veca od moje a placa je kao ja moju u pancevu).

Ja realno, onako subjektivno, mislim da Nemci (a vala i nasi ovde sa njima) imaju gadan trip vise zbog svog nacina zivota, u cemu ih zapravo mnogo vise razumem. Oni ljudi rade veoma predano i veoma vredno i jbg ocekuju to isto i od svih drugih. Zato imaju veoma nizak prag tolerancije prema trenutnim desavanjima. Za njih je sasvim normalno da ti bankrotiras ako ne mozes da vratis dug i oni realno na licnoj osnovi ocekuju da Grci pre bankrotiraju nego da im oni daju pare. Na moju primedbu da ce onda biti aktivirani CDSovi koje drze nemacke banke oni ili ne znaju sta je CDS ili su u fazonu da i njih treba pustiti da bankrotiraju. Za njih je i bankrot zivotna skola.

Cela ta conspiracy prica o cetvrtom rajhu je presmesna, ljudi ovde ne da nemaju takve aspiracije nego imaju i veoma aktivan otpor prema ideji uspostavljanja rajha ili bilo kakve politicke ili vojne strukture u kojoj bi oni dominirali bilo cime sem nemackom, njihovi gubitci narocito u ljudstvu u WW2 se i dan danas osecaju i vide na svakom koraku. Oni poteze Merkelove koje marksisti nazivaju rajhovskim vide ne kao prisilu vec kao jedinu razumnu odluku i vidim da im je tesko da shvate kako odrasla racionalna osoba moze da vodi sovju drzavu na nacin na koji to rade juznjaci, vide nas kao razmazenu decu i nemaju ni najmanju nameru da bilo koga prisiljavaju ne-politickim sredstvima i pitanje je trenutka kad ce jednostavno dici ruke. Iz tog razloga, ako bude stani pani, raspad evrope ili prinudna hegemonija, nemci ce glasati za raspad evrope i pojesce svesno svoju cenu te odluke a onda ce ponovo izgraditi to sto su izgubili. Od Rajha i porobljavanja evrope nema nista.

U osnovi mi se misljenje nije promenilo. Ja mislim da ce Grci da ispadnu iz evro zone i da ce evro da istrpi udar i da ce gro kapitala pobeci iz PIIGSa (tj ta iz PIISa ) a sta ce biti posle toga zavisice samo i iskljucivo od tih zemalja i njihove goruce zelje da krenu putem Grka. U svakom slucaju smatram potpuno nerealnim da se Euro a narocito Nemci poviju pred Ciprasom i toga je svestan i sam Samaras koji je jasno i konkretno odbio bilo kakav koalicioni odnos sa Ciprasom pod njihovim uslovima. Grci idu na izbore ponovo to je 99% sigurno i to im je jos i bolja opcija nego da naprave koaliciju pet levih partija sa vecinom od jednog glasa. Ta vlada bi tek sje*ala Grcku za vekove. Jedinoi sto trenutno ne kontam bas najbolje je sta taj Holand hoce, po onome sto citam sve mi deluje da bi on hteo da se je*e al da mu ne udje.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 13:03 - pre 145 meseci
Citat:
mmix: ...
Reda radi, moj buraz zivi u rentanoj kuci od 120kvm sa 2 ara baste za sta (sa svim placenim racunima) daje 800e mesecno.
...

To je nesto sto sam mislio da je manje, doduse, nisam vec odavno bio tamo pa sam malo "zardj'o" sa informacijama a ono sto dobijam kao info od ovih sa estrade je potpuno bezvredno! :)

Citat:
mmix:...
Ja realno, onako subjektivno, mislim da Nemci (a vala i nasi ovde sa njima) imaju gadan trip vise zbog svog nacina zivota, u cemu ih zapravo mnogo vise razumem. Oni ljudi rade veoma predano i veoma vredno i jbg ocekuju to isto i od svih drugih. Zato imaju veoma nizak prag tolerancije prema trenutnim desavanjima. Za njih je sasvim normalno da ti bankrotiras ako ne mozes da vratis dug i oni realno na licnoj osnovi ocekuju da Grci pre bankrotiraju nego da im oni daju pare. Na moju primedbu da ce onda biti aktivirani CDSovi koje drze nemacke banke oni ili ne znaju sta je CDS ili su u fazonu da i njih treba pustiti da bankrotiraju. Za njih je i bankrot zivotna skola..
...

Pa to je zrelo razmisljenja, zrelo i realno razmisljanje. Ono kako mi razmisljamo je i dovelo/dovodi do trenutne situacije. Svaki cas se cuje "Ma nije trebalo zatvarati ******, moglo je to jos da radi, pa puno radnih mesta..." ne svatajuci realnost oko sebe. Valjda cemo jednog dana razumeti bar toliko da otvorimo oci na taj nacin sto cemo pogledati sta se desava oko nas i prihvatiti neke stvari koje su se pokazale kao realno dobre!


Citat:
mmix: ...
...da im je tesko da shvate kako odrasla racionalna osoba moze da vodi sovju drzavu na nacin na koji to rade juznjaci, vide nas kao razmazenu decu i nemaju ni najmanju nameru da bilo koga prisiljavaju ne-politickim sredstvima i pitanje je trenutka kad ce jednostavno dici ruke. Iz tog razloga, ako bude stani pani, raspad evrope ili prinudna hegemonija, nemci ce glasati za raspad evrope i pojesce svesno svoju cenu te odluke a onda ce ponovo izgraditi to sto su izgubili. Od Rajha i porobljavanja evrope nema nista.
...

To je poenta onoga sto stalno pricam i kako razmisljam, drago mi je ako ne gresim u nacinu razmisljanja. :)

Odlicno! Blagodarim, pa ako te ne mrzi napisi jos po neku crticu iz zivota obicnog coveka ali i nesto iz oblasti u kojoj si... :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 13:06 - pre 145 meseci
Gde ti to uporedjujes cene od 800e za kucu? Cisto sumnjam da bi za tu cifru i stan nasao u dva-tri najveca grada gde ima svega.

A Nemci su se jos i 2002. protivili uvodjenju evra (Nemci kao gradjani - ali NJIH niko nije pitao - svi ostali su se pitali, samo nemacki gradjani nsiu). Znali su, tj. pretpostavljali su a posle se obistinilo, da je vecina cena vremenom duplirana, tako sto se DEM pretvori u EUR. Moj stric je iznajmljivao stan od 60m2 za 600DEM u to doba. Sada ne moze - i to u nekom mestascu, ne u gradu, a kamoli metropoli. Mozda ti onih 800e zvuci super, ali sigurno ima razloga razloga zasto je toliko jeftina ta kuca za iznajmljivanje.

Nemci sigurno ne zive bolje. Da i dalje zive dobro, to da. Ali da zive bolje - ne. Mogu slobodno reci da zive gore. Koliko sam cuo, sve manje se kupuju nova vozila, a popravljaju stara i van servisa (ala Balkan servis), sto 2000. nije bio slucaj (na 3 godine su menjali auto cesto, i stari je prodavan toliko jeftino a opet u odlicnom stanju da nisu znali sta ce sa tolikom kolicinom starih automobila, pa ih izvoze ovde :))

Ako neko nadje prosecne cene (po gradovima, jos bolje) stanovanja u Nemackoj, od 1995. do danas, i prosek plata da uporedimo bilo bi zgodno.

Socijalna pomoc se, ja mislim, smanjila od tada? Bilo je 600DEM valjda neoporezovano, plus za stanovanje i komunalije, ako se ne varam ~2000-te. Sada je mozda visa cifra ali bez stana/komunalija?
 
Odgovor na temu

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Morpheus NS
Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 13:23 - pre 145 meseci
Opet se Evro raspada? Isto tako se raspada već mesecima, pa mu ništa nije. Naročito ako čitamo B92 sajt, tamo su mu već i 40 dana obavili... ništa od toga. Građani se tu tek ništa ne pitaju, njihova volja se ni ne uzima u razmatranje. Evro je tu i ostaće tu dok god to odgovara svetskoj "eliti" - a to je jako dugo. Mogu samo da ga zamene nekom globalnom valutom, ali za to još nije došlo vreme.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Kraj evra sada izvesniji nego ikad10.05.2012. u 13:32 - pre 145 meseci
Apropo toga DM vs € razglabanja, i ja sam primjetio da su Svabe prije 10 godina zimi uglavnom nosili kape zivahnih boja, a sada uglavnom zagasitih nijansi.
Stoga, za taj pad standarda mora biti odgovorna boja kapa.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kraj evra sada izvesniji nego ikad

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 17027 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.