Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

KEPO - Kotao na pelet

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 730496 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Somy82
NCR
Srb Job
Kragujevac

Član broj: 333920
Poruke: 57
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet12.10.2020. u 20:02 - pre 42 meseci
Pozdrav svima a posebno Zeljku za koga imam pitanje. Greskom sam umesto na ventilu za ispustanje malo vode ispustio na sigirnosnom ventilu koji se nalazi na zadnjoj strani kotla, e sad se desava da tu pusta malo vode iako u kotlu prilikom rada nema vise od 1,8bara pritiska. Sta da radim, da li moram da menjam taj ventil? Inace sve pogvale za kotlove, radi bez greske evo cetvrta sezona. Hvala
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

ststeva
Član broj: 91371
Poruke: 280
*.static.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 07:38 - pre 42 meseci
Citat:
Somy82: Pozdrav svima a posebno Zeljku za koga imam pitanje. Greskom sam umesto na ventilu za ispustanje malo vode ispustio na sigirnosnom ventilu koji se nalazi na zadnjoj strani kotla, e sad se desava da tu pusta malo vode iako u kotlu prilikom rada nema vise od 1,8bara pritiska. Sta da radim, da li moram da menjam taj ventil? Inace sve pogvale za kotlove, radi bez greske evo cetvrta sezona. Hvala


Pozdrav, pre nego sto ga zamenis probaj da uradis sledece.

pokusaj u vise navrata da ponovo ispustis vodu na sigurnosni ventil.
Verovatno je zapalo parce prljavstine kada si to uradio prvi put, pokusaj da ga isperes ponovnim otvaranjem.

Imao sam slican problem kad sam iz radoznalosti okrenuo ventil i ispustio malo vode, nakon cega je on nastavio da kaplje.
Posle roga sam ga otvorio ga jos par puta dok nije izaslo to sto je "zapalo" pod gumicu i resen problem :)
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 08:38 - pre 42 meseci
Citat:
ststeva: Pozdrav, pre nego sto ga zamenis probaj da uradis sledece.

pokusaj u vise navrata da ponovo ispustis vodu na sigurnosni ventil.
Verovatno je zapalo parce prljavstine kada si to uradio prvi put, pokusaj da ga isperes ponovnim otvaranjem.

Imao sam slican problem kad sam iz radoznalosti okrenuo ventil i ispustio malo vode, nakon cega je on nastavio da kaplje.
Posle roga sam ga otvorio ga jos par puta dok nije izaslo to sto je "zapalo" pod gumicu i resen problem :)
Citat:
ststeva: Pozdrav, pre nego sto ga zamenis probaj da uradis sledece.

pokusaj u vise navrata da ponovo ispustis vodu na sigurnosni ventil.
Verovatno je zapalo parce prljavstine kada si to uradio prvi put, pokusaj da ga isperes ponovnim otvaranjem.

Imao sam slican problem kad sam iz radoznalosti okrenuo ventil i ispustio malo vode, nakon cega je on nastavio da kaplje.
Posle roga sam ga otvorio ga jos par puta dok nije izaslo to sto je "zapalo" pod gumicu i resen problem :)


Slazem se sa Stevom, samo bih dodao da kad budes okretao ventil, okreni za 360 stepeni da opruga u ventilu bolje nalepi gumicu za telo ventila.
 
Odgovor na temu

Somy82
NCR
Srb Job
Kragujevac

Član broj: 333920
Poruke: 57
79.101.103.*



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 13:41 - pre 42 meseci
SSTEVA: Probao sam to vec i on ne kaplje dok je hladan kotao ali dok radi i poveca pritisak tad prokaplje ponovo, probacu ovo sto Kepo01 kaze, da okrenem ulevo za 360 stepeni pa da vidim onda. Javljam sta se deseva. HVALA
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

ststeva
Član broj: 91371
Poruke: 280
*.static.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 14:20 - pre 42 meseci
Okreni pa naglo pusti da ga opruga zatvori sama.
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

Neshica
Nenad Dimitrijevic
Muzicar
Leskovac Srbija

Član broj: 341136
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 20:55 - pre 42 meseci
Drugari,burazer je kupio KEPO 25kw sa novom elektronikom.Kada se postigne zadata temperatura na termostatu kotao ode u stan by,kako da podesim da ne ide u stan by,vec u modulat,zato sto se radijatori skroz ohlade,pa bude hladno.Kod mene na alfi znam,ali mi je ovo nepoznato,bar sa novom elektronikom.
Kuca 95kvm.Pec je como 21.Radijatori u dnevnom
boravku 80x60 i 160x60,hodnik dva radijatora
100x60,radna soba 120x60,dve spavace sobe sa po
jednim radijatorom 100x90,u kupatilu susac 180 plus
bojler.Radijatori su bez termostatskih ventila.U
sistemu nema ni mesnog ventila.Najprostiji sistem.
 
Odgovor na temu

veljadj
Đurđević Velimir
Veliki Crljeni

veljadj
Član broj: 25943
Poruke: 692
178.79.17.229



+32 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:03 - pre 42 meseci
Ulazi se u servisni meni za koji treba šifra,javiće se Željko ili nazovi fabriku na broj koji je već ostavljan ovde na forumu.
 
Odgovor na temu

Aco88
Cacak

Član broj: 296797
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:09 - pre 42 meseci
Citat:
Neshica:
Drugari,burazer je kupio KEPO 25kw sa novom elektronikom.Kada se postigne zadata temperatura na termostatu kotao ode u stan by,kako da podesim da ne ide u stan by,vec u modulat,zato sto se radijatori skroz ohlade,pa bude hladno.Kod mene na alfi znam,ali mi je ovo nepoznato,bar sa novom elektronikom.

Znaci ako su radijatori hladni bude hladno u prostoriji?
Pa kako termostat ne upali kotao ako je hladno?

p.s. Negde sam procitao na forumu izraz "pipači radijatora", sada se setih 🙈
 
Odgovor na temu

veljadj
Đurđević Velimir
Veliki Crljeni

veljadj
Član broj: 25943
Poruke: 692
178.79.17.229



+32 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:12 - pre 42 meseci
I ja muku mučim sa pipačima radijatora,teška je to borba...
 
Odgovor na temu

Neshica
Nenad Dimitrijevic
Muzicar
Leskovac Srbija

Član broj: 341136
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:19 - pre 42 meseci
Aco88,ne znam kako da protumacim odgovor,ali dobro da pojasnim.Zazadata temperatura na termostatu je 23c,na 23,2 kotao ode i stan by,radijatori jos neko vreme greju i temperatura ode do 25c.Na temperaturi 22,8,kada treba da se ukljici kota,bude nelagodan osecaj zbog temperaturne razlike25-22,8.Molim bez glupiranja,bio neko pipac radijatora,ili ne,malo pristojnosti.Hvala
Kuca 95kvm.Pec je como 21.Radijatori u dnevnom
boravku 80x60 i 160x60,hodnik dva radijatora
100x60,radna soba 120x60,dve spavace sobe sa po
jednim radijatorom 100x90,u kupatilu susac 180 plus
bojler.Radijatori su bez termostatskih ventila.U
sistemu nema ni mesnog ventila.Najprostiji sistem.
 
Odgovor na temu

KgR
Kragujevac Srbija

Član broj: 341023
Poruke: 13
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:23 - pre 42 meseci
>
 
Odgovor na temu

Aco88
Cacak

Član broj: 296797
Poruke: 59
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:38 - pre 42 meseci
@Neshice, zasto se uvredi. Izvini, nije mi bila namera.
Nemoguce da ti posle gasenja kotla temperatura skoci za 2 stepena, bukvalno nemoguce.
 
Odgovor na temu

Neshica
Nenad Dimitrijevic
Muzicar
Leskovac Srbija

Član broj: 341136
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:56 - pre 42 meseci
Sve je ok.Burazer mi se pozalio da mu zahladi.Ja sam kod mene na alfi iskljucio stan by iz istog razloga.Ako neko zna kako da iskljucim,dobro bi doslo.Pokazacu mu,pa neka podesi kako mu odgovara.Kod mene ode temperatura i vise od dva stepena.Mozda je do kuce,koja nist nije posebno,ali je tako,pa je zbog toga takav osecaj,da je hladnije nego sto jeste.Nije ni bitno,svako podesava kako njemu odgovara.Pozzz
Kuca 95kvm.Pec je como 21.Radijatori u dnevnom
boravku 80x60 i 160x60,hodnik dva radijatora
100x60,radna soba 120x60,dve spavace sobe sa po
jednim radijatorom 100x90,u kupatilu susac 180 plus
bojler.Radijatori su bez termostatskih ventila.U
sistemu nema ni mesnog ventila.Najprostiji sistem.
 
Odgovor na temu

Neshica
Nenad Dimitrijevic
Muzicar
Leskovac Srbija

Član broj: 341136
Poruke: 62
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet13.10.2020. u 21:59 - pre 42 meseci
Citat:
veljadj:
Ulazi se u servisni meni za koji treba šifra,javiće se Željko ili nazovi fabriku na broj koji je već ostavljan ovde na forumu.

Hvala druzee.Pozzz
Kuca 95kvm.Pec je como 21.Radijatori u dnevnom
boravku 80x60 i 160x60,hodnik dva radijatora
100x60,radna soba 120x60,dve spavace sobe sa po
jednim radijatorom 100x90,u kupatilu susac 180 plus
bojler.Radijatori su bez termostatskih ventila.U
sistemu nema ni mesnog ventila.Najprostiji sistem.
 
Odgovor na temu

zoran.mika
Zoran Nikolic
Zemun Srbija

Član broj: 326151
Poruke: 1810
87.116.164.*



+140 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet14.10.2020. u 06:53 - pre 42 meseci
Željko je na strani 54. Postavio upustvo kako se ulazi u servisni meni i isključuje stand-dy na tiemme elektronici. Pročitaj stranicu od početka.
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet14.10.2020. u 08:40 - pre 42 meseci
Uputstvo za stand-by mode.


https://static.elitesecurity.o...ivanje%20stand%20by%20moda.pdf
 
Odgovor na temu

trovach-NK

Član broj: 18971
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet17.10.2020. u 11:24 - pre 42 meseci
Pohvala za @kepo01 i firmu Kepo!!
Naime posle mog servisiranja pecke, tj ciscenja najveci problem je bio kada je otisao zupcanik na reduktoru koji sam isti dan zamenuoa a sada je crko grejac za paljenje koji sam ko iz sale promenuo ( kljuc 17 ako je stegnuto) i radi ko nova...ja problema nisam imao sa ovom peckom tako da svima preporucujem ako se dvoume!!
 
Odgovor na temu

krslon
Moskva

Član broj: 345684
Poruke: 15
2a00:1370:811b:34d9:d5a3:61a..



+1 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet25.10.2020. u 07:25 - pre 42 meseci
Pozdrav svim clanovima foruma i vlasnicima Kepo kotlova!
Od prosle sezone sam vlasnik MC 25 i sve pohvale za proizvod... Pre kupovine sam procitao celu temu na ovom forumu i to je pomoglo da se odlucim za ovaj kotao.
Hteo bih da sa vama podelim neka svoja razmisljanja i ujedno postavim par pitanja.

Sistem grejanja je predvidjen za kucu oko ~140-150 m2 na dva etaza, zidovi izolovani stiroporom 80mm (bez izolacije poslednje ploce ka tavanskom prostoru), prozori drveni, dobro upasovani aluminijumskim lajsnama
(maksimalno moguce energoefektivni za drvene prozore) - dakle sve u svemu neki srednji nivo izolacije objekta.
Klasican sistem sa jednim trokrakim mesnim ventilom koji razdvaja kotlovski krug od grejnog kruga. U sistemu voda sa antifrizom na +5C. Kotlarnica neizolovana, sa dovoljnim dotokom kiseonika. Dimnjak 12m, izolovan, F200 precnik.
Radijatori sa termoglavama osim hodnika i susaca (najverovatnije predimenzionisani - sistem radjen dok nije bilo izolacije i za kotao na drva-ugalj)
Kotao podesen na najjacoj snazi (25kw) sa zadatom max. temperaturom 63-65C i ambijentalnom 38C(nema sobni termostat).
Pumpa se valjda fabricki ukljucuje na 45C (ako se ne varam), povecana na najjacu snagu (bio problem oko ravnomernog nagrevanja povrsine radijatora, zbog verovatno loseg balansiranja i potopljenih radijatora).
Mesni ventil Herz podesen na 50C (sa dozvoljenom greskom rezim vrvtn 47-53C). Prikljucen WiFi modul za daljinsko paljenje. Dnevna temperatura gornjeg etaza u proseku ~21-22C, donjeg etaza uvek ~1-2 stepena vise od temperature na spratu.
Sa ovim uslovima prosle sezone (blaga zima 2019/2020) potrosnja je bila oko 4,7t peleta finog kvaliteta (nije pravio probleme u radu kotla).

Od ove sezone uradjena izolacija ploce prema tavanu stiroporom 100mm i u sistem dodat bezicni sobni termostat Computherm Q7RF (ambijentalna temperatura na +7C), sa ciljem dodatne ekonomije i smanjenja potrosnje peleta (konstantna tendencija rasta cene energenta).
Sada me interesuje nekoliko momenata koje planiram da uradim:

1) dodatno balansiranje sistema - sve radijatore donjeg etaza (potopljene) da otvorim maksimalno na povratnom vodu, cak i prve do kotla koji su bili malo zatvoreni,
a radijatore na spratu da proporcionalno zatvorim u odnosu na udaljenost od kotla...
2) smanjenje maksimalne snage na kotlu na 4 (po mom proracunu potrebna kolicina snage za zagrevanje ove zapremine objekta je oko 18kW), eventualno najhladniji meseci na 5
3) povecanje temperature vode na kotlu na min. 70C
4) povecenje temperature na trokrakom mesnom ventilu na min. 60C (dodatna zastita kotla od kondenzacije)
5) sobni termostat ce najverovatnije biti u velikoj prostoriji na spratu (dnevni boravak sa kuhinjom povrsine ~22m2) u kojoj su dva radijatora sa termoglavama,
koji ce biti otvoreni na max. U slucaju problema u radu sobnog termostata sa termoglavama postoji mogucnost izmestanja sobnog termostata u hodnik
6) sledece sezone se planira izolacija kotlarnice da se ambijentalna ne bi spustala ispod +7C, a ove sezone ako bude pravilo problem, sondu pribliziti do toplih delova kotla
i tako je na neki nacin ''prevariti''

Interesuje me sledece:

1) da li kotao podize temperaturu vise od zadate u njemu ukoliko sobni termostat ne dostize zadatu temperaturu u prostoriji ili sam krece da redukuje snagu kad dostigne zadatu temperaturu na kotlu (pretpostavljam da redukuje, i u tom slucaju
se nece dostizati zadata temperatura prostorije)?
2) da li se efekat povecanja temperature na kotlu i mesnom ventilu odrazava na povecanje ukupne potrosnje peleta (po nekoj teoriji zbog veceg utroska energije za nagrevanje vode bi trebalo da poraste potrosnja, ali opet se ta energija koristi za zagrevanje objekta kad je otvoren mesni...)?
3) da li je i koliko opasno da se ''vara'' ambijentalna temperatura (realna temperatura u kotlarnici nikad ne ide bas u ''minus'' da bi se voda u kotlu zaledila u nekom slucaju, ali je verovatno ~+5C u najhladnijim mesecima)

Generalno me interesuje vase misljenje i naravno misljenje Zeljka, koji najbolje poznaje svoj kotao, da li ce ova dodatna podesavanja pomoci pravilnom radu kotla, i sistemu grejanja uopste.
I naravno kako i da li ce se odraziti na smanjenje potrtosnje peleta. Moj je cilj da potrosnju spustim na ispod ili ~4t peleta po sezoni za prosecno hladnu zimu (po trenutnoj racunici 60e mesecno za grejanje).


P.S. Izvinjavam se za dugacak post, ali za sve ovo vreme pracenja foruma i koriscenja kotla nakupilo se mnogo pitanja, a sve u cilju pravilnog eksploatisanja ovog visokoefektivnog uredjaja!



 
Odgovor na temu

mnicic
Kragujevac

Član broj: 6424
Poruke: 167

Sajt: https://www.pravac.com


Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet25.10.2020. u 10:11 - pre 42 meseci
Pozdrav svima!

Instaliran Kepo MC20 pre mesec dana, kupljeno 2100kg peleta, pa da vidimo kako će proći ova zima :)

Izneću detalje, kako bi imali jasniju sliku o uslovima u kojima se koristi. Jer mislim da detalji mogu da naprave velike razlike u kvalitetu grejanja i potrošnji. Dakle...

Kepo MC20; Kupljen i instaliran pre oko mesec dana. Za sada se koristi samo kada su spoljne temperature ispod 17C. I to pretežno u jutarnjim i večernjim terminima, u Stand By režimu, po fabričkim podešavanjima. Između ili nije potrebno grejanje ili dogrevam nečim sitnijim. Prvi utisci o kotlu su pozitivni. Pepela vrlo malo za ovih 10tak dana blage upotrebe.

Objekat je prizemni, oko 115m2 bruto grejne površine (~105m2 kroz oko 8.5m radijatora i ~8m2 kroz podno grejanje u kuhinji). Dole brodski pod, ispod toga dupla ploča sa stiropor izolacijom između ploča i stiropor izolacijom između ploče i brodskog poda. 80m2 plafona ima sa donje strane 5 cm vune i rigips table, a preostalih 35m2 plafona ima 10cm vune preko ploče. Spoljna izolacija objekta (zidano blokom na 25cm) je 12cm stiropora. Stolarija je PVC, argon + dodatnih 10% poboljšanja (zaboravio sam kojom tehnikom). Kuća je u Kragujevcu, gde je srednja maksimalna T u grejnim mesecima ~10C, a minimalna ~6C.

Salus termostat; Nije loš, ima zadovoljavajući nivo osnovnih funkcionalnosti. Jedino što mi se čini da je neprecizan. Meni je prijatno kada on pokazuje izmerenih 23 ili čak 23.5. Znam iz dosadašnjeg iskustva da je to previše za mene, pa sam ti sumnju testirao. Na istom mestu, jedan pored drugog, postavio sam još jedan digitalni termometar. Pokazalo se da Salus pokazuje +1 više, neretko i +1.5 a u nekim situacijama čak i +2. Zbog toga ga držim podešenog na 23 preko dana.

GIR Kraljevo pelet; Kupljen početkom avgusta. Čini mi se da ima lepo sagorevanje. Gorionik je do sada svakog jutra bio prazan/čist - nikakve naslage. Moguće da ću imati nekih problematičnih vreća, zbog vlage, ali to je do distributera Duga Color u Kragujevcu (kod autobuske stanice), a ne do samog proizvođača peleta. Doneli su mi par vreća bukvalno ubuđalog peleta. I još par vreća koje su imale zgrudvan i nabubreo pelet. Ovaj slučaj sam prijavio proizvođači GIR. Planiram da dokupim još jedno 200kg peleta, verovatno Miraja Kraljevo - jedno da se osiguram preko zime, drugo da iskusim kvalitet i tog peleta.

[Ovu poruku je menjao mnicic dana 25.10.2020. u 15:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kepo01
Blagojevic Zeljko
Kosjeric

Član broj: 316727
Poruke: 483
212.200.169.*

Sajt: www.kepo.rs


+62 Profil

icon Re: KEPO - Kotao na pelet26.10.2020. u 10:57 - pre 42 meseci
Citat:
krslon:
Pozdrav svim clanovima foruma i vlasnicima Kepo kotlova!
Od prosle sezone sam vlasnik MC 25 i sve pohvale za proizvod... Pre kupovine sam procitao celu temu na ovom forumu i to je pomoglo da se odlucim za ovaj kotao.
Hteo bih da sa vama podelim neka svoja razmisljanja i ujedno postavim par pitanja.

Sistem grejanja je predvidjen za kucu oko ~140-150 m2 na dva etaza, zidovi izolovani stiroporom 80mm (bez izolacije poslednje ploce ka tavanskom prostoru), prozori drveni, dobro upasovani aluminijumskim lajsnama
(maksimalno moguce energoefektivni za drvene prozore) - dakle sve u svemu neki srednji nivo izolacije objekta.
Klasican sistem sa jednim trokrakim mesnim ventilom koji razdvaja kotlovski krug od grejnog kruga. U sistemu voda sa antifrizom na +5C. Kotlarnica neizolovana, sa dovoljnim dotokom kiseonika. Dimnjak 12m, izolovan, F200 precnik.
Radijatori sa termoglavama osim hodnika i susaca (najverovatnije predimenzionisani - sistem radjen dok nije bilo izolacije i za kotao na drva-ugalj)
Kotao podesen na najjacoj snazi (25kw) sa zadatom max. temperaturom 63-65C i ambijentalnom 38C(nema sobni termostat).
Pumpa se valjda fabricki ukljucuje na 45C (ako se ne varam), povecana na najjacu snagu (bio problem oko ravnomernog nagrevanja povrsine radijatora, zbog verovatno loseg balansiranja i potopljenih radijatora).
Mesni ventil Herz podesen na 50C (sa dozvoljenom greskom rezim vrvtn 47-53C). Prikljucen WiFi modul za daljinsko paljenje. Dnevna temperatura gornjeg etaza u proseku ~21-22C, donjeg etaza uvek ~1-2 stepena vise od temperature na spratu.
Sa ovim uslovima prosle sezone (blaga zima 2019/2020) potrosnja je bila oko 4,7t peleta finog kvaliteta (nije pravio probleme u radu kotla).

Od ove sezone uradjena izolacija ploce prema tavanu stiroporom 100mm i u sistem dodat bezicni sobni termostat Computherm Q7RF (ambijentalna temperatura na +7C), sa ciljem dodatne ekonomije i smanjenja potrosnje peleta (konstantna tendencija rasta cene energenta).
Sada me interesuje nekoliko momenata koje planiram da uradim:

1) dodatno balansiranje sistema - sve radijatore donjeg etaza (potopljene) da otvorim maksimalno na povratnom vodu, cak i prve do kotla koji su bili malo zatvoreni,
a radijatore na spratu da proporcionalno zatvorim u odnosu na udaljenost od kotla...
2) smanjenje maksimalne snage na kotlu na 4 (po mom proracunu potrebna kolicina snage za zagrevanje ove zapremine objekta je oko 18kW), eventualno najhladniji meseci na 5
3) povecanje temperature vode na kotlu na min. 70C
4) povecenje temperature na trokrakom mesnom ventilu na min. 60C (dodatna zastita kotla od kondenzacije)
5) sobni termostat ce najverovatnije biti u velikoj prostoriji na spratu (dnevni boravak sa kuhinjom povrsine ~22m2) u kojoj su dva radijatora sa termoglavama,
koji ce biti otvoreni na max. U slucaju problema u radu sobnog termostata sa termoglavama postoji mogucnost izmestanja sobnog termostata u hodnik
6) sledece sezone se planira izolacija kotlarnice da se ambijentalna ne bi spustala ispod +7C, a ove sezone ako bude pravilo problem, sondu pribliziti do toplih delova kotla
i tako je na neki nacin ''prevariti''

Interesuje me sledece:

1) da li kotao podize temperaturu vise od zadate u njemu ukoliko sobni termostat ne dostize zadatu temperaturu u prostoriji ili sam krece da redukuje snagu kad dostigne zadatu temperaturu na kotlu (pretpostavljam da redukuje, i u tom slucaju
se nece dostizati zadata temperatura prostorije)?
2) da li se efekat povecanja temperature na kotlu i mesnom ventilu odrazava na povecanje ukupne potrosnje peleta (po nekoj teoriji zbog veceg utroska energije za nagrevanje vode bi trebalo da poraste potrosnja, ali opet se ta energija koristi za zagrevanje objekta kad je otvoren mesni...)?
3) da li je i koliko opasno da se ''vara'' ambijentalna temperatura (realna temperatura u kotlarnici nikad ne ide bas u ''minus'' da bi se voda u kotlu zaledila u nekom slucaju, ali je verovatno ~+5C u najhladnijim mesecima)

Generalno me interesuje vase misljenje i naravno misljenje Zeljka, koji najbolje poznaje svoj kotao, da li ce ova dodatna podesavanja pomoci pravilnom radu kotla, i sistemu grejanja uopste.
I naravno kako i da li ce se odraziti na smanjenje potrtosnje peleta. Moj je cilj da potrosnju spustim na ispod ili ~4t peleta po sezoni za prosecno hladnu zimu (po trenutnoj racunici 60e mesecno za grejanje).


P.S. Izvinjavam se za dugacak post, ali za sve ovo vreme pracenja foruma i koriscenja kotla nakupilo se mnogo pitanja, a sve u cilju pravilnog eksploatisanja ovog visokoefektivnog uredjaja!





Zdravo krslon,
dovoljno ste dobro savladali materiju, cak i bolje od nekih koji se bave time, tako da nemam nista posebno da dodam.
Moja preporuka da slobodno eksperimentisete sa parametrima, i jedino tako ce te dobiti adekvatan dgovor.Ono sto je bitno, jeste da ste dobro usli u tematiku i ne sumnjam da ce te nesto lose uraditi sto bi negativno uticalo na kotao.

1) da li kotao podize temperaturu vise od zadate u njemu ukoliko sobni termostat ne dostize zadatu temperaturu u prostoriji ili sam krece da redukuje snagu kad dostigne zadatu temperaturu na kotlu (pretpostavljam da redukuje, i u tom slucaju
se nece dostizati zadata temperatura prostorije)?

- Ako je ukljucen stan by mode, onda ce se kotao ugasiti kada mu sobni termostat da signal, bez obzira koja je temparatura vode u kotlu.
- Ako nije ukljucen stand by mode, onda ce kotao otici u modulaciju (najmanji nivo snage kotla) kada mu sobni termostat da signal. U tom slucaju moze da se desi da se poveca temparatura vode. Sto znaci, da ako je zadata temparatura vode 60 stepeni, a kotao predimenzionisan i na sve to prelazni period, modulacija ce biti prejaka i podice temparaturu vode.


2) da li se efekat povecanja temperature na kotlu i mesnom ventilu odrazava na povecanje ukupne potrosnje peleta (po nekoj teoriji zbog veceg utroska energije za nagrevanje vode bi trebalo da poraste potrosnja, ali opet se ta energija koristi za zagrevanje objekta kad je otvoren mesni...)?

- Individualna stvar i tu vam ne mogu pouzdano dati informaciju. Probajete i sami se uverite.


3) da li je i koliko opasno da se ''vara'' ambijentalna temperatura (realna temperatura u kotlarnici nikad ne ide bas u ''minus'' da bi se voda u kotlu zaledila u nekom slucaju, ali je verovatno ~+5C u najhladnijim mesecima)

- Ne razumem pitanje? Ono sto je bitno, je da u kotlarnici ne sme da bude previse niska temparatura (min 5 stepeni).


Generalno me interesuje vase misljenje i naravno misljenje Zeljka, koji najbolje poznaje svoj kotao, da li ce ova dodatna podesavanja pomoci pravilnom radu kotla, i sistemu grejanja uopste.
I naravno kako i da li ce se odraziti na smanjenje potrtosnje peleta. Moj je cilj da potrosnju spustim na ispod ili ~4t peleta po sezoni za prosecno hladnu zimu (po trenutnoj racunici 60e mesecno za grejanje).

- Jako je nezahvalno davati informacije na ovo pitanje. Povecanjem temparature na 70, i mesnog na 60 stepeni, sigurno necete nista lose uraditi, cak ce sagorevanje biti i bolje.


Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: KEPO - Kotao na pelet
(HARDTOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 730496 | Odgovora: 2084 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.