Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nedostaje mi...(secanja)

elitemadzone.org :: MadZone :: Nedostaje mi...(secanja)
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 446463 | Odgovora: 800 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)02.08.2019. u 21:06 - pre 56 meseci
Evo,
ehhbeš mi "Maderboard" ne mogu da nadjem makar sliku iz 1982-e,
kada je bio u funkciji onaj meki disk, prečnika brat-bratu veličine Long-Plejke na 33.

Da, da, dobro ste pročitali,
Flopy disc, veličine skoro kao LP ploča,

To se koristilo kao "Back Up" u sistemu Honeywel TDC-2000

Ako neko nadje sliku tog diska, bio bi mu zahvalan, ima odmah da ga odštampam!
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

iculibrk
Bačka Palanka
21400

Član broj: 321321
Poruke: 823



+154 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)02.08.2019. u 22:21 - pre 56 meseci
Jel od 8 inci?
8 inca floppy
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)02.08.2019. u 22:30 - pre 56 meseci
iculibrk,
Zahvaljujem Ti se na trudu!

Ja i dalje mislim da je taj disc bio još veči, nisam siguran,
ali je služio kao "Bek-Up" za TDC 2000 od Honeywel-a.

I dalje rovarim po netu, ali ništa koristno ne nalazim.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 00:20 - pre 56 meseci
Jeste evo na ovom linku jos uvek prodaju delove za tu starinu iz 1975. godine . Imaju diskove od 8 inca oko 20 cm i verovatno kasnije uvedene 5.25 inca .

https://www.westernprocess.com/Floppy-Drives

Inace ta firma prodaje sve moguce delove koji su ikada postojali za taj kompjuter i za model 3000. Lepo je sto za sve imaju kvalitetne slike , pa ko zeli moze da se podseti kako je to nekad izgledalo .
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 06:08 - pre 56 meseci
Kad ste prestali da koristite floppy? Ja 2012 kad sam uzeo plocu koja nije imala floppy konektor.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 07:32 - pre 56 meseci
Ja sam negde krajem devedesetih konačno počeo da koristim CD malo masovnije pa je flopi ostao kao neka rezerva. Kada sam kupio svoj prvi komp 2003. godine, naravno da je imao flopi i služio je kad nešto baš baš mora na taj način, sve ostalo je išlo preko CD-a pa je posle na red došao DVD i na kraju fleške. Prva realna zamena za flopi su mi bili mini RW CD, em malo em veliki kapacitet (iOmega drajv nikada nije upalio kod mene) pa sam stalno imao neki u džepu.
Citat:
Branimir Maksimovic:
Sacuvao sam clanak negde, ali ne mogu da nadjem. Mislim da ce se mozda lakse doci do emisije na TV Politika gde sam prezentovao program.
Koji program?
Citat:
CoyoteKG:Imao sam 16MB rama. Posle godinu-dve smo dokupili jos jedan modul od 32GB

Procesor je bio neki Cyrix na 166Mhz, jeftiniji dosta od tada popularnog Intel MX na dvesta i nest mhz
Kako ste samo uspeli da uparite 16MB i 32GB?? ;)
Nikada nisam imao AMD procesore, jednom u firmi na par nedelja Duron koji se očajno pokazao i nikad više.
Citat:
Living Light:Ja i dalje mislim da je taj disc bio još veči, nisam siguran,
ali je služio kao "Bek-Up" za TDC 2000 od Honeywel-a.
Ajde da malo razmisliš, da li je bio meki disk ili ipak malo tvrđi? Ja sam više od 20 godina radio u ovdašnjem Honeywell-u (i kasnijim ćerkama firmama) i sve mi je to prolazilo kroz ruke.

Ti sistemi su imali 8" flopije ali nikakav back-up nije rađen jer su bili premali, mislim nešto reda 100kB+ a za to su korišćeni tvrdi diskovi, preteča sadašnjih hardova. Postojali su oni sa solo pločama koji su ubacivani u fioku koja se izvlačila i oni sa većim brojem ploča, oni su imali posebne "drajvove" veličine zamrzivača, ubacivali su se odozgo i korišćeni su za rad. Prvi su bili mislim reda 8MB dok su drugi bili ogromnog kapaciteta i prelazili su i stotine MB. ;)

Diskovi iz njih su kasnije korišćeni i kao antene za teve ili kao satovi. :)

Evo i primera, hard sa mislim jednom pločom, takve smo imali za korišćenje i čuvali smo ih po ormanima, svaki je imao drugu primenu.



Ovako su izgledali veliki i to je išlo firmama za korišćenje.



Ovakve su bile sistem sale.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 07:39 - pre 56 meseci
Eto, nedostaje mi to vreme kada sam išao ujutru na posao, popodne bih došao kući i razmišljao šta da kupim, gde da idem na letovanje i zimovanje (letovanja su rezervisana početkom godine, zimovanja tokom leta jer bi uglavnom kasnije ponuda bila slabija) ili u koju kafanu/kafić da odem uveče. Nisam razmišljao da li da kupim jeftiniju ili skuplju salamu.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 07:53 - pre 56 meseci
"Koji program?"

T27 emulator za DOS koji je sluzio da se korisnici vezuju na SDK i placaju racune od kuce ;p
Informatika je to valjala Unisisov za nekih 800DEM, a mi smo nas prodavali za 300DEM.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 07:55 - pre 56 meseci
Mi smo imali na žalost samo jednu takvu "modernu" sistem salu, gde su bili monitori,
sve ostale sale su bile na pneumatiku. Sve od Honeywell-a.
Na hiljade bakarnih cevi, sve lepo složeno kao češalj.

Tu prostoriju u kojoj su bili diskovi Foster Wheeler je zvao: Equipment room.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 09:14 - pre 56 meseci
Nisu bili monitori nego terminali, moj posao je nekoliko godina bio opravka baš tih terminala, tj samo njihovih logičkih ploča.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 09:45 - pre 56 meseci
Da, da, terminali, tako smo ih zvali,
a i zvući stručnije, zar ne?

Inaće, u drugim komandnim salama,
gde su bili Honeywell regulatori, indikatori, pisaći, korenatori,
i druga pneumatska oprema, glavni baja je bio onaj,

-Ko je levom rukom podesio pneumatski PID regulator/controller, iz prve :)
To je ovo:



A kada si krenuo da "narihtaš" pneumatski pozicioner na reg.ventilu,
odma spakuješ pečeno pile u kutiju od cipela sa veknom leba,
jel to ima da potraje.
Pneumatski pozicioner, je ovo:


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.vipmobile.rs.



+74 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 11:14 - pre 56 meseci
Pa jel ste vi to stari ko biblije, kad se sećate ovoga. Toga nije bilo u moje vreme. Ja sam kompjuterima počeo da se bavim 98' Negde pred bombardovanje. Sećam se kad mi majka rekla isključi kompjuter, sad su na televiziji rekli da su kompjuteri lokatori i privlače rakete.

A deda se drao na nas, što nećemo u seoski podrum, gde se čuva brkati krompir i kiseo kupus. Stvarno je podrum vrh bio što se kaže, 3 metra pod zemljom, mogli smo i atomski napad da prezivimo.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 12:52 - pre 56 meseci
Ne radi se o starosti , ljudi , vec o tome da je stara Socijalisticka privreda , posebno u Srbistanu bila tesko Zaostala, narocito u savremenim informacionim tehnologijama , koje su onda brze napredovale nego danas , a to ondasnja privreda nije mogla da isprati !

Ja se nisam mnogo susretao sa tom antikom , jer u skoli , pa posle na fakultetu nije bilo nicega slicnog . Najsavremenije nastavno ucilo je bilo Kreda i Zelena Drvena tabla ! Uz njih u kompletu ide i sundjer

Jedino se secam kada smo isli na praksu u s. skoli , neke 1987. Praksa je bila u tada drustvenoj firmi Duvan ! Oni su imali more kioska , samo oni i stampa . Posle ce to naravno da preuzme Mafija !

Kada sam video sa cime rade , mene je kao omladinca uhvatila neka Tuga ! Tesko je naci i sliku na netu toga , sve je to zaboravljeno ! Radilo se o Istocno nemackim kompjuterima za Racunovodstvo !

Znate ono " pravio je Pera iz bivseg DDR-a , i kako je napravio svaka njemu cast "

To je bio ceo sto , od dva Kubika sa snagom manjom nego spominjani Commodor 64 Plus DDR privreda je pravila zastarele Zapadne kopije , jadnog kvaliteta , pa je taj sistem bio na zapadu bar 20 godina ranije .
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 13:01 - pre 56 meseci
Pa da.
E pa nećemo mi to da kupimo od onih koji lansiraju "rahketle",
nego iz DDR-a,

za koje su još tadašnje švabe rekle da znači:

Deutsche Dramatische Republick :)
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 14:00 - pre 56 meseci
Citat:
TheSpiridon:Pa jel ste vi to stari ko biblije, kad se sećate ovoga.
Ja sam previše star da bih pričao o tome, naći će se neko mlađi da detaljno napiše. ;)
Citat:
ademare:Ne radi se o starosti , ljudi , vec o tome da je stara Socijalisticka privreda , posebno u Srbistanu bila tesko Zaostala, narocito u savremenim informacionim tehnologijama , koje su onda brze napredovale nego danas , a to ondasnja privreda nije mogla da isprati !
Otkud ti to? Ja sam radio u firmi koja je bila praktično deo pomenute američke firme Honeywell, kasnije su se povukli iz ovog posla pa je preuzeo francuski Bull i nije bilo nekog kašnjenja, naročito nije bilo istočnih modela. Kolege iz firme koji su radili pre nego sam došao su bili po nekoliko puta na obuci u USA, obično po nekoliko meseci. Ja sam zakasnio, kada sam prešao u firmu, to je proređeno jer su uvedene restrikcije. Uvek je bilo novog hardvera, kupovalo se sa svih strana i nije se nešto kaskalo. Naravno, ne očekuješ u to vreme sadašnji nivo hardvera ali je bilo dobrih proizvoda. Gde bih inače video PC kada su drugi trošili razne spektrume i slične aždaje??
Citat:
ademare:Ja se nisam mnogo susretao sa tom antikom , jer u skoli , pa posle na fakultetu nije bilo nicega slicnog . Najsavremenije nastavno ucilo je bilo Kreda i Zelena Drvena tabla ! Uz njih u kompletu ide i sundjer ;)
Pa nisam se ni ja susretao, kada sam išao u školu korišćene su drvene računaljke a pisalo se običnom olovkom, kasnije perom u držalji a penkalo je retko ko imao. Table su bile crne, još nije stigla zelena moda.
Danas se ne uči, uskrati đacima komp i gugleta i neće moći da odgovore na najosnovnija pitanja a i tablica množenja (preko 3) bi im bila viši nivo.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+292 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 15:29 - pre 56 meseci
Nasuprot Većini tvdim da je Cyrix bio bolji od 486ice.
Imao sam uporedo 80486DX4-120SV8B na 3V i Cyrix_a
Cyrix je imao USB: MMX instrukcije, mogao je reprodukovati video materijal filmove i MP3 muziku stabilniji i hladniji rad.
486ice sam se nakon par meseci i otarasio.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 15:58 - pre 56 meseci
Citat:
calexx:
Citat:
TheSpiridon:Pa jel ste vi to stari ko biblije, kad se sećate ovoga.
Ja sam previše star da bih pričao o tome, naći će se neko mlađi da detaljno napiše. ;)
Citat:
ademare:Ne radi se o starosti , ljudi , vec o tome da je stara Socijalisticka privreda , posebno u Srbistanu bila tesko Zaostala, narocito u savremenim informacionim tehnologijama , koje su onda brze napredovale nego danas , a to ondasnja privreda nije mogla da isprati !
Otkud ti to? Ja sam radio u firmi koja je bila praktično deo pomenute američke firme Honeywell, kasnije su se povukli iz ovog posla pa je preuzeo francuski Bull i nije bilo nekog kašnjenja, naročito nije bilo istočnih modela. Kolege iz firme koji su radili pre nego sam došao su bili po nekoliko puta na obuci u USA, obično po nekoliko meseci. Ja sam zakasnio, kada sam prešao u firmu, to je proređeno jer su uvedene restrikcije. Uvek je bilo novog hardvera, kupovalo se sa svih strana i nije se nešto kaskalo. Naravno, ne očekuješ u to vreme sadašnji nivo hardvera ali je bilo dobrih proizvoda. Gde bih inače video PC kada su drugi trošili razne spektrume i slične aždaje??
Citat:
ademare:Ja se nisam mnogo susretao sa tom antikom , jer u skoli , pa posle na fakultetu nije bilo nicega slicnog . Najsavremenije nastavno ucilo je bilo Kreda i Zelena Drvena tabla ! Uz njih u kompletu ide i sundjer ;)
Pa nisam se ni ja susretao, kada sam išao u školu korišćene su drvene računaljke a pisalo se običnom olovkom, kasnije perom u držalji a penkalo je retko ko imao. Table su bile crne, još nije stigla zelena moda.
Danas se ne uči, uskrati đacima komp i gugleta i neće moći da odgovore na najosnovnija pitanja a i tablica množenja (preko 3) bi im bila viši nivo.


Uh !

Kada posmatras situaciju , posmatras je suvise usko iz Perpesktive tvoje firme , dok ja posmatram situaciju cele Ekonomije SR Srbije !

Postoje podaci poslednji dostupni za SFRJ iz 1989 . da od ukupnog broja kompjutera u Privredi , to nas ovde zanima , 50 % ukupnog broja kompjutera se nalazi u Sloveniji ?!

Ej 50 % kompjutera u Republici , koja je imala 2 miliona stanovnika ??

Ostalih 50 % otpada na ostalih 22 Miliona stanovnika !

Naravno da broj kompjutera , posle Slovenije , najveci je bio u Hrvatskoj ! U SR Srbiji je bilo vise nego u BiH , CG , Makedoniji , ali po broju stanovnika daleko manje u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku !

O tome se radi , a ne o jednoj firmi koja prodaje proizvode po Basnoslovnim cenama ! Ajde kazi nam kakve su bile vase Cene i ko je to mogao od privrede da kupi ?

Jel svaka firma mogla da kupi , a nije htela ili samo najuspesniji Giganti ??

Ajde sagledaj situaciju iz tog ugla, ako mozes , iz ugla celine privrede , pa ponovi , da smo bili jednaki sa Amerikom ??

I zasto je firma koja je snabdevala Beograd sa cigaretama , jer to nije Profitabilan biznis ? Zasto je kasnije taj posao preuzela Mafija ? Jel ta firma nije htela vase Americke kompjutere, vec je htela iz DDR-a ? Ili nije mogla da ih kupi zbog " povoljnjih " cena ?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 16:40 - pre 56 meseci
SFRJ je zbog restriktivnog uvoza bila daleko zaostala sa kompjuterima tokom 80ih. No opet bilo je tu smeka sa tim komodorima i spekijima :P
Oni koji su imali Amige i Atari ST su bili burzujska klasa za nas :P
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 17:39 - pre 56 meseci
Uz napomenu za SFRJot/Sloveniju, da su citave fabrike(uz to i kompovi) "uvezeni" bez placene carine. O kolima, kompovima, kucnoj tehnici, hifi, video rekorderima za stanovnistvo necu ni da govorim. Mi ostali ili nismo mogli u opste da uvezemo ili su carine bile astronomske. Naravno sverc preko JAT-a i slicno je funkcionisao, ali su to radili njihovi radnici, familija i poznanici.

Mog matorog su nedeljama maltretirali iz aerodroma/carine zbog C64, tamo neke 83-ce. Jedva smo ga iscupali.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Nedostaje mi...(secanja)03.08.2019. u 18:16 - pre 56 meseci
Samo mislim da je i Hrvatska bila privilegovana rekao mi tip da je kupio komp i stiglo mu vozom i da mi ne veruje sto sam morao da cekam tetku da donese i sto su mi lupili 60% carinu. Znaci i Hrvatska i Slovenija su bile privilegovane.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nedostaje mi...(secanja)
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 446463 | Odgovora: 800 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.