Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Etažno grejanje na struju

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etažno grejanje na struju

[ Pregleda: 15538 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

GREEN_DRAGON
Belgrade

Član broj: 165312
Poruke: 6
95.180.121.*



Profil

icon Etažno grejanje na struju21.12.2013. u 23:27 - pre 125 meseci
U stanu od 40 m2 imam etažno grejanje na stuju, koliko sam shvatio sistem je jednocevni. Radijatori su u kupatilu, spavaćoj sobi (8 rebara) i dnevnoj sobi (15 rebara). Interesuje me da li neko ima iskustva sa štelovanjem grejanja. To jest, na kotlu sam uključio glavni prekidač, oba grejača. Pritisak je na 2 bara, temperatura vode je 45 stepeni. Kupio sam digitalni termostat Auraton 2005. Termoglave Herz mini, na u sve tri pomenute prostorije. Ovo pitam zbog problema sa pravljenjem kondenza na staklima prozora. Čitao sam mnoge sajtove u forume na tu temu. Mnogi kažu pravilno provetravanje, sve širom otvoreno 5-10 min par puta na dan i održavanje temperature. To drugo me u stvari interesuje. Kako pravilno podesiti kotao, termostat i termoglave? I da li neko ima ideju čiji je ovo kotao, proizvođač?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju21.12.2013. u 23:46 - pre 125 meseci
Termoglave ostavi otvorene, pokusaj da namestis temp. vode u sistemu na 40 stepeni i najslabiju brzinu pumpe, i kada se stan lepo ugreje ne bi trebalo da imas kondenz ako prozori dihtuju.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 06:49 - pre 125 meseci
Temperatura u prostoriji treba da je bar oko 20*C ceo dan i noć. Komšinica greje na 17*C i 10 puta na dan briše kondenz sa prozora. Kad je povećala temperaturu, nema kondenza ali kaže "potrošim puno gasa, nije mi teško da brišem a i jeftinije je"
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 09:32 - pre 124 meseci
Slazem se sa kolegom,imas opciju da grijes vise nego sto treba da nebi rosilo i to sve sto je hladnije vani tako moras jos toplije imat,a to nije jeftino.
Ustvari to opet ne uklanja vlagu iz prostora,nego zrak sve sto je topliji sposobniji je u sebi drzat vlagu,on je poput spuzve,i kako pocne da hladi tako i vlaga ispada iz njeg na hladnije povrsine npr na staklo.

Pravi nacin da se tog rijesis je da kupis uredjaj ODVLAZIVAC odnosno ISUSIVAC vazduha,ustekas u struju i nastimas zeljenu vlaznost i uredjaj se pali po potrebi,a tvoje je samo da izlivas iz njeg vodu,neces vjerovat kolko skupi vode.

Sve ovo ti prenosim iz vlastitog iskustva,vidio probao odusevio se,sa tim uredjajem je zrak ljepsi ugodniji zdraviji.A provjetravanjem ja nisam mogao popravit nista.Pogotovo sto su vani magle i vlaznost 90-100%
 
Odgovor na temu

balle

Član broj: 98208
Poruke: 112
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 10:55 - pre 124 meseci
Da li može da se zna potrošnja i kakvu izolaciju imaš?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 11:54 - pre 124 meseci
Kad u prostoriji postoji višak vlage - biće kondenzata na prozorima, nezavisno od podešavanja grejanja. Možeš da greješ na koliko god hoćeš, kako god hoćeš, višak vlage je - višak.

Najjeftniji način da izbaciš višak vlage je provetravanje, aspirator u kuhinji kad se kuva, ventilator za izbacivanje vazduha u kupatilu i slično
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 12:15 - pre 124 meseci
Ako kome znaci.Imam dobru izolaciju stiropor 5cm pod,5cm plafon,8cm zidovi,pvc prozori 6 komora profili,low-e stakla + argon.Grijem se inverterima koji takodje isusuju vazduh.Ali u sobama u kojima nisu klime znalo se desit rosenje kasno navece kad je vani hladno.Pomagalo je kad grijem cijelu noc na 25-26 C da bi u tim drugim sobama bilo 24C.
Provjetravanja smo uvijek radili cesto ali to nije nama pomoglo,u kuhinji imamo napu ni to ne pomaze.Ugradili smo na pvc prozore gecco prozrake ni to nije pomoglo.Cesto smo znali upalit lagano napu i ostavit da bolje uvlaci svjezi zrak kroz prozrake,ni to nije pomoglo.

Ali smo kupili odvlazivac koji trosi nesto malo struje,neznatno,ali za to struje sto potrosi on i ugrije nesto malo,tako da nista ne potrosi uzalud.Ni na jednom staklu nema vise rose kakva god temperatura prostorija bila i kolko god hladno bilo vani.Odvlazivac ima posudu za vodu od 3 litra,koju moram svako 2-3 dana izbacit jer se napuni.A znam ljude kojima ovakav uredjaj izvuce svaki dan 3-4 litra vode.

Uredjaj sam platio 100€ i mislim da vrijedi svaki euro,pogotovo ljudima koji imaju puno kondenza pa stalno brisu jer se sliva niz prozore,pa ce se prosirit ta vlaga pa unistit namjestaj itd,a prije svega je nezdrava.

sretno !!!
 
Odgovor na temu

GREEN_DRAGON
Belgrade

Član broj: 165312
Poruke: 6
95.180.121.*



Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 15:45 - pre 124 meseci
Citat:
balle:
Da li može da se zna potrošnja i kakvu izolaciju imaš?



potrošnja je oko 4500, izolacija je stiropor kao na svim novim zgradama u Beogradu.
 
Odgovor na temu

GREEN_DRAGON
Belgrade

Član broj: 165312
Poruke: 6
95.180.121.*



Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 15:49 - pre 124 meseci
Citat:
rovaccccc:
Ako kome znaci.Imam dobru izolaciju stiropor 5cm pod,5cm plafon,8cm zidovi,pvc prozori 6 komora profili,low-e stakla + argon.Grijem se inverterima koji takodje isusuju vazduh.Ali u sobama u kojima nisu klime znalo se desit rosenje kasno navece kad je vani hladno.Pomagalo je kad grijem cijelu noc na 25-26 C da bi u tim drugim sobama bilo 24C.
Provjetravanja smo uvijek radili cesto ali to nije nama pomoglo,u kuhinji imamo napu ni to ne pomaze.Ugradili smo na pvc prozore gecco prozrake ni to nije pomoglo.Cesto smo znali upalit lagano napu i ostavit da bolje uvlaci svjezi zrak kroz prozrake,ni to nije pomoglo.

Ali smo kupili odvlazivac koji trosi nesto malo struje,neznatno,ali za to struje sto potrosi on i ugrije nesto malo,tako da nista ne potrosi uzalud.Ni na jednom staklu nema vise rose kakva god temperatura prostorija bila i kolko god hladno bilo vani.Odvlazivac ima posudu za vodu od 3 litra,koju moram svako 2-3 dana izbacit jer se napuni.A znam ljude kojima ovakav uredjaj izvuce svaki dan 3-4 litra vode.

Uredjaj sam platio 100€ i mislim da vrijedi svaki euro,pogotovo ljudima koji imaju puno kondenza pa stalno brisu jer se sliva niz prozore,pa ce se prosirit ta vlaga pa unistit namjestaj itd,a prije svega je nezdrava.

sretno !!!



Gde si pronašao za 100€, ja našao za 23000
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10246 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 16:36 - pre 124 meseci
Citat:
rovaccccc:... kad grijem cijelu noc na 25-26 C da bi u tim drugim sobama bilo 24C.
26 oC ?!? Celu noć ?! U drugim sobama 24oC ?! Brate ti ili imaš netačan termometar tj. termostat ili nemaš telesnu termoregulaciju.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

GREEN_DRAGON
Belgrade

Član broj: 165312
Poruke: 6
95.180.121.*



Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 17:04 - pre 124 meseci
Ovu temu sam zapravo započeo zbog toga što imam problem sa vlagom u stanu. Novogradnja je u pitanju, zgrada stara 3 godine. PVC stolarija, ne znam ko je proizvođač, najverovatnije neki noname jer su investitori na svemu štedeli. Etažno na struju već opisano gore. Čitao sam razne tekstove o rešavanju ovog problema. Odgovori su različiti, od onih da treba često provetravati, održavati konstantnu temperaturu, držati ventilator u kupatilu ili aspirator u kuhinji upaljen do toga da je jedino rešenje kupovina nekog odvlaživača (apsorbera) vlage. Kupio sam već tri Bisona, koji rade svoj posao ali nedovoljno. Imam malu bebu i ne bih da se šalim sa vlagom u stanu. Svestan sam toga da ako se ne reši problem vlage može da se stvori i buđ, za koju svi znamo šta može da uradi. Da li neko ima iskustva sa električnim odvlaživačima. Na tržištu kod nas ima samo jedan cena mu nije mala pa me interesuje vaše mišljenje o tome da li vredi kupovati. Hvala svima unapred na informacijama. Svaka je vredna. :)
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 17:28 - pre 124 meseci
Ako je to DeLonghi-ev odvlazivac, mogu ti reci da moze odlicno da odvlazi, ali SMRDI i bucan je.

Postavi neki merac za vlagu pa prvo vidi kolika je to vlaga. Ako je nesto tipa 80%, moras puno toga da menjas. Ako je pak niska, prvo izolaciju proveri.


BTW, i klime imaju odlvazivac. Kontraproduktivan je zimi doduse, jer on odvlazuje tako sto hladi, dok odlvazivac, obican, to radi grejanjem.
Isprobaj cisto jedan dan da vidis kakva je razlika za kondenzaciju.


Provetravanje ces raditi da bi usao cist vazduh, a ne da bi izasla vlaga, znaci "provetravanja na 5-10 minuta, 10x dnevno" ce vise trositi struje na grejanje naspram cak i odvlazivanja klimom. To mogu da priuste samo oni koji ne placaju gas/struju ili energent po potrosnji, nego imaju nesto tipa daljinsko pausalno :)

Na 40m2, sto je oko 100 m3, prema ovoj tabeli:
http://www.tis-gdv.de/tis_e/misc/klima.htm
na 20*C je 40% vlaznosti oko 7g/m3, znaci 0.7l na 100m3.
Ti ces vrlo lako duplirati vlaznsot, na 80% dodavanjem jos 0.7l otprilike (1.38l/100m3) (dve osobe dnevno oznoje pola od toga otprilike)
Znaci ako vise od 0.4l ispari iz ostalih izvora (kuvanje, kupanje, pranje sudova), kondenz ce se obavezno napraviti, jer nema sanse da prozori budu iznad +16*C koliko je donja granica kondenzacije na 80% vlaznosti. U prevodu, morace neki nacin odvlazivanja.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 19:43 - pre 124 meseci
Citat:
GREEN_DRAGON: Ovu temu sam zapravo započeo zbog toga što imam problem sa vlagom u stanu. Novogradnja je u pitanju, zgrada stara 3 godine. PVC stolarija, ne znam ko je proizvođač, najverovatnije neki noname jer su investitori na svemu štedeli. Etažno na struju već opisano gore. Čitao sam razne tekstove o rešavanju ovog problema. Odgovori su različiti, od onih da treba često provetravati, održavati konstantnu temperaturu, držati ventilator u kupatilu ili aspirator u kuhinji upaljen do toga da je jedino rešenje kupovina nekog odvlaživača (apsorbera) vlage. Kupio sam već tri Bisona, koji rade svoj posao ali nedovoljno. Imam malu bebu i ne bih da se šalim sa vlagom u stanu. Svestan sam toga da ako se ne reši problem vlage može da se stvori i buđ, za koju svi znamo šta može da uradi. Da li neko ima iskustva sa električnim odvlaživačima. Na tržištu kod nas ima samo jedan cena mu nije mala pa me interesuje vaše mišljenje o tome da li vredi kupovati. Hvala svima unapred na informacijama. Svaka je vredna. :)

Ako imas klima uredjaj prebaci ga u mod odvlazivanja pa ces da se iznenadis:))
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju22.12.2013. u 22:01 - pre 124 meseci
nece valjda kad bude -10 vani i kad najvise kondenza bude tad palit klimu na hladjenje :-)
imam dvije klime ali to meni nema smisla radit
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju23.12.2013. u 07:36 - pre 124 meseci
Citat:
rovaccccc: nece valjda kad bude -10 vani i kad najvise kondenza bude tad palit klimu na hladjenje :-)
imam dvije klime ali to meni nema smisla radit

Procitaj malo kako klima radi u rezimu kondenzovanja vlage.
Ako je velika kolicina vlaznosti sa kojom ima problem,kakve veze ima kolika je spoljna temp kad problem mora da resi
 
Odgovor na temu

rovaccccc

Član broj: 315350
Poruke: 2339



+461 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju23.12.2013. u 09:05 - pre 124 meseci
Imam klime i imao vlaznost,isprobao to i nije islo,kupio odvlazivac i s njim ide dobro
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju23.12.2013. u 10:10 - pre 124 meseci
Prekinite da kuvate toliko dugo ruckove uz isparivanje 10l vode, em nece biti kondezacije em cete imati zdravije jelo :)
 
Odgovor na temu

deki111
Beograd, Srbija

Član broj: 305965
Poruke: 617
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+613 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju23.12.2013. u 10:19 - pre 124 meseci
Jeste, rešenje je suva hrana.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju23.12.2013. u 10:39 - pre 124 meseci
Pa da li je suvija ako vise ispari ili manje?
Sveza znaci i manje isparavanja.
 
Odgovor na temu

ex-user

Član broj: 266485
Poruke: 43
95.180.114.*



+1 Profil

icon Re: Etažno grejanje na struju10.01.2014. u 22:45 - pre 124 meseci
Ja nemam problem sa vlažnošću u stanu (tj imam, ali obrnuto - suv vazduh, centralno grejanje, pa stalno provetravam i stavljam vlažne krpe po radijatorima), ali mi je interesantna tema, i solidarišem se sa čovekom koji pokušava da reši taj problem jer ima malu bebu u tom stanu. I to još - nov stan. A vidim da je poslednjih par postova preraslo u zezanje o kuvanju i ručkovima, suvoj hrani, možda je čovek i odustao. Baš me interesuje da li je problem nekako rešen?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Etažno grejanje na struju

[ Pregleda: 15538 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.