Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...

elitemadzone.org :: MadZone :: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 113583 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...07.09.2012. u 10:24 - pre 141 meseci
Koliko bio dosadan i dzangrizav ne mogu reci da je taj posao nije dobro odradjen.
Ipak su to van serijski ljudi,tako da ta cetkica ne moze biti ni u kom kontekstu sarkaticna.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...07.09.2012. u 12:49 - pre 141 meseci
Nije tu nista paradoksalno, nego je to Kurir koji od svega dize galamu. Na koji je to nacin ugrozeno 100 milijardi? Pisu ko scenarije za Americke filmove, njihov tekst implicira da bi se stanica srusila ili eksplodirala u roku od 36h, da ova dvojica nisu brze bolje potrcali sa cetkicom da je spasu...
Realno...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
109.106.243.*



+627 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...10.09.2012. u 17:04 - pre 141 meseci
Pa kaže...

NASA moli boga da ne nađe vodu na Marsu

Kada je NASA-in rover Kjuriositi početkom avgusta uspešno sleteo na Mars, mediji su s oduševljenjem objavili da će svojim sofisticiranim uređajima istraživati da li su na Crvenoj planeti ikada postojali uslovi za razvoj života, prvenstveno voda i organske materije.

Međutim, prema najnovijim informacijama, koje su ovih dana procurele iz sedišta misije, naučnici navodno ”mole boga” da Kjuriositi ne naleti na vodu. Zašto? Zato što su delovi njegovog uređaja za bušenje najverovatnije kontaminirani bakterijama na Zemlji! A ako dođu u kontakt s vodom, neki od organizama mogli bi da prežive i nasele se na Marsu.

Kontaminacija ili rizik neuspeha?

Kontaminacija bušilice dogodila se mesecima pre lansiranja 26. novembra 2011. Njeni delovi bili su sterilisani u kontejneru koji se trebao da bude otvoren tek nakon sletanja na Mars. Međutim, inženjeri su se potom zabrinuli da bi tvrdo sletanje moglo da ošteti rover i bušilicu. Zato su odlučili da otvore kontejner kako bi postavili jedan deo koji je trebao da osigura ovaj ključni deo roverove laboratorije.

Prema pravilima agencije inženjeri nisu smeli da otvore kutiju bez znanja naučnika odgovornih za sprečavanje kontaminacije. Međutim, ipak su to učinili.

“Nisu to smeli da urade, a da mi ne kažu”, rekla je Ketrin Konli, oficirka zadužena za zaštitu od zemaljskog zagađenja Marsa i dodala: “To što nisu pratili naša pravila je neodgovorno”.

Prema NASA-inim pravilima svaki deo kjuriositija koji će doći u kontakt s površinom planete trebalo je da bude sterilisan, pogotovo bušilica i gusenice.

Opasnost je mala

Činjenica je da je rover sleteo na deo Marsa gde postoji mala šansa da naiđe na vodu. Naime, ekvatorijalni krater Gale previše je hladan i suv da bi u njemu danas bilo vode ili leda, kojih ima mnogo na drugim mestima na planeti. Zato pojedini naučnici smatraju da je odluka o postavljanju osiguranja za bušilicu bila prihvatljiv rizik.

“Mala je verovatnoća da u krateru Gale ima vode ili leda”, rekao je Dejvid Lejveri, direktor istraživanja Sunčevog sistema u NASA-i.

“Uporedili smo to sa rizikom da ne postavimo osiguranje i da rover ne može da buši rupe na Marsu. Naravno, uvek postoji mogućnost da nas Mars iznenadi”, rekao je.

Ako Kjuriositi naiđe na vodu, još postoji mogućnost da sprovede eksperimente laserom s udaljenosti, bez direktnog kontakta.

Život je iznenađujuće otporan

Stručnjaci smatraju da je oko 250.000 bakterija moglo da preživi sletanje rovera. Većina je verovatno uginula već nekoliko minuta nakon izlaganja nepovoljnim uslovima koji vladaju u krateru – niskim temperaturama, snažnom ultraljubičastom zračenju i atmosferi koja se uglavnom sastoji od ugljen dioksida.

Međutim, neka su nova istraživanja pokazala da na Zemlji postoje organizmi koji mogu da prežive u svemiru pa i na Marsu. Evropska svemirska agencija otkrila je da su pijavice lansirane na ruskom Sojuzu 2005. preživele nekoliko dana izložene vakuumu ie ultraljubičastom i kosmičkom zračenju.

Ove godine botaničar Andrev Šuerger, stručnjak za preživljavanje zemaljskih mikroorganizama na Marsu, otkrio je jednu vrstu bakterije koja se može razvijati u uslovma koji vladaju na Crvenoj planeti, među ostalim i na niskom pritisku od samo sedam milibara (pritisak vazduha na Zemlji na nivou mora je 1.017 milibara).

Zagađivanje druge planete zemaljskim organizmima predstavlja i etički i praktičan problem.

“Iz godine u godinu učimo sve više o Marsu, kao i o neverovatnoj izdržljivosti života”, rekao je Brus Bets, portparol Planetarnog društva u Pasadeni. “Ne bi li zaista bila tragedija kada bi neka buduća ekspedicija otkrila život na Marsu i potom utvrdila da je stigao sa Zemlje?'

izvor


_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...12.09.2012. u 17:48 - pre 141 meseci
Citat:
The landing site of NASA's newest Mars rover, seen on August 17, 2012. The descent stage crash site (left), backshell and parachute (bottom), and Curiosity Rover (right). This image was acquired by the HiRISE instrument aboard the Mars Reconnaissance Orbiter, looking more directly down (9 degree roll angle) than the prior images so the pixel scale is improved to approximately 0.27 m/pixel. (NASA/JPL/University of Arizona)



Citat:
On Sol 32, September 7, 2012, the Curiosity rover used a camera located on its arm to obtain this self portrait. The image of the top of Curiosity's Remote Sensing Mast, showing the Mastcam and Chemcam cameras, was acquired by the Mars Hand Lens Imager (MAHLI). The angle of the frame reflects the position of the MAHLI camera on the arm when the image was taken. (NASA/JPL-Caltech/Malin Space Science Systems)



I jos zanimljivih fotki Curiosityja na Atlanticovom Around the Solar System
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...12.09.2012. u 21:53 - pre 141 meseci
Znaci prava fotka iz ruke za profilnu na Faceu =)
Realno...
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...21.09.2012. u 18:30 - pre 141 meseci
umro Matijevic
http://www.nasa.gov/multimedia.../index.html?media_id=152593071
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...02.11.2012. u 22:54 - pre 139 meseci
Autoportret:



Kliknuti posle na "View full size", definitivno vredi pogledati
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 02:07 - pre 139 meseci
Ne kapiram, kako je ovo tacno uslikao sam sebe? Vidim da je to posebna kamera koja se nalazi na ruci i smisljeno je sve da moze sam sebe da uslika da bi mogli da periodicno proveravaju stanje. Al' ja stvarno ne kontam kako je ovo slikano. Kapiram da je to u prvom planu iznad njegovog prednjeg levog tocka ta ruka koja bi trebala da drzi kameru, ali gde je tu kamera!?
Realno...
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 03:08 - pre 139 meseci
A ovi tragovi pored ... ? To liči na nekakve tragove.. kao da je neko prošetao tuda.. to je zapravo curiosity zagrabio malo površine, jel' da?
about:networking
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 05:41 - pre 139 meseci
Citat:
Kliknuti posle na "View full size", definitivno vredi pogledati
\

pusti mars pogledaj masineriju :)
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 06:26 - pre 139 meseci
Citat:
boyan3001: Ne kapiram,

Hebiga, PA DRŽI MU NEKO OGLEDALO!
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 10:34 - pre 139 meseci
Citat:
boyan3001: Ne kapiram, kako je ovo tacno uslikao sam sebe? Vidim da je to posebna kamera koja se nalazi na ruci i smisljeno je sve da moze sam sebe da uslika da bi mogli da periodicno proveravaju stanje. Al' ja stvarno ne kontam kako je ovo slikano. Kapiram da je to u prvom planu iznad njegovog prednjeg levog tocka ta ruka koja bi trebala da drzi kameru, ali gde je tu kamera!?


Slika je mozaik sastavljen iz više delova, verovatno su sastavili tako da se ne vidi kamera

Citat:
plus_minus: A ovi tragovi pored ... ? To liči na nekakve tragove.. kao da je neko prošetao tuda.. to je zapravo curiosity zagrabio malo površine, jel' da?


Da, tačno tako.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 13:02 - pre 139 meseci
Ti tragovi su, kako sam procitao od onog laserskog "burgijanja" tla za spektroskopsku analizu.

Pazi ok, najverovatnije da je fotka sastavljena od vise snimaka, ali i dalje ne kontam, kako bre, mora da se vidi na nekom mestu crno tamo gde je osovina, stub koji drzi kameru.

Edit:
Gresim, nije od lasera, nesto sam pogresno razumeo... obicna lopata. :D

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 08.11.2012. u 14:18 GMT+1]
Realno...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.243.*



+627 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 14:31 - pre 139 meseci
^ pogledaj ovaj primer iz moje radionice:

foto 1



foto 2


spojene Microsoft Image Composite Editor-om


Prilikom spajanja najčešće ostaju delovi fotografija koji se ponavljaju,
što je više fotografija: mogućnost da se pojavi nešto što menja svoj položaj je manja... :)

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 08.11.2012. u 15:56 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 15:13 - pre 139 meseci
Citat:
boyan3001: Ti tragovi su, kako sam procitao od onog laserskog "burgijanja" tla za spektroskopsku analizu.

Pazi ok, najverovatnije da je fotka sastavljena od vise snimaka, ali i dalje ne kontam, kako bre, mora da se vidi na nekom mestu crno tamo gde je osovina, stub koji drzi kameru.

Edit:
Gresim, nije od lasera, nesto sam pogresno razumeo... obicna lopata.

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 08.11.2012. u 14:18 GMT+1]


Tako je, obična lopata. Slika je od 55 snimaka ako se dobro sećam.
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 17:18 - pre 139 meseci
@valerijan
Tako nesto su radili izgleda, samo mnogo kompleksniji sklop polozaja ruke i kamere. Evo ih ovde sirove fotke:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=84
Nesto nize dole, pod sekcijom MAHLI.
Realno...
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 19:19 - pre 139 meseci
Citat:
boyan3001: Ti tragovi su, kako sam procitao od onog laserskog "burgijanja" tla za spektroskopsku analizu.

Pazi ok, najverovatnije da je fotka sastavljena od vise snimaka, ali i dalje ne kontam, kako bre, mora da se vidi na nekom mestu crno tamo gde je osovina, stub koji drzi kameru.

Edit:
Gresim, nije od lasera, nesto sam pogresno razumeo... obicna lopata. :D

[Ovu poruku je menjao boyan3001 dana 08.11.2012. u 14:18 GMT+1]


Da, u pitanju je lopata sa kojom prvo vibracijama otklone krupne delove, pa finu prasinu saspu u CheMin laboratoriju kojom utvrdjuju mineralni sastav pomocu defrakcije X-zraka.
http://www.nasa.gov/multimedia.../index.html?media_id=153780591
http://www.nasa.gov/multimedia.../index.html?media_id=154192961



A laser je deo ChemCam sistema za spektografsku analizu tla i rupe sigurno ne mogu biti tolike. :)
http://www.nasa.gov/multimedia.../index.html?media_id=154597771



A evo i prvih rezultata od jednog od skupljanja koje su uradili:
http://www.nasa.gov/multimedia.../index.html?media_id=154971421

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.243.*



+627 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 21:08 - pre 139 meseci
Citat:
boyan3001:@valerijan Tako nesto su radili izgleda, samo mnogo kompleksniji sklop polozaja ruke i kamere. Evo ih ovde sirove fotke:
http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=84 Nesto nize dole, pod sekcijom MAHLI.


Sa linka sam skinuo 5 fotografija i sam (tj. MIcrosoft ICE) spojio... Original sam obeležio, a ICE verzija je levo.



Neke od razlika:

Crvena strelica je usmerena na grešku prilikom spajanja na originalnom fajlu.

Zelena takođe.

Plavu sam usmerio na senku koja je tkđ. različita, ali nije greška

"Kamenčići" gore su se nepravilno približili i skoro preklopili itd... Sve se to događa kad je u igri mnogo fotografija, pa je neophodan "kompromis".


Međutim...ručicu nisam pronašao. :(


[Ovu poruku je menjao valerijan dana 08.11.2012. u 23:19 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

boyan3001
BG

boyan3001
Član broj: 284396
Poruke: 424
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: rs.linkedin.com/pub/bojan..


+647 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 21:16 - pre 139 meseci
E to na mestu zelene sam i ja video posle. Ove ostale nisam, al' sad se jasno provaljuje.
Ali da i dalje ostaje pitanje gde je ruka tu. Kontam mozda je kameru okretao tako da kad slika fotografije u desno, da ruka bude levo, pa se ne uhvati i obrnuto posle, kada slika levu stranu ruka je sa desne... ali dalje mi nije jasno gde je onda tu zglob koji nosi ruku, koji svakako nije mogao da se pomeri.
Realno...
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.243.*



+627 Profil

icon Re: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...08.11.2012. u 22:09 - pre 139 meseci
Ne vidi se ni ARM ni HAND na fotografijama...tako da je to verovatno ključ "zagonetke".



Zato i ima toliko nepravilnosti na delu/zglobu ne kojem bi trebalo da se pojave...

_._/._./_ _ _/_.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Curiosity" sutra ujutro - biti ili ne biti...

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 113583 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.