Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Video predajnik!

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Video predajnik!
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29348 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 06:03 - pre 135 meseci
E odlican sklop za malo povecanje voltaze iz stabilizatora!
Znaci ne mora da budu diode 1N4148 ,to mogu verovatno i 1N4007 a i svaka druga i taj kondenzator hm... pretpostavljam od 10nF?
Odmah je pravim
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 08:46 - pre 135 meseci
Kondenzatori i na ulazu i izlazu stabilizatora standardna aplikacija ima masa tih rjesenja na internetu..
Diode dvije silicijske 1N4148 ili 1N400x nije toliko bitno.
Mozes umjesto dioda staviti trimer potencionetar 500 ohma ili 1 Kohm pa to podesiti ...
Obrati paznju u ovom spoju moras izolovati stabilizator od hladnjaka ako je isti na masi...

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 13.03.2013. u 10:43 GMT+1]
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 09:32 - pre 135 meseci
Za sve stabilizatore tipa LM78xx uvek stavi 100nF na ulaz i izlaz prema masi. Tu je zgodno recimo da se zaletuju SMD kondenzatori na nozice, tik kod izlaza iz plastike.

Ovi kondenzatori sprecavaju da ne proosciluje sam stabilizator sto moze da bude posle pogupno za ostalu elektroniku koja je vezana iza njega.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 10:20 - pre 135 meseci
yesko da kroz PMR moze proci video, bar ne kroz fabricko stanje, ali ko zna, ja sam imao neke matore toki vokije sa kojima sam uspeo slati video na 20 m udaljenosti, a delovali su kao igracka, mozda ako bi na PMR zakacio video signal umesto mikrofona a na prijemnom stavis video izlaz ali ne sa zvucnika vec direktno sa demodulatora tj pre pojacivaca

bilo bi ekstra kad bi kroz PMR mogao da se posalje video uz odredjene modifikacije, onda bi mogli sa usmerenim antenama slati sliku na par kilometara...

recimo preko obicnih PMR sam pravio komunikaciju preko DTMF signala jednosmerno i to je radilo... isto tako moze i dvosmerno sa dva para PMR
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 10:28 - pre 135 meseci
a sta fali standardnim video senderima od 1W na 2,4GHz? recimo kao ovaj : http://www.dhgate.com/2-4ghz-1...1379cf8e40137dbe531eb2b18.html ima ih gomila slicnih kod nas za pristupacnu cenu, a uz odgovarajuce antene to bi trebalo da radi...
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.static.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 12:27 - pre 135 meseci
@shadow88 Na ulaze koji su predvidjeni za mikrofon/voice ne moze nikako da se prikaci Video / kompozitni signal. Tj moze, ali nista osim nekakvog krcanja ne bi mogao da dobijes.
Voice signal se krece u rangu 2.5 - 10KHz, dok je video signal reda par MHz i adekvatno tome je uskladjen predajnik i prijemnik.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 16:13 - pre 135 meseci
@denisu
Ja sam do sad u postovima najmanje tri puta spomenuo da napravis antenu,pa tek onda pojacavac ukoliko bude potreban.
Ako nemas adekvatnu antenu dzaba ti snaga na izlazu....
Bolje je imati 20mW rf izlaz i antenu od 6 dB,nego 100mW rf izlaz i antenu koja je priblizno nula ili minus koji decibel(ti nekakvi komadi zice)..

Pitanje dokle si dosao sa antenom?
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 17:29 - pre 135 meseci
Interesantno ovo sa Toki-Voki PMR446MHz. Ja sam razmisljao za te toki voki jer ih imam nekoliko zato a idu na slicnu frekvenciju. Ja sam mislio da koristim samo nihov finalni deo. Znaci ulaz u finalni deo bi prekinuo i stavio bi video signal od 460MHz sto meni treba a izlaz bi bio po meni 460MHz. To bi bilo idealno resenje za sve skoro moja pitanja odavde. Jer Antenu za nih za 446MHz vec imam na krovu.
A za Antenu ovu omni od kabla cekam neko da mi kaze tacno koji kabal da koristim za pravljenje te Antene. RG-58 koji imam vec ili RG213 koji cu odmah da kupim?
I samo ljudi koji znaju da mi kaze tacno koja je bolje da napravim odavde: http://www.repeater-builder.com/antenna/wa6svt.html , http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm ili ovakvu : http://www.radioaficion.com/Ha...-latigo-con-cable-coaxial.html
Inace nemam ja puno vremena. Radim po ceo dan i kad dolazim kuci vec umoran odmah stelujem moj Sender i testiram jer bi hteo da ga pojacam jer mi znaci to. Inace kako sam uzeo ovaj Sender RF-280 mnoogo,mnogo bolji je od UT-66 koje imam nekoliko!Mnogo je stabilniji i pojavljuje se na TV-u samo na jedno mesto.Nema drugih harmonika. Za sad sam ga stelovao na 460MHz malo ispod 21Kanala. Tu nema uopste smetnje od RTS-2...
 
0

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 18:21 - pre 135 meseci
@denisu:
A da ti malko zasučeš rukave i napraviš jednu antenu? Jedan kabl imaš, drugi možeš "odmah" da nabaviš. Koliki ti je to trošak za antenu od 400+ MHz?
Počeo si pomalo da smaraš sa "oće piškiti, neće piškiti".
Ako ti se baš ne pravi, batali.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
0

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 18:50 - pre 135 meseci
Naravno da cu da napravim Antenu! Gde zuris toliko? Nije samo Antena u pitanju!!!
 
0

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 19:54 - pre 135 meseci
Za sve što je preko dozvoljenih snaga bilo da je PMR, telemetrija ili nešto drugo, da se obratiš RATEL-u. Takođe PMR, telemetrija podrazumeva korišćenje omnidirekcionih antena. Ionako je u etru već postao poveliki haos.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
0

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 20:20 - pre 135 meseci
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 20:39 - pre 135 meseci
[quote]denisu:
Interesantno ovo sa Toki-Voki PMR446MHz. Ja sam razmisljao za te toki voki jer ih imam nekoliko zato a idu na slicnu frekvenciju. Ja sam mislio da koristim samo nihov finalni deo. Znaci ulaz u finalni deo bi prekinuo i stavio bi video signal od 460MHz sto meni treba a izlaz bi bio po meni 460MHz. To bi bilo idealno resenje za sve skoro moja pitanja odavde. Jer Antenu za nih za 446MHz vec imam na krovu.

Ne moze PMR iz nekoliko razloga
1.446-460 MHz nisu frekvencije koje pripadaju radio difuznom tv spektru,cime bi te tamo na tom udaljenom kilometru gledali ?...
U pocetku sam govorio da usmejris antenu ako je u pitanju point to point link a ti si rekao ja bi kruzno do jednog kilometra..
Znaci za prijemnike klasicni televizori bez carolija i prepravki te raznoraznih konvertora...
2. Ako neki tranzistor ili sklop tipa hybrid radi na 446-460 MHz dobro nije uvjet da ce uopste raditi na 40 MHz vise ili nize..(najvjerovatnije nece ni raditi ili sa 10% efektivnosti)
3.Zadnji put spominjem da je za analogno namodulisan televizijski signal po (PAL) stardadima sirina kanala standardizirana na 7 MHz.Tako da to cudo iz tog "tokivokija" nema sanse ni da skonta sta se trazi od njega..jedno je pojacavati modulaciju koja je standardno FM ili AM u sirini od nekoliko KHz a posve drugo pojacavati Modulaciju koja je amplitudno/fazna i jos u njoj svasta nesto namodulisan stereo audio, sinhroimpuls,croma,video,TXT....i sve to zauzima nekoliko MHz.
4. Za pojacanje televizijskog signala je potrebno pojacalo u A ili dubokoj A klasi
5. Procitaj tri puta pod 4..
Televizijski RF signal nije uopste jednostana stvar za transmisiju mada onako laicki ispada sad cu ja to...malo sutra...

Napravi vise jednu od tih antena uopste nije problem koju ces ima ona nardodna svaki cigo svoga konja hvali a to je samo konj..

Odaberi band VHF ili UHF i onda idemo dalje...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 20:52 - pre 135 meseci
Citat:
denisu:
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...


Haos u eteru te ne treba sikirat svaki tv prijemnik ima onu limenu kutijicu koja se zove birac kanala ili tjuner i ona je kako bi je nazvao carobna naprava propustice samo ono sto ti zelis tj sliku sa tog tvog predajnika.
A sve ostalo te motorole,gps,tokivokije,wireless,gradsku mrezu nece...
Da nije tako kao bi uopste mogao ikad ista pogledat na tv-u....
Nemoj me shvatiti kao provokatora ali u tvom drugom postu koliko si naveo da si zavrsio Telekomunikacije i da poprilicno poznajes elektroniku....te jos radioamater...Dobitna kombinacija...

Vrtimo se danima u krug a ja sam da se ide naprijed da kazes jednom okej evo antena na toj i toj fekvenciji izgleda ovako i napravljena po toj i toj specifikacijii,nedostaje mi jos otprilike toliko i toliko i da rijesimo taj sender...
Onu shemu sto sam nabacio cu i ime nauke i da bi pomogao da rijesis problem prepraviti za bio koji kanal da se odlucis samo ajde da se pomjerimo iz mjesta...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

ZAS011
Uzgajivač šargarepe izakuće
Vanuatu

Član broj: 288510
Poruke: 4543

ICQ: 8713400
Sajt: www.justfuckinggoogleit.c..


+530 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 21:03 - pre 135 meseci
Citat:
denisu:
Naravno da u etru je haos ali to ne od sad nego vec duze vreme. Ne pravim ja ili ti haos ili bilo ko sa maksimum 60mW ili 500mW. Napravi cela struja od 50Hz,napravi razne aparature,sonde,razni instrumenti,GPS-repetitori,WiFi releji,Taksisti koji pored stanice od 30W Motoroline koriste i Linearac, pa cak i Radio Amateri koji koriste kW u nihovim Antenama koji se tope elementi Antene pri samoj predaji. To je snaga i tako je haos svuda i ne samo kod nas u Srbiji nego svuda! Bas zbog toga se svuda polako digitalizuje ,jedino mi malo zaostajemo i oko toga ...


A i ti bi da budeš jedan od onih koji doprinose povećanju haosa.

U prvom postu si postavio link ka forumu gde se postavljaju poneka pitanja vezana za skalameriju koju, najverovatnije, poseduješ i koja radi u TV opsegu sa nekih 60 mW izlazne snage. čak je i ta skalamerija, zvanično, NO-NO, a ti bi da joj podigneš snagu i da komšiluku u krugu od kilometar strimuješ komšinicu .

BTW, imaš radio amatere koji, sa odgovarajućom licencom, mogu da koriste i kW snage (podrazumeva se na za to dozvoljenim opsezima).
Gradska mreža je zaprljana nekvalitetnim čoperskim napajanjima, kojih, na žalost, ima sve više (a i DIY, pominjanih i na ovom forumu).

Mislim da ovakva tema i insistiranje na daljem mlaćenju prazne slame zaslužuje jedno katanče.
--
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
 
0

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 21:19 - pre 135 meseci
Za haos u etru ja se uopste ne sekiram jer ima naravno ali ako nemamo razne prijemnike po kuci ne bi ni znali uopste da postoje bilo sta oko nas tako da uopste ne razmisljam oko toga jer zato kazem ovo nije od sad ovo je vec oho-ho i sve vise bice.
Kristalno jasno sada oko PMR.
HVALA Ivice!
Za Toki-Voki sam vec ja davno podigao ruke medjutim je to ponovo spominjao drugar shadow88 pa opet sam na kratko pomislio nesto samo zato sto ih imam dosta raznih modela ali OK gotovo sa njim. Ipak mi treba A klasa ili duboka A kako kazes (PAL sistem). Treba mi za 460MHz znaci UHF samo zato sto ovaj drugi moj sender RF-280 je mnogo bolji i radi na UHF. 460MHz. Antena mi treba za tu frekvenciju! Napravicu je jer barem ona nije uopste tesko da se pravi jer sam napravio slicne antene ali na 2.4GHz. ali ove koje sam nasao su mi interesantnije pa zato i pitam neke koje se vise razumeju oko tih Antena.Ali sam mislio da Antenu napravim tek na kraju ne sada.Malu Antenu imam za probu nije problem!
Sender je gotov.Sada Kamera ide veoma lepo,jasno se vidi.Ne baca signale sa strane to je odlicno.
Sada mi je potrebno neko veoma malo pojacalo. Ipak malo da je pojacam. Kao sto si mi rekao za taj pojacivac taj ne mogu naci.Bilo bi dobro ali niko ne zna ili nema takav. Jedino imam ja ovaj nemacki :http://www.radiomuseum.org/r/f...chlussverstaerker_vke_462.html koji ima 6 tranzistora u njemu 115bBuV.Prezadni tranzistor je BFR96 a Zadnji je BFQ32S oko 700mW a ceo pojacivac ide na 28V.Da li ipak vredi ovo kao bar malo pojacani Video signal?
Sto se tice KATANCE na ovoj temi moze nije nikakav problem!
Meni je drago da smo naucili neke veoma interesantne i bitne stvari od ljudi sa velikim iskustvom i voljom da pomognu.
Katance smo mnogo puta videli po temama a dobre ljude manje... U moje ime Hvala im iz srca!

[Ovu poruku je menjao denisu dana 13.03.2013. u 22:33 GMT+1]
 
0

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 21:34 - pre 135 meseci
Ne sikiraj se za katance....

Ovo pojacalo sto si nabacio link bi najvjerovatnie moglo samo ostaviti taj BFR 96 i BFQ32S.
Sad opet onaj empirijski problem kako podesiti to...
Ajde poslikaj unutrasnost istog sa stranu komponenti i sa stranu stampe pa se mozda nesto dadne rjesiti sa tim...
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
0

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 22:12 - pre 135 meseci
za PMR sam rekao da bi mozda bilo izvodljivo kada bi se mesac u modulaciji prilagodio video signalu, a nisam mislio da tu emisiju hvatas direktno TV prijemnikom vec drugim PMR-om, kojem bi opet trebalo prilagoditi demodulator...
 
0

denisu
Banat

Član broj: 13113
Poruke: 256
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+16 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 22:32 - pre 135 meseci
E OK.
Naslikao sam malopre medjutim ne vidi se bas,bas najbolje.
http://prntscr.com/w7g49
http://prntscr.com/w7gnl
http://prntscr.com/w7hld
http://prntscr.com/w7ifu

ovo je moj sender
http://prntscr.com/w7ir0
 
0

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Video predajnik!13.03.2013. u 22:44 - pre 135 meseci
@shadow88 Bez ljutnje ikakve ali ocigledno ne shvatas problematiku modulisanja signala a kasnije i demodulisanje.

Kod tih rucnih radio stanica se koristi najcesce FM modulacija koja je strogo limitirana na <10KHz ulaznog audio spektra (zaboravio sam tacnu specifikaciju, mislim da je 5KHz u pitanju).
Sve preko tih 10-ak KHz se cisti/sece, kako god to gledamo, tako da bi u slucaju da dovedes PAL signal (zahteva 7MHz signalnog spektra), propustio samo jedan mizeran deo informacija, sve ostalo bi bezpovratno bilo pocisceno i tehnicki nista korisno ne bi moga da dobijes na prijemu.

Slicno je i kod prijemnog dela, tamo se najcesce koriste specificni kristalni filteri koji opet samo propustaju taj mali spektar od 10-ak KHz pa se to dalje vodi u de-modulator da bi iz toga dobio konkretnu informaciju = zvuk.

Znaci prvo je upitanju FM modulacija kod tih stanica koja sigurno PAL sistemu ne odgovara (stvarno ne znam oko PAL detalje, mislim da je jako slozena modulacija u pitanju, amplitudno/fazna) pa opet to sve djuture nikako ne pije vodu.

I sad na kraju, kazes da se prepravi prijemnik/predajnik ... Jel si video neku stanicu iznutra? Po tim stanicama ima 3-4 crne kockice, nesto sitnih R/L/C i tu NEMA SANSE za ikakvu modifikaciju, posebno ne da nesto sto je predvidjeno za jedan opseg pretvoris u 1000 puta siri opseg .... Takodje je ovo nemoguca misija jer se u "crnim kockicama" radi ogroman deo analognog signalnog procesiranja i tu NEMA MENJANJA.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 14.03.2013. u 00:18 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
0

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Video predajnik!
(Zaključana tema (lock), by 1OXB)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 29348 | Odgovora: 113 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.