Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne

[es] :: Elektronika :: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne

[ Pregleda: 1328 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

okraz
Svasta po malo
za svoj gros
Bijeljina,RS

Član broj: 185146
Poruke: 754
31.223.128.*



+9 Profil

icon Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 05:09 - pre 101 meseci
Ponovo se javljam sa problemoma oko UPS.
Naime,imam dava APC UPS - prvi sa oznakom APC 620 a drugi sa oznakom 500.
Ovaj 620 sam koristio dugo i odjrdnom je prestao da ,pri nestanku mrežnog napona,prebaci na bateriju.
Pri tom se,uz pištanje,na prednjem panelu palila crvena led dioda.Akumulator je snage 60Ah.
Prikopčam na isti akumulator APC 500 i on radi normalno.
Problem je što ovaj 500 može radit max 40 minuta.Dodao sam mu kuler ali to nije ništa promijenilo.
Znam da se može produziti rad na način da UPS radi toliko dugozavisno od kapciteta baterije ali nigdje nisam uspio naci precizno objašnjenje.
Sada se ponovo vracam APC 620.
Prikopčam ga na originalnu bateriju od 7Ah i RADI NORMALNO!
Sada samu dilemi-traziti drugi akumulator ili i dalje pokušati produižiti rad Apc 500?
Izvinjavam se što se ponavljam sa temom i molim pomoc.
PS. u ponudi na oglasima ima dosta prepravljenih UPS ova koji rade zavisno od kapaciteta akumulatora.
bice bolje ...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 11:22 - pre 100 meseci
Prilikom starta UPS-a FET-ovi koji drajvaju transformator potegnu vecu struju za magnecenje jezgre.
Kontrolna elektronika nadzire napon na akumulatoru te ako dodje do pada napona na akumulatoru nece da radi.
Zakljucak akumulator nije dobar.
Taj spoljni sto si dodao moze biti dobar a mozda je greska u tankim kablovima kojim je spojen,losi kontakti ili predugacki kablovi.
Vanjski akumulator se spaja na sto je moguce krace kablove i kacaju za postojece.Pozeljno je da ti isti budu veceg presijeka da se bitno ne poveca serijski otpor kola.
Spojevi moraju biti bas pedantno napravljeni..

Najbolje sto mozes uraditi je da ostavis unutarnji akumulator i paralelno sa njim dodas vanjski.Tada mozes ici sa nesto tanjim i nesto duzim kablovima jer ce unutarnji akumulator preuzeti konfuziju starta UPS-a na sebe. A akumulatori se mogu vezati paralelno.

Za sve koji bitku vode sa pumama za centralno grijanje i nestankom struje....

Trgovacka napisana snaga 250,300,500,620,1000 VA ili neka druga je da UPS moze raditi u tom rezimu samo onoliko koliko ga podrzava unutrasnja baterija.

Pozeljno je otvoriti UPS premjeriti transformator sublerm.U mnogo slucajeva dodje se do zakljucka da trasformator u postenoj racunici ima dvostriko ili vise manju snagu od navedene,jednostavno jezgra nema dimenzije.Tih nekoliko minuta moze raditi i na 200% opterecenja te taman dok dodje u fazu da lak pocne goriti nema vise energije i hladjenje dok dodje napajanje.
Vanjski akumulator to vrijeme grijanja i "obgaranja" produzi,vidio sam nekoliko puta da uz pomoc gravitacije transformator proviri van kroz plasticku kutiju :)
Kad je na UPS spojen vanjski akumulator ignorirati trgovacki natpis o snazi dok se ne premjeri transformator.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

okraz
Svasta po malo
za svoj gros
Bijeljina,RS

Član broj: 185146
Poruke: 754
31.223.128.*



+9 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 11:39 - pre 100 meseci
Žica hvala puno.
Uradicu kako si predložio ali moram nabaviti drugi akumulator.
Ma na PIK ba se nude UPS ovi preradjeni za pumpu centralnog grijanja koji,navodno rade neprekidno,odnosno zavisno od kapaciteta akumulatora.
Meni je to upitno?

Nadam se da cu uspjeti pa se javim.
Pozdrav
bice bolje ...
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 11:55 - pre 100 meseci
Muka sa tim pumpama,nikada mi nije jano zasto nekome nije sinula ideja da raskopa izvornu pumpu!
Otori rupu na kucistu ugradi semering te produzi osovinu postojeceg motora.
S vanjske strane se moze dodati 12VDC ili zracni motor kojeg bi pokretala komprimirana boca.

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

okraz
Svasta po malo
za svoj gros
Bijeljina,RS

Član broj: 185146
Poruke: 754
31.223.128.*



+9 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 13:35 - pre 100 meseci
Dobra ideja Žica ali nije baš za amatere!
Upravo sam spojio paralelno oba akumulator pa testiram-sijalica 75w.
Pozdrav
bice bolje ...
 
Odgovor na temu

okraz
Svasta po malo
za svoj gros
Bijeljina,RS

Član broj: 185146
Poruke: 754
31.223.128.*



+9 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne10.01.2016. u 18:29 - pre 100 meseci
E sada imam novi problem!
Ubacio originalnu bateriju ,stavio nove krace kablove...sve zavrsio i UPS mrtav??
Napon na bateriji 13.2 V.....prethodno dopunjena.
Ponovo otvorio ,provjerio spojeve i nista???!!
Help!!
bice bolje ...
 
Odgovor na temu

okraz
Svasta po malo
za svoj gros
Bijeljina,RS

Član broj: 185146
Poruke: 754
31.223.128.*



+9 Profil

icon Re: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne11.01.2016. u 20:16 - pre 100 meseci
Prvo zahvaljujem Žici jer se njegov predlog pokazao ISPRAVNIM.
Dodao sam bateriju zs UPS i kratkim vodovima povezao na akumulator 60AH.
Testirao sam neka tri sata sa sijalicom 75wati i sve je prošlo suprer.
Kasnije sam nekih pola sata pumpu centralnog grijanja 60 wati ,takodje bez problema ,koristio samo sa UPS.
Ps.
Ups je bio stao ali uz pomoc Žice sam utvrdio da je bio -otišao jedan osigurac -zamijenjen i sve .ok
bice bolje ...
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Zasto jedan UPS na akumulatoru radi a drugi ne

[ Pregleda: 1328 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.