Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja

elitemadzone.org :: TechZone :: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8009 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 13:50 - pre 141 meseci
Gledah skorije ovaj klip na youtube

http://www.youtube.com/watch?v=xEdQRVQtffw

Ukratko radi se o tome da on koristi Sunce i solarne panele da proizvede malo elektricne energije, koja zatim elektrolizom razdvaja vodu na vodonik i kiseonik, zatim taj vodonik koristi da prozivodi struju. Pogledajte pa mi recite sta mislite.

Jedna mana ovog postrojenja je sto mi izgleda mnogo skupo. On ima ogromne tankere da skladisti vodonik koji bi koristio kada nema dovoljno sunca (u zimskim mesecima). Ali izgleda da je totalno odrziv sistem obnovljive enrgije.

E sad pitanje koliki bi sistem bio potreban za jedno prosecno domacinstvo?
Koliko bi kostala izrada takvog sistema u Srbiji? Ne ocekujem da sad tacno pisemo cene, ali svako ko ima predstavu da da doprinos da vidimo da li mozemo doci okvirno do cene.

Pozdrav

Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 14:02 - pre 141 meseci
A zasto odmah ne bi koristio solarne panele za struju :)
Ovo mi malo izgleda....hm...hm :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9499
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 14:06 - pre 141 meseci
Citat:
Machiavelli...: Ukratko radi se o tome da on koristi Sunce i solarne panele da proizvede malo elektricne energije, koja zatim elektrolizom razdvaja vodu na vodonik i kiseonik, zatim taj vodonik koristi da prozivodi struju.


Ima nas raznih. On je tako dobijenu struju moga da upotrebi da pogoni motor koji je vezan za agregat koji generiše struju za grejače. Grejači greju vodu, pa se tako dobijena para koristi za turbinu elektrogeneratora. E, tek tako dobijenu struju koristi u kući.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 14:19 - pre 141 meseci
Zasto ne pogldate lepo?!
Prvo ne koritsi da greje nikakvu vodu. Poenta je da koristi sunce da dobije current koji koristi u procesu elektrolize (da razdvoiji Vodonik i Kiseonik). Tada dobijen vodonik koristi i skladisti a kiseonik pusti u atmosferu.
Poenta, koristiti sunce u sprezi sa elektrolizom da moze da sacuva vodonik (da bi izbego da koristi baterije koje em ne valjaju em zagadjuju okolinu, em su kratkog veka) za kasniju upotrebu kad nema dovoljno sunca. Sama sunceva energija ne bi bila dovoljna. Nije ovo nikakva prevara jednostavno ovaj sistem radi nije to u pitanju, nego mene zanima recimo izgradnja tog Vodonocnog tankera, kojih bi dimenzija morao da bude za jedno domacinstvo.
I objasnjeno je, gde vec, da je vodonik veoma mali molekul tako da mora da bude dobar tanker, verovatno bolje napravljen od tankera za prirodni gas da ne bi bilo curenja.

Evo sve to u malom... Ali ima primera koliko hocete na netu. Samo sto umesto ove baterije koristite sunce i skladista za kasniju upotrebu.

http://www.youtube.com/watch?v=ExdcxnwZuNY
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 15:30 - pre 141 meseci
Skladištenje vodonika je problematično.
Šta misliš zašto u 21. veku još ne trčkaraju H2 automobili?
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja31.08.2012. u 15:47 - pre 141 meseci
To mislim da je glavni problem. Prvo sto je reaktivan ko lud (ali i prirodni gas je), drugo mali su molekuli mora da bude veoma dobro napravljen taj tank gde se drzi, i trece da bi bilo korisno drzati ga bilo bi dobro da bude pod visokim pritiskom (da ne dodjemo u situaciju da mi treba ko onom liku 5 cisterni od po 10.000 litara ili koliko vec).
Bilo bi lepo kad bi neko na forumu ko se bavi izgradnjom (cisterni, tankova ili slicno) da se javi i malo obrazlozi za i protiv, cenu.
Ja bi recimo taj tank ukopao u zemlju, ne bi ga drzao na povrsini kao sto onaj lik radi.

Sve u svemu eto nam ga neiscrpan izvor energije, ali moramo da usavrsimo tehnologiju i za skladistenje, instalaciju, odrzavanje... Vodonika ima koliko hoces to ne moramo da brinemo, a nus produkt ovog sistema je cista voda i kiseonik - nema zagadjenja.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 05:20 - pre 141 meseci
Preskupo je to jos uvek da se isplati. Kada se sabere cena opreme, postaje ipslativo tek na veoam dug rok (20, 30, 40 godina). Jeftinije je da placas struju.

Ovo ima smisla u dva slucaja:

- da nemas drugi izvor energije

- da ti je energija potrebna povremeno pa je skladistis u dugim vremenskim periodima kada je ne koristis

 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 06:49 - pre 141 meseci
Citat:
Šta misliš zašto u 21. veku još ne trčkaraju H2 automobili?



Sad opet mozemo da potegnemo pricu o teorijama zavere , ali sve se svodi na to da "mocnicima" nije u interesu da raja koristi besplatnu energiju - prvo moraju da se potrose fosilna goriva.

Neki mocan HHO generator i obogacivanje vodonika kosmickom energijom jos dugo nece ugledati svetlost dana ( mada je Tesla jos u proslom veku pokazao i dokazao da je sve to moguce ).



 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 09:28 - pre 141 meseci
Citat:
sasa022: Sad opet mozemo da potegnemo pricu o teorijama zavere , ali sve se svodi na to da "mocnicima" nije u interesu da raja koristi besplatnu energiju - prvo moraju da se potrose fosilna goriva.

Neki mocan HHO generator i obogacivanje vodonika kosmickom energijom jos dugo nece ugledati svetlost dana :( :( ( mada je Tesla jos u proslom veku pokazao i dokazao da je sve to moguce ).


Nemojte zagađivat temu ultra mad idejama!
BMV je 80tih godina izradio nekoliko test vozila H2 koja i pored skupe opreme u test sudarima se pokazao opasan.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 09:59 - pre 141 meseci
E ako je BMW..u Srbiji mora da se skida kapa i ne razmislja dalje na tu temu

Poz
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 10:29 - pre 141 meseci
Mnogo jeftinije za izgradnju i održavanje, manje komplikovano, daleko bezbednije rešenje je da staviš obične photovoltaic panele, baterijske jedinice koje će da se pune kad ne koristiš (svu) struju sa panela, i to je to.. Rešio si problem snabdevanja strujom.

Takođe on spominje u video grejanje/hlađenje kuće geotermalnim cevima, to nije ništa novo i postoji u komercijalnoj upotrebi odavno, recimo kod nas je Rehau najpoznatiji proizvođač toga, RAUGEO HELIX® PE-XA:










imaš i sonde za veće dubine, RAUGEO PE100 & PE100-RC ERDWÄRMESONDE:





Biti potpuno energetski nezavisan i efikasan, danas je potpuno komercijalno izvodljivo.. Ne moraš da glumiš proku pronalazača, samo odeš i kupiš šta ti treba.. Jedino što se postavlja je pitanje smisla cele priče, odnosno njene finansijske isplativosti i finansijskih efekata. Ovo sa solarom + baterijama je vrlo skupo rešenje za domaćinstva.

Evo ti jedna prosta računica. Maksimalna instalisana snaga po domaćinstvu u Srbiji je 16-17 kW, što znači da domaćinstvo može maksimalno toliko struje da povuče, pre nego što iskoče sklopke. Ajde da kažemo da ćemo mi biti energetski efikasni, nećemo se grejati na struju, ograničićemo peak potrošnju na 10kW, i dimenzionisati PV panele da u zimskom periodu (vrlo bitno!) mogu da napune 50kWh u toku jednog dana (to nam daje da možemo da trošimo oko 3kW prosečno na sat, bez peakova, što je sasvim dovoljno).

Da bi dobio 50kWh u toku jednog dana u Decembru i Januaru u okolini Beograda (u Vojvodini je još gore, na jugu Srbije otprilike tu negde) potrebno je da imaš photovoltaic module instalisane snage 34kW. Cena tih modula, negde sa montažom je nekih 50.000 evra.

Za battery banke + propratnu elektroniku koja ide uz to, nemam neke precizne podatke, ali računao bi na nekih 15.000 evra za baterijsku banku koja dnevno može da uskladišti i isporuči 50kWh električne energije.

Dakle, računica je prosta - prosečnom domaćinstvu treba oko 65.000 evra da bi postiglo energetsku nezavisnost od elektrodistributivnog sistema, što i nije baš mala cifra.. Istina, taj sistem će na godišnjem nivou proizvesti nekih 38.000kWh električne energije, čije viškove je moguće poslati nazad u ED sistem, recimo da kažemo da vraćamo nazad 25.000kWh u sistem, to je po trenutnim feedin tarifama nekih 5750 evra godišnjeg prihoda od takvog sistema, ali opet to i dalje znači da će takav sistem da se otplati tek za 10+ godina.. Ali ako se već ide na tu varijantu da se struja vraća u ED sistem, onda se više isplati vratiti kompletno proizvedenu struju po visokoj feedn tarifi za solar, a od EPS-a kupiti po jeftinu socijalnu struju.. U tom slučaju, vrlo gruba računica: 15.000 evra učešće, ostalo finansira banka, godišnje se banci vraća 6000 evra, 1500 evra su troškovi održavanja/osiguranja i tu ostane nekih 1000 evra godišnjeg profita u proseku... Tako da sa takvom kalkulacijom, povrat investicije je tek za 15 godina, što nema nikakvog ekonomskog smisla.



[Ovu poruku je menjao ventura dana 01.09.2012. u 11:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 10:42 - pre 141 meseci
@Horvat I

Ko je prvi pomenuo automobile ???


I metan je prilicno opasan,pa se npr. u Italiji masovno koristi kao gorivo.


Sto se tice HHO - malo ozbiljniji generator iz kucne radionice moze da obezbedi dovoljno gasa za npr. kuvanje,grejanje vode ili cak grejanje jedne prosecne prostorije.

 
Odgovor na temu

Nasa_do_tokija

Član broj: 305707
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 10:51 - pre 141 meseci
HHO generator se nije pokazao dobro kao uredjaj za grejanje odnosno ne koristi se jer bi trosio dosta struje za veliku kolicinu gasa,Ali na automobilima vredi i pokazao se uspesno.
Ja sam razmisljao da na krovu napravim od creva za sistem kap po kap zmiju i tu bi voda mogla da se zagreje na sigurno 60 stepeni ako nista drugo imate vodu za kupanje i to bi mogli dnevno po 1000 litara da zagrejete.

[Ovu poruku je menjao Nasa_do_tokija dana 01.09.2012. u 12:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 11:01 - pre 141 meseci
@Nasa_do_tokija

Ta tvoja kalkulacija nije tacna - racunaj ponovo

*koliko ti npr. TNG-a treba za grejanje jedne sobe ( za 1h ),a koliko potrosi jedan prosecan auto za 1h ?
 
Odgovor na temu

Nasa_do_tokija

Član broj: 305707
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 11:09 - pre 141 meseci
Ma ja nisam ni racunao nego na forumu gde se bave hho uredjajima kazu da nije isplativo.Postoji mogucnost povecanja gasa dodavanjem aluminijuma ali i aluminijum se brzo trosi.
Citat:
koliko ti npr. TNG-a treba za grejanje jedne sobe ( za 1h ),a koliko potrosi jedan prosecan auto za 1h

Pa ne znam dali znas ali da bi auto rado samo na vodonik potrebno je najmanje 5 litara vodonika u minuti ali to samo da radi na ler za nesto ozbiljnije bi trebalo mnogo vise 10/20 litara u minuti.Dok je TNG druga prica.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 11:37 - pre 141 meseci
@Nasa_do_tokija

Pitaj te "strucnjake sa foruma" koliko trosi jedna prosecna pec na gas za 1h,a koliko auto dok radi na leru ( ne u voznji )...

Ako mislis da je perpetuum mobile mocuc onda su oni mozda u pravu :)

 
Odgovor na temu

Nasa_do_tokija

Član broj: 305707
Poruke: 64
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+14 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 11:45 - pre 141 meseci
Ti izgleda ne kapiras da ti je za grejanje uz pomoc hho generatora potrebna velika snaga da bi proizvodio dovoljnu kolicinu gasa.Ti mesas Tng sa Vodonikom a ja sam ti rekao da ti je potrebno mnogo vise Vodonika od TNG sto se tice potrosnje kod automobila a za grejanje verujem da i vise.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 12:14 - pre 141 meseci
Citat:
Ti izgleda ne kapiras da ti je za grejanje uz pomoc hho generatora potrebna velika snaga da bi proizvodio dovoljnu kolicinu gasa.


Potrebno je bar 3x manje nego za proizvodnju kolicine vodonika potrebnog da bi auto mogao da radi na leru.

Pitaj one koji stvarno znaju da izvrse proracun da li je to tacno...

 
Odgovor na temu

Nasa_do_tokija

Član broj: 305707
Poruke: 64
*.anchorfree.com.



+14 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja01.09.2012. u 22:16 - pre 141 meseci
Pa dobro prijatelju onda ti daj nacrte za 3X manje ili nebitno nacrt za grejanje sa Vodonikom.Ja sam ti rekao da to na autu funkcionise ali za grejanje kazu da ne funkcionise.Nisam probao ali verujem ljudima koji su mi rekli kako da napravim hho generator za moj auto i ispostavilo se da taj uredjaj nije samo hrpa prohromskih ploca vec uredjaj koji povecava snagu motoru,cisti motor a sto se tice ustede tu moras malo da se potrudis.Meni je usteda sada oko 1 L ali mi je proizvodnja Vodonika oko 033 L/m .Ko ne veruje neka sam proba nemam nameru da se raspravljam sa pojedincima znaci ko veruje neka veruje ko ne ne mora nemam nameru da ga ubedjujem jer nemam nista od toga da nekog ubedjujem.
Jos jednom ne baratam sa matematikom ali ljudi koji barataju su izracunali da to nije isplativo ti ako mislis da su to gluposti javi se na pp da ti posaljem adresu pa se sa njima raspravljaj jer ja nisam kompetentan za to.Samo jos da dodam ako admin obrise poruku to je zato sto im verovatno neko placa da ovakve teme guraju u propast i omalazavaju ih jer to nije prvi slucaj pogledaj te malo i videcete da svaka tema u kojioj se govori o hho generatorima bude imejana i unakazena debilnim komentarima na foru " Gde su vam dokazi" ? Kao da zabole ljude da nesto dokazuju kad to mogu i sami da probaju .
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Machiavelli...
Član broj: 90589
Poruke: 672
*.hsd1.pa.comcast.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja02.09.2012. u 17:27 - pre 141 meseci
Lepo Objasnjene @Ventura

Pretpostavljao sam da je skupo, cak sam i gledao cene vodonicnih tankova - nije naivno. Ali na kraju nek je i povracaj investicije i za 10-ak godina, ukoliko ima viska novca, realno je uloziti u to. Nakog 10-ak godina imamo investiciju koja jos uvek radi donosi profit i isplatila se.
Ali naravno, ukoliko imamo nova za pocetnu investiciju. Nesto sam razmisljao i o maloj Solarnoj Elektrani, gledah neku firmu koja naplacuje izradu oko 100K EU, isto se svodi na povracaj kroz nekih 10-ak godina.

Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Energija Sunce-elektroliza-vodonik-struja

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8009 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.