Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Centralno u zgradi od 4 sprata ?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Centralno u zgradi od 4 sprata ?

[ Pregleda: 3997 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Centralno u zgradi od 4 sprata ?04.05.2014. u 10:30 - pre 121 meseci
Evo problema,
jednocevni sistem grejanja,potstanica sa pumpom u podrumu, glavne cevi idu vertikalno u hodniku gde se na svakom spratu nalazi razvodni orman za svaki stan posebno.
Planira se postavljanje elektro ventila na razvodu za svaki stan, da se može zaustaviti grejanje za taj stan.

Jedan mastor je rekao da nam trebaju neki ventili koji rade sa 0 bara razlike pritiska...(ako se zatvore gornji ventili onda da se mogu zatvorili i donji, jer ako su obični ventili onda se neće moći zatvoriti...)

Pitanje je kakvi nam ventili trebaju ? Može li pojašnjenje ?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?04.05.2014. u 12:52 - pre 121 meseci
Da li postoje kalorimetri vec u zgradi? Ako ne postoje morate ih uskoro uvesti, i to mora uvesti ne bilo koja firma, pa cete sa njima to resiti.
Ovo je cisto da ne radite nesto plus sto placate, a do kraja godine vec morate da uradite kalorimetre koji ce isto odraditi.

Ako pitas za kalorimetre bas, onda se izvinjavam, ne znam tacno koji ventil ide ;)
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?05.05.2014. u 09:47 - pre 121 meseci
Sve to i pitam zbog uvodjenja kalorimetara,
pošto nam nude bez elektro ventila na ulazu u stanove, samo termo ventili na radijatorima, i tada kada se svi radijatori ugase topla voda protiće kroz stan, a kalorimetar broji.

Mi hoćemo elektro ventile na ulazu u stanove, a bez termo ventila na radijatorima. Elektro ventil na ulazu bi se kontrolisao bežično kao na gasnim kotlovima i tada bi temperatura bila ista u celom stanu... a ko hoće može dodatno ugraditi termo-regulacione ventile na radijatore.

Zato me interesuje kakvi nam elektro ventili trebaju, jer svaki majstor ima drugu priču ?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?05.05.2014. u 11:18 - pre 121 meseci
Ne moze biti milion majstora, za Beograd konkretno trenutno samo tri firme imaju pravo da rade instalaciju kalorimetara koja je priznata.

Vi i da ne zatvarate taj ventil ispred stana, mozete uvek zatvoriti grejanje u stanu, na svakom radijatoru zasebno, i tada nece kucati, efekat je isti.
Iskreno ne znam da li treba ventil sa 0 bara razlike ili nesto drugo, u to se ne razumem (pa neka pomogne neki majstor ovde :D), ali ako vam majstori iz zvanicno priznatih firmi za instalaciju kalorimetara daju razlicite odgovore...



Ako ne uradite svi kalorimetre ispred stanova, doci ce do podele po kvadraturi, a ne po pravoj potrosnji, za sada. (ne znam zasto, zvanicno bi to trebalo da funkcionise kao prava raspodela, ali gde god sam video takve instalacije, ne radi ipak, vec naplacuju po kvadraturi - opet gledaju potrosnju cele zgrade, ali se raspodela placanja vrsi po kvadraturi stanova. I da nista ne trosis, opet ces debelo platiti jer su drugi odvrnuli ventil).

Jedan kalorimetar ispred stana je jeftiniji nego vise njih na radijatorima. A ko hoce, moze da ugradi termo glavu na radijatorima, nezavisno od toga.
 
Odgovor na temu

Brkic

Član broj: 55360
Poruke: 1222
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?05.05.2014. u 16:12 - pre 121 meseci
Ovako, što se tiče grejne instalacije u našoj zgradi,
sistem je jednocevni što znači da ventil na radijatoru pola pušta u radijator a pola propušta dalje za sledeći radijator (ili još više propušta dalje a manje pušta u radijator). Kada se zavrne ventil on sve propušta za sledeci radijator...cevi su ulivene u ploču a u kupatilu ima zmija od cevi kao podno grejanje tako i kada su svi radijatori zatvoreni izvlači se deo energije koji zagreva ploču... zato je jedino rešenje zatvaranje ulaza tople vode u stan kod kalorimetra ispred vrata.

U Energani nisu rekli da je bitno ko vrši instalaciju već je bitno da su svi stanovi sa istim mernim uredjajem (jednobrazni), zato ima više majstora-firmi.

Kod dvocevnog sistema grejanja mogu se samo ugraditi delitelji na svaki radijator, a kod jednocevnog može se birati delitelj ili kalorimetar.

Raspitujem se oko tih ventila jer svaka firma ima različitu ponudu za ventile a razlika u ceni je više od dupla (20e-100e) + ugradnja.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?05.05.2014. u 17:47 - pre 121 meseci
Ako je cilj da se isključi grejanje u stanu, onda treba termostatski ventil i on-off motor (kad ima struje otvoren, kad nema zatvoren a može se namestiti i obrnuto) kao na http://www.etazgrejanje.com/katalog/termo-motor-652/
Problem je što se mora negde u podstanici napraviti baj-pas da pumpa ne strada kad se svi ventili u zgradi zatvore.
Ako se hoće i regulacija temperature u stanu onda može ovakvom spravicom http://www.etazgrejanje.com/ka...lazna-sa-motornim-pogonom-642/
Nisam baš siguran da može svaki majstor ugraditi bilo koji kalorimetar. To bi mogli biti i švercovani, neatestirani kalorimetri kojima toplana treba da veruje da dobro mere. Ne bih baš rekao...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Heinz
Voždovac

Član broj: 293309
Poruke: 276
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?06.05.2014. u 07:13 - pre 121 meseci
Kod nas u zgradi pre i posle kalorimetra postoje ventili. Naravno, samo se ručno mogu zatvoriti.
Ovo za protok vode kroz cevi je tačno, mi smo zavrtali samo gornje ventile i naravno da smo plaćali finu cenu za takvo grejanje (mada istina i u stanu je bilo toplo, taman toliko da majstorima bude prijatno kad su tu).
E sad, nisam siguran 100%, ali ako se na radijatoru zatvori i donji ventil (uronski ventil, imbus ključem), onda nema daljeg protoka u jednocevnom sistemu. Ovo bi već majstori znali, a i ja bih da sam probao.
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Centralno u zgradi od 4 sprata ?07.05.2014. u 10:06 - pre 121 meseci
Pogledaj ove varijante
http://www.grejanje.com/strana.php?pID=367
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Centralno u zgradi od 4 sprata ?

[ Pregleda: 3997 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.