Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem na Archu

[es] :: Linux :: Problem na Archu

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19175 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Problem na Archu01.02.2015. u 16:04 - pre 112 meseci
Taj sam!!!!!
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu01.02.2015. u 17:18 - pre 112 meseci
Citat:
Djetvan:
Citat:
Jing Jang: Moja struka je drumski saobracaj tj. automobilska industrija u kojoj sam radio 30. godina. Informatika mi nije bliska tj. nije postojala u vrijeme dok sam ja studirao a u FAP-u gde sam nekad radio postojao je Racunski centar. Moje znanje je, ipak, skromno iz ove oblasti a pogotovo iz oblasti linuxa. Hvala na lijepim zeljama!

Na Ubuntu rs forumu je pre nekoliko godina bio aktivan korisnik pod nadimkom @Dead Ringer, inžinjer iz pribojskog FAP-a a njegov omiljeni os je upavo bio Gentoo.
Možeš da pokušaš da stupiš sa njim u kontakt preko e-mail-a na Ubuntu rs forumu.

Hvala na preporuci. Koliko znam dosta je inzenjera iz FAP-a vec napustilo Priboj i nalaze se od Australije, Amerike ... Probacu da stupim u kontakt s pomenutom osobom. Sad sam pogledao sliku i poznajem tu osobu. Rdaio je u Racunskom Centru u FAP-u i Medicinskom Centru po struci je informaticar a sad je u penziji.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu01.02.2015. u 21:32 - pre 112 meseci
@tuxserbia,

Opusteno covece, nema potrebe za izvinjavanjem, meni vise odgovara opustena komunikacija
nego sve po nekim utegnutim pravilima.

@Djetvan,
DeadRinger je bio na Ubuntu forumu, mnogo sam od njega naucio, iako sam radio kao informaticar
masine na kojima sam radio nisu radile pod unixom i linuxom. Mislim da se DeadRinger povukao
iz zdravstvenih razloga.
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 08:27 - pre 112 meseci
Operacija je uspjela a pacijent ostao ziv. Da se malo nasalim.

Ostalo je da jos izvrsim podesavanje radne povrsine, instaliranje yaourt-a i sl. Instalaciju sam prvo pokrenuo na Ubuntu u VB ali sam zaboravio unijeti lozinku i onda sam to uradio na VB u Win 8.1
a uradio sam prema https://www.youtube.com/watch?v=WadeI2bCMYU
Evo kako sam to uradio tj. koncept koji sam izvukao iz video tutorijala
# cfdisk
Napravio sam particije sda1 od 12GB kao /(root), swap od 2GB kao sda2 i /home kao sda3 i to sam snimio sa Write i yes i Quit
# mkfs.ext4 /dev/sda1
# mkfs.ext4 /dev/sda3
# mkswap /dev/sda2 && swapon /dev/sda2
# mkdir /mnt/boot
# mount /dev/sda1 /mnt/boot
# mount /dev/sda3 /mnt
# dhcpcd
# pacstrap -i /mnt base base-devel
# genfstab /mnt >> /mnt/etc/fstab
# arch-chroot /mnt
# echo Uluda > /etc/hostname
# ln -s /usr/share/zoneinfo/Europe/Belgrade /etc/localtime
# nano /etc/locale.gen
odcekirati en_US.UTF-8 i rs_US.UTF-8 pritisnuti Ctrl+X ukucati Y i Save.
# locale-gen
# mkinitcpio -p linux
#passwd
# useadd -m -g -G audio,network,optical,power,storage,video,rfkill,wheel -s /bin/bash pribon
# passwd pribon
# pacman -S grub-bios freetype2
# pacman -S wget net-tools networkmanager network-manager-applet wireless-tools wpa_supplicant wpa_actiond dialog xorg-server xf86-input-evdev xf86-input-mouse xf86-input-keyboard xf86-video-vesa xf86-input-synaptics dbus xorg-xinit xorg-server-utils xorg-twm xorg-xclock xterm mesa xf86-video-intel alsa-firmware alsa-lib alsa-plugins alsa-utils pulseaudio pulseaudio-alsa libcanberra libcanberra-pulse kdebase-workspace kdebase-konsole kdeplasma-applets-plasma-nm kdebase-dolphin kdeutils-ark kdemultimedia-kmix kdemultimedia-mplayerthumbs zip unzip unrar gconf gtk2 firewalld
# pacman -S oxygen-gtk2 oxygen-gtk3
# systemctl disable dhcpcd
# systemctl disable network-auto-wired.service
# systemctl disable iptables.service
# systemctl enable NetworkManager
# systemctl enable firewalld.service
# systemctl enable kdm.service
# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
# grub-install /dev/sda
# exit
# reboot
# Nakon reboota i podizanja sistema potrebno je jos unijeti lozinku i podesiti radnu povrsinu, konekciju i sl. Osim toga, potrebno je pokrenuti Terminal
# su
# nano /etc/sudoers
Ispod root ALL=(ALL) ALL
Dodati pribon ALL=(ALL) ALL pritisnuti Ctrl+X unijeti Y i Save
# exit
# sudo pacman -Syyu

DeadRinger -a sam ga slucajno jednom upoznao u setnji i znam da je imao zdravstvenih problema. Ponudio se da mi pomogne oko Archa ali tada sam imao dosta obaveza i nisam ga mogao kontaktirati.


[Ovu poruku je menjao Jing Jang dana 02.02.2015. u 11:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 14:48 - pre 112 meseci
Bravo :)
Ja sam juce pokusao da napravim boot.log u Manjaru, gledam uputsvo sa Arch wiki,
Dobijem boot.log ali je prazan a uradim sve kako pise, interesuje me pocetak boota
kad meni ispisuje da nesto cisti, da li je to normalno ili ne? Na stranici sa uputsvtom
upravo takakv tekst se pojavljuje u boot.log fajlu. Ja to isto hocu da viidm u boot.log ali
mi ne uspeva. Opet ako je normalno sta se to u stvari desava, da li sistem cisti prethodne
logove, kod drugih sistema logovi se vrte po sitemu prvi unutra prvi napolje, uvek najstariji
log se brise i pravi se nov, cuva se par generacija logova.
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 15:18 - pre 112 meseci
Ima nekih cudnih stvari npr. kad hocu da ubacim francuski mirror na VBoxu na Ubuntu mi to ne prihvata a na VB na Win 8.1 sam upravo odradio kako treba. Ovo sto sam uradio po video tutorijalu poljaka stoposto uspjeva jedino mi ne prihvata wireless-tools koji sam morao da izbacim dok prema prethodnom video tutorijalu od https://www.youtube.com/watch?v=VbCmiZ5qA5E treba da stoji iw wireless-tools moguce je da nedostaje ovo iw .

Neznam sta bi moglo da bude u pitanju. Ja imam instaliran Calculate (rusku Gentoo) jako dobra dista, Manjaro 0.8.11 i sasvim dobro radi i Ubuntu 14.10 koji me stalno zeza ali moram da ga drzim jer zahvaljujuci njemu instaliram linux na laptopu.

Kako da instaliram yaourt na Arch-u? Treba mi zbog instalacije browsera i jos nekih aplikacija.
 
Odgovor na temu

Djetvan

Član broj: 163219
Poruke: 904
*.dynamic.stcable.net.



+60 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 15:27 - pre 112 meseci
Citat:
lega99@Djetvan,
DeadRinger je bio na Ubuntu forumu, mnogo sam od njega naucio, iako sam radio kao informaticar
masine na kojima sam radio nisu radile pod unixom i linuxom. Mislim da se DeadRinger povukao
iz zdravstvenih razloga.

Mene je isto @Dead Ringer podučavao kada sam bio početnik.
Niko nije umeo kao on da rešava najjednostavnije probleme na najkomplikovaniji način.
Juče sam obnovio kontakt sa njim.
Ne bakće se više sa Linux-ima, kaže da profesionalno nema od njih koristi.
Jedino povremeno upotrebi lajv cd kada nekome spašava podatke.
Preferira Arch jer je po njegovom mišljenju lakši za instaliranje od Gentoo-a (smajli ).

@Jing Jang, malo sam pogledao taj video spot po kome si instalirao Arch.
Instalacija os-a sve preko konzole, čisti mazohizam.
Hoću reći čukanje komandi bez razumevanja nije moja opcija !
Volim ja da radim u konzoli ali instalacija Archa preko komandne linije e to je za mene previše !
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 15:57 - pre 112 meseci
Citat:
Jing Jang: Ja imam instaliran Calculate (rusku Gentoo) jako dobra dista, Manjaro 0.8.11 i sasvim dobro radi i Ubuntu 14.10 koji me stalno zeza ali moram da ga drzim jer zahvaljujuci njemu instaliram linux na laptopu.
Kako da instaliram yaourt na Arch-u? Treba mi zbog instalacije browsera i jos nekih aplikacija.

Meno ovo zanima za Manjaro ali meni je on otisao na 8.12 RC, trazio je odmah po instalaciji da uradi update.
Fale mi plazmoidi na koje sam navikao, nema ih u Manjaru a i Archu, fali mi program za radio sa TV_fM kartice
a TVtime je star i ne radi dobro nema ton. Posto guraju noviji kernele 3.16 trebali su da gurnu i noviji TVtime.
Ja uglavnom drzm KDE Mint i Kubutuntu kao rezerva jedan drugom, Cinnamon da sam u toku, Manjaro laksi
Arch za instalaciju.
Jel mozes nekako da instaliras neki GUI dobavljac programa, on bi u sebi trebao da ima i yaourt, ja
na Manjaru imam Octopi i u njemu je i yaourt.
Mozda ti ovo pomogne:
http://revryl.com/2013/07/11/yaourt-installation-arch-linux/
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 16:42 - pre 112 meseci
Od distri na bazi Archa sam koristio i sada koristim Manjaro (slabije) , Antergos, Chakru, Evolution . Koristim yaourt i Octopi bez problema. Sad mi treba da bih instalirao browser i jos neki program.

@Djetvan i za mene je instalacija preko Terminala zamorna i dosadna. Kad pogledam i ove preporuke instalacije preko skripti i sl. kao sto je Evolution onda mi je to jos smijesnije i gluplje. Kroz komande pomocu kojih sam odradio instalaciju Archa, naucio sam dosta stvari. Ja sam po struci saob. a ne masinski inzenjer i ako sam 90% posla radio kao masinski inzenjer. Da mi je struka IT tehnoogija, onda bih drugacije i lakse radio mnoge stvari iz oblasti linuxa.
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 16:58 - pre 112 meseci
Pokuso sam da instaliram yaourt ali mi izbacuje gresku.

 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 17:23 - pre 112 meseci
^^^

A, jesi instalirao "package-query" pre ovog Jogurta?

https://wiki.archlinux.org/index.php/yaourt

I za kakve aplikacije i browsere ti treba, a da ne može kroz pacman? Nema ih u zvaničnom repository, ili....?
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 18:48 - pre 112 meseci
A da probas da maknes tog francuza iz pacman.conf, u Octopi yaourt radi a uoste nema tog repozitorijuma.
Code:

# /etc/pacman.conf
#
# See the pacman.conf(5) manpage for option and repository directives

#
# GENERAL OPTIONS
#
[options]
# The following paths are commented out with their default values listed.
# If you wish to use different paths, uncomment and update the paths.
#RootDir     = /
#DBPath      = /var/lib/pacman/
#CacheDir    = /var/cache/pacman/pkg/
#LogFile     = /var/log/pacman.log
#GPGDir      = /etc/pacman.d/gnupg/
HoldPkg      = pacman glibc manjaro-system
# If upgrades are available for these packages they will be asked for first
SyncFirst    = manjaro-system
#XferCommand = /usr/bin/curl -C - -f %u > %o
#XferCommand = /usr/bin/wget --passive-ftp -c -O %o %u
#CleanMethod = KeepInstalled
#UseDelta    = 0.7
Architecture = auto

# Pacman won't upgrade packages listed in IgnorePkg and members of IgnoreGroup
#IgnorePkg   =
#IgnoreGroup =

#NoUpgrade   =
#NoExtract   =

# Misc options
#UseSyslog
#Color
#TotalDownload
CheckSpace
#VerbosePkgLists

# By default, pacman accepts packages signed by keys that its local keyring
# trusts (see pacman-key and its man page), as well as unsigned packages.
SigLevel    = Required DatabaseOptional
LocalFileSigLevel = Optional
#RemoteFileSigLevel = Required

# NOTE: You must run `pacman-key --init` before first using pacman; the local
# keyring can then be populated with the keys of all official Manjaro Linux
# packagers with `pacman-key --populate archlinux manjaro`.

#
# REPOSITORIES
#   - can be defined here or included from another file
#   - pacman will search repositories in the order defined here
#   - local/custom mirrors can be added here or in separate files
#   - repositories listed first will take precedence when packages
#     have identical names, regardless of version number
#   - URLs will have $repo replaced by the name of the current repo
#   - URLs will have $arch replaced by the name of the architecture
#
# Repository entries are of the format:
#       [repo-name]
#       Server = ServerName
#       Include = IncludePath
#
# The header [repo-name] is crucial - it must be present and
# uncommented to enable the repo.
#

[core]
SigLevel = PackageRequired
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[extra]
SigLevel = PackageRequired
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[community]
SigLevel = PackageRequired
# If you want to run 32 bit applications on your x86_64 system,
# enable the multilib repositories as required here.
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

[multilib]
SigLevel = PackageRequired
Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

# An example of a custom package repository.  See the pacman manpage for
# tips on creating your own repositories.
#[custom]
#SigLevel = Optional TrustAll
#Server = file:///home/lega99/Downloads

#[blackarch]
#Server = http://www.blackarch.org/blackarch/$repo/os/$arch


blackarch nemoj da pokusavas jer ne pasuje na ovaj kernel, ja sam pokusoa, postoje kao primeri ali mrka kapa,
sve to trazi mnogo starije verzije


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 02.02.2015. u 19:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jing Jang
Srbija, Priboj

Član broj: 315569
Poruke: 593
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 19:14 - pre 112 meseci
Pa Marko Mihailovic preporucuje francuza da bi se mogao instalirati yaourt. Treba mi da bih instalirao browser npr. chrome, office paket i mozda mi jos nesto zatreba. Nista posebno. Nemam Octopi instaliran. Videcu kasnije, sad sam zapoceo instalaciju FreeBSD10.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 19:15 - pre 112 meseci
You can install yaourt from AUR:

curl -O https://aur.archlinux.org/pack...age-query/package-query.tar.gz
tar zxvf package-query.tar.gz
cd package-query
makepkg -si
cd ..
curl -O https://aur.archlinux.org/packages/ya/yaourt/yaourt.tar.gz
tar zxvf yaourt.tar.gz
cd yaourt
makepkg -si
cd ..
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 19:18 - pre 112 meseci
U Manjaru imas Chromium, predpostavljam da treba da ga ima i u Arch, ipak je Manjaro izveden iz Archa
paket se zove chromium, znaci mozes cisto preko pacman komade da ga istaliras
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 20:10 - pre 112 meseci
Sad sam totalno zbunjen, instalirao sam TVtime koji radi, Kradio itd. Sve iz Aura Octopi ali na skroz ludacki sistem,
prvo tamo u Octopi Yaourt odaberem instalaciju, prog mulja i kao instalira i zadnje kaze sacuvao sam paket na tmp/xxx/diru.
Ja odem na taj dir iskopiram paket na moj /home dir i iz Octopi izaberem instalaciju lokalnog paketa, sad se tek program
stvarno instalira. Ako se skine sa ARCh-a razlikuje se ekstenzija, Octopi uzima za loklanu instalaciju .tar.xz a sa Archa se skida tar.gz
Najverovatnije negde treba setovati da Octopi uzima i tar.gz za lokalnu instalaciju jer koliko se secam kad sam imao Manjaro
dovlaciosam pakete sa Arch-a i ladno ih instalirao kroz Octopi kao lokalne pakete.

Evo konacno urihta Manjaro



[Ovu poruku je menjao lega99 dana 02.02.2015. u 22:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 22:21 - pre 112 meseci
Vidim da ovde samo ja nedostajem ali sada nisam u stanju da mnogo pišem pa ću da se javim za par dana. :( Za instalacije koje nisu kuckanje po editorima samo potražite helmut skriptu i sve će da bude lakše. Kroz nju upada i yaourt a ako se arch instalira bez nje, ono jeste pravi način i nemam pojma zašto nije prošlo ono sa .fr dodatkom. Inače on ne mora da bude u pacman.conf, potreban je da se instalira yaourt i posle može da se obriše. Sigurno može na još koji način ali je ovo najlakši.
Arči i meni pokazuje razne loše osobine pa me nešto tera da mu okrenem leđa, pisaću o tome kada budem mogao.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 22:57 - pre 112 meseci
Izgleda da sam konacno proalio sve zavrzlame, tar.gz ne moze direktno mora da se bilda da bi se napravila instalacija tar.xz.
Ako postoji paket u AUR sad ga bilda pa stavlja na tmp a ja ga smestam kod mene na /home i onda iz Octopi istaliram kao lokalni
paket. I tu postoji caka kad izaberem taj lokalni paket ako se odlucim za opciju instalacije iz terminala paket se cesce ne istalira
a ako se odlucim za normalnu instalaciju paket se instalira. Najveci problem mi je bio ujuriti imena programa i ostalog kako se zovu
ovde, kad to ujurim obavio sam 90% posla. Sad imam trecu KDE instalaciju koja mi je skoro identicna sa ostalima, ostaje filovanje
programima. Manjaro oce da pukne jenom mi je pukao kod update-upgrade, kod mene je nabacio 8.12 RC a danas je pukao kad je
upisivao postavke za lm-sensors jer volim da u onom balonu monitorsem CPU.
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 23:26 - pre 112 meseci
^^^^

Ja opet se u'vatio ovoga k'o pijan plota. Možete li da mi pojasnite šta radite sa ovolikim repoima, ima nešto specifično tamo, ili...? Stvarno ne razumem, pa pitam, možda propuštam nešto. Ja sam do skoro imao AUR zbog Chrometa, ali prestao sam da ga koristim pa ga obrisao. I ne vidim da mi nešto fali.

Ako može malo pojašnjenje, ako ne...nikom ništa.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Problem na Archu02.02.2015. u 23:52 - pre 112 meseci
^^^^
Evo ja koji najmanje radim sa Archom, AUR ima gomilu programa kojih nema u redovnom repozitorijumu.
Da li si ikad obratio paznju na cifru koliko ima programa u redovnom repozitorijumu, da li si ikad gledao
koliko ima programa u Ubuntu repozitorijumu. Plus koliko znam Calexx npr iz AUR-a vuce par programa
koji su win programi. Ja npr. u vindowsu imam kilo programa, navikao sam da ih imam pa kad mi nesto
padne na pamet ne jurim gde ima i kako se zove vec to imam na kompu. Tako isto i u linuxu, nesto mi
zatreba da uradim i ja imam za to vec instaliran program. Sta sve meni padne na pamet ili mi familija
trazi to nikad ne mozes da pretpostavis. Skoro sam trebao da spajam 5 minutne delove nekog filma
da bi se dobio ceo film, na kraju otisao sam u windows. Kad se to zavrsilo e onda film ima rezoluciju koju
stari krs ne moze da podrzi, moja masina moze ali ta druga ne moze. Onda opet ajmo sad konverziju
u drugu rezoluciju, to sam nekad radi na toj staroj krsini skoro stalno, sad to izvetri iz mozga pa treba se
setiti sta i kako. Znaci kad naidjem na neki prog koji neko opisuje ili sam nabasam a ucini mi se da ce mi
zatrebati ja to stavljam na masinu. Sad imam masinu sa 4TB prostora na 3 diska pa ne brinem vise za
prostor.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Problem na Archu

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 19175 | Odgovora: 99 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.