Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako kultovi regrutuju članove?

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako kultovi regrutuju članove?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13150 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Kako kultovi regrutuju članove?04.07.2016. u 14:47 - pre 94 meseci
Uvek sam se pitao kako to ospeju nagovoriti ljude da napuste u potpunosti svoje živote i predaju se volji gurua, ponekad čaki izvrše i samoubistvo.

Slušajući govore Mark Passio-a delimično sam dobio odgovor. Ispiranje mozga je veoma moguće. Prvo što primetite kod ovog "čoveka" je čudan način izražavanja. Govori deluju kao sinteza profesorskog predavanja i popovskog pevanja. To se ne čuje na prvu loptu. Mislim da je taj način izražavnja tačno naminjen kako bi se čovek opustio i uveo u stanje gde će biti aktivni alfa talasi. Nisam psiholog i ne znam šta se sve dešava u tom govoru, ali sam primetio da sam posle 10 sati (u par dana) slušanja počeo da prihvatam nehotice ideje koje ovaj tip iznosi. Sve vreme sam ima osećaj da nešto nije uredu i neke od tih ideja su stvarno sulude, ali sam čak i njih uzeo u razmatranje. Ponta je što on stvarno govori mnogo toga što je istinito ili što može da se povže sa istinom i pritom ubacuje svoje ideje koje nemaju veze sa stvarnošću.
Kada sam pročitao šta su osnovne taktike kultova shvatio sam što ovaj lik zapravo radi. Prosto je neverovatno kako to uradi a da čovek nije ni svestan šta mu se dešava.
Nisam spavao ovih dana, malo sam se bio anksiozan tako da je stvarno imalo uticaja na mene.
Mogu da zamislim šta rade ako imaš dirktan kontakt ili odeš korak dalje.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?04.07.2016. u 14:54 - pre 94 meseci
Najlakse se regrutuju clanovi koji imaju visak slobodnog vremena.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?04.07.2016. u 15:20 - pre 94 meseci
Citat:
dusanboss:
Uvek sam se pitao kako to ospeju nagovoriti ljude da napuste u potpunosti svoje živote i predaju se volji gurua, ponekad čaki izvrše i samoubistvo.

Slušajući govore Mark Passio-a delimično sam dobio odgovor. Ispiranje mozga je veoma moguće. Prvo što primetite kod ovog "čoveka" je čudan način izražavanja. Govori deluju kao sinteza profesorskog predavanja i popovskog pevanja. To se ne čuje na prvu loptu. Mislim da je taj način izražavnja tačno naminjen kako bi se čovek opustio i uveo u stanje gde će biti aktivni alfa talasi. Nisam psiholog i ne znam šta se sve dešava u tom govoru, ali sam primetio da sam posle 10 sati (u par dana) slušanja počeo da prihvatam nehotice ideje koje ovaj tip iznosi. Sve vreme sam ima osećaj da nešto nije uredu i neke od tih ideja su stvarno sulude, ali sam čak i njih uzeo u razmatranje. Ponta je što on stvarno govori mnogo toga što je istinito ili što može da se povže sa istinom i pritom ubacuje svoje ideje koje nemaju veze sa stvarnošću.
Kada sam pročitao šta su osnovne taktike kultova shvatio sam što ovaj lik zapravo radi. Prosto je neverovatno kako to uradi a da čovek nije ni svestan šta mu se dešava.
Nisam spavao ovih dana, malo sam se bio anksiozan tako da je stvarno imalo uticaja na mene.
Mogu da zamislim šta rade ako imaš dirktan kontakt ili odeš korak dalje.

Anksioznost se u dobroj mjeri potisne citanjem.
Predlazem ti knjigu "Alamut" jako interesantno a dobijes i odgovor pa pitanje.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?04.07.2016. u 16:11 - pre 94 meseci
Slažem se sa obojicom. Ovaj lik je napravio nekih 400 sati programa to može da sluša samo neko ko ima vremena. Na predavanjima govori kako je "namenjeno" da se sluša kao cilina. Sad vidim i zašto. Ciljan grupa su mu teoretičari zavera verujem sa razlogom. Daleko od toga da treba odbaciti sve što spada pod teoriju zavere, ali treba dobro razmotriti činjenice. I teorije zavere su jako zarazne. Jedan trenutak vidiš očigledne stvari koji drugi pokušavaju da odbace jer nije oficijalno, a drugi motaš alu foliju oko glave .
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?04.07.2016. u 23:17 - pre 94 meseci
Citat:
DaliborP:
Najlakse se regrutuju clanovi koji imaju visak slobodnog vremena.


Najlakse se regrutuju ocajni, slabi, uplaseni ljudi podlozni predrasudama. Ovi sa viskom slobodnog vremena to vreme trose na drogu, alkohol, pljuvanje po drugima i slicno...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 00:45 - pre 94 meseci
Koliko sam primetio bitan je elment prosvetljenja ili "illumination" tj. nastojanje da se osoba ubedi da su ona i drugi sa istim verovanjem bolji od ostalih ljudskih bića tj da su na višem stanju svesti. Ovo je jako raširena idelogija i prihvataju je mnogi mistici i istočne religije. Takodje dosta "new age" religija.

To ne mora izključivo biti loša stvar. Joga, samopouzdanje i vera mnogima mogu da pomognu pogotovo u vreme kada su klasične religije izgubile dodir sa masama (čast izuzecima).

Problem nastaje kad odredjeni ljudi ili organizacije pokušavaju da iskoriste ovo shvatanje religioznosti za loše namere. Šokiran sam koliko to bezazleno deluje na prvo slušanje , a mogu da predpostavim kako se završava.

Citat:
"Najlakse se regrutuju ocajni, slabi, uplaseni ljudi podlozni predrasudama."


Ne bih se baš složio sa ovim. Čak naprotiv iztraživanja pokazuju da je prosečna osoba koja se regrutuje u kult nadprosečno inteligentna, emotivna sa dobrom ekonomskom pozadinom.
To se radi vemo pametno i vešto (govorim na osnovu izkustva koje sam imao slušajuće navedenog "bivšeg" satanistu). Regrutovanje je razvijeno do nivoa nauke i vema je efikasno.

Priznajem da mi je trebalo vremena da vidim o čemu se zapravo radi. Čovek mi je poprilično zamrsio mozak, i to preko interneta.

Najveća opasnost je u tome što nisi svetan sta radiš.

Osnovna taktika kultova je da vas izoluju od društva (svih sem istomišljenika kulta), porodice ili devojke. Ako primetite ovu tndenciju bilo gde to je crveno svetlo. Kažem bilo gde jer uglavnom nećete biti svesni da se postepeno uključujete u kult. Nisu svi ko jehovini svedoci da odmah znate o čemu se radi.

Uruše vam ceo sistem razmišljanja i postave novi prema njihovoj idologiji, i naravno njihov autoritet se ne dovodi u pitanji tako da je istina ono što oni kažu da je istina.

Ako vam neko nudi odgovore na sva pitanja i sve misterije to je takodje veliko crveno svetlo.

Najzanimljivje od svega je što ovaj satanista otkriva načine pranja mozga, pritom te iste koristi na tebi i ti toga skoro da nisi ni svestan.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 06:34 - pre 94 meseci
Citat:

Ne bih se baš složio sa ovim. Čak naprotiv iztraživanja pokazuju da je prosečna osoba koja se regrutuje u kult nadprosečno inteligentna, emotivna sa dobrom ekonomskom pozadinom.


Pa to nije "naprotiv". Inteligentan covek sa poslom uopste ne mora da bude srecan i zadovoljan, kao sto uopste ne mora da ima viska slobodnog vremena.
A kad govorimo o vremenu, mozda je bolje reci da su to ljudi koji trose vreme umesto sto ga koriste.

Ostalo sto si napisao sasvim lepo govori u korist slabih i naivnih ljudi :)
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 09:41 - pre 94 meseci
Proces vrbovanja počinje od malena, preko crtanih filmova i knjiga za decu, Hari Poter, na primer.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 10:35 - pre 94 meseci
Hari Poter?
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 11:55 - pre 94 meseci
Citat:
lucky88:
Proces vrbovanja počinje od malena, preko crtanih filmova i knjiga za decu, Hari Poter, na primer.


Stvari su daleko slozenije od toga. Ljudi koji tako razmisljaju, tj. oni koji problem traze na nekom desetom mestu, su u mnogo vecoj opasnosti od onih koji o tome ni ne razmisljaju. Hari Poter, crtani filmovi i ostalo su neki vid ( prolazne ) mode, i dete kome bi to bilo uskraceno ( naravno, ne samo to, nego i sve ostalo sto cini sadasnji deciji trenutak ) vrlo lako moze da izraste u nekog iscasenog cudaka - tj. u pravi materijal za kult.

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9443
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:14 - pre 94 meseci
Ja sam čuo da je Duško Dugouško mnogo opasniji od Harija Potera. A da ne pričam o Patku Dači. Ali "Tom i Džeri" - esencijalno zlo. Svi koji su to gledali postali su članovi neke satanističke sekte.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:19 - pre 94 meseci
Da, trebalo bio da se čovek oseća malo lošije, da ima osećaj da nešto nije uredu što mislim da svako oseti barem u jednom periodu života.

Učenje nekih new age religija kaže da to nezadovoljstvo proizilazi iz savremenog načina živoda, da smo ovluirali da živimu u skupinam od po 50-70 ljudi u prirodi.

Ne zanm koliko je ovo tačno i koliko bi bilo evikosno. sigurno su pokušali neki ljidi. Ne zam kako su prošli ti pokušaji.

Ne zanm baš koliko sam Hari Poter utiče, ali velika gomila crtanih ima elemente magije u ili nadprirodnih sila i junaka u sebi. Da li je to stvoreno sa namerom da se kod dece izove odredjeno ponašanje, ne znam.

Najviše me zanima zašto je religija igrala tako veliku ulogu u skoro celoj ljudskoj istoriji? Mislom da je objašnjenja kako su time ljudi pokušavali da objasne stvari oko sebe koje nisu razumeli plitko i netačno u potpunosti.

Zašto sam ja počeo da ispoljavam svoj verski aspekt ličnosti, a nikad do sad nisam razmišljao o tome niti sam veru uzimao za ozbiljno.


[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 05.07.2016. u 13:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:23 - pre 94 meseci
Treba da se definiše šta je kult. Mada je jasno u ovom slučaju.

OK, malo humora ne škodi. :-)
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:44 - pre 94 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ja sam čuo da je Duško Dugouško mnogo opasniji od Harija Potera. A da ne pričam o Patku Dači. Ali "Tom i Džeri" - esencijalno zlo. Svi koji su to gledali postali su članovi neke satanističke sekte.


Za Toma i Džeria se mnogi ljudi bude jer eto ima prviše nasilja čak se po amrici negde i ne prikazuje. Kako su došli do toga ne znam. Ja još uvek sećam kada sam gledao to kao dete i nisam video ni n od nasilja. Sad stvarno vidim ali kao dete negledaš na to istim očima i ne verujem da utiče na nečiju kasniju nasilnost.

Čak šta više u moje vreme nije bilo takve stvari kao prikladan program za decu, tako da sam vrlo rano poče da gledam horor filmove sa naj ekplicitnijim scenama nasilja.

Mislim da kao dete jasnije možeš da razdvojiš fikciju od relnosti. Veći uticaj imaju stvari koje se dešavaju oko tebe nego tv.

Mada više ne znam ni sam, kada sam vido kako ljudi lako usvajaju tudja mišljenja nisam više siguran niušta.

KULT .U ovom slučaju mislim na destruktivne kultove koji žele da te odvoje od porodice, uzmu ti sav novac i pretvore u zombija koji radi šta mu se kaže.

Šira definicija bi obuhvatila mnoge grupe ljudi za koje nikad ne bi rakli da imaju elementa kulta u sebi
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:46 - pre 94 meseci
@dusanboss

Sve današnje religije počele su kao kultovi (videti šta Tacit, Suetonius, i Plinije mlađi pišu o Hristu, da je bio vođa destruktivnog kulta i zato razapet na krst zbog veleizdaje i pokušaja pobune protiv rimske vlasti u Judeji, Tacit kaže da je rođen u Rimu, kasnije deifikovan). Ni Muhameda nisu odmah prihvatili mislim da je to razlog puta iz Meke u Medinu itd.

Problem nastaje kad vođa kulta traži potčinjavanje i eksploatiše članove kulta na razne načine, ili ima sulude ideje kao onaj japanac čiji je kult trovao bojnim otrovom ljude po tokijskom metrou. New Age religija nije manje religija od hrišćanstva (npr. Wicca potpuno proklamuje nenasilje sem u samoodbrani preko 'if it harms none, do what thou will'). Čak i satanističke crkve po americi propovedaju pozitivnu etiku. Problem je kad se veruje u nešto što ne propoveda nikakvu etiku (thelema od Aleistera Crowley-a) ili propoveda negativnu etiku (tu je ISIL odnosno ISIS i njihovo iskvareno tumačenje Kurana).
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:47 - pre 94 meseci
@dusanboss

Sve današnje religije počele su kao kultovi (videti šta Tacit, Suetonius, i Plinije mlađi pišu o Hristu, da je bio vođa destruktivnog kulta i zato razapet na krst zbog veleizdaje i pokušaja pobune protiv rimske vlasti u Judeji, Tacit kaže da je rođen u Rimu, kasnije deifikovan). Ni Muhameda nisu odmah prihvatili mislim da je to razlog puta iz Meke u Medinu itd.

Problem nastaje kad vođa kulta traži potčinjavanje i eksploatiše članove kulta na razne načine, ili ima sulude ideje kao onaj japanac čiji je kult trovao bojnim otrovom ljude po tokijskom metrou. New Age religija nije manje religija od hrišćanstva (npr. Wicca potpuno proklamuje nenasilje sem u samoodbrani preko 'if it harms none, do what thou will'). Čak i satanističke crkve po americi propovedaju pozitivnu etiku. Problem je kad se veruje u nešto što ne propoveda nikakvu etiku (thelema od Aleistera Crowley-a) ili propoveda negativnu etiku (tu je ISIL odnosno ISIS i njihovo iskvareno tumačenje Kurana).
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:52 - pre 94 meseci
Slažem se. Začudio sam se koliko mi neke satanistička shvatanja deluju normalno i prirodno bojim se da to nije uvod za nešto drugo.

Citat:
'if it harms none, do what thou will').


Ovo shvatanje prizilazi iz zakona prirode i vemo je rašireno. Ne znam koliko je primenjivo u savremenom svetu.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 12:59 - pre 94 meseci
Citat:
thelema od Aleistera Crowley-a


Otkad je to Kult? I ako jeste na neki način po čemuje negativan. Na osnovu štampe iz 40-ih?

Sa ostalim se slažem u vezi etike i nenasilja, ispiranje mozga, jasno je.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.189.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 13:11 - pre 94 meseci
Kult je otkad postoji i otkad je koriste satanisti poput O.T.O. i sl. U Thelemi nema dobra i zla o tome se uopšte ne priča. Nisi počinio greh ako si učinio zlo, ili pokvario svoju dharmu/karmu i sl. iz drugih religija.
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Kako kultovi regrutuju članove?05.07.2016. u 13:31 - pre 94 meseci
To nije jedina teorija o Telemi.
Smatraju je religijom novog doba. New Age čuveni.

Ali ok ako u nekoj sredini ili više velikih sredina preovladava neko mišljenje onda će lako i Tai či čuan da postane kult, kao u Kini.

good luck sa rasparvom o kultovima
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako kultovi regrutuju članove?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 13150 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.