Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravilno postavljanje gromobrana.

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravilno postavljanje gromobrana.

[ Pregleda: 18776 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Pravilno postavljanje gromobrana.05.08.2014. u 21:28 - pre 117 meseci
Priblizava se dan Z (zidanje;) ) pa me zanima savet u kom delu kuce se postavlja gromobran,na koliko mesta i u kom

delu krova ?.Da li se na jednom objektu postavlja samo na jednom ili je potrebno na vise mesta ? Na kojoj dubini i koliko od kuce

ako je uopste i potrebno da bude dalje ? Svaki savet dobro dosao. Hvala.
 
Odgovor na temu

SaleSk
Siemens Healthcare
Skopje

SaleSk
Član broj: 74689
Poruke: 512
77.29.221.*

ICQ: 81016620


+43 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.06.08.2014. u 08:31 - pre 117 meseci
Ovo je veoma delikatno pitanje, a samim tim povlaci i komplikovan odgovor...
Prilikom gradnje kuce, u samim stubovima se ubacuje lenta, kao flak, bas za tu namenu.
Pa se onda spaja i vezuje po nekim pravilima.

Evo ovde imas malo o tim stvarima:
http://www.gromobrani.co.rs/srpski/polazna

I neki propisi:
http://www.gromobrani.co.rs/srpski/polazna

Ima puno toga po netu da se nadje sta i kako da se radi...



Sale
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.06.08.2014. u 09:17 - pre 117 meseci
Ima ovde dosta ljudi sa kucama pa sam mislio da dobijem odgovor od njih samih kao i neki savet kao tvoj.
Ne mogu da otvorim PDF u zakoni-popisi i norme ! Da dopunim pitanje oko gromobrana a to je kako se to postavlja
ako je objekat od hrastovih dasaka,kao brvnare-letnjikovci ?
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
adsl-100-50.teol.net.



+333 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.06.08.2014. u 18:57 - pre 117 meseci
Lave,
daj crteze fasada i krova sa dimenzijama i visinm pa cu ti nacrtati kako to treba da izgleda.
Ne vrijedi pricati ovako.
U principu, ako je kuca relativno male povrsine i male visine ( sto je cesto kod porodicnih kuca)
treba ti spust na svakih 20 m obima, s tim sto je preporuceno da su izvodi na coskovima.
Ako je kuca izlomljena sustovi na prosjecno 20 m, ali obavezno na istacima.
Okce na krovu 10 metara.
Veza po sljemenu sa hvataljkama ( cca 30 cm trake) na svakom kraju kuce ( krov na 2 vode).
Ako je niza od 20 m oluci se hvataju ili dole ili gore a moze i na oba mjesta.

Lakse je nacrtati nego objasniti.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.06.08.2014. u 21:03 - pre 117 meseci
Mala seoska kucica od cigle i blata je 9x4.5m a ovu koju pravim je isto mala (prizemlje) 10x6,5m i od hrastovih dasaka jedan objekat

od 9,5x7m.

Da,visina prve je tamo gde je konzola struje5,5m ,mozda 6.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.11.09.2014. u 21:04 - pre 116 meseci
Da pitam i ovde ,narano ozbiljne,da li uzemljenje (koje nemam u tom objektu) moze da se poveze na gromobran (ako tu i ide) ili se

postavlja na drugo mesto i gde?

 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.25.09.2014. u 21:42 - pre 115 meseci
Evo ti primer mog licnog iskustva..............
U projektu kuce koju sam skorije gradio nalozeno je da se uradi temeljni uzemljivac a gromobranske trake se kroz stubove sprovedu do krova - a onda te trake izbacis na krov.A to znaci da je radno i gromobransko uzemljenje isto.Ja sam to sve odradio kako nalaze struka ......ALI........dosli ljudi da mi uvedu-razvedu struju po kuci i lokalu.
Kaze covek -- uzmi i odseci te gromobranske trake na krovu ili napravi novo uzemljenje za gromobrane.I ja uzeo i odsecem gromobrane....!!! Njegovo objasnjenje je....

1 - za individualne kuce nikada ne treba mesati radno i gromobransko uzemljenje -- kaze , sila groma je nemerljiva velicina i postoji problem da se snaga udara groma ne isprazni u " zemlju " sto znaci da postoji mogucnost povratka kroz radno uzemljenje prema kuci i svim ostalim elektricnim uredjajima.

2 - Bolja je varijanta da nemas gromobrane nego varijata imati gromobrane a lose odradjeno uzemljenje.

3 - Gromobran povecava mogucnost-privlacnost groma.

Nisam strucnjak za struju ali sam poverovao ovom coveku jer je radio na mnogo ozbiljnijim i komplikovanijim projektima i dugo je u tom poslu.Naravno da je i skolovan za tako nesto.
A ti razmisli koliko imas potrebe za postavljanjem gromobrana.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.25.09.2014. u 22:06 - pre 115 meseci
Sta da ti kazem.Slika ce ti pokazati konzolu koju moram da zamenim.Debljina bakarne zice je 8 kvadrata.Faza i 0.
Kao sto vidis,od soljica ide kabal koji mi se cini da je tanak i ide do sata.NEMA UZEMLJENJA.Predlozili su mi neki kabal
najnovije generacije 3x15 kvadrata,Nisam trazio jer su ovde poceli da me poj*bavaju pa cu kada ponovo odem,pitam za cenu da to odrade.
E sad si me ti totalno demoraliso jer sam mislio da taj gromobran iskoristim za uzemljenje u ovoj trenutnoj varijanti jer sam stavio na reso metalnu serpu i nije bilo prijatno.Mesalica je u zemlji ali nije za igru.Stara je kuca pa cu sa ovim, "novim" sistemom da dobijem uzemljenje a odustanem od
gromobrana zbog toga sto je kuca mnogo stara i sva je u hrastovim gredama.U svakom slucaju hvala na postu.

p.s Inace na satu pise enofazni števec iz 1960 a jedan osigurac je faza a drugi 0. :).




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.26.09.2014. u 10:09 - pre 115 meseci
Napravi ti uzemljenje jer to moras da imas...........kupis traku,sondu iskopas rupu,kanal .......i eto ti uzemljenja.Gromobran nije za zajebanciju ipak trazi ozbiljan pristup.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
..70:2000:1:21a:64ff:feca:d930



+54 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.26.09.2014. u 12:44 - pre 115 meseci
Evo kako su meni objasnili zašto ne treba da bude spojeno zaštitno i gromobransko uzemljenje. Ako udari grom u gromobran, kroz gromobransku traku proteče određene struja. Nemam pojma kolika struja bi se mogla očekivati, ali s obzirom na presek gromobranske trake, sigurno nekoliko desetina ako ne i stotina ampera. Za lakše računanje neka je to 100 A. Ako je otpor između mesta gde je vezano zaštitno uzemljenje i zemlje 1 Ohm, po omovom zakonu na zaštitnom uzemljenju u trenutku udara groma se pojavi 100 V. Naravno, ovo su sve aproksimacije, ali se nadam da si stekao sliku o mogućim problemima povezivanja gromobranskog i zaštitnog uzemljenja.

@anon3017188, mislim da pod 3. nije tačno. S obzirom da za svoj hobi postavljam antene, uvek je pravilo da je bolje da antena bude propisno uzemljena, upravo zbog toga da bi se smanjila mogućnost udara groma. Laičko objašnjenje je da se na uzemljenim elementima antene ne skuplja statički elektricitet. Statički elektricitet "privlači" grom - kao kod radioaktivnih gromobrana, gde radioaktivni materijal jonizuje vazduh oko gromobrana a time je poboljšana "provodnost" vazduha oko gromobrana.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.26.09.2014. u 13:33 - pre 115 meseci
[quote]pbenka

@anon3017188, mislim da pod 3. nije tačno. S obzirom da za svoj hobi postavljam antene, uvek je pravilo da je bolje da antena bude propisno uzemljena, upravo zbog toga da bi se smanjila mogućnost udara groma. Laičko objašnjenje je da se na uzemljenim elementima antene ne skuplja statički elektricitet. Statički elektricitet "privlači" grom - kao kod radioaktivnih gromobrana, gde radioaktivni materijal jonizuje vazduh oko gromobrana a time je poboljšana "provodnost" vazduha oko gromobrana.[/quote

Pravilo kaze -- sve metalne povrsine treba da budu uzemljene , Antene, metalne ograde od terasa, oluci,cevi za gas....itd.
Po tvojoj prici ispada da grom nece udariti u gromobransku traku jer je uzemljen............gromobranska traka se postavlja bas na najvislju tacku tako da prosto "izaziva" udar groma.Bilo kakvo postavljanje metalne povrsine kao najvislja tacka povecava se rizik od udara groma.To je bar jasno.
E sada mozda postoji neka prica kako bi vi umirili te ljude koji postavljaju antene na krovu....???
Inace ne postoji 100 % zastita od groma.......
Zasto bi @lavlja jazbina postavljao bilo kakvu metalnu povrsinu na vrh krova ako nema odradjeno kvalitetno gromobransko uzemljenje.
 
Odgovor na temu

droidi

Član broj: 319322
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pravilno postavljanje gromobrana.26.09.2014. u 19:48 - pre 115 meseci
Citat:
pbenka:

Za lakše računanje neka je to 100 A. Ako je otpor između mesta gde je vezano zaštitno uzemljenje i zemlje 1 Ohm, po omovom zakonu na zaštitnom uzemljenju u trenutku udara groma se pojavi 100 V. Naravno, ovo su sve aproksimacije, ali se nadam da si stekao sliku o mogućim problemima povezivanja gromobranskog i zaštitnog uzemljenja.



Koliko je moguca jacina groma moze se videti na ovom primeru katodnih odvodnika prenapona.


http://www.schrack.rs/prodavni...-prenapona-i-struje-groma.html

http://www.podvodni.hr/more/me...te-znati-o-munjama-i-gromovima
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Pravilno postavljanje gromobrana.

[ Pregleda: 18776 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.