Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti

[es] :: Elektronika :: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti

[ Pregleda: 2895 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti03.09.2013. u 23:51 - pre 129 meseci
Pozdrav,

Potrebno mi je da napravim par induktivnosti malih vrednosti, izmedju 3uH i 10uH. Interesuje me da li jezgro mora biti feritno, ili se moze koristiti neki drugi materijal s obzirom da je induktivnost mala? Duzina zice oko jezgra nije problem, pa ako se moze napraviti razmena: duzina zice i vise krugova oko jezgra za materijal jezgra, dolazi u obzir, ako to moze nekako da resi problem.

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 04.09.2013. u 01:09 GMT+1]
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti04.09.2013. u 02:13 - pre 129 meseci
Nebi bilo lose da nam kazes gde ces to upotrebiti, koji red snage (struje) je sklop u pitanju i koja je radna ucestanost.

Inace nije to nesto preterano mala induktivnost, pod "mailim" se obicno misli na neke induktivnosti reda ispod 1uH tj one koje spadaju u nH opseg, tu obicno nema jegra nego se prave "vazdusne" zavojnice za red nekoliko desetina ili stotinu MHz aplikacije.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti04.09.2013. u 03:15 - pre 129 meseci
Konkretno ovo za neke boost konvertere. Ucestanost oko 100kHz, max 150kHz, struje kroz zavojnicu mozda 3-5A max. Evo upravo citam o tome da i "vazduh" moze da mi bude sasvim solidno jezgro i reko' da napisem ovde da sam otprilike nasao resenje :)

Da li bi to moglo da radi posao za ovu struju koja je meni potrebna?
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti04.09.2013. u 04:08 - pre 129 meseci
Ne moze "vazduh" za to, preniske su ucestanosti, potrebno je feritno jezgro, za tih 5A ti treba neki feritni prsten, sto veci to bolje.
"Zuti" feritni prsteni iz ATX su zgodni da se iskoriste za to.
Sad uporedi tu zavojnicu sa malom SMD koja na 10x vecoj ucestanosti radi a istu struju prenosi.
Tu je pitanje sta je "mala" induktivnost ?

Generalno, za sve te bock/bust potrebe ima jedan "set" zavojnica koji se vrti, standardne vrednosti, samo se razlikuju po kucistu (SMD ili TH), struji i otporu zice, isto kao i sa kondenzatorima.
Sad izaberi sam, mozes da namotas ili iskoristis neku postojecu, mozes da kupis neku gotovu prstenastu prigusnicu, ili sa SMD prigusnicom ima ih za to samo su zgodnije za vece ucestanosti pretvaraca.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti04.09.2013. u 18:12 - pre 129 meseci
Citat:
Zlatni_bg:
Evo upravo citam o tome da i "vazduh" moze da mi bude sasvim solidno jezgro i reko' da napisem ovde da sam otprilike nasao resenje :)

Da li bi to moglo da radi posao za ovu struju koja je meni potrebna?

Radice i tako osim sto se inace ne radi zbog prevelikog utroska zice(bakar je skupa zabava)...
Elementarni fizicki zakoni potkrepljuju da to radi....ali tako se ne radi ...
Bez jezgre se moze napraviti induktivitet (radice taj pretvarac)ali ce biti strasno velikih dimenzija...
Ne postoji fizicki definisan prostor bez histereznosti...samo sto je razlika izmedju vazduha i tog feritnog praha sa ljepilom orgomna..
kao sto rece kolega u prethodnom postu onih zuto/bijelih jezgri ima na svakom koraku i bice predobre za taj tvoj projekat..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti04.09.2013. u 21:48 - pre 129 meseci
Hvala vam na savetima :)

Upravo zavrsavam neki merac induktivnosti, oduzilo se malo posto ga sredjujem da radi i sa nizim vrednostima od onih za koje je.

Kao sto rekoh, bakarne zice imam viska prilicno, jos nisam pokusao nista da napravim, a imam gotovih par zavojnica sa feritnim prstenovima. Na same feritne prstenove sam slucajno jeftino naleteo kod nas u Srbiji, nekih 50 din po komadu, oko 1.5cm precnika. Probacu da napravim i jedan bez jezgra kako bih video ponasanje, a i koliko materijala je potrebno. Ovo sto meni treba je neka induktivnost kojoj ne treba puno namotaja na feritu, pa sam zato pitao da li on nekako moze da se izbegne.

Pod "mala induktivnost" sam mislio na induktivnosti male vrednosti, znaci male indukcije. Mislio sam da je to sto meni treba malo, a ne u nH, posto njih nisam ni sretao do sad :)

THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti05.09.2013. u 03:11 - pre 129 meseci
Nadjoh ih i u inostranstvu, ispada manje od 20 dinara komad, 16mm precnik :)

Ako nekome zatreba, http://www.hobbyking.com/hobby...errite_Rings_16x7x10_5pc_.html
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti05.09.2013. u 05:49 - pre 129 meseci
Dodaj troškove poštarine.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti05.09.2013. u 14:12 - pre 129 meseci
To jeste... ali od njih cesto uzimam baterije, pa taman stanu na ostatak tezine da popune cenu :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Induktivnosti (zavojnice) malih vrednosti

[ Pregleda: 2895 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.