Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14254 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 16:10 - pre 113 meseci
Stvarno brkas babe i zabe, kad poredis cene roaminga u mobilnoj mrezi i medjunarodnih poziva u fiksnoj mrezi. Svaka dalja diskusija o cenama je besmislena.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 16:21 - pre 113 meseci
Sada stvarno ne razumem!?
Da li je cena telefoniranja prema inostranstvu u mobilnoj mreži neka druga ili ta koju sam prepisao sa Telenorovog sajt?
Možda sam nešto propustio pa me nauči.
Znači 10 min. telefoniranja između Srbije i Italije je 60 dinara kod SBB fiksne telefonije. Koliko to iznosi kod tvog provajkdera ma koji da je?
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 16:54 - pre 113 meseci
Roaming nije "telefoniranje ka inostranstvu" nego koriscenje telefona u inostranstvu.

Mobilno telefoniranje je skuplje jer je i usluga "bolja" - koristis telefon gde god hoces, a ne samo na jednom mestu. Pored toga, mobilne tehnologije omogucavaju veci spektar usluga, komplikovanije su i za razvoj i za odrzavanje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 17:04 - pre 113 meseci
Savo...naravno da si u pravu. Mobilni je skuplji za koriscenje i tu nema spora. Uporediti samo cene minuta preko mobilne tf. bilo post bilo pripejd sa cenama fiksne tf. i dovoljno je.

Da, mobilni je jeftiniji za, da ne kazem besposlene ali osobe koje vole tracarenja, surfovanja netom...A, ako hoces bilo sta ozbiljnije, fiksni je neophodan ukoliko ne zelis da platis ogromne racune.

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 17:12 - pre 113 meseci
Jeste, moja greška.
Opet i dalje me zanima koliko košta minut razgovora sa inostranstvom u Zoni 1, to nisam uspeo precizno da saznam.
Upravo sam iznad govorio da je mobilna praktičnija, samo zastupam tezu da je neopravdano skupa i da je u svetu tendencija izjednačavanja cena usluga mobilne i fiksne telefonije. Ali Srbija nije svet, jel`te !

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
176.67.197.*



+784 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 17:21 - pre 113 meseci
Citat:
Sava:
Znači 10 min. telefoniranja između Srbije i Italije je 60 dinara kod SBB fiksne telefonije


Jos ako koristis Skype kosta 0 dinara


Evo ti i MTS cena ka inostranstvu

 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 18:03 - pre 113 meseci
Pa da, Telekom nema, ali SBB ima i dosta dobru Uni-Fi mrežu koja je besplatna tako da može da se koristi Skype, Viber..., ali to nije bio predmet moje teme.

Ispada da sam postao dobar promoter SBB-a, ali nisam! Imao sam velikih problema sa njima ranije, ali ovo što iznosim su činjenice koje traju, a dokle videćemo.

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 18:07 - pre 113 meseci
Srbija nije svet, ali ne zbog razloga u koje ti verujes, nego zato sto je ARPU u Srbiji manji nego u tom nekom svetu. Snizenje cena medjunarodnih poziva je moguce ako se smanje cene interkonekcije, a cene interkonekcije se smanjuju sa porastom saobracaja, prelaskom na IP transport, i slicno.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 18:53 - pre 113 meseci
@Sava


Za pozive ka inostranstvu iskoristi gomilu programa koji su namenjeni za to kad vec imas internet

Nece ni tamo ljudi da se vezu za telefon i placaju pozive ako vec imaju placen internet

Ako bas moras da koristis telefon postoje tarifni dodatci na mesecnom nivou koji snizavaju cene poziva ka inostranstvu
( pogledaj na Telenoru Dodaj medjunarodne pozive )

Ako svaki mesec ostvarujes priblizno istu kolicinu telefonskog saobracaja uzmi tarifu iz koje
neces "da iskaces" i onda neces placati papreno dodatne minute


Ja npr. koristim 3 mobilna broja i potrosim 800-900 din na pretplatu , ostvarim preko 1000 minuta razgovora i gomila poruka,minuta ( i megabajti ) ostane neiskorisceno....
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?20.11.2014. u 03:01 - pre 113 meseci
Ja sad razmisljam da otvorim temu "Zasto je fiksno telefoniranje skuplje od Skype-a?".

I ne samo sto je skuplje, nego ne mozes da imas video poziv, moras da doplacujes za grupne pozive i konferencijsku vezu, ne mozes da posaljes tekstualnu poruku na fiksni telefon.

A uopste nije opravdana ta cena fiksnog od par stotina dinara mesecno, i to je preskupo u odnosu na Skype koji je 0 din. Sta, fixna ima samo par centrala i nesto bakarne zice da sve to poveze, a Skype da bi radio moraju da postoje silni data centri i serveri, kilometri optickih kablova i gomila mrezne opreme. :)


Sorry Savo, da bi bilo ko ozbiljno zeleo da pristupi temi, moras izbaciti ovako pausalno procenjivanje "skupoce" i troskova.


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?20.11.2014. u 09:40 - pre 113 meseci
Zasto povezujes Skype samo sa mobilnom tf.? Ima ga i za PC, kao i Viber, Whatsapp...

Nisu svi na postpejdu, vec ima dosta ljudi koji su na pripejdu, pa ni Skype ne mogu svi da koriste kada zele.

Nazovi preko Skype-a ambulantu da zakazes pregled, skolu da vidis sta ti deca rade, fakultet, advokata, opstinu da se nesto raspitas, neku firmu...Ma nazovi sve to preko mobilnog, klasicnim pozivom.

7.9din/min u postpejdu, a 11.9din/min u pripejdu??? Ne da deru, nego rasturaju sa cenama. Zasto? Moze im se. ;)
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?20.11.2014. u 09:50 - pre 113 meseci
Citat:
sasa022:
@Sava
Ja npr. koristim 3 mobilna broja i potrosim 800-900 din na pretplatu , ostvarim preko 1000 minuta razgovora i gomila poruka,minuta ( i megabajti ) ostane neiskorisceno....
Nauči me kako to da ostvarim! Zanimaju me samo minuti, ništa drugo. Ako zaista mogu da ostvarim duplo više minuta za upola manje para nego što sada plaćam biću presrećan.
Citat:
mr. ako:
A uopste nije opravdana ta cena fiksnog od par stotina dinara mesecno, i to je preskupo u odnosu na Skype koji je 0 din. Sta, fixna ima samo par centrala i nesto bakarne zice da sve to poveze, a Skype da bi radio moraju da postoje silni data centri i serveri, kilometri optickih kablova i gomila mrezne opreme. :)
Bojim se da ti je znanje krhko. Skype nije 0 dinara minut jer ne radi sam za sebe već moraš prethodno nešto da platiš. O odnosima vrednosti klasičnih instalacija u odnosu na digitalne ne treba ni razgovarati. Šta misliš onako otprilke, po sopstvenom osećaju, koja je vrednost samo polaganja kabla ispod Lamanša!? A ima ih i mnogo skupljih. Kada sam smisliš neku cifru informiši se na netu i bićeš iznenađen saznanjem!

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?20.11.2014. u 15:01 - pre 113 meseci
Citat:
Nauči me kako to da ostvarim! Zanimaju me samo minuti, ništa drugo. Ako zaista mogu da ostvarim duplo više minuta za upola manje para nego što sada plaćam biću presrećan.


Postoji vise kombinacija sa par brojeva i promocija ili ako ti vise odgovara jedan broj onda npr. mozes da uzmes Vip Smart 700 tarifu ( u isto vreme 700 vip min + 700 ka ostalim mrezama ) koja je trenutno oko 1000din sa popustima.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?20.11.2014. u 21:23 - pre 113 meseci
Ja bih pre postavio temu zašto je fiksna telefonija drastično poskupela u zadnjih deset godina.

U stvari, ja znam odgovor: da bi to više korisnika prešlo kod privatnika (fiksnih, mobilnih), pošto su to upravo oni izlobirali kod države, ali nebitno. Bitno je da je sada svako telefoniranje skupo samo da bi se uzelo što više para od naroda, a ranije si mogao da pričaš ceo dan fiksnim telefonom i da platiš to zadovoljstvo pola dinara.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 04:37 - pre 113 meseci
@vilil1 Nisam povezao Skype "samo sa mobilnom telefonijom" ne znam odtkud ti to. No, nismo se razumeli izgleda, tj. nisi razumeo poentu moje poruke. :)

@Sava Poruka bila ironicna, namerno sam izvrnuo tvoju pricu i dao slicne "argumente". ;) Nadam se da sada uvidjas zasto je tema besmislena? :)

Inace, Skype ne moras da platis, ako zoves nekoga na Skype. Takodje kao sto ti je jeftinije da zoves sa mobilnog na mobilni ili fiksnog na fiksni. A i bakarni kablovi su skuplji, pa makar isli i ispod La Mansa. :D Uglavnom, vidis i sam da je totalno besmisleno porediti dve razlicite tehnologije (fiksni-Skype) na ovaj nacin na koji si ti to uradio (moblino-fiksno).


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 14:03 - pre 113 meseci
Ne mogu oni toliko da poskupe fiksni koliko ja mogu da ga ne koristim. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 14:21 - pre 113 meseci
Mogu. Ne naplaćuju korišćenje, već vlasništvo broja. Sada je oko 700 din
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.sbb.rs.



+117 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 16:56 - pre 113 meseci
Cena razgovora mobilnim telefonom ima dva dela: deo troškova kroz FIKSNU mrežu i deo troškova (bežični prenos) na relaciji bazna stanica mobilni telefon. Fiksna mreža je kičma ili žila kucavica mobilne telefonije. Drugim rečima, mobilna telefonija je luksuzna varijanta fiksne telefonije.
Oni koji žale za vremenima kada je jedan razgovor, u lokalu, koštao pola dinara zaboravljaju jednu važnu sitnicu. U to vreme, razvoj i širenje mreže fiksne telefonije plaćali su isključivo novi korisnici, pretplatnici. Pojedinci su priključak, tel.broj u fiksnoj mreži, plaćali hiljadama nemačkih maraka. Mene lično je tel. broj, 20 km od Terazija u Beogradu, svojevremeno koštao oko 1500 DEM.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 18:20 - pre 113 meseci
A sada plaćaju sadašnji korisnici, a pri tome pretekne ohoho za razne privatnike/biznismene, političare, lobiste, američke poreznike, i sve druge parazite.
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 18:23 - pre 113 meseci
Samo delimicno si u pravu: deo troskova kroz fiksnu mrezu postoji samo ako se poziv delimicno prenosi fiksnom mrezom ili terminira u njoj. Za pozive mobilni-mobilni, narocito u okviru istog operatera, deo kroz fiksnu mrezu ne postoji.

Sa stanovista usluga koje pruza, mobilna telefonija je daleko naprednija od fiksne i nikako se ne moze nazvati samo "luksuzna" fiksna telefonija.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14254 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.