Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

platite ili zatvorite? :)

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: platite ili zatvorite? :)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24987 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 08:56 - pre 139 meseci
Namejah se sinoc dobro,

Dinkić zapretio trgovinskim lancima: Ko ne plaća redovno, nek zatvori radnju

Mlađan Dinkić, ministar finansija, poručio je trgovinskim lancima da slobodno mogu da idu iz Srbije ako u roku od 60 dana ne mogu da ispunjavaju obaveze prema dobavljačima i da ustupe mesto onima koji mogu da poštuju sve rokove. Najveći lanci, poput „Deleza“, „Merkatora“ i „Idee“ nisu hteli za „Blic“ da daju bilo kakav komentar.


Jos samo da neko objasni kako ce narod da jede bez cekova na 90-120 dana odloznog placanja. Bilo bi super da se ovde uvede red (ako je iko ovde zagovornik sirenja spram guberu to sam ja) ali ovako prelamanje je nerealno, taj isti plebs koji pise cekove sa valutama u 2014-oj je plebs koji doticnog drzi u fotelji.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 09:16 - pre 139 meseci
A gde u ovoj vesti ima i jedne reči o čekovima, građanima, plebsu?
Da nisi ti nešto pogrešno razumeo?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 09:40 - pre 139 meseci
Pa do sada su plaćali dobavljači to što narod jede na odloženo 210 dana, sada će to da plaćaju trgovinski lanci! Dosta je bilo jahanja onih koji nešto proizvode, a dodvoravanja trgovcima sa zelenaškim maržama.

Ne vidim ništa loše u ovome, s obzirom da znam par firmi koje se bave proizvodnjom i koje su bile prinuđene da, čekajući da im hipermarketi uplate lovu, dižu kredite od komercijalnih banaka kako bi nastavili proizvodnju.

A onda hipermarketi ucenjuju da ako hoćeš da ti plate ono što ti duguju na vreme (iako si im dao valutu od 180 dana (pola godine hebote!)), da im daš dodatne popuste!

Ako hipermarketi stopiraju to oko čekova na odloženo, doći će do drastičnog pada prometa, a to oni ne žele. Možda će smanjiti rok za odloženo plaćanje na 2 - 3 meseca kako je ranije bilo, a inače je nenormalno odloženo plaćanje na 210 dana!

Uostalom, neka spuste svoje marže pa da vidiš kako će im skočiti promet.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 09:51 - pre 139 meseci
Citat:
SlobaBgd: A gde u ovoj vesti ima i jedne reči o čekovima, građanima, plebsu?
Da nisi ti nešto pogrešno razumeo?

Ne znam zaista koliki procenat kupaca koristi odloženo plaćanje, ali ako kupac koristi odloženo plaćanje na 90 dana, a prodavac je dužan da plati svom dobavljaču robu u roku od 30 dana, onda faktički prodavac mora da kreditira kupca u tih 90 dana razlike što znači da će cena robe da ide na gore..

Rešenje toga je da se ukinu ti idiotski čekovi i umesto toga da onaj ko hoće kredit da za to koristi kreditnu karticu i plaća kamatu na ono što je pozajmio, a ne da svi mi ostali kupci snosimo uvećanu cenu robe i usluga jer prodavac kreditira pojedine kupce.

Uostalom zar nije bilo reči pre par godina da su čekovi izbačeni iz upotrebe, odnosno da će biti?
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 09:55 - pre 139 meseci
Ventura, ako treba da biram između čekova i kreditne kartice gde je godišnja kamata 25 - 27%, šta misliš šta ću da izaberem?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 10:03 - pre 139 meseci
Sasvim je jasno šta ćeš ti da izabereš, samo je problem što kad ti izabereš čekove, tu kamatu plaćamo svi mi ostali kupci koji ne koristimo odloženo plaćanje kroz uvećanu cenu usluga i proizvoda u toj radnji.

Država je ta koja treba da spreči 'beskamatno' zaduživanje, odnosno da to uredi na takav način da troškove zaduživanja snosi onaj ko se zadužuje, a ne da se ti troškovi raspoređuju na sve ostale pa da pojedinac glumi da je pametan jer je izbegao 25% godišnje kamate na kratkoročne pozajmice.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 10:10 - pre 139 meseci
Jedno vreme, tamo ~2004. su bili ukinuli čekove na odloženo plaćanje, pa se opet ne sećam da su marže bile manje nego sada.... Problem je što šta god da uradiš, trgovać će gledati da što više zaradi na tebi... I to je ok što se trgovaca tiče, ali država treba d'uradi nešto da zaštiti potrošača! Sa ovim odloženim plaćanjem nisi ti snosio posledice, već proizvođači/dobavljači. U stvari smo snosili svi posledice, jer proizvođač/dobavljač je morao da ukalkuliše u cenu proizvodnje i činjenicu da će dobiti pare tek posle pola godine, trgovci nabijali maržu u kojoj su kalkulisali to što će narod da plati tek za 210 dana i to je začarani krug.

Ograničavanjem na 45, odnosno 60 dana se ovo seče u korenu, još samo da se uvedu marketi poput lidla, da zaista postoji neka konkurencija i da vidiš kako će cene da idu dole.

Ako bi se sada ukinuli čekovi, 60% naroda bi pocrkalo od gladi, jer dok ja imam tu sreću da čekove koristim isključivo za kupovinu bele tehnike, ostali nemaju tu sreću, te čekove koriste za odlaganje sudbine, te hranu kupuju na 210 dana u nadi da će se za tih 210 dana nešto promeniti u ovoj raspaloj zemlji, da će makar za to vreme naći neki posao...
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 10:41 - pre 139 meseci
Nešto mi ne stoji priča da trgovinski lanci ne mogu da plaćaju u zakonskom roku zbog toga što robu prodaju na odloženo.
Najpre, koliki procenat kupaca kupuje robu na čekove? Dalje, koliki je to procenat takvog prometa u RSD u odnosu na druge vidove plaćanja?
I na kraju, trgovinski lanci oduvek kasne sa plaćanjem dobavljačima. I kad se kupovalo samo čekovima, i kad su ukinuli čekove, i pre i za vreme kreditnih/debitnih/ovih-onih kartica, i kad je keš bio ubedljivo dominantan nain plaćanja.
Zašto? Zato što im se može.
Tako da, nemojte stavljati u istu rečenicu bezobrazluk moćnih da nameću svoje uslove pod parolom "uzmi ili ostavi" i brigu za preživljavanje naroda i altruizam u odnosu prema potrošačima.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 10:51 - pre 139 meseci
Citat:
SlobaBgd: Nešto mi ne stoji priča da trgovinski lanci ne mogu da plaćaju u zakonskom roku zbog toga što robu prodaju na odloženo.

Da li mogu ili ne mogu to je irelevantno pitanje... Ono što je relevantno je da tu kamatu neko mora da plati. Ako je ne plaća onaj ko koristi te čekove, sigurno je neće platiti Mišković iz svog džepa ili neki sličan dobrotvor, već će se ona prelomiti po leđima ostalih kupaca.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 11:03 - pre 139 meseci
Dinkic samo pokusava da sprovede ekonomske savete koji su vec spominjani na ES-u, solidno pre formiranja ove Vlade.

Normalan protok novca je zaista glavni preduslov funkcionisanja sistema. Drugo je pitnje koliko nasim bizmismenima i managerima uopste odgovara, posto oni imaju uhodan nacin poslovanja. Sve uzimaju i nikome ne daju pare, mnogo ih vole, a kada im parica zafali, pokucaju na salter "Agrobanke".

Poz
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 12:47 - pre 139 meseci
Citat:
vladd: Dinkic samo pokusava da sprovede ekonomske savete koji su vec spominjani na ES-u, solidno pre formiranja ove Vlade.


I trebao bi, ali postoji realno i nerealno. A kljucno pitanje je ovde da li Srbija moze da se prehrani u ovom trenutku sa pocekom od maksim 30 dana? Realno, mislim da ne moze.

Drugo, imaces rapidan pad prometa robe u trgovinama ukoliko se to aktivira i prodje bez socijalnih nemira dok prihodovna moc kljudi ne sustigne predate cekove. Sve te trgovine ce tokom tog perioda imati drasticno smanjen proemt uz identicne operativne troskove. Sto opet znaci da ce se to rpelamati preko vecih cena.

Ne postoji magicno resenje u ekonomiji, to je sistem spojenih sudova. Ekstreman resenja retko funkcionisu, jer da mozetako rpeko kolena mi bi odavno imali resen problem. nema para za penzije? Drzava ne isplati tri meseca penzije i resen problem finansiranja PIOa. Sta ce penzionerima pare...




Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:01 - pre 139 meseci
mmix, da li ti verujes da trgovinski lanci ne mogu da zadrze odlozeno placanje a da pocnu da placaju na vreme?
Ovo ce se primenjivati tek za 5 meseci - a najavljeno je i izglasano barem 6 meseci unapred, znaci 180+ dana.

Lanci bi mogli da nastave pocek na 210 dana i da isplate sve sto treba da isplate odmah i da sve nastave da placaju na vreme.
A tek koliko mogu kada imaju 6 meseci (tj. 5 sada) da od 210 lagano smanjuju pocek i placaju na vreme.

Bash me zanima da li isto tako uvoznicima ne placaju na vreme i da li uvoznici ne placaju na vreme stranim proizvodjacima...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:09 - pre 139 meseci
Koga spasava odloženo plaćanje? Možda te spasi prva tri meseca a posle ti je svejedno, moraš redeovno da plaćaš svaki mesec, samo što u tekućem mesecu plaćaš nešto od pre tri meseca.

Odloženo plaćanje je korisno za sporadične, veće troškove a ne za plaćanje nečega što ionako moraš svakodnevno da plaćaš.


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:36 - pre 139 meseci
Cuj, meni nema potrebe da pricate o prednostima odgovorne fiskalne politike na svim nivoima (od porodice do drzave). Ja nemam nikakav dug na svoje ime.

Ali ljudi imaju, a rezon koji oni imaju je samo njima znan a uglavnom se svodi na oprobani recept u Srbiji da ce doci neki mrkonjic et al i da ce im sve to oprostiti, ili da ce neko nastamapti para pa ce dug postati bezvredan, itd. Raznorazne kratkovide budalastine ljudima prolaze kroz glavu i iz glave kroz jezike.

I ne, ovo ce se primenjivati fiksno od 31.marta. Zakone je tek u javnoj raspravi, dok prodje skupstinu, amandmane, glasanje i proglasenje pa objavljivanje u sluzbenom glasniku ja ocekujem njegovo stupanje na snagu krajem januara da bi novonastale fakture upale u 60 dana do 31. marta, smatram da je to takodje Dinkicev timeframe jer on isto mora da sredi drzavne finansije jer onda njega ceka 45 dana za sravnjivanje drzavnih dugova. U tom trenutku ce i trgovinski lanci skresati odlozeno placanje da se adaptiraju na nove rokove koje oni imaju. To ostavlja 4 - 5 meseci tokom kojih neko ko je vec zaduzen 6 mesecnih plata realizuje sve izdate cekove i ponovo dodje u situaciju da ima pare za trosenje.

Zato ja ne ocekujem nista realno od ovoga, ovo ce biti opobani scenario samo-promocije koja se amandmanima dovede u realnije okvire koji potpuno pobijaju reklamiranu sustinu u vreme promocije.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.sbb.rs.



+269 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:40 - pre 139 meseci
Dinkic ?

Jel to onaj sto je rekao da ce drzava da plati za lekove do ulaska u evropsku uniju ( sinonim za - nikad ) uz grejs period od 15 godina. Normalno, proizvodjaci pre toga moraju da se odreknu pola potrazivanja ...

Jel on to prica o 60 dana ?

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
*.mbb.telenor.rs.



+253 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:42 - pre 139 meseci
Iako sam uglavnom protiv kapitalizma, ja bih trazio da mi se isplati odmah. Otkad ti mmix brines za neodgovoran narod? Te neodgovorne koji ne umeju da raspolazu svojim novcem ne zalim ni ja a kamoli ti, kapitalista.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 13:45 - pre 139 meseci
Ja ih ne zalim, ali se realno bojim njihovih vila. Vile su jeftine, lako dostupne i veoma opasne.
Jedina stvar gora od besnog coveka sa vilama je besan gladan covek sa vilama. Ako ja to znam, zna i Dinkic sigurno. Zato i nema nista od ovoga.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 14:04 - pre 139 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Nešto mi ne stoji priča da trgovinski lanci ne mogu da plaćaju u zakonskom roku zbog toga što robu prodaju na odloženo.
Najpre, koliki procenat kupaca kupuje robu na čekove? Dalje, koliki je to procenat takvog prometa u RSD u odnosu na druge vidove plaćanja?


Moja firma ima 100 zaposlenih, zarade su mnogo vece od beogradskog proseka zarada i SVI kupuju na cekove.

Eto, toliko ljudi kupuje i u Srbiji, dakle maltene svi.

Promet ima da im ljosne za 60-70% ako ih ukinu.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 14:10 - pre 139 meseci
Baš će da ljosne. Ljudi će prestati da kupuju hleb i mleko zbog plaćanja na rate?

 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: platite ili zatvorite? :)03.11.2012. u 14:13 - pre 139 meseci
Citat:
cozmo_im:Promet ima da im ljosne za 60-70% ako ih ukinu.

Nek smanje marže i spuste cene!

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: platite ili zatvorite? :)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 24987 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.