Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 346543 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 07:30 - pre 43 meseci
Citat:
Nedeljko:Rađeni su na Silicon Graphics-ovoj grafičkoj radnoj stanici od jedno sto soma dolara. Šta misliš, pod kojim je operativnim sistemom radila ta radna stanica? Naravno, pod UNIX-om. Dakle, grafičke mogućnosti pod UNIX-om su bile dovoljne za oskara za specijalne efekte.
Silicon Graphics je koristio svoju varijantu Unixa po imenu Irix, krajem osamdesetih/početkom devedesetih smo imali u firmi nekoliko komada i valjda je trebalo da ih prodajemo, posle se taj deo "odcepio" i napravljena je firma SiGraf koja je radila još neko vreme. Te makine sam probao u vreme kada je na PC kretala VGA rezolucija, mnogi su još imali EGA pa i CGA a Silicon Graphics neku ekstra rezoluciju pa još mogućnost animiranja u realnom vremenu ... još se sećam pauka koga pokrećeš miškom i on se vrti kako mrdaš ... u to vreme na PC nije bilo ni teorije za tako nešto.

Ipak, to i Unix a kasnije i Linux nisu uporedivi, GUI u bilo kom obliku je krenuo mnogo kasnije. Ovo su ipak bile specijalne serije koje su koštale i imale neku namenu koja opravdava cenu.

Meni je jedino žao što OS/2 nije opstao, on je imao odličan GUI u odnosu na Windows, mnogo bolji multitasking ali je bio i problem kao oduvek sa Linuxom, malo programa pa su se koristili Windows programi pod emulacijom što nije ono pravo. Linux je nekako preživeo, razvili su se upotrebljivi programi kao zamene pa nije veliki problem da se koristi za normalan rad.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 07:39 - pre 43 meseci
Nedeljko:"Pa, sad, korstio se Windows NT kao standardan server i pre toga. Koristio se i kao desktop."

Tacno, ali nista 3d animacija, tj bez igranja. Win95 je bila prljava varijanta, dok se nije doslo do Windows XP-a.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 07:42 - pre 43 meseci
Citat:
calexx:
Citat:
Nedeljko:Rađeni su na Silicon Graphics-ovoj grafičkoj radnoj stanici od jedno sto soma dolara. Šta misliš, pod kojim je operativnim sistemom radila ta radna stanica? Naravno, pod UNIX-om. Dakle, grafičke mogućnosti pod UNIX-om su bile dovoljne za oskara za specijalne efekte.
Silicon Graphics je koristio svoju varijantu Unixa po imenu Irix, krajem osamdesetih/početkom devedesetih smo imali u firmi nekoliko komada i valjda je trebalo da ih prodajemo, posle se taj deo "odcepio" i napravljena je firma SiGraf koja je radila još neko vreme. Te makine sam probao u vreme kada je na PC kretala VGA rezolucija, mnogi su još imali EGA pa i CGA a Silicon Graphics neku ekstra rezoluciju pa još mogućnost animiranja u realnom vremenu ... još se sećam pauka koga pokrećeš miškom i on se vrti kako mrdaš ... u to vreme na PC nije bilo ni teorije za tako nešto.

Ipak, to i Unix a kasnije i Linux nisu uporedivi, GUI u bilo kom obliku je krenuo mnogo kasnije. Ovo su ipak bile specijalne serije koje su koštale i imale neku namenu koja opravdava cenu.

Meni je jedino žao što OS/2 nije opstao, on je imao odličan GUI u odnosu na Windows, mnogo bolji multitasking ali je bio i problem kao oduvek sa Linuxom, malo programa pa su se koristili Windows programi pod emulacijom što nije ono pravo. Linux je nekako preživeo, razvili su se upotrebljivi programi kao zamene pa nije veliki problem da se koristi za normalan rad.


IBM nije bio perizstentan, prelako su odustali od PC-ja. Malo gubitaka i cao. Da je Apple vodio takvu politiku, ne bi danas postojao...
Sto se Linux-a tice, posto je besplatan, nije imao sta da prezivljava, bas kao ni *BSD familija. Apple je preziveo, ali jedva.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 07:55 - pre 43 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Tek kad je directx proradio na nt windowsu :)

Meni je NT bio sexy i u vreme 3.51 - nije imao DirectX ali je imao drajvere kako treba, kao sto mikrokernel treba da ih ima i mogla je da ti umre graficka (u serveru) a da racunar nastavi da radi. Taj NT je bio ne samo, sto Ivan kaze, "spiritualno VMS", vec je ga je i pisao isti covek kao VMS - Dave Cutler. Dave je vremenom prestao da se direktno bavi time, ali je legendaran po svim problemima koje je pravio u MS-u, pocev od toga da je njegov tim bio "dovoljno mali da stane u volkswagen bubu", do toga da je, kad je MS uveliko lansirao Visual C i svima trubio kako ima najbolji IDE tim koji je Dave vodio je i dalje koristio - vi . Prve verzije NT-a su bile jako, jako stabilne, sve negde do Windows 2000, vec 2003/XP je pocelo da opada po stabilnosti, a da nije dodalo bitne features (Win 2K3 koji se JOS koristi u nekim firmama nema podrsku za npr. LACP agregaciju).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 08:03 - pre 43 meseci
Meni sve veći broj ljudi traži da im instaliram Linux. Do nedavno sam imao veoma uspešnu strategiju da kada me neko pita da li mogu da mu "oborim sistem" samo kažem da mogu ako mu/joj odgovara Linux, jer ne mogu da garantujem da piratski Windows nema viruse. Od nedavno su počeli da traže Linux i to uglavnom ne oni ljudi koje sam ranije uspešno otkačio.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 08:03 - pre 43 meseci
za Nikolu:Ja kad sam video XP, rekao sam to je to i presao na Windows ;)
I sve tako do januara 2008. nt 3.51 sam samo programirao za banku, neki activex server ispred orakleta...
ali kuci nikad.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 11:18 - pre 43 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: UNIX je (mozda) bio najinovativniji OS kad se pojavio.

Inovativnost se naravno meri u odnosu na trenutak kada se to pojavilo i ono [to je postojalo do tada. Dakle, koliki je skok time napravio. Niko drugi na tom polju do dan-danas nije toliko veliki skok na polju operativnih sistema, koliki je tada napravio UNIX.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 11:50 - pre 43 meseci
Najveci napredak je sto je Unix prvi operativni sistem koji je uradjen u visem programskom jeziku. Mislim da je to presudno jer je tako
portovan na sve arhitekture i zavladao je neprikosnoveno.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 12:05 - pre 43 meseci
Citat:
nkrgovic: Meni je NT bio sexy i u vreme 3.51 - nije imao DirectX ali je imao drajvere kako treba, kao sto mikrokernel treba da ih ima i mogla je da ti umre graficka (u serveru) a da racunar nastavi da radi.
Preskočio sam NT 3.5 jer je bio prezahtevan ali sam probao 3.51 koji je imao manje prohteve i za mene je to najsigurniji OS koji sam koristio. Igrao sam se, probao da ga oborim, da mu obrišem neke važne fajlove ali jok ... dobijao sam poruke ... ne može, to će da ugrozi sigurnost i ne dozvoljavam da ovo uradiš. Šta god sam probao, a da je moglo da ga ubije, nije dozvoljavao. Naravno, koliko sam tada znao. Posle je došao NT 4.0 koji je imao Windows 95 šminku ali je kod njega moglo da prođe šta god. Posle je došao w2k koji je bio odličan ali bez mlatimudijalnih mogućnosti i na kraju je to doneo XP ali je uništio sve ostalo. :(
Citat:
BuzzLightyear:Meni sve veći broj ljudi traži da im instaliram Linux. Do nedavno sam imao veoma uspešnu strategiju da kada me neko pita da li mogu da mu "oborim sistem" samo kažem da mogu ako mu/joj odgovara Linux, jer ne mogu da garantujem da piratski Windows nema viruse. Od nedavno su počeli da traže Linux i to uglavnom ne oni ljudi koje sam ranije uspešno otkačio.
Au, nadam se da to neće i meni da se desi. Prvi potez mi je bio kupovina KAV-a i kada neko pita za key ili neko rešenje, samo kažem da može da se kupi jeftino i to je dovoljno da me više ne pitaju. Posle sam prešao na Linux i to niko neće (osim par izuzetaka) a uvek je tu priča da nemam ključ, serijski, crack ili bilo koje rešenje a o piratskim i ne pomišljam i polako sam se oslobodio svih napasti. Nije meni problem da im to rešim ali posle dobijem takoreći obavezu da im večno sređujem probleme, rešavam provaljene ključeve, opravljam sistem koji unište ... ovako sam miran.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.190.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 19:00 - pre 43 meseci
Citat:
Nedeljko:
@Ivan Dimkovic

Film Terminator 2 je potpuno zasluženo dobio oskara za specijalne efekte. Imao je najbolje specijalne efekte u dotadašnjoj istoriji. Rađeni su na Silicon Graphics-ovoj grafičkoj radnoj stanici od jedno sto soma dolara. Šta misliš, pod kojim je operativnim sistemom radila ta radna stanica? Naravno, pod UNIX-om. Dakle, grafičke mogućnosti pod UNIX-om su bile dovoljne za oskara za specijalne efekte.

Takođe, UNIX je bio standard za serverske baze podataka i poslovne sisteme. IBM je pravio bazu podataka Informix za njega.

Bilo šta što je prevazilazilo mogućnosti PC-ja i DOS-a se radilo pod UNIX-om.

I DOS i 16-bitni Windows su bili debelo siromašniji od UNIX-a, ali usklađeni sa snagom tadašnjeg PC-ja i sa naprethom PC hardvera je postali zastareli.

Windows je počeo da bude seksi (kako kažeš) tek sa Windows-om 95 i Windows-om NT.

Windows NT je bio MS-ova zamena za UNIX.


Ovde stvarno svašta može da se pročita. U vreme kada su jabučari prodavali mašine sa lupom i 9" (i slovima - devet inča) monitorima, pc se koristio za obradu plata a Unix u ERC-ovima, neki mudri ljudi su za obradu grafike i videa koristili Amigu a za DTP i obradu zvuka Atari mašine.

Uzgred, za pravljenje Totalnog Opoziva i Parka iz doba Jure su korištene Amige. Da ne pominjem TV primenu i Video Toaster. Ili prijem i obradu podataka sa satelita u realnom vremenu.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 21:14 - pre 43 meseci
Meni se čini da su za Park iz doba jure korišćene SGI mašine, što znači UNIX.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 21:54 - pre 43 meseci
Nije SGI, lako je izguglati. Samo 6 minuta u tom filmu je CGI.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 22:50 - pre 43 meseci
Citat:
According to a SIGGRAPH talk recap from 1994, Industrial Light & Magic artists used as much off-the-shelf software as possible, including Pixar's RenderMan, and relied on SGI's (Silicon Graphics Inc.) workstations to handle the intense computing and rendering load. ILM had to triple its computer animation team to handle just 52 total shots in the entire film, with rendering typically taking between two and four hours per frame—but six hours per frame during the rainy T-Rex scene.

https://www.awsthinkbox.com/blogs/the-evolution-of-rendering


I nije 6 minuta nego 4.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 23:07 - pre 43 meseci
A ja video pise RISC PC, Indigo, Iris, a to sve Silicon Graphics ; )
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%08.10.2020. u 23:52 - pre 43 meseci
bigvlada

Ne kažem ja da amiga i Atari ST nisu imali ozbiljne primene. Na njih sam zaboravio, ali to ne menja ništa.

Za neke poslove 4MB RAM-a ili koliko su mogle da imaju razne amige i atariji, nisu bili uporedivi sa mnogo više rama, i slično za ostale resurse. Mogućnosti koje je UNIX imao, nisu postojale na PC-ju, amigama i atarijima zbog toga što su imale smisla samo na kudikamo jačem hardveru.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%09.10.2020. u 00:11 - pre 43 meseci
"Mogućnosti koje je UNIX imao, nisu postojale na PC-ju"

Pa imao si SCO Unix na PC. M$ je imao Xenix koji je cak radio na 286 ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%09.10.2020. u 04:12 - pre 43 meseci
Da, mislio sam na DOS. Takođe, UNIX je ipak bio za jače mašine od PC AT računara, na kojima je UNIX takođe postojao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%09.10.2020. u 07:22 - pre 43 meseci
Nedeljko:"UNIX je ipak bio za jače mašine od PC AT računara,"

Tacno, na njima je radio samo M$ Xenix.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%09.10.2020. u 13:27 - pre 43 meseci
Pa šta. Kakve veze ima ko ga je pravio. To je i dalje bio UNIX. Ja pričam o UNIX-u i njegovoj primenljivosti. Znam da je MS-ov XENIX najprodavaniji UNIX u istoriji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%09.10.2020. u 13:40 - pre 43 meseci
Ali m$, to je bitno, jer zamisli Microsoft radi za profit!!! Dakle, sve što ima veze sa Microsoftom je prljavo, okuženo prokletim profitom i prokletim novcem!! Dok Branimir i ostali promoteri FREE & open source softvera rade za slavu i iz altruističkih pobuda, i ni slučajno ne bi prihvatili da im neko plati znanje i rezultate rada!

Ko deca ste, jbt. Ta fora sa M$ je bila aktuelna tamo krajem dvedesetih i početkom dvehiljaditih, od tada ste valjda malo sazreli? Ili niste?

Edit: Typo

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 09.10.2020. u 15:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 346543 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.