Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kaloricna vrednost butana iz boce

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: kaloricna vrednost butana iz boce

[ Pregleda: 3967 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.dynamic.stcable.net.



+12 Profil

icon kaloricna vrednost butana iz boce26.07.2013. u 09:17 - pre 130 meseci
godinama u stednjaku na gas koristim butan u bocama od 10kg. nedavno sam u praznu bocu natankovao 10 l butana za automobile, supruga kaze da joj slabije przi nego onaj iz boce te pitam iskusne, ima li njena tvrdnja osnove
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: kaloricna vrednost butana iz boce26.07.2013. u 09:40 - pre 130 meseci
- Butan za domaćinstva je "butan-propan gas". Ne znam tačno koliki je odnos. Mislm da bi kod nas, prema propisima, trebalo da bude oko 60% : 40% u korist butana

- Propan je znatno kaloričniji od butana. U mnogim zemljama se u bocama za domaćinstvo prodaje isključivo 100% propan, jer kad je boca već relativno mala, bolje ju je napuniti kaloričnijim energentom. (Logično) Naravno, propan je i skuplji.
Kod nas, naravno, varaju i kradu i na ovim kučnim bocama, tj. na procentu propana. Ko je kad merio pravi, realni odnos butana i propana u boci, i onda kaznio (!?) prodavca / proizvođača, ako šta nije bilo kako treba ?

- S druge strane, TNG ili LPG je, ako se ne varam, isključivo butan, sa možda primesama zemnog gasa, tj. metana, koji je još manje kaloričan. Sumnjam da postoji neka kontrola kvaliteta, tj. procentulanog sadržaja pojedinih gasova u LPG, pa uopšte nije isključeno da se i tu vara i krade.

- A i na zemnom gasu nas kradu i varaju. Zemni gas može da bude jako različite kaloričnosti, već u zavisnosti odakle i kada dolazi. Zato se redovno meri i prati njegova kaloričnost, pa se u EU plaća po kubnom metru definisane kaloričnosti (oko 11 kW/m3 ili 12 kW/m3). Ako se ispostavi da je u nekom periodu kaloričnost bila (na primer) samo 10 kW/m3 onda se i cena po kubnom metru umanjuje za sračunati procenat, pa krajnji korisnik dobije umanjeni račun. Kod nas - jok brale ! Trošimo ono šta isporuče, plaćamo kao da je uvek 12 kW/m3 , a prema neznavničnim analizama, zemni gas u Srbiji je dno-dna kvaliteta i neretko mu kaloričnost pada čak i na 7 kW/m3. Gasne kompanije, zadužene za lokalnu distribuciju ubace vazduh u gasovod (razrede zemni gas koji dobiju, pa ga tako razređenog isporuče), i prodaju ti bukvalno vazduh po ceni zamnog gasa. Pa onda, umesto da se bojler zagreje uz potrošnju jednog kubika, potroši se i plati se 2 kubika. Ali Bajatović svejedno dobije svojih 14.000 € mesečne plate.

Tako ti je to, moj Lalo. U svakom slučaju, mojne više da puniš butan bocu za domaćinstvo na benzinskoj stanici.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: kaloricna vrednost butana iz boce26.07.2013. u 13:36 - pre 130 meseci
Na mom računu piše da zemni gas ima 9.5kw/m3. Činjenica je da novosadska toplana stalno meri kvalitet gasa i da zimi dobija 10-30% sniženje cene jer gas nema 9.5kw/m3. Mi ostali možemo samo pomoću K da merimo (mislio sam na onu žutu kutiju) i da plaćamo.
Činjenica je da se, do pre koju godinu, potrošnja gasa povećavala sve manje što je hladnije napolju. Objašnjenje je da se gura domaći gas koliko ga ima, pa ako je potrošnja veća, mora da ide mnogo bolji ruski. Ali, dosetili se mangupi pa sad PROIZVODE gas u Banatskom Dvoru. To znači da skladište domaći gas (kapacitet za 3-4 meseca srpske potrošnje) pa ga mešaju sa ruskim kad treba i tako prodaju. Po ceni ruskog, naravno.
Dakle, do ruskog gasa se može doći samo ako bude 3-4 meseca super hladno (ne daj Bože). Inače su domaći rusi (tj NIS) otvorili još 2 bušotine domaćeg gasa pa će sa još jednom takvom uvoz ruskog gasa za grejanje biti skoro nepotreban.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: kaloricna vrednost butana iz boce27.07.2013. u 13:51 - pre 130 meseci
u medjuvremnu sam nasao na wiki-ju da je gas za automobile i u bocama potpuno isti (mesavina butan-propan), inace sve manje ce biti prevare jer narod primeti pa predje na struju ili drva, velike podstanice imaju sigurno merenje kvaliteta jer sad pocinju da ugradjuju toplane kalorimetre (tu je kao i na struji tesko prevariti potrosace) inace, pri konstantim uslovima lako primetim kad je gas losiji (treba mi 15 min da mi radijatori postignu 55 stepeni, bez obzira na spoljnu temperaturu, u kuci je od 18-22), kradu i kod kupovine drva i uglja ali je velika konkurencija pa se, narocito, u malim mestima definisu prodavci. Sto se tice gasa, mi smo minorni proizvodjaci B. Dvor je veliki rezervoar da kupimo gas kad je jeftiniji a i da imamo neku sigurnost. Jos uvek ce biti struja (jeftina) najjeftiniji energent, pogotovu sto su prevare, maltene, nemoguce
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: kaloricna vrednost butana iz boce

[ Pregleda: 3967 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.