Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šahovske lepotice i studije

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 61773 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije23.03.2016. u 18:40 - pre 98 meseci
Citat:
vladd: Jedini zakljucak je da se ne moze olako igrati protiv ozbiljnijeg programa.


Svakako da ne moze, moderni endzini sad imaju rejting preko 3500. Izvuci remi uz topa fore je super ucinak. Svakako smo dokazali i da 1.f4 nije samoubistvo, iako je Nebojsa cini se odustao od svoje partije.
Citat:

Moze ali zakoji dan, moze bilo sta, imam u izgledu neke mozgalice na poslu, pa ulazim u silan nebulozan posao koji me premara a ne trpi gresku. Birokratija..komponente, koncepcije, spiskovi spiskovi i korekcije spiskova..:)

A i da se malo pripremim za birda, mora da postoji brz nacin iskoriscavanja slabosti..a ne ovakav bezidejni pokusaj..:)


Ja sam tu, mozemo odigrati koju partiju na nekom serveru a ovdje postavljati stanje. Ja bih ovaj puta radije igrao sam, jer ce te stockfish pobijediti cak i sa 1.f3.


---
Protiv Birda se mogu igrati dva gambita (1...e5 i 1...g5) ali ne donose nikakvu prednost. Za sada su najbolji odgovori 1...d5 i nakon 2.Nf3 g6 ili Nf6.
Meni licno je 2...g6 mnogo neugodniji jer sprjecava b3 i dalji razvoj lovca na b2. Partije koje sam izgubio su u velikoj vecini tekle upravo tako.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije23.03.2016. u 19:25 - pre 98 meseci
Ne mora bas stokfis uvek da pobedi, nego sam ja vise postao kibicer nego sto povlacim poteze. Sa tim masinama, i remi je upeh.

Nego ja ne znam kakoda iz pasivne i ujednacene partije fino izvucem dugorocnu prednost. A to je kao "znam da vozim formulu 1, ali na pravcu"

Visesu mi gambiti inspirativniji.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije23.03.2016. u 23:42 - pre 98 meseci
Citat:
vladd: Ne mora bas stokfis uvek da pobedi, nego sam ja vise postao kibicer nego sto povlacim poteze. Sa tim masinama, i remi je upeh.


Naravno, postoje situacije kada engine moze napraviti pogresan potez. Ako su manje kontrole, podesen neki level tipa ~20 ili manje . . .
Svaki program jako cesto napravi gresku u zavrsnici. Pogledaj onaj gore problem koji sam postavio, stockfish tek nakon 20 nivoa shvati da nije dobro uzeti pjesaka.

Citat:


Nego ja ne znam kakoda iz pasivne i ujednacene partije fino izvucem dugorocnu prednost. A to je kao "znam da vozim formulu 1, ali na pravcu"

Visesu mi gambiti inspirativniji.

Haha
Da, moj nivo mi dozvoljava da pronadjem neku takticku slabost, eventualno da ukradem neku figuru u kombinaciji do 5 poteza.
Poziciono jako lose stojim, jer naravno ne razumijem kompleksne pozicije.
Kao i ti, i ja imam potpuno isti problem - obicno povucem neki inferioran potez iz ujednacene ili bolje pozicije, zbog nestrpljivosti ili iz nade da ce protivnik nasjesti na jeftin trik.
To u takmicarskom sahu ne prolazi, kako objasnjava nas Nebojsa.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 10:11 - pre 98 meseci
Valjda sada mogu da nastavim sa prezentovanjem prijatnih kombinacija . Ma šalim se, važno je da se populariše šah jer mi smo nekada bili izrazito šahovska zemlja pa možda opet budemo, mada smo nisko pali!

Sa druge strane i vremenske distance zabranio bih klincima da ozbiljno igraju šah! Da mi je ova pamet bila jurio bih devojčice i devojke umesto što sam i po 12 sati sedeo za šahovskim knjigama! Kakav ozbiljan šah, to je samo za razbibrigu, penzionere i zatvorenike!

@legija
Vrlo površno sam pratio vašu partiju. U jednom trenutku sam zapazio da si odigrao pasivno Dd2 pa me zanima koja ti je bila ideja tog poteza? Učinilo mi se da je to gubitak tempa. Onako na prvu, krenuo bih možda tempo potezom c4, pa onda recimo f5, Lg5, Sd6, Sh4..., u svakom slučaju vrlo aktivno sa ciljem otvaranja crnog kralja koji bi nakon 0-0 belog verovatno bio izgubljen. Tako bih sigurno igrao u cugeru, a u ozbiljnoj varijanti ova ideja bi pretrpela dobru proveru.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 11:44 - pre 98 meseci
Citat:
Sava
@legija
Vrlo površno sam pratio vašu partiju. U jednom trenutku sam zapazio da si odigrao pasivno Dd2 pa me zanima koja ti je bila ideja tog poteza? Učinilo mi se da je to gubitak tempa. Onako na prvu, krenuo bih možda tempo potezom c4, pa onda recimo f5, Lg5, Sd6, Sh4..., u svakom slučaju vrlo aktivno sa ciljem otvaranja crnog kralja koji bi nakon 0-0 belog verovatno bio izgubljen. Tako bih sigurno igrao u cugeru, a u ozbiljnoj varijanti ova ideja bi pretrpela dobru proveru.


To nisam igrao ja, nego program (Stockfish). Potez nije pasivan, jer je cuvao pjesaka na f4 i dodatno omogucio razvijanje lovca na b2. Taj potez je u stvari bio krucijalan u daljnjem toku partije, jer da je odmah igrano c4, nakon toga bi f5 spasio skakaca (c2 f5, exf6 Sxf6, Lb2 Le7).

To je dosta "nevidljiv" potez i vjerovatno ga niko od nas ne bi nasao tako lako. To je upravo ono o cemu prica vladd
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 12:58 - pre 98 meseci
Ja sam upravo imao par takvih ispraznih poteza, a tebe Savo niko nije sprecavao, nismo igrali najvazniju partiju:)

Citat:
To u takmicarskom sahu ne prolazi, kako objasnjava nas Nebojsa.


Ne prolazi nista to se ne pripremi, ako je ozbiljno takmicenje.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 13:10 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
@Nebojsa
Sad sam pogledao nekoliko intervjua sa tvojim klincem na Youtube, bravo! Nadam se da mu Voja pomaze?

I Borki je bio juniorski prvak svijeta, tukao Karlsena . . . Sasvim slucajno smo u nekim rodbinskim vezama, i o njemu se dosta pricalo u porodicnim krugovima. Bio je problem da se nabavi dovoljno literature, da se nadje novac za opremu, trenere, putovanja . . . On je na kraju otisao da igra za SK Bosna iz Sarajeva, vise nije u prvih 100 . . . Siguran sam da je mogao postici daleko vise da se kojim slucajem rodio i odrastao u neko bolje vrijeme i na nekom boljem mjestu.

Nadam se da ce tvoj sin uspjeti dostici svoj maksimum, i da nece biti ogranicen prostom cinjenicom zivljenja u Srbiji i na Balkanu.

Hvala, ali ne znam ko je Voja? :)

Što se tiče Predojevića, ne znam ga lično ali znam neke ljude koji su radili sa njim. Iz priča sa njima lično, mogu da ti kažem da u Srbiji trenutno nema deteta niti kadeta koji ima i 10% budžeta koji je imao Predojević.

Teško je proceniti šta je taj budžet (i cela mašinerija) oko Predojevića značila u svetskom okvirima, ali da je imao mnoogo mnogo više od bilo kog dečaka sada, to je sasvim sigurno.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 14:08 - pre 98 meseci
Mislio sam na ovog Voju:
https://ratings.fide.com/card.phtml?event=905046

Pa Borki i nije imao neku masineriju kad je bio klinac, to znam sigurno. Iako su mu roditelji visokoobrazovani (tata masinski inzinjer , mama ljekar). Oni nisu imali plate koje su mogle pratiti njegove potrebe, to znam sigurno. Cak i u danasnjim uslovima, plata profesora u srednjoj skoli ljekara specijaliste u lokalnom domu zdravlja ne prelaze neku znacajnu cifru.

Malo kasnije se uspjelo izdejstvovati podrska opstinskih i republickih struktura, nekih preduzeca itd.

Ja, naravno, ne znam cime ti raspolazes i koliko si u stanju odgovoriti njegovim potrebama, ali znam da su *ebene takmicarske gace za mog klinca 399 funti. Vrhunski treneri i oprema vrhunski i kostaju.
A nama, na Balkanu, su mogucnosti ogranicene, sto zbog lose ekonomske "slike" a donekle i zbog geografije.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 14:49 - pre 98 meseci
Za Intermajstora Milanovića sam čuo ali nisam ni u kakvom srodstvu/kontaktu sa njim.

Elem, ne raspolažem ničim i sasvim sam načisto sa tim da mi je budžet 0 dolara.

Sve što uradimo, uradimo sa svojih deset prstiju, u poslednje vreme uz pomoć jednog prijatelja. Ne postoje treneri, instruktori, sponzori i slično, i neće ni postojati. To jeste teže, mnogo teže, ali tako nemam nikoga na grbači da mi dahće za vratom i traži (mnogostruku) nadoknadu za (elenutaualno malu) pomoć koju pruži.

Borki je možda jedini ko je uspeo pripreme i uopšte tim oko sebe da izdigne iznad regiona u kome živimo. Budžet kojim je raspolagao je daleko premašivao bilo koje sume koje se od dve plate mogu izvojiti. Nemoj imati sumnju u to, to je informacija od jednog od njegovih najbližih trenera.

Samo mogu da čestitam njegovim roditeljima i uopšte ljudima koji su bili oko Borkija na obezbeđivanju sredstava za sve. Nije to lako, čak ni onda, ali onda je bilo mnogo lakše, i uopšte moguće, dok danas nisam siguran da bi to bilo moguće čak i njima.

U Srbiji vrhunski talenti nemaju nikakvu pomoć, to znam pouzdano. Pomoć je dobilo par antitalenata, ali to je putem političkih veza i kratkog je daha.

U takvim okolnostima, moja deviza je "use i u svoje kljuse", i nemam nikakvih očekivanja.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 15:19 - pre 98 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Za Intermajstora Milanovića sam čuo ali nisam ni u kakvom srodstvu/kontaktu sa njim.


Negdje sam procitao da je Voja sahovski trener, mozda si trebao ostvariti neki kontakt. Ako nista prezimenjaci ste

Citat:

Elem, ne raspolažem ničim i sasvim sam načisto sa tim da mi je budžet 0 dolara.

Sve što uradimo, uradimo sa svojih deset prstiju, u poslednje vreme uz pomoć jednog prijatelja. Ne postoje treneri, instruktori, sponzori i slično, i neće ni postojati. To jeste teže, mnogo teže, ali tako nemam nikoga na grbači da mi dahće za vratom i traži (mnogostruku) nadoknadu za (elenutaualno malu) pomoć koju pruži.


Moram reci da mi ovo ne zvuci racionalno. Ti svakako bolje znas kako stvari stoje, no mislim da bi prvo trebao realno procijeniti svoje mogucnosti i sposobnosti (sahovske, ne roditeljske ili materijalne) i pravilno procijeniti koliko ce tvoje odluke koristiti razvoju i napretku kod malog. Sigurno ce njegove sposobnosti u nekom momentu prevazici tvoje, i na toj tacci se zavrsava tvoja pomoc i mentorstvo. Sa druge strane znam da bez novca nije moguce puno toga napraviti, a niko od nas nije spreman moljakati okolo i tako se odreci i ono malo digniteta sto nam je ostalo.

U nekoj mojoj projekciji vidim malog Marka kojeg ce neki od starijih i etabliranih sahista prihvatiti kao ucenika, iz ljubavi prema sahu ako nista drugo.

Pogledao sam nekoliko njegovih partija na chess-db.com i zadivljujuce je da ima vrlo malo nekvalitetnih poteza. Cak i partije koje je izgubio su odigrane kvalitetno.
By the way, i moj mladji se zove Marko


Citat:

U Srbiji vrhunski talenti nemaju nikakvu pomoć, to znam pouzdano. Pomoć je dobilo par antitalenata, ali to je putem političkih veza i kratkog je daha.

U takvim okolnostima, moja deviza je "use i u svoje kljuse", i nemam nikakvih očekivanja.


Nista novo ni sa ove strane. Ovdje se sportom bave oni koji imaju novac da plate treninge i kotizacije, putovanja na takmicenja i spavanje po hostelima.
Drzava nema pare ni za olimpijce, LOL.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije24.03.2016. u 15:44 - pre 98 meseci
Citat:
legija
Pogledao sam nekoliko njegovih partija na chess-db.com i zadivljujuce je da ima vrlo malo nekvalitetnih poteza. Cak i partije koje je izgubio su odigrane kvalitetno.

Auh, te partije na chess-db su sa Evropskog prvenstva i stare su. Potiču iz vremena kada smo radili potpuno sami, sada igra prilično bolje i zrelije.

Citat:
legija:
Ti svakako bolje znas kako stvari stoje, no mislim da bi prvo trebao realno procijeniti svoje mogucnosti i sposobnosti (sahovske, ne roditeljske ili materijalne) i pravilno procijeniti koliko ce tvoje odluke koristiti razvoju i napretku kod malog. Sigurno ce njegove sposobnosti u nekom momentu prevazici tvoje, i na toj tacci se zavrsava tvoja pomoc i mentorstvo. Sa druge strane znam da bez novca nije moguce puno toga napraviti, a niko od nas nije spreman moljakati okolo i tako se odreci i ono malo digniteta sto nam je ostalo.

Ovim si u principu sve rekao.

Dodaću samo da je Marko mene šahovski prevazišao još odaaavno, ali moja uloga time nije iscrpljena i ni jedan "trener" ne može da je zameni. U to sam sasvim siguran a upoznao sam ih mnogo, računajući i 6-7 selektora reprezentacije. Svi oni znaju više od mene ali još ona narodna kaže "nije znanje znanje znati, već je znanje znanje dati", pa prema tome....No, pomenuo sam da u poslednje vreme imamo prijatelja koji nam pomaže, i, što reče Čola, "ne bih ja tu ništa dir'o".

Citat:
U nekoj mojoj projekciji vidim malog Marka kojeg ce neki od starijih i etabliranih sahista prihvatiti kao ucenika, iz ljubavi prema sahu ako nista drugo.

Dobio sam već nekoliko ovakvih ponuda. Odbio sam ih jer smatram da mu za sada nisu potrebne, ali ne isključujem mogućnosti da neku nekada prihvatim.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 07:57 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
Pa Borki i nije imao neku masineriju kad je bio klinac, to znam sigurno. Iako su mu roditelji visokoobrazovani (tata masinski inzinjer , mama ljekar). Oni nisu imali plate koje su mogle pratiti njegove potrebe, to znam sigurno. Cak i u danasnjim uslovima, plata profesora u srednjoj skoli ljekara specijaliste u lokalnom domu zdravlja ne prelaze neku znacajnu cifru.

Malo kasnije se uspjelo izdejstvovati podrska opstinskih i republickih struktura, nekih preduzeca itd.

Razmišljam o tome kako je nekada bilo drukčije, sve je bilo vezano za školu. Pazi, da te roditelj vodi na trening i forsira neke tvoje sposobnosti pa to nije postojalo, to je bila misaona imenica!!! Postojale su sekcije i klubovi u školama pa su nastavnici i treneri prepoznavali kvalitete i pozivali ili upućivali na ozbiljnije treninge. Primera radi moj drugar iz najranije mladosti je toliko bio talentovan za sport da je nastavnik fizičkog pozvao njegove roditelje da im na to skrene pažnju i pomogne u daljem razvoju. Kasnije u životu je postao prvotimac OFK Beograda u fudbalu i prvak Srbije u stonom tenisu. Za sve to vreme se paralelno bavio rock muzikom i svirao u poznatoj grupi. Najzad je prešao ujednu od najpoznatijih rock grupa bivše Juge i tada je sport sasvim napustio zato što nije bilo moguće biti na turnejama mesecima i baviti se sportom.

Citat:
legija:
To nisam igrao ja, nego program (Stockfish). Potez nije pasivan, jer je cuvao pjesaka na f4 i dodatno omogucio razvijanje lovca na b2. Taj potez je u stvari bio krucijalan u daljnjem toku partije, jer da je odmah igrano c4, nakon toga bi f5 spasio skakaca (c2 f5, exf6 Sxf6, Lb2 Le7).

Pa zato sam i pomenuo da beli igra f5 čime sprečava crnog da to igra i istovremeno ostvaruje pretnju Lg5 itd... Meni je to i dalje gubitak tempa, nemam sada poziciju pred sobom, a nije ni bitno jer je partija i tako bila slaba.

Nego da te pitam nešto vezano za program Arena jer vidim da si upućen u taj softver. Imam verziju 3.5.1 i nigde ne vidim mogućnost da igra čovek protiv čoveka, tačnije da sam mogu da igram partiju i analiziram je, a program da koristim kao tablu. Verovatno nešto previđam, možeš li da pomogneš?
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 12:06 - pre 98 meseci
Ako je ovo pozicija o kojoj pricas, bijeli nije nikako mogao igrati f5. :) Mogao je, uz gubitak pjesaka i pozicione prednosti.

Vec sam objasnio zbog cega je Qd2 bio najjaci potez.


Nisam nikad igrao protiv drugog igraca koristeci Arena GUI, tako da ti tu ne mogu pomoci.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8347
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 15:39 - pre 98 meseci
Da podsetim da polufunale Prvenstva Srbije danas ulazi u drugu polovinu, pa se već naziru kandidati za prva mesta.

Linkove ka detaljnim rezultatima i stranama gde se partije mogu pratiti uživo sam dao ovde, podsećam da su oba turnira otvorena i da je ulaz slobodan.

Ja danas idem, oko 19h ću biti u hotelu Slavija, predlažim svim ljubiteljima šaha da dođu i vide uživo kako izgleda borba za prvih nekoliko mesta koje vode na Šampionat Srbije.
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 16:33 - pre 98 meseci
Citat:
legija:
Nisam nikad igrao protiv drugog igraca koristeci Arena GUI, tako da ti tu ne mogu pomoci.

Šteta, to je jedini iole ozbiljniji program koji sam našao da radi u Linuxu. Ma sigurno ih ima još solidnih, nisam istraživao.
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 17:22 - pre 98 meseci
Kakav previd u Markovic-Livaja

http://beochess.rs/2016/Live/Polufinale%202016/tfd.htm

Zanimljiva partija Radlovacki-Nestorovic :)
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 19:21 - pre 98 meseci
Naivno odvlacenje. Vec je panika bila posto je lovac ostao bez prostora..
 
Odgovor na temu

legija
Nezaposlen
Banja Luka

Član broj: 3570
Poruke: 1479
188.124.211.*



+42 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije25.03.2016. u 19:59 - pre 98 meseci
Citat:
vladd: Naivno odvlacenje. Vec je panika bila posto je lovac ostao bez prostora..


Ne razumijem sta zelis reci, osim ako nisi dobro pogledao poziciju. Previd je napravio crni, rokadom.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije26.03.2016. u 06:35 - pre 98 meseci
Pa to, nije video da ce biti zakucan...tako je to kada se vrsi rokada zarad rokade..
 
Odgovor na temu

Sava

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Šahovske lepotice i studije26.03.2016. u 18:06 - pre 98 meseci
Prikazaću jednu laganu, ali finu matnu kombinaciju.
Na prvi pogled crni stoji bolje, ima pešaka više, udvojene topove na otvorenoj liniji itd. Međutim, Đavo je uvek prisutan u šahu i beli ima forsiranu matnu kombinaciju koja ide ovako:



Ne spasava ni ako crni igra Lf6 ili Sf6 umesto f6. U prvom slučaju ide Dh4 Lb2, Tb2 Dc3, e5 sa odlučujućom prednošću. Ako Sf6 onda Th8! Kh8, Dh4 Kg8, Lf6 Lf6, gf6 Dc3, e5 sa dobitkom.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šahovske lepotice i studije

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 61773 | Odgovora: 237 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.