Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula

elitemadzone.org :: MadZone :: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17347 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yellowday

Član broj: 329826
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula10.07.2015. u 17:51 - pre 107 meseci
Cenim da na ovom sajtu ima puno ljudi čiji posao zahteva visok nivo kreativnosti (kao npr. programiranje). Mnogi kreativni ljudi poput slikara, pevača, raznoraznih umetnika, pa i naučnika, živi sa ovim fenomenom i realnost doživljava na drugačiji način od ostalih. Doduše, veliki broj njih nije ni svestan toga. Da li ste vi sinesteta?

SINESTEZIJA ili ujedinjenje čula, fenomen je koji doživljavaju određene osobe, u psihologiji poznate kao sinestete. Kod njih se događa povezivanje čula, pa vizuelne nadražaje mogu da dožive kao zvučne ili mirisne. Mešaju im se zvuci, boje, mirisi, mogu da pomirišu boju, da “vide” zvuk u određenoj boji, osete “ukus” svake reči. Najčešći oblik ovog fenomena je tzv. grafem-boja sinestezija kod koje svako slovo ili znak imaju određenu “boju”.
Sinestete izjavljuju da vide sinestetske boje podjednako realistično kao i prave, što važi i za zvuke i oblike. Skeniranjem mozga sinestete dokazano je da ovaj fenomen izaziva aktivaciju jednog dela mozga za koji se zna da je odgovoran za percepciju “realnih” boja. To znači da boje koje oni vide i osećaju imaju karakteristike “pravih”, pa se crvena slaže sa zelenom, plava sa žutom, itd... samo ih oni osećaju i vide intenzivnije.
Mnogi poznati umetnici i kreativni ljudi posedovali su ovu sposobnost, a najpoznatiji među njima bio je Nikola Tesla.

Naučnici smatraju da ovaj fenomen nije toliko neobičan, jer je verovatno samo reč o intenzivnijem načinu na koji mozak sinesteta obrađuje vizuelne informacije. Iako je ova pojava poznata vekovima, tek poslednjih godina nauka se njome bavi ozbiljnije.

Jedan od najinteresantnijih oblika sinestezije kojom se bavi i najveći broj naučnika je “ordinalna personifikacija”, kada brojevi imaju karakteristike osoba. Tako, na primer, neke sinestete tvrde da je broj jedan veoma veseo, dok je dvojka vrlo tužna brojka. Broj tri stalno pokušava da oraspoloži dvojku, dok je četvorka veoma sebična i misli samo na sebe. Petica je često najjača i lider je među brojevima...
Noć je za mnoge sinestete ljubičasta, zvezde veoma glasno šušte, slovo “O” je žuto, dok je nula crna ili bezbojna, petak plav a avgust crven, Cdur ljubičast...

MATEMATIKA U BOJAMA
Jedan od sinesteta bio je i čuveni fizicar Ričard Fejnman. On je video matematičke simbole u bojama, i na osnovu kolorita imao je “osećaj” da li je neka jednačina ispravna ili ne. I mnogi čuveni matematičari imali su sinesteziju u kojoj su doživljavali brojeve kao "oblike" i rešavali matematičke zadatke instinktivno, jer su mogli da "vide" da li se "oblici" uklapaju ili ne. Sličan princip opisan je u holivudskom filmu “Blistavi um”, sa Raselom Krouom u glavnoj ulozi.
(izvor www.novosti.rs)
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula10.07.2015. u 18:13 - pre 107 meseci
Pricao mi bas preksinoc prijatelj, kada zguta LSD da vidi muziku, i cuje boje...
Poverovao sam mu i u tom momentu pozeleo da iskusim i ja tako nesto.
 
Odgovor na temu

niki212

Član broj: 327928
Poruke: 10



+573 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula10.07.2015. u 19:23 - pre 107 meseci
yellowday (?)

Sigurno su ti se pomutime boje pa si otvorijo glanc nov nalog
Reč Bog za mene nije ništa nego izraz i proizvod ljudske slabosti
Albert Ajnštajn
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 01:30 - pre 107 meseci
yellowday ko ti je rekao da je za programiranje potrebna kreativnost ? :)

I da. Zaboravio si da pomeneš ovo što je kojot rekao samo što postoje ljudi kojima se to dešava i bez hlucogenih droga . Zanimljiv venomen u svakom slučaju .
Čulni nadražaj izazvan na primer zvukom, završi u centru za vid u mozgu tako da osoba uspeva da vidi boju odredjenog zvuka ili melodije.
 
Odgovor na temu

yellowday

Član broj: 329826
*.adsl-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 17:07 - pre 107 meseci
Nemam običaj da otvaram nalog na nekom forumu ukoliko imam dovoljno koristi od njega i bez potrebe da nešto komentarišem. Iz mog slabog programerskog iskustva stekao sam utisak da je kreativnost u ovom poslu dobrodošla. Ukoliko to nije slučaj, moja greška :)

Citat:
CoyoteKG: Pricao mi bas preksinoc prijatelj, kada zguta LSD da vidi muziku, i cuje boje...
Poverovao sam mu i u tom momentu pozeleo da iskusim i ja tako nesto.


Tačno je da LSD daje kratku simulaciju onoga što jedna osoba sa sinestezijom doživljava, bar sam o tome čitao na netu. Nisam imao priliku sam da probam to, a ni ne planiram. Ja imam grafem-boja sinesteziju, što znači da svako slovo ili broj po mojoj percepciji imaju određenu boju. Kao posledica toga, svaka reč takođe, te je npr Priština za mene oduvek bila narandžaste boje, a Sava zelene. Vid mi govori u kojoj je boji štampano ono što vidim na papiru, ali mi određen sektor u mozgu zadužen za percepciju boja šalje informaciju o boji same te reči. Pošto sam po struci matematičar, ovo biva naročito interesantno jer je svaka formula predstavlja jedinstvenu kombinaciju boja. Ko god je studirao matematiku zna koliko je apstraktno mišljenje od značaja za ovu struku, a sinestezija mi omogućava da te apstrakcije budu u neku ruku realističnije i zanimljivije. Ja zapravo ni ne znam za matematiku i imena bez boja, a tek pre možda dve godine sam saznao da je to neuobičajeno, i da to u neurologiji čak ima i svoje ime.

Poznajem još svega dvoje ljudi sa ovim oblikom sinestezije i oni nemaju previše veze sa prirodnim naukama, te sa njima baš ne mogu diskutovati na ovu temu. Ako se neko na ovom forumu pronađe u ovome, svaki komentar je dobrodošao. Voleo bih da čujem iskustvo nekoga ko se recimo bavi programiranjem, ili matematikom (ako takvih ima).

Što se tiče boja i zvuka, mnogi kompozitori a i muzičari današnjice koji čuju zvukove u boji koristili su sinesteziju kako bi stvorili melodiju sa određenom harmonijom boja. Mora biti kul kada čuješ muziku u boji. Možda bih mogao probati malo LSD u te svrhe.
Još jedan oblik bi bio nešto što nazivaju spacijalna sinestezija, odnosno mogućnost sa povezivanjem kalendara sa prostorom. Tako moja sestra tvrdi da svaki mesec ima određenu poziciju u prostoru oko nje, te cela godina čini zapravo krug, tako je npr jul direktno 'ispred nje' a oktobar 'negde iza s desne strane'. Tvrdi da joj to omogućava da bolje pamti događaje.
Jedna drugarica, s druge strane, tvrdi da svaki broj ima određenu poziciju u prostoru.

BBC je pravio dokumentarni film o ovome pod nazivom 'When senses collide' i može se naći na Youtube, za one skeptične kojima se ovo čini kao čista imaginacija.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 17:20 - pre 107 meseci
ja bi samo voleo da znam kakav ti osećaj imaš dok čitaš knjigu? :D kao diskoteka jbt a? msm ne sprdam se,ozbiljno me zanima :D
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 17:45 - pre 107 meseci
Citat:
yellowday:Iz mog slabog programerskog iskustva stekao sam utisak da je kreativnost u ovom poslu dobrodošla....
....što znači da svako slovo ili broj po mojoj percepciji imaju određenu boju. Kao posledica toga, svaka reč takođe....


Probaj u programiranju da koristiš najobičniji notepad, videćeš sve crno-belo.

Čim koristiš neki specijalizovani editor, videćeš određene reči u boji

Recimo kao

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 18:51 - pre 107 meseci
Citat:
Lacika.1991:
ja bi samo voleo da znam kakav ti osećaj imaš dok čitaš knjigu? :D kao diskoteka jbt a? msm ne sprdam se,ozbiljno me zanima :D

Lacika ja mislim da ti ovo osjecas u bojama da ti uopste ne treba instrument da bi znao vrijednosti.

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 18:53 - pre 107 meseci
to je istina :D samo nije u pitanju poremećaj,nego profesori što su delili jedinice kao bombone ako svakog dana ne izdeklamuješ boje i vrednosti :D
 
Odgovor na temu

yellowday

Član broj: 329826
*.adsl-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 22:21 - pre 107 meseci
Citat:
Lacika.1991: ja bi samo voleo da znam kakav ti osećaj imaš dok čitaš knjigu? :D kao diskoteka jbt a? msm ne sprdam se,ozbiljno me zanima :D


Ne baš :D
Dok čitaš nešto, u prvom planu ti je reč koju vidiš, a preostale reči zakačiš perifernim vidom. Ono što je u perifernom vidu ne registrujem kao posebnu boju, već samo reč u fokusu, odnosno par reči oko nje.
Jačinu boje opisao bih na sledeći način - zamisli da imaš svoj automobil za koji si jako dugo štedeo i insistirao si pri kupovini da bude jarko crvene boje, tvoje omiljene, i slikaš ga tako da fotografija bude crno-bela. Vidiš svoj auto, registracija je tu, i ti znaš da je crven, ali na slici je siv. Ti jednostavno ne možeš da ga zamisliš u drugoj boji sem u crvenoj, žuta jednostavno ne paše. Neki osećaj poput toga, nešto malo jači.
Interesantnije je možda sa brojevima, npr svaki telefonski broj je za mene poput trake sa stubićima u boji, pritom svaka kombinacija je jedinstvena. Ako mi se dopadnu boje, lakše ga zapamtim. Na taj način sam upamtio i lozinku koja je stigla na mejl, kombinacija narandžaste, boje višnje, bele, zelene i tamno plave.
Dani u nedelji takođe imaju boje, kao i meseci, pa ako se neki događaj desio u sredu on će biti u mom sećanju obojen u zelenom bojom.

Citat:
CoyoteKG

Čim koristiš neki specijalizovani editor, videćeš određene reči u boji...



Ovo izgleda vrlo interesantno. Stvar je u tome što kontam da nije lako isprogramirati da reč sa svakim početnim slovom bude određene boje. Npr boja container je meni jednostavno pogrešna, i kada je vidim obojenu u zeleno mene to zbunjuje, jer bi trebalo da je narandžasta. Zato više volim tekstove koji su neutralne, crne ili bele boje na neutralnoj podlozi, pa onda moj mozak prevodi boje onako kako on hoće. Osobe koje znam iz obdaništa pamtim prema određenim bojama, pa po tome znam da se nijanse nisu menjale još od tad. Sa druge strane, čak i kad bi svaka reč bila obojena kako treba, i to bi delovalo pomalo zbunjujuće, previše realnih boja na jednom mestu, čak i u perifernom vidu.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula11.07.2015. u 22:34 - pre 107 meseci
isuse božiji koji mindfuck :D
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula12.07.2015. u 11:38 - pre 107 meseci
@yellowday
Koliko sam nailazio na tektove po netu sinestezija se nekad spominje kao neuroloski defekt nekad kao prednost.
Sad nam reci iz prve ruke da li to smatras hendikepom ili prednosti u odnosu na ostale ljude.
Da cujemo iz prve ruke!











Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

yellowday

Član broj: 329826
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula12.07.2015. u 18:00 - pre 107 meseci
@Lacika.1991
Nekom sa strane to tako deluje, ali kada bi mi neko rekao da su slova siva to bi za mene bilo kao da tvrdi da je nebo sivo. To je jednostavno deo mog funkcionisanja na mentalnom nivou.

@zica49
To po definiciji jeste neurološki poremećaj, jer je nešto što odudara od opšteg pravila. Međutim, ne tretira se kao bolest (osim u pojedinim neobaveštenim medijima) jer mi sasvim dobro umemo da razlikujemo realne od subjektivnih doživljaja. Ja u tome vidim samo benefit, kao recimo u smislu memorisanja. Kada učim strani jezik i pokušavam da zapamtim neku reč meni u podsvesti ostane kako ta reč zapravo izgleda, po bojama, pa se lakše setim kako se piše. Ovo važi i za gramatiku generalno. Takođe, kada treba da zapamtim nečiji broj telefona na brzinu, ili kada treba da se setim nečijeg imena, često mi dođe prvo boja, pa suzim izbor prvog slova prema toj boji (ako je zelena sigurno nije u pitanju Ceca jer je to ime narandžasto). Iz razonode sam pokušao da skontam koliko decimala broja pi bih mogao da zapamtim, i za pola sata sam stigao do 50, između ostalog i tu boje pomažu.
Jedino mi je nezgodno kada vidim natpis na ćirilici, jer npr SREM je zelene boje, a CPEM bi trebalo da bude zelene, mada na prvi pogled jeste narandžaste, dok simbol C to ne interpretiram kao S. Mada kako nakon par stranica obično zaboraviš na kom pismu čitaš, posle mi je svejedno.
U svakom slučaju ne bih se toga odrekao, matematika i svet grafema uopšte bio bi previše običan. :D

Mada recimo ljudi koji povezuju imena sa ukusom mogu imati problem, zamisli da kada čuješ ime Marija osetiš ukus masti iz ušiju.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula12.07.2015. u 19:05 - pre 107 meseci
ahahahhahahhah jesam se ismejao za Mariju i mast iz ušiju hahahh svaka čast :D da to bi stvarno bio problem
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 10:03 - pre 107 meseci
Citat:
yellowday:

@zica49 Ja u tome vidim samo benefit, kao recimo u smislu memorisanja.

Ako je tako onda uzivaj u toj blagodati(koliko sam shvatio tako si se izjasnio) te sa tim izvuci maksimum od toga zivotu.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 11:03 - pre 107 meseci
Muscarine isto izaziva sinesteziju.
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 11:48 - pre 107 meseci
i peyote :D
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 12:53 - pre 107 meseci
Ne verujem da ovo ima veze sa sintezijom ali čisto da napišem . Meni se dešavalo da ponekad kada zatvorim oči uspem da zamizlim (maltene vidim) boju nerealnog iteziteta, teško je opisati ali da probam naprimer vidim plavu 3 puta plavlju od najplavije boje koja postoji u realnom svetu . To mi se desilo nekoliko puta i nemoga da kontrolišem i da vidim kad ja hoću.
Nema veze za uziamanjem halucogena i pojima nemam štaje ovo ali je jako lepo kad se desi.
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.93.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 13:15 - pre 107 meseci
^^blago tebi^^
Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula13.07.2015. u 13:18 - pre 107 meseci
šta dobra vutra učini od čoveka a? :D
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sinestezija - neourološki fenomen mešanja čula

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17347 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.