Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14352 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 16:22 - pre 114 meseci
Ne vidim realan razlog da je korišćenje mobilnog telefona daleko veći izdatak od korišćenja fiksnog!?

Fiksna telefonija mora biti osetno skuplja, a ne obratno. Daleko je skuplje napraviti fiksnu mrežu. Tu treba užasno mnogo skupih bakarnih kablova, mnogo kopanja i polaganja, jako mnogo utroška radne snage, a i daleko veći broj zaposlenih za održavanje. Nasuprot tome mobilna telefonija ima samo postavljanje stubova i stanica koje su danas male i jeftine. Oprema kod mobilnih operatera je skromnija, skroz digitalizovana i samim tim prilično jeftina. Broj ljudi za održavanje fiksne telefonije jednog operatera se sigurno broji u stotinama, za mobilnu u desetinama.

Vidim da se u svetu to polako normalizuje i cene izjednačavaju. Mi smo u svemu zaostali pa će još dugo to biti glavna zabava za siromahe, a skupi aparati odlika statusnog simbola.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 17:04 - pre 114 meseci
Mislim da si dosta pausalno procenio situaciju (cena opreme, odrzavanje, broj ljudi, imaj u vidu koliko strucnog osoblja je konstantno potrebno ...)
Ranije postavis kablove, ubacis centralu i cepaj, sada nije bas tako, pa nove tehnologije, pa cena novog softvera, pa usavrsavanje radnika ...
Opet, mozda si i u pravu, ali mozda i nisi, laik sam u ovoj oblasti, kao i ti :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 17:13 - pre 114 meseci
Sto se ekonomije tice - nazad u skolsku klupu obojica!
Cena proizvoda/usluge ne zavisi od toga koliko je tesko taj proizvod/uslugu proizvesti/pruziti, vec od toga koliko su ljudi spremni to da plate. Primer iz udzbenika - nisu biseri skupi zato sto ih je tesko izroniti, vec ljudi izronjavaju bisere zato sto su skupi.
Da se vratimo na pitanje sa pocetka - ljudi su spremni skuplje da plate usluge mobilne telefonije zato sto ih ona ne ogranicava na jedno meto koriscenja kao fiksna telefonija.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 17:55 - pre 114 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Cena proizvoda/usluge ne zavisi od toga koliko je tesko taj proizvod/uslugu proizvesti/pruziti, vec od toga koliko su ljudi spremni to da plate. Primer iz udzbenika - nisu biseri skupi zato sto ih je tesko izroniti, vec ljudi izronjavaju bisere zato sto su skupi.

Samo da kopiram, u slučaju da neko obriše orginalnu poruku.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 18:16 - pre 114 meseci
da ne citiram i ja to isto, sjajna recenica!!!
Odavno nisam ovde ovako kratak i jasan odgovor procitao, na koji ne moze da se iskontrira i odgovori :)

A sto se tice skupoce, ili jeftinoce, meni je jeftinije da koristim mobilni nego fiksni. Ne znam odakle ideja da je fiksni skuplji.

Za fiksni sam placao neku pretplatu od 700 din. Jos ako malo i koristimo telefon izadje i na 1000 din.
Uhvatio sam sebe da sam vise puta izbegavao da zovem fiksnim telefonom, nego zvao sa mobilnog bas iz razloga da ustedim.

Imam u istoj toj firmi, MTSu, neki paket sa 50% popusta. Kosta me manje od 600 din, a imam 300 minuta besplatnog razgovora, i svasta nesto uz to. Ne uspem da potrosim, a prilican broj razgovora imam u toku meseca.
Doduse, ne volim da pricam preterano telefonom, pa su mi razgovori manji od minuta.
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 18:19 - pre 114 meseci
@Sava

Hajde olovku u ruke i ponovo racunaj.... Pozivi sa mobilnog uz kojekakve promocije na pripejdu i tarife uz popuste na postpejdu su povoljniji ili u istom rangu sa fiksnim , plus si sa mobilnim dostupan na vecini mesta gde se nalazis.

Sto se tice telefona bilo fiksnog bilo mobilnog , za pozive ( i poruke ) ti je dovoljan i telefon od 5-10€. Ko hoce "statusni simbol" neka ga i plati...
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 18:59 - pre 114 meseci
Darko, recenica je tacna i opste poznata.
Ja sam razumeo daje Sava zeleo da uporedi troskove mobilne telefonije sa fiksnom.
Ja mislim da troskovi mobilne telefonije mozda i nisu toliko mali u odnosu na fiksnu. Mislim, kablove postavis i to je to, ne mogu kablovi i njihovo postavljanje da budu jedini pokazatelj "skupoce" fiksne telefonije.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 19:30 - pre 114 meseci
Citat:
CoyoteKG: Kosta me manje od 600 din, a imam 300 minuta besplatnog razgovora, i svasta nesto uz to.

Kako moze da bude 300min besplatnog razgovora ako te kosta 600din?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 19:53 - pre 114 meseci
Hteo si malo da se poigras recima, ali nisi u pravu

Ne kostaju me minuti, nego pretplata tih 600 dinara
U tih 600 din 300 minuta mi je besplatno. Odnosno 300 minuta razgovora.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 20:17 - pre 114 meseci
Ostavite se promocija i rasprodaja, to je drugi par cipela.
Za mene je računica prosta da prostije ne može biti.

Imam postpaid paket kod Telenora od 500 minuta i to plaćam 1,595 dinara mesečno.

U fiksnoj telefoniji kod Telekoma plaćam pretplatu od 659 dinara koja uključuje i 150 minuta u lokalu. To znači da za utrošenih 500 minuta moram da platim dodatnih 350 minuta po 1,20 dinara što je 420 dinara odnosno ukupno 1.079 dinara odnosno za 516 dinara manje od računa za mobilni.

Imam još jeftiniji fiksni kod SBB-a gde je pretplata 390 dinara sa uključenih 200 minuta, a dodatnih 300 minuta x 1,00 dinara je 300 dinara. To je ukupno 690 dinara mesečno za 500 minuta ili 905 dinara manje nego kod mobilnog telefoniranja. Pri tom kod SBB-a ista je cena i za međugradske razgovore.

E sada vi mene i dalje ubeđujte kako je mobilni jeftiniji.
Da, nemojte da pominjete kako je skupo telefoniranje sa fiksnog ka mobilnom jer te pare uzima mobilni operater, a ne fiksni!
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 20:34 - pre 114 meseci
Moj brat ima mts-u paket od 600 minutaza 1000 dinara. To je vise minuta za manje pare od tvog fiksnog (1.079).
I pazi sad ovo, sve mu je jedno da li zove fiksni ili mobilni, tvoja racunica je da zoves fiksni svo vreme, a ako zoves mobilne brojeve uvecava se visestruko.
I ima internet ukljucen, i ima sms ukljucen u tu cenu, i telefon mu je uvek u dzepu ....
Ne znam ko danas zove samo fiksne telefone, kada velika vecina koristi mobilne.
I zasto ne priznajes promocije? Ti ne kupujes cipele kada su napopustu?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 20:39 - pre 114 meseci
SBB koristi vec infrastrukturu kablovske televizije, tako da ti tu prica ne pije vodu

Citat:
Da, nemojte da pominjete kako je skupo telefoniranje sa fiksnog ka mobilnom jer te pare uzima mobilni operater, a ne fiksni!

ovo si "sjajno" rekao.
Kakve veze ima ko naplacuje?
Naravno da je argument taj da je skupo telefoniranje sa fiksnog ka mobilnom.
Ja ne pamtim kad sam zadnji put okrenuo nekog na fiksni.
Da fiksni telefon koristim kuci, opet ne znam koliko njih bih mogao da dobijem na njihov fiksni.
 
Odgovor na temu

7.scena

Član broj: 324066
Poruke: 125
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://www.kupacikostimi..


+355 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 21:11 - pre 114 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
Darko Nedeljković: Cena proizvoda/usluge ne zavisi od toga koliko je tesko taj proizvod/uslugu proizvesti/pruziti, vec od toga koliko su ljudi spremni to da plate. Primer iz udzbenika - nisu biseri skupi zato sto ih je tesko izroniti, vec ljudi izronjavaju bisere zato sto su skupi.


Da je bisere lako izroniti, da rastu na drvetu kao jabuke, ne bi bili skupi.
Dakle cena zavisi ne samo od potraznje, kao sto je navedeno u udzbenickom primeru, vec i od ponude.

U konkretnom slucaju postoji jos jedna promenjiva u jednacini, a to je ogranicen broj ponudjaca usluge. Samo tri.
Onda cena cesto nije posledica ukrstanja ponude i potraznje, vec je posledica kartelskog dogovora.
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 21:13 - pre 114 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Hteo si malo da se poigras recima, ali nisi u pravu

Ne kostaju me minuti, nego pretplata tih 600 dinara
U tih 600 din 300 minuta mi je besplatno. Odnosno 300 minuta razgovora.

To mu dodje isto kao ova fora sa uvodjenjem besplatne dostave na kupindu. Aktiviras opciju besplatna dostava i onda podignes cenu predmeta taman za toliko da pokrije "besplatnu dostavu". I kupac se primi jeeej besplatna dostava crvenim slovima. Ili prodajes neki predmet pa nadjes neku jeftinu sitnicu i na cenu koju odredis uz predmet ubacis i "poklon" uz kupljeni artikal. Ono kao prodajem fotoaparat a uz njega poklon kais za nosenje oko ruke.
Pretpostavljam da shadowed-u nije bilo jasno isto sto ni meni nije. Kako je nesto besplatno, ako da bi dobio to besplatno moras da platis 600 dinara?
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 21:18 - pre 114 meseci
pa ako nije jasno, tesko da moze da se objasni, posto tu nema nista nejasno.

Pretplata ne ukljucuje samo razgovor.
Nego i internet i SMS.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 21:51 - pre 114 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Hteo si malo da se poigras recima, ali nisi u pravu

Ne kostaju me minuti, nego pretplata tih 600 dinara
U tih 600 din 300 minuta mi je besplatno. Odnosno 300 minuta razgovora.

Nije pretplata pretplate radi :)
300min nisu besplatni nego si se na njih pretplatio. To je kao da kazes platio sam 3000din u januaru i cele godine dobijam casopis za dzabe :)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 22:04 - pre 114 meseci
nisam se pretplatio za minute, nego ceo paket
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 22:57 - pre 114 meseci
Dakle na minute i jos ponesto sto je vec ukljuceno u paket. Verovatno ti i za to kazu da je u izvesnoj meri besplatno
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?18.11.2014. u 23:02 - pre 114 meseci
@CoyoteKG

Poenta cele price je da nisi nista dobio za dzabe - isti fazon kao i sa "poklonima" koje platis 1 dinar



@Sava

Sam si kriv sto si odabrao Telenor i sto nisi dobio popust

I sto nas i dalje ubedjujes da nema povoljnije i da je fiksni povoljniji ???

Tarife i trenutne cene sa popustima

Vip Smart 300 = 617.5 din - 300 minuta u mrezi dostupni od pocetka obracunskog perioda + 300 "jedinica" koje mogu biti minuti ka ostalim rezama + internet dodatna kolicina MB pri brzini do 64kbps nakon potrosenih smartova

Vip BizPartner 250 = 742.5 din - "besplatni" razgovori izmedju umrezenih brojeva + 250 min ka svim mob.mrezama + 250 ka fiksnom + 1000 min u Vip posle potrosenih 250 ka svima + 250SMS + 250MB

mts Miks XL = 999.5 din - 600 minuta ka svim mrezama + 6000 ka mts mrezi nakon potrosenih 600 ka svima + 1000 SMS + 1000MB + dodatni kolicina MB pri brzini do 64kbps
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?19.11.2014. u 07:48 - pre 114 meseci
Ja nikoga ne ubeđujem ni u šta, samo iznosim činjenice.

Ovde su izmešane babe i žabe, rasprodaje i redovne cene, internet, sms i svašta nešto.
Svi paketi su jako ograničeni. Napišite koliko košta minut, kB, sms, nakon isteka roka recimo. Tada nastupaju drakonske cene. Koliko je samo žalbi bilo ovde na forumu na previsoke račune!?
Koliko košta razgovor sa inostranstvom? Evo jedne Telenor roaming cene: Zona 1, odlazni poziv 101,59, dolazni poziv 40,57, sms 24,30, 100 kB 82,80, video poziv 172,78 dinara! Vau! Kod SBB-a ako fiksnim telefonom zovete Zonu 1 (Austrija, Italija recimo) cena je 6 dinara/minut, dolazni poziv se ne naplaćuje. To znači da je 10 minuta sa inostranstvom kod Telenora 1.015,90 dinara, kod SBB-a samo 60 dinara!
Pominjete internet, a svi pišete sa kućnih računara recimo. Mene recimo internet na telefonu uopšte ne zanima, samo telefoniranje.

Slažem se da je mobilni telefon daleko praktičnija i upotrebljivija stvar od fiksnog. Poenta mog pisanja je da to treba da bude mnogo jeftinije nego što je sada. Da ne pričam koliko je to skupo bilo krajem 1997.g. kada sam uzeo svoj prvi pripaid broj koji imam i danas, a onda kod MTS-a 2001.g. i svoj prvi postpaid koji sam otkazao nakon tri meseca jer mi je bio preskup i nije mi se isplatio.

P.S. Prednost mobilne je i u tome što ima više paketa kod svakog operatera pa birate koji vam najviše odgovara. Za fiksnu telefoniju postoje tri operatera koliko znam i nemaju opcije već samo pakete "uzmi ili ostavi"!

[Ovu poruku je menjao Sava dana 19.11.2014. u 09:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 14352 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.