Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

Strane: << < .. 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2424551 | Odgovora: 7198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TodorovicN

Član broj: 345982
Poruke: 9
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 20:34 - pre 39 meseci
Da li razmatrati Commo 21 ili 23 za 150m2 (80m2 prizemlje +70m2 potkrovlje)?
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 21:26 - pre 39 meseci
Citat:
aleksandar.n89:
anedic gotovo identicna situacija, i kod mene je prvo bio kotao na cvrsto gorivo, moze malo objasnjenje kako si uradio turbulatore, neke fotografije ako imas....

Kada sam pravio turbulatore, nisam ih fotografisao, a sada ne mogu pošto su ugrađeni u kotao.
Postoje dve varijante ovih turbulatora.
prva su svrdlasti turbulatori, kakve je Miruada pravio. Imaš detaljno objašnjeno na 172-oj strani sa fotografijama turbulatora i faza rasklapanja kotla. Korsnik Pile91 ih je pravio mašinski, po istom "receptu" kao i Miruda, samo imaju drugačiji sistem kačenja na opruge.
Drugi tip su turbulatori sa Commo Compact 21 kotla i oni su zig-zag turbulatori i vare se na opruge, što po meni nije idealno rešenje jer kad-tad može doći do pucanja vara.
Što se tiče dodavanja leptira u sulundat kao što jedan korisnik reče, mislim da i to nije idealno rešenje jer povećava nadpritisak pritisak u ložištu, što za posledicu može da ima otkaz ventilatora dimnih gasova.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 21:46 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Pozdrav, imam pitanje za nekog ko je voljan da odgovori, možda ima sličnih pitanja, ali ima previše stranica, nisam našla ništa odgovarajuće.
Ovako, suprug i ja smo kupili kuću, u kući je grejanje na pelet, peć je alfa commo 21, kotao se nalazi u pomoćnog kući koja ima 30kv, kuća gde se mi nalazimo je odmah preko puta naše, od 55kv, koliko sam shvatila kotao 21 je veliki za toliku kvadraturu, ali nismo mi stavili. U kući imamo četiri radijatora i sušilicu u kupatilu.
Temperatura vode je 55c, temperatura u prostoriji 20c, da napomenem da grejanje u kući gde je kotao nije potrebno, tamo ima jedan sušionik koji je ugašen, snaga je podešena na 1(šta god to značilo). Stand by nam je isključen i kotao se gasi dva put u roku od 24h,tj. uključen je onaj dnevni program, što nam odgovara jer nam noću nije potrebno grejanje.
E sad problem sledeći, iako se nismo do sad grejali na pelet ja mislim da troši previše, suprug je sinoć oko pola 11 ubacio džak ipo peleta, u 1 noću kotao se isključio, uključio se u 9 ujutru i već je ostalo peleta samo na dnu.
Ja se izvinjavam na dužem postu, ali da li bi neko bio ljubazan da kaže da li je to mnogo peleta i koji bi bili najbolji parametri da se namesti kotao onda, mislim i na parametre koji su u fabričkim podešavanjima, to nismo dirali.
Na kotlu uglavnom piše da je voda 49c i nikad ne dostiže kao što je podešeno, u prostoriji gde je kotao temperaturu pokazuje samo do 15,16c, dok je u kući temperatura do 20c, nekad 21c.


Prvo, da bi smo Vam pomogli odgovorite na par pitanja.
1. Da li pomoćna kuća i kuća gde boravite imaju izolaciju i ako imaju kakva je?
2. Kakva je stolarija, kako dihtuje, da li duva?
3. Obzirom da se kotao nalazi u pomoćnoj kući preko puta Vaše, na koji način su sprovedene cevi od kotla do vaše kuće (ispod zemlje ili vazdušno)? Kakva je izolacija na cevima?
4. Broj i veličina radijatora. Da li na radijatorima imate termoglave?
5. Imate li troputni termostatski ventil (ESBE, Caffeti ili neki drugi)?

Drugo, kako sam razumeo snaga kotla je podešena na 1, pa kotao ne može dići temperaturu veću od 49 stepeni, iako je podešeno na 55. Povećajte snagu na kotlu na 5, a i temperaturu vode u kotlu na minimalno 60 stepeni jer je tačka rošenja za pelet od 55 do 57 stepeni.
Kako sam razumeo kotao radi od 09,00 do 01,00 ujutru idućeg dana. Dakle od 10,30 do 01,00 je 2,5 sati i od 09,00 do 01,00 je još 16 sati rada. To onda dođe ukupno 18,5 sati. Ubacili ste džak i po peleta i neka je u rezervoaru bilo još 2 kg peleta otprilike, što dođe oko 25 kg. Potrošnja je onda 25/18,5=1,35 kg/sat. Po fabričkoj specifikaciji kotao troši minimalno oko 1,7 kg/sat, tako da kod Vas to ispade skoro idealno, ako sam dobro shvatio rad kotla.
Ne bi bilo loše da ispišete parametre kotla (meni 8 - settings technics).
Treće, kakav Vam je dimnjak na koji je priključen kotao? Koja je temperatura izduvnih gasova. Napišite i to.

Aleksandar


 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 22:17 - pre 39 meseci
Poštovani Aleksandre, pokušaću da vam odgovorim na pitanja onoliko koliko se razumem u to, dakle :
1. Pomoćna kuća nema izolaciju, dok glavna kuća ima, ne znam tačno debljinu stiropora, ali mogu reći da se ponekad oseća hladnoća poprilično, što je suprug rekao da će pogledati kad prestane sneg.
2. U pomoćnoj kući, prozori su drveni, ali nisam primetila da bilo gde duva, u kući je PVC.
3. Cevi su sprovedene ispod ispod zemlje tako da ne bih znala kakva im je izolacija, znam samo da su bakarne( ako postoje neke druge osim tih i plastičnih, u to se ne razumem najbolje).
4. U kući su 4 radijatora i sušionik u kupatilu, u dnevnoj i spavaćoj sobi ima termo glava, u kupatilu, kuhinji i predsoblju ih nema, da napomenem da su kuhinja i dnevna soba u jednom pa ispada kao da su dva radijatora u prostoriji, radijatori su panelni, u dnevnoj i spavaćoj sobi su dugački oko 2m, ne znam kako se to meri, u kuhinji i predsoblju su oko 60cm, sušionik je onaj klasični 3x7 rebra.
5. Ovo iskreno ne znam kako izgleda i gde se nalazi, morali bi ste mi reći gde da pogledam.
E sad što se potrošnje peleta tiče, kao što sam rekla suprug je sipao pelet oko 22:30, kotao se ugasio u 1 noću, upalio se u 9 ujutru i do 14:00 kada sam napisala poruku je potrošio džak ipo peleta, tako da je to oko 8 sati rada za 25kg peleta, i tu meni nije jasno, to je već mnogo.
Što se tiče menija 8 to nisam podešavala, znam samo da je ubacivanje peleta ili kako se već to zove podešeno na 0,9, a ako se ne varam neka opcija tip peleta koja može ići na minus i plus stoji na 0, znam da je brzina ventilatora podešena na 1700 što se tih parametra tiče, pogledala sam ali ne i prepravila, jer ne znam šta bih trebalo menjati.
Što se tiče dimnjaka na pomoćnoj kući, on je običan onaj ciglama zidan, temperaturu izduvnih gasova nisam tražila, tako da taj podatak ne znam.
Hvala Vam najlepše unapred.
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 22:55 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Poštovani Aleksandre, pokušaću da vam odgovorim na pitanja onoliko koliko se razumem u to, dakle :
1. Pomoćna kuća nema izolaciju, dok glavna kuća ima, ne znam tačno debljinu stiropora, ali mogu reći da se ponekad oseća hladnoća poprilično, što je suprug rekao da će pogledati kad prestane sneg.
2. U pomoćnoj kući, prozori su drveni, ali nisam primetila da bilo gde duva, u kući je PVC.
3. Cevi su sprovedene ispod ispod zemlje tako da ne bih znala kakva im je izolacija, znam samo da su bakarne( ako postoje neke druge osim tih i plastičnih, u to se ne razumem najbolje).
4. U kući su 4 radijatora i sušionik u kupatilu, u dnevnoj i spavaćoj sobi ima termo glava, u kupatilu, kuhinji i predsoblju ih nema, da napomenem da su kuhinja i dnevna soba u jednom pa ispada kao da su dva radijatora u prostoriji, radijatori su panelni, u dnevnoj i spavaćoj sobi su dugački oko 2m, ne znam kako se to meri, u kuhinji i predsoblju su oko 60cm, sušionik je onaj klasični 3x7 rebra.
5. Ovo iskreno ne znam kako izgleda i gde se nalazi, morali bi ste mi reći gde da pogledam.
E sad što se potrošnje peleta tiče, kao što sam rekla suprug je sipao pelet oko 22:30, kotao se ugasio u 1 noću, upalio se u 9 ujutru i do 14:00 kada sam napisala poruku je potrošio džak ipo peleta, tako da je to oko 8 sati rada za 25kg peleta, i tu meni nije jasno, to je već mnogo.
Što se tiče menija 8 to nisam podešavala, znam samo da je ubacivanje peleta ili kako se već to zove podešeno na 0,9, a ako se ne varam neka opcija tip peleta koja može ići na minus i plus stoji na 0, znam da je brzina ventilatora podešena na 1700 što se tih parametra tiče, pogledala sam ali ne i prepravila, jer ne znam šta bih trebalo menjati.
Što se tiče dimnjaka na pomoćnoj kući, on je običan onaj ciglama zidan, temperaturu izduvnih gasova nisam tražila, tako da taj podatak ne znam.
Hvala Vam najlepše unapred.


Iz ovoga što ste napisali očigledno je da objekat ima prevelike toplotne gubitke, plus je pitanje izolacije cevi koje idu ispod zemlje, možda su tu najveći gubici, tako da ne može da postigne veću temperaturu od 49 stepeni.
Na koju snagu je podešen kotao? Iz ovoga što ste napisali u prethodnom postu meni liči kao da većinu vremena radi na maksimalnoj snazi i zato i mnogo troši. Na snazi 1 ako je ubacivanje 0.9 sekundi, to je jako mala snaga kotla u tom režimu, tako da minimalna snaga ne može da pokrije toplotne gubitke objekata. Pokušajte da povećate ubacivanje peleta na snazi 1 na bar 1,7, ali obavezno napišite parametre za ostale snage iz menija 8, kao i brzine ventilatora. Brzina od 1700 o/min je možda i velika obzirom na dimnjak jer bi Vam onda bila preterana temperatura izduvnih gasova. Ako smanjujete brzinu ventilatora, pratite plamen.
Što se tiče termostatskog ventila, on je iza kotla, jedan kraj ventila ide u kotao direktno (dole gde je cev za hladnu vodu u kotlu), drugi kraj je na vrućoj vodi u kotlu i treći kraj ide u sistem ka radijatorima (tačnije na povrtanu vodu iz radijatora).
Ne bi bilo loše postaviti tremo glave na sve radijatore, osim na sušioniku. Pogledajte na koliko su podešene termo glave.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno18.01.2021. u 23:20 - pre 39 meseci
Hvala na odgovoru, snaga peći je podešena na 1, što se tiče onog običnog podešavanja na tasterima 5 i 6, napisaću ujutru parametre iz podešavanja broj 8, kako bi ste mi rekli koje parametre je najbolje podesiti, kako bi trošilo bar malo manje peleta, takođe ću promeniti parametre koje ste rekli za pelet i ventilator na snazi 1, a podićiću temperaturu vode, što se tiče termo glave one su podešene na 5.
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 06:02 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Hvala na odgovoru, snaga peći je podešena na 1, što se tiče onog običnog podešavanja na tasterima 5 i 6, napisaću ujutru parametre iz podešavanja broj 8, kako bi ste mi rekli koje parametre je najbolje podesiti, kako bi trošilo bar malo manje peleta, takođe ću promeniti parametre koje ste rekli za pelet i ventilator na snazi 1, a podićiću temperaturu vode, što se tiče termo glave one su podešene na 5.


Ako su termo glave podešene na 5 to je temperatura naštelovana na oko 28 stepeni u prostoriji koliko se sećam. Smanjite temperaturu na termoglavama na negde 3-3,5 (to je temperatura negde oko 22 stepena).
Povećajte snagu peći (tasteri 5 i 6) na 5 da zagreje vodu do temperature od 60 stepeni. Kada se voda zagreje na 60 stepeni kotao će preći sam na snagu 1, odnosno u modulaciju ako je temperatura preko 60 stepeni.
Ako kotao radi samo na snazi 1 to je nedovoljno da se voda zagreje na veću temperaturu od 49 stepeni.
Snaga 1 treba da bude tolika da pokrije sve toplotne gubitke u objektu i onda kotao radi sa minimalnom potrošnjom.
Inače, prema fabričkoj specifikaciji za Commo 21 minimalna potrošnja je 1,7 kg/sat a maksimalna 5 kg/sat peleta. Sad potrošnja zavisi i od vrste i kvaliteta peleta i još nekih drugih stvari (toplotni gubici, odnosno izolacija objekta, termostatski ventil i dr.).
Aleksandar
 
Odgovor na temu

golubovic36
Slobodan Golubovic

Član broj: 333877
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 08:46 - pre 39 meseci
Pozdrav.
Imam problem sa nekim nesnosnim zvukom/pistanjem koje ne znam tacno odakle dolazi, i koje se prenosi kroz radijatore, najveci radijator se i najglasnije cuje i koji je u spavacoj sobi.
Ono sto sam primetio da se zvuk menja pomeranjem mesnog ventila. Majstor koji je uvodio mi je rekao da okrenem mesni na 0 i da se nece cuti nista, ali zvuk je ostao isti, kotao nabio temp do 73 stepena (namesten na 65) dok se u sobi temperatura nije podigla.
Najmanje se cuje zapravo kada okrenem mesni na max, na 10, sto ne znam da li smem zapravo (sa majstorom vise i nemam volje da razgovaram).
Da li je problem u mesnom, ili je pogresno/naopako postavljen... ili ima li neko koju ideju ili slicno iskustvo.
U prilogu su slike instalacije.

https://imgur.com/W1zPR0O
https://imgur.com/uDj1g9c
https://imgur.com/DWdurfi
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 10:33 - pre 39 meseci
Citat:
golubovic36: Pozdrav.
Imam problem sa nekim nesnosnim zvukom/pistanjem koje ne znam tacno odakle dolazi, i koje se prenosi kroz radijatore, najveci radijator se i najglasnije cuje i koji je u spavacoj sobi.
Ono sto sam primetio da se zvuk menja pomeranjem mesnog ventila. Majstor koji je uvodio mi je rekao da okrenem mesni na 0 i da se nece cuti nista, ali zvuk je ostao isti, kotao nabio temp do 73 stepena (namesten na 65) dok se u sobi temperatura nije podigla.
Najmanje se cuje zapravo kada okrenem mesni na max, na 10, sto ne znam da li smem zapravo (sa majstorom vise i nemam volje da razgovaram).
Da li je problem u mesnom, ili je pogresno/naopako postavljen... ili ima li neko koju ideju ili slicno iskustvo.
U prilogu su slike instalacije.

https://imgur.com/W1zPR0O
https://imgur.com/uDj1g9c
https://imgur.com/DWdurfi


Kada se mešni okrene na nulu onda cirkulacija ide samo kroz kotao, a ne prema radijatorima. Zato kotao nabija toliku temperaturu. Kada se okrene na 10 onda kao i da ga nema (nema mešanja vode, 100 % iz povrata ide u kotao) i zato je tada zvuk najmanji.
Da nemate vazduha u sistemu? Da li je mreža balansirana? Na kojoj brzini je pumpa i koliko etaža grejete? Meni to liči na preveliku brzinu strujanja fluida.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 10:53 - pre 39 meseci

Aleksandre, ovo su neki od parametra koje sam pronašla u podešavanjima i tako sam i prepisala.
Tip peleta - punjenje peleta 00
Tip dimnjaka: vent - dim - dimnjaka 00
Opšta podešavanja:
Blok restart - 05'
Trajanje čišćenja - 10'
Pred punjenje - 50''
Čekanje plamena - 100''
Ven - dim prepunjenje - 1800
Delta on - off auto - 04.0c
Delta off auto - 02'
Promena snage - 20''
Vent amb fin čišćenje - 225u
Test izlaza off
Fabrička podešavanja :
Minuti time put 20'
Minuti start - 02'
Ciscenje lozista - 10'
Puz svetli - 1,1''
Puz startuje - 1'1''
Puz snaga 1 - 0,9"
Snaga 2 - 1,4
Snaga 3 - 3,0''
Snaga 4 - 3,0''
Snaga 5 - 3,4''
Temp minimum - 45c
Temp maksimum - 220c
Tem vent am - 60c
Vent dim start - 2250
Vrn din paljenje - 2650
Ventilator snaga 1 - 1700
Snaga 2 - 1970
Snaga 3 - 2130
Snaga 4 - 2350
Snaga 5 - 2700
Ventilator amb snaga 1 - 130u
Snaga 2 - 150u
Snaga 3 - 170u
Snaga 4 - 185u
Snaga 5 - 225u
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 11:20 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Aleksandre, ovo su neki od parametra koje sam pronašla u podešavanjima i tako sam i prepisala.
Tip peleta - punjenje peleta 00
Tip dimnjaka: vent - dim - dimnjaka 00
Opšta podešavanja:
Blok restart - 05'
Trajanje čišćenja - 10'
Pred punjenje - 50''
Čekanje plamena - 100''
Ven - dim prepunjenje - 1800
Delta on - off auto - 04.0c
Delta off auto - 02'
Promena snage - 20''
Vent amb fin čišćenje - 225u
Test izlaza off
Fabrička podešavanja :
Minuti time put 20'
Minuti start - 02'
Ciscenje lozista - 10'
Puz svetli - 1,1''
Puz startuje - 1'1''
Puz snaga 1 - 0,9"
Snaga 2 - 1,4
Snaga 3 - 3,0''
Snaga 4 - 3,0''
Snaga 5 - 3,4''
Temp minimum - 45c
Temp maksimum - 220c
Tem vent am - 60c
Vent dim start - 2250
Vrn din paljenje - 2650
Ventilator snaga 1 - 1700
Snaga 2 - 1970
Snaga 3 - 2130
Snaga 4 - 2350
Snaga 5 - 2700
Ventilator amb snaga 1 - 130u
Snaga 2 - 150u
Snaga 3 - 170u
Snaga 4 - 185u
Snaga 5 - 225u


Koliko vidim iz parametara koje ste dostavili, kod Vas je bukvalno gotovo prepolovljena snaga kotla.
Povećajte puž snaga 1- 1,9"
Puž snaga 2 - 2,8"
Puž snaga 3 - 3,7"
Puž snaga 4 - 4,6"
Puž snaga 5 - 5,6"
Snage ventilatora ostavite za sada. Pustite da kotao radi na snazi 5. Kako se približava zadatoj temperaturi snaga kotla će se automatski smanjivati.
Trajanje čišćenja je podešeno na 10" što je malo. Podesite trajanje čišćenja na 60", a čišćenje ložišta na 20 minuta.
Temp minimum je 45 stepeni. Postavite na 55 stepeni, a temperaturu u kotlu na 60 stepeni.
Niste odgovorili imate li termostatski ventil.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 11:59 - pre 39 meseci
Podesila sam parametre kako ste rekli, ostaviću Vam fotografiju, ali ja mislim da ovde troputni ventil nije stavljen.

http://imgur.com/gallery/JWRhfW7
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 12:43 - pre 39 meseci
Tačno, nema termostatskog ventila. Ako hoćete da smanjite potrošnju i zaštitite kotao uzmite ga.
Ja imam ESBE VCT 512 na 60 stepeni. To bi bio neki prvi korak ka smanjenju potrošnje.
Potrebno je pogledati i kako su izolovane cevi u zemlji, odnosno da li uopšte imaju bilo kakvu izolaciju, obzirom da Vam objekat ima prevelike toplotne gubitke. Ja sumnjam na cevovod koji spaja dve kuće, obzirom da na kući u kojoj živite ima kakva takva izolacija i da prozori dihtuju.
Parametri koje sam Vam dao su parametri koji bi trebalo da budu fabrički, prema njihovoj specifikaciji potrošnje.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

golubovic36
Slobodan Golubovic

Član broj: 333877
Poruke: 3
185.238.246.*



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno19.01.2021. u 16:29 - pre 39 meseci
Citat:
anedic:
Citat:
golubovic36: Pozdrav.
Imam problem sa nekim nesnosnim zvukom/pistanjem koje ne znam tacno odakle dolazi, i koje se prenosi kroz radijatore, najveci radijator se i najglasnije cuje i koji je u spavacoj sobi.
Ono sto sam primetio da se zvuk menja pomeranjem mesnog ventila. Majstor koji je uvodio mi je rekao da okrenem mesni na 0 i da se nece cuti nista, ali zvuk je ostao isti, kotao nabio temp do 73 stepena (namesten na 65) dok se u sobi temperatura nije podigla.
Najmanje se cuje zapravo kada okrenem mesni na max, na 10, sto ne znam da li smem zapravo (sa majstorom vise i nemam volje da razgovaram).
Da li je problem u mesnom, ili je pogresno/naopako postavljen... ili ima li neko koju ideju ili slicno iskustvo.
U prilogu su slike instalacije.

https://imgur.com/W1zPR0O
https://imgur.com/uDj1g9c
https://imgur.com/DWdurfi


Kada se mešni okrene na nulu onda cirkulacija ide samo kroz kotao, a ne prema radijatorima. Zato kotao nabija toliku temperaturu. Kada se okrene na 10 onda kao i da ga nema (nema mešanja vode, 100 % iz povrata ide u kotao) i zato je tada zvuk najmanji.
Da nemate vazduha u sistemu? Da li je mreža balansirana? Na kojoj brzini je pumpa i koliko etaža grejete? Meni to liči na preveliku brzinu strujanja fluida.
Aleksandar



Hvala Vam na odgovoru.
Otvorio sam sada ventil na 10, i da, nema vise tog pistanja, mada se cuje jak protok vode (sto Vi kazete prevelika brzina strujanja), i sada novo zuborenje u drugom radijatoru.
Sto se tice brizine, ne znam, ne znam ni kako bih proverio, serviser je njihov bio i to sve sam podesio.
Greju se dva sprata, 45+45m2, vazduh sam par put ispustao, mada i postoji lonce za vazduh na najvisoj tacki.

EDIT.
Posle lutanja po internetu i traženja pomoći prijatelja, pronašao sam kako se podešava pumpa, da mehanički (ja tražio po softerskim podešavanjima kao budala).. Bila je na II, što je izgleda bilo jako za moj sistem (5 radijatora sa termo glavama i dva sušača kupatilska, na maks otvoreni samo 2 i jedan sušac, vertikala 3.5m) sada ostavio na I, i konačno čujem tišinu, nema žubora, šištanja, šuštanja i sličnih nesnosnih zvukova, radijatori na spratu i dalje vreli. Za sada po meni izgleda sve savršeno.

[Ovu poruku je menjao golubovic36 dana 19.01.2021. u 20:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 09:40 - pre 39 meseci
Citat:
anedic:
Tačno, nema termostatskog ventila. Ako hoćete da smanjite potrošnju i zaštitite kotao uzmite ga.
Ja imam ESBE VCT 512 na 60 stepeni. To bi bio neki prvi korak ka smanjenju potrošnje.
Potrebno je pogledati i kako su izolovane cevi u zemlji, odnosno da li uopšte imaju bilo kakvu izolaciju, obzirom da Vam objekat ima prevelike toplotne gubitke. Ja sumnjam na cevovod koji spaja dve kuće, obzirom da na kući u kojoj živite ima kakva takva izolacija i da prozori dihtuju.
Parametri koje sam Vam dao su parametri koji bi trebalo da budu fabrički, prema njihovoj specifikaciji potrošnje.
Aleksandar


Od kad sam namestila parametre voda u cevima se čuje konstantno, jel to neki problem?
I imam još jedno pitanje što se tiče potrošnje i grejanja, da li je bolja opcija stand by tako da na bežičnom termostatu u kući određujemo temperaturu, ili ostaviti dnevni program gde se peć gasi noću?

[Ovu poruku je menjao Isidoradr dana 20.01.2021. u 10:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 11:02 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Od kad sam namestila parametre voda u cevima se čuje konstantno, jel to neki problem?
I imam još jedno pitanje što se tiče potrošnje i grejanja, da li je bolja opcija stand by tako da na bežičnom termostatu u kući određujemo temperaturu, ili ostaviti dnevni program gde se peć gasi noću?

[Ovu poruku je menjao Isidoradr dana 20.01.2021. u 10:53 GMT+1]


Ako se čuje voda u cevima moguće je da ili ima vazduha u njima ili je pumpa podešena na veliku brzinu. Prvo proverite da li sušač i radijatori greju na svim rebrima, i ako je to uredu onda je prebrzo strujanje fluida, odnosno pumpa je na II ili III brzini.
Brzinu pumpe proverite na sledeći način. Sa leve strane kotla (gledano ka kotlu) pri samom dnu nalazi se okrugao poklopac sa četiri zavrtnja. Skinite poklopac i vidite na kojoj je brzini pumpa. Ako je na II ili III brzini smanjite na I i zujanje u radijatorima i cevima trebalo bi da nestane, obzirom da imate samo jednu etažu za grejanje.
Što se tiče termostata stvarno ne znam jer ga nisam ugrađivao jer može praviti problem kotlu, pogotovu ako je termostat sa malim histerezisom. Ono što znam jeste da na radijatorima ne trebaju termo glave u prostoriji gde se nalazi termostat. Takođe termostat ima smisla kod dobro izolovanih objekata, jer se na taj način sprečava često uključivanje i isključivanje kotla.
Pozdrav,
Aleksandar
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
*.dynamic.vipmobile.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 11:23 - pre 39 meseci
Hvala najlepše, proveriću brzinu pumpe kao što rekoh nije se čulo pre toga, osim kad kotao kreće u rad, koliko sam videla izgleda da troši manje peleta ovako, radijatori greju svugde podjednako, termo glave smo postavili na 3,5, termostat je bergen, i vlasnici kuće koji su ga postavili držali su temperu danju na 23c, noću na 19, ali je brzo dostizalo temperaturu i radijatori su u toku dana mnogo puta bili hladni, a peć se stalno palila i gasila, kako smo promenili dnevni program, radijatori su uvek topli, a temperatura je uglavnom od, 20c do, 21,5-6 stepeni, tako da ću ostaviti dnevni program.
Hvala Vam još jednom na odvojenom vremenu.
 
Odgovor na temu

anedic
Aleksandar Nedic

Član broj: 41321
Poruke: 57
*.co.rs.



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 12:05 - pre 39 meseci
Citat:
Isidoradr: Hvala najlepše, proveriću brzinu pumpe kao što rekoh nije se čulo pre toga, osim kad kotao kreće u rad, koliko sam videla izgleda da troši manje peleta ovako, radijatori greju svugde podjednako, termo glave smo postavili na 3,5, termostat je bergen, i vlasnici kuće koji su ga postavili držali su temperu danju na 23c, noću na 19, ali je brzo dostizalo temperaturu i radijatori su u toku dana mnogo puta bili hladni, a peć se stalno palila i gasila, kako smo promenili dnevni program, radijatori su uvek topli, a temperatura je uglavnom od, 20c do, 21,5-6 stepeni, tako da ću ostaviti dnevni program.
Hvala Vam još jednom na odvojenom vremenu.


OK. Dobićete još bolju kontrolu i uštedu ako postavite termostatski ventil za bar 500 kg peleta, jer on neće dozvoliti da u kotao dolazi pothlađena voda direktno.
Kao što sam Vam i rekao, proverite i cevi koje idu ispod zemlje kako su izolovane, da se i tu ne gubi nepotrebno toplota.
I još nešto, sobni termostati su dobri kada je neki prelazni period u pitanju (sa temperaturama oko nule i plus koji stepen). Ako su temperature ispod nule bolje je da kotao prati temperaturu vode.
Aleksandar
 
Odgovor na temu

aleksandar.g

Član broj: 342745
Poruke: 16
178.79.52.*



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 20:04 - pre 39 meseci
Citat:
TodorovicN:
Da li razmatrati Commo 21 ili 23 za 150m2 (80m2 prizemlje +70m2 potkrovlje)?


23kw
 
Odgovor na temu

Isidoradr
Lazarevac

Član broj: 345999
Poruke: 14
77.243.27.*



Profil

icon Re: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno20.01.2021. u 23:00 - pre 39 meseci
Citat:
anedic:
OK. Dobićete još bolju kontrolu i uštedu ako postavite termostatski ventil za bar 500 kg peleta, jer on neće dozvoliti da u kotao dolazi pothlađena voda direktno.
Kao što sam Vam i rekao, proverite i cevi koje idu ispod zemlje kako su izolovane, da se i tu ne gubi nepotrebno toplota.
I još nešto, sobni termostati su dobri kada je neki prelazni period u pitanju (sa temperaturama oko nule i plus koji stepen). Ako su temperature ispod nule bolje je da kotao prati temperaturu vode.
Aleksandar



Još jedno pitanje, radijatori su ponekad vreli, a temperaturu podigne do 24c, što je previše, dok ako se smanji termo glava na 3, radijator postane hladan, ostali vreli i dalje kako regulisati to?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: ALFA PLAM COMMO 21kw pec na pelet za etazno

Strane: << < .. 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2424551 | Odgovora: 7198 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.