Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Spot lampe kao primarna rasveta

elitemadzone.org :: TechZone :: Spot lampe kao primarna rasveta

[ Pregleda: 2973 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
91.233.24.*



+21 Profil

icon Spot lampe kao primarna rasveta19.05.2012. u 11:42 - pre 145 meseci
Pozdrav,
Da li set usmerivih spot lampi (4 x 50w) moze da bude osnovno svetlo u prostoriji od oko 30kvadrata?

Hvala,
Zeljko
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta19.05.2012. u 13:02 - pre 145 meseci
Moze, ako nije prostorija za rad, to je vise dekorativno osvetljenje.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
91.233.24.*



+21 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta19.05.2012. u 13:43 - pre 145 meseci
Hvala na brzom odgovoru. To planiram da stavim u dnevnu sobu.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta19.05.2012. u 17:41 - pre 145 meseci
Pazi, za prostor u kome se duze boravi, bez obzira da li se u njemu radi ili odmara, vrlo je vazan spektar svjetla, zbog efekata na oci, mozak, i sl.
Lijepo osvjetljen izlog, akvarijum, sank u kaficu, neka galerija... sigurno ostavljaju prijatan trenutan estetski utisak, ali sigurno nije prijatno zivjeti pod svjetlom koje nije namjenjeno za tu vrsta boravka pod njim.

Zato obrati na paznju na sijalice koje ces staviti u te spot-lampe.
Takodje, smatra se da je indirektno svjetlo (ono koje ne bije na ljude i predmete direktno iz sijalice, nego se prvo odbija od zida npr.) prijatnije za boravak ljudi nego direktno.
 
Odgovor na temu

Zevs85
Zeljko Todorovic
Novi Sad, Sabac

Član broj: 24612
Poruke: 325
*.adsl.eunet.rs.



+21 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta19.05.2012. u 23:02 - pre 145 meseci
Citat:
Odin D.:Zato obrati na paznju na sijalice koje ces staviti u te spot-lampe.

Da li mozes molim te da mi das koji savet u vezi ovoga? Ja sam razmisljao o halogenim sijalicama. Nisam siguran na sta bi trebalo jos da obratim paznju.
Svetlost bi se odbijala od zida i plafona.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta20.05.2012. u 01:47 - pre 145 meseci
Razlicite sijalice daju razlicit spektar svjetla.
Bijelo svjetlo se sastoji od odredjene kolicine svjetla svih ostalih boja. Spektar pokazuje koliko koja boja ucestvuje u nekom svjetlu.
Najprijatnije covjeku za rad je ono svjetlo koje ima spektar najslicniji suncevom spektru.

Neke sijalice sadrze u svom svjetlu vise plave svjetlosti nego sto je uobicajeno u prirodnim uslovima, npr. uvece.
To povecano plavo svjetlo za to doba dana "vara" mozak, pa se u organizmu luce npr. neki hormoni cije lucenje je primjereno dnevnom dobu, a ne vecernjem.
Ima tu jos nekih fazona za samo oko i sl., ali pravo da ti kazem zaboravio sam detalje, davno sam to negdje citao, pa se sad ovako samo prisjecam.
Neka svjetla izazivaju napetost, neka opustenost, neka su neutralna....

Najbolje da proguglas malo o tome, a bila je nekad i neka tema ovdje o stedljivim sijalicama, mozda je tamo o tome nekad nesto pominjano.

Elem, ja sam bio stavio na radni sto ove nove stedljive sijalice, i nakon pocetnog pozitivnog utiska, nedugo potom sam se vratio na obicne klasicne sijalice sa vlaknom, jer su mi ipak najprijatnije za oko. Posto provodom u prosjeku svaki dan 6-7 sati uvece pod tim svjetlom za radnim stolom, mogu reci da je to iz licnog iskustva.

Ako ti te sijalice nece osvjetljavati direktno, onda ce ti spektar svjetla zavisiti naravno i od podloge od koje se reflektuje. Tako da je moguce da ti se visak plave svjetlosti neutralise ako ti podloga slabo reflektuje plavo svjetlo (zavisi npr. od boje zida)...

Ima citava "nauka" o tome, ali ja nisam strucnjak za to, naklapam samo po sjecanju sto sam tu i tamo negdje procitao, i po osjecaju iz licnog iskustva.
Ako nadjes nesto na internetu, okaci ovdje, bilo bi interesantno....
 
Odgovor na temu

lakson
O.V.
Železnice Srbije
Kusadak

Član broj: 128892
Poruke: 30
89.216.37.*

Sajt: https://www.facebook.com/..


+50 Profil

icon Re: Spot lampe kao primarna rasveta20.05.2012. u 08:11 - pre 145 meseci
Ja u sobi od 16kvm imam 4 x reflektorke obične od 40W u ćoškovima usmerene ka zidu. Primarno su mi one uključene i daju prijatno svetlo za celodnevni boravak. Nisu baš za čitanje, ali sam zato na sredinu sobe stavio četiri svetiljke sa G9 sijalicama (ne reflektorke) od po 50W, kad treba nešto preciznije da radim. I još po koja lampa... Planiram i LED rasvetu da radim, ona će mi ubuduće biti primarna, dok će ove ostale biti tu pretežno radi estetike. Mislim da je to malo sijalica za prostor od 30kvm!
L!Q
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Spot lampe kao primarna rasveta

[ Pregleda: 2973 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.