Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa štednim žaruljama

[es] :: Elektronika :: Problem sa štednim žaruljama

[ Pregleda: 1754 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Problem sa štednim žaruljama02.10.2012. u 07:18 - pre 140 meseci
U dnevnom boravku sam imao ovakve žarulje: http://2.bp.blogspot.com/_K23m...loXUkVk/s400/Halogena_0001.jpg 4 komada po 50W i zbog njihove velike potrošnje sam prešao na takve ali štedne, svaka 13W, i dobio i manju potrošnju i više svjetla.

No nemam običan prekidač već imam dimmer i to onaj bez pritiska, nego se smanji do kraja i to je isključeno. Pošto su ove štedne non-dimmable, kad okrenem dimmer odnosno spustim napon, one titraju i čuje se jako zujanje. Nešto zujanja dopire iz njih, nešto više iz samog dimmera (kako ga okrećem, mjenja zvuk) a najviše zuji iz razvodne kutije. Osigurači i brojilo su jedan do drugog pa ne znam koji od njih zuji. Kad se pojača do kraja, više ne titraju, ali je zujanje još uvijek malo pristuno i može se čuti ali samo u potpunoj tišini.

Zanima me samo zašto zuji i je li opasno? Da žarulje zuje razumijem jer unutra ima inverter ali zašto zuji oko brojila?
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Problem sa štednim žaruljama02.10.2012. u 07:49 - pre 140 meseci
Zameni dimer običnim prekidačem. Tako samo skraćuješ radni vek sijalicama i to toliko da će ti ipsasti skupo da ih menjaš svaki čas.

 
Odgovor na temu

Pioneer cdj 200
Rovinj

Član broj: 150380
Poruke: 1279
*.adsl.net.t-com.hr.

Sajt: www.crotehnika.com


+18 Profil

icon Re: Problem sa štednim žaruljama02.10.2012. u 08:55 - pre 140 meseci
Stan nije moj (podstanar sam) ali mogu vidjeti sa gazdom. Zato sam prvo htio provjeriti da li ima tu neke štete, da ga ne gnjavim bezveze. Ako im skraćuje vijek, pričat ću s njim.

Ispričavam se što sam dosadan, no baš me zanima, ako znate, što to zuji kod brojila.

EDIT: kaze frend da dimmer funkcionira slicno kao switching i da switching koji je spojen na switching ne moze dobro zavrsit
...njemu i kućno zvonce zvoni u A klasi... hh
 
Odgovor na temu

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Problem sa štednim žaruljama18.10.2012. u 19:51 - pre 140 meseci
Ne druze menjaj prekidac jer slican sam imao i ja problem pa su mi crkle sijalice i sijalice. I stedlive sa neon gasom unutra a i Led. Ni Led sijalicama ne prija smanjeni napon. Stavio obican prekidac. I dan danas idu ko zmaj. Slobodno menjaj to pa taj dimer stavi gde imas obicnu sijalicu. Mada kod mene u kucu vec godinama ne mazes naci ni jednu obicnu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Problem sa štednim žaruljama

[ Pregleda: 1754 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.