Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moralni pogledi na MadZone-u

elitemadzone.org :: MadZone :: Moralni pogledi na MadZone-u

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 37242 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 13:09 - pre 93 meseci
"Saljiva nota"? Ma da, secam se...

Pazi, cinjenica je da niko na ovom svetu ne moze da cita misli (bar koliko je meni poznato). Samim tim je upitno sta covek koji stoji na trotoaru (stoji a ne koraca ili je zakoracio ili je iskoracio nego bukvalno stoji!) i pri tom ni ne gleda u pravcu dolazecih vozila misli u trenutku kad si blizu pesackog prelaza, odnosno kad si u kolima blizu tog coveka. I samo krene. A desava se, svakodnevno sam u kolim i ne teoretrisem nego iz svakodnevne prakse, da stoji i nekoliko minuta tako. Pre neki dan na Vidikovcu (prelaz "kod kineza"), vrlo frekventan pesacki prelaz jer je izmedju dve suprotne autobuske stanice i izmedju velikog broja prodajnih objekata sa obe strane. Pesaka uvek strasno veliki broj. I pre Zakona se tu jako oprezno vozilo i propustali pesaci. Elem, pre neki dan, ja treci do prelaza, cekam i gledam (logicno). Covek stoji i gleda nesto preko puta, pesaci ga obilaze i prelaze ulicu nekoliko minuta (zna da bude mucno koliko se ceka). Kad je nastupila "pauza" covek koji je bio prvi do prelaza lagano krece i na pola prelaza taj isti covek koji je do tada stajao kao ukopan krece da prelazi - i ne gledajuci u vozila koja mu dolaze sa leve strane! Bez ikakve naznake, nagovestaja ili bilo cega takvog, samo se pokrenuo napred i bukvalno pravo na kola. Covek koji je vozio naglo zakoci, onaj iza njega ga udari (nikakva steta, tek su krenuli ali se cuo udarac), nije ni pipnuo tog coveka/pesaka koji u sekundi pocinje da vice kao pomahnitao. Takvih primera koliko hoces.

Zato i pitam kako se to moze znati sa sigurnoscu, kako se to "pokazuje namera". I dalje na to od tebe nisam dobio odgovor a saznao sam dosta toga o mom karakteru, da li je dozvola za mene... Pa sad...

A sto se tice "moralisanja", pa malo je bezvezno to postavljati na delu foruma koji je Mad a narocito jer svako ima svoje vidjenje. U svakom slucaju, sto se analize tice - moze se dosta toga zakljuciti samo iz "napada" na Milanovica (koji je potpuno u pravu).


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 13:27 - pre 93 meseci
Mislim da niko nije dovodio u pitanje da li pešak ima prednost na pešačkom?

Zdrav razum je da pgledaš ulicu levo u desno. Nije zdrav razum da prelaziš ulicu sa ubedjenjem da će neko da slupa autu ako te udari, a ti ćeš posle da mu kažež "haha, tako ti i treba kad ne poštuješ zakon". Ona gospodja sa onog snimka od ranije je saznala to na teži način.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 13:59 - pre 93 meseci
@Sceka

Opet ti kazem - nisam te nigde vredjao kao coveka, dajem komentar na ono sto si ti napisao i moje misljenje o tome, dok tebi nije problem da mene procenjujes i dajes dijagnoze meni, i pri tom meni govoris da ja vredjam druge ucesnike.

Milanovicu sam pokusao da odgovorim duhovito bas da ne bi razumeo da ga vredjam ili napadam, i da prebacim malo dubiozu u koju je zasla ova tema na opusteniju liniju, opet nisam ga nigde vredjao na licnom nivou niti davao procene kakav je vozac/covek i sl gluposti, jedino se 100% ne slazem sa onim sto je napisao, sto je valjda dopusteno.

Ti sa druge strane dodajes tenziju, prebacujes odnos i diskusiju na licni nivo i pri tom diskreditujes mene kao coveka.

Ako ti je bezvezna tema pa ne moras da ucestvujes. Zamisli kad bih ja sad na svaku temu koja je bezveze po mojoj proceni, dosao i rekao ovo je bezveze...

Kao vozac treba da procenjujes situaciju oko saobracajnice i ako postoji opasnost da neke nepredvidjene situacije, a u svakom gusto naseljenom mestu uglavnom postoji, prilagodis brzinu da bi mogao da reagujes, bas kao tvoj primer sa ludakom koji iskace ispred auta. Procenio si da je ludak u pitanju i usporio si, kao sto procenis da deca igraju fudbal na trotoaru pa usporis, ili kad obilazis autobus koji staje na stanicu, znas da ce ljudi kao ovce da izlecu ispred parkiranog autobusa i bez trotoara, pa usporis da u 1-2m mozes da zaustavis auto itd.
I vecina vozaca koje ja poznajem manje-vise jako dobro procenjuju svoje sposobnosti i situaciju, i bez citanja misli ostalis ucesnika, prilagode voznju da ne izazovu karambol ili ubiju sebe ili nekog drugog.

Da ti ne dajem primere iz Amsterdama, gde preko svih turista - od kojih je pola pijano/drogirano i prelazu ulicu gde im se d*gne, na svakih 200m moras kolima da seces biciklisticku stazu, gde je biciklista zakon, a oni ne j* zivu silu (ne pada im na pamet da uspore zato sto ti skreces) i mnogo mnogo su brzi od pesaka + po istim stazama idu skuteri satro ograniceni na 25km/s - koji uglavnom idu i 30-40km/h i isto imaju prednost. Ja sam odustao od voznje auta u centar, odem biciklom ili prevozom, auto vozim samo kad stvarno nemam izbora.

Ne znam zasto ti i kucam ceo ovaj tekst, kad svaki vozac, ukljucujuci i tebe, ovo jako dobro zna.

Opet nista od toga gore nabrojanog nije dovoljan razlog da se ne zaustavis i propustis pesaka/vozilo koje ima prednost (ni u Bgd-u ni u Ams) i to je sustina moje price. Ne postoji opravdanje za taksistu koji gazi kuce dok obilazi pesaka (vlasnika kuceta) na pesackom prelazu, jer po zakonu treba da ga propusti, zajedno sa svim njegovim vlasnistvom, zivotinjama, sitnom decom itd.

Prema tome svi razlozi koje je Milanovic naveo nisu dovoljni i pisani su iz jedne perspektive, koja nema osnova u zakonu, pesak ce izgubiti 2s da bi propustio auto, a vozac ce izgubiti 20s da bi propustio pesaka, ili auto ima par tona, dok pesak ima 80kg itd su apsolutno nebitni i to sam jedino pokusao da kazem/dokazem.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 14:00 - pre 93 meseci
Citat:
dusanboss:
Mislim da niko nije dovodio u pitanje da li pešak ima prednost na pešačkom?

Zdrav razum je da pgledaš ulicu levo u desno. Nije zdrav razum da prelaziš ulicu sa ubedjenjem da će neko da slupa autu ako te udari, a ti ćeš posle da mu kažež "haha, tako ti i treba kad ne poštuješ zakon". Ona gospodja sa onog snimka od ranije je saznala to na teži način.


Dobro i cija je krivica onda sto je kuce pregazeno ;) ?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 15:18 - pre 93 meseci
@bananaphone - Bilciklisticka staza i biciklista su sasvim nesto drugo. Jasno se uocava kretanje pa je sve jasno i namera i trenutna situacija, i kad nema staze.

Ono sto ja hocu da kazem (a jasno je kao dan to od pocetka) je ono u Zakonu sto nema mnogo smisla u realnom desavanju u svakodnevnoj voznji. Previse ima ludaka koje ne mozes da "procitas" ni "da si pita" i previse ima bezobraznih koji koriste bas to iz Zakona sto je ne samo nedoreceno nego potpuno nebulozno. Ne mozes znati niciju nameru dok se ne desi akcija, dok taj neko ne ucini nesto. Nigde nisam rekao da ne vodim racuna o pesacima jer vodim i nikada ne obilazim autobus/tramvaj/trolejbus koji su u stanici jer sam u zivotu video mnogo pregazenih bas u tim situacijama (nazalost najvise deca tako stradaju, pa stariji pa zene...). Ali su u svakom slucaju pesaci prevrsili meru. Meni nikada nije tesko da odem do pesackog prelaza da bi presao ulicu, oduvek, i nije mi jasno zasto se to sada radi masovno. Neko je naveo neke kazne, kao nekoliko novaca za prelazak preko pesackog prelaza sa slusalicama, razgovarajuci telefonom... ali to niko ne naplacuje niti pesaci o tome razmisljaju.

Ono sto je najgore, pesaci ne gledaju vozila koja im dolaze u susret?! Masovna pojava. Nikada u zivotu nisam toliko koristio sirenu kao sada od kada je ovaj Zakon izasao. Pa me cesto pitaju, oni koji su samnom u kolima, zasto sviram na sta ja odgovaram "Pa da bih mu/joj/im skrenuo paznju na sebe, da pogledaju jer kad sam siguran da me vide ja lakse i brze reagujem ako treba". Cak sam prosao bez kazne kad me policajac zaustavio sa istim pitanjem pa kad sam mu odgovorio samo se nasmejao i rekao da produzim.

Nije problem smanjiti brzinu, nije problem voziti po propisima, jos u danasnje vreme modernih vozila koji svakako bolje i bezbednije koce nego nekadasnja, starija, vozila, nije problem ni biti pazljiv (ako nista drugo ali nikome se ne ide na robiju...) ali je problem sto se ne moze imati kontrola nad situacijom a pesaci su sve gori po svim pitanjima. To je poenta. Nije poenta da li je neko "moralno podoban" da bi vizio kola nego kako savladati svakodnevne situacije.

Milanovic je, u onome sto je pisao ovde na temi, potpuno u pravu. Samo da dodam - ne mozes da "u sali", "duhovito", nesto napises coveku koji je "operisan" od toga.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 15:44 - pre 93 meseci
Dobro, nekoretnih ucesnika imas sa obe strane i previse. Tema nije otvorena da bi moralno sudili tko je sposoban a tko nije da sedne za volan i vozi auto - niti se ja tim bavim u mojim postovima, to i nema mnogo veze sa moralnim pogledima, za to je drzava napravila kriterijum i testove, pa tko prodje - vozi.

Temu sam otvorio povodom rasprave u par prethodnih tema, od kojih sam izabrao dve najbezazlenije i hipoteticke, gde su pogledi na odnose ucesnika nekog dogadjaja - odnosno tko je krivac - a tko zrtva, potpuno suprotni od mog vidjenja, jedna od tih situacija je iz saobracaja - ukratko - taksista je zgazio kuce, koje je bilo sa vlasnikom na pesackom prelazu, ali bez povodca.

I onda se tema nekako svela na raspravu zakona o saobracaju, gde si se i ti prikljucio.

Ako je potpuno jasno da pesak ima prednost na pesackom prelazu, makar taj pesak bio jako nekorektan i nepazljiv, grbav ili ne znam ja kakav, onda je taksista apsolutno kriv, trebao je da propusti pesaka i sve sto pripada tom pesaku - ukljucujuci i psa, a ne da zaobilazi pesaka i zgazi psa, to je sve sto govorim kroz ovih 8 strana.


 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 16:00 - pre 93 meseci
Citat:
Sceka:
@bananaphone - Bilciklisticka staza i biciklista su sasvim nesto drugo. Jasno se uocava kretanje pa je sve jasno i namera i trenutna situacija, i kad nema staze.



Za ovo zaboravih da ti kazem - nema veze sa temom, ali sto se tice Ams, silno ali silno gresis, izuzetno su nepredvidivi i brzi, iskacu sa svih strana i nemaju kontrolu kao pesaci - i da hoce, ne mogu da se zaustave u mestu a i kad koce ili naglo manevrisu, mogu da padnu, staza je odmah pored saobracajnice, ili je deo saobracajnice, vozi ih 50 u grupi, ako netko padne, pada i ovaj iza njega, a ti mu prelazis tockom preko glave, u svakom trenutku skrecu levo-desno sa dizanjem ruke 2m pre nego sto skrenu, obilaze kola kad se isparkiravas, gaze pesake itd. Veca ti je sansa da te udari biciklo nego auto u Amsterdamu. Ali su apsolutni zakon, ne daj boze da oboris biciklistu - isto kao i pesaka.


EDIT: Cisto radi razumevanja - evo jedan video, prica je bezveze, ali ima dosta snimaka kako izgleda Ams sa biciklistima - https://youtu.be/99XDLZH0f6I


 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 17:22 - pre 93 meseci
Citat:
bananaphone


Dobro i cija je krivica onda sto je kuce pregazeno ;) ?

ne da zaobilazi pesaka i zgazi psa, to je sve sto govorim kroz ovih 8 strana.

Kad govoriš nešto 8 strana trebao si do sada da se upoznaš sa činjenicama.

Kuče nije zgaženo!
To što ti tvrdiš apsolutno nije tačno.

Ovde su date slike psa:
http://www.b92.net/info/vesti/...category=12&nav_id=1158964

Pas jeste povredjen ali nije pregažen.
Da ga je automobil pregazio tako malo kuče ne bi preživelo.





Citat:
bananaphone

taksista apsolutno kriv, trebao je da propusti pesaka i sve sto pripada tom pesaku - ukljucujuci i psa

To što tvrdiš mora da piše u nekom zakonu. Pa koji je to zakon?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 17:35 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin

Kuče nije zgaženo!
To što ti tvrdiš apsolutno nije tačno.

Ovde su date slike psa:
http://www.b92.net/info/vesti/...category=12&nav_id=1158964



Rekao sam ti da ne mogu da se natezem sa tobom, stavis link na vest sa naslovom:

BG: Taksista pregazio psa, a umalo i vlasnika na pešačkom

i sa prvom recenicom teksta:

Igor je šetao svog psa kada je na pešačkom prelazu taksista kolima prešao preko njegovog psa, a umalo i njega pregazio.

Pozivas se na sliku koju je postovao vlasnik i iznad toga napisao:

Pre pola sata je taksista Beogradskog poslovnog taksija 9714 ili 7104 Fiat Multipla vozilo potpuno pregazio mog psa a za malo i mene na pesackom prelazu u Prizrenskoj ulici pogledao u retrovizor i samo nastavio!!!


I kazes - eureka!!! Kuče nije zgaženo! ;))))

Pa sta sad dalje da idemo ako imas problem da razumes samu vest u novinama, kako da pricamo o razumevanju zakona, ili razumevanju da li je ispravo zaobilaziti pesaka i gaziti njegovo kuce itd.
 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 17:40 - pre 93 meseci
Ma u redu je to što piše. Papir sve trpi.

Ali kad se pogleda pas vidi se da lažu.

A nemam mnogo razumevanja za lažove.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 17:49 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin: Ma u redu je to što piše. Papir sve trpi.

Ali kad se pogleda pas vidi se da lažu.

A nemam mnogo razumevanja za lažove.


Jedino sto ne mogu sad da procenim da li namerno trolujes temu ili stvarno mislis to sto pises ;)))) ?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.opera-mini.net.



+5251 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 17:55 - pre 93 meseci
To je opet igranje terminima. Kaze se pregazio i kada predje preko njega, i odrlja ga auspuhom. Da ga je zaista pregazio tockovima, ne bi bilo slika psa..

I u toj bahatosti, opstoj, i pesaka i vozaca i prakticno vecine samozivih pojedinaca, koriste se i zamesatelljstva sa terminima, lagarije i drame, da bi se ostvarila sto bolje pozicija u situaciji, ili zrtve ili one druge strane.

Niko da spomene, kakav je to skot vlasnik psa, koji ne zna da se brine i da predupredi probleme? Vec bahato maksimalno i devijantno raubuje neka i umisljena i delimicno stecena prava.

Jeste pesak "zakon" u saobracaju, ali tu uvecanu paznju ostalih ucesnika ne sme da zloupotrebljava.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 18:42 - pre 93 meseci
Kako i koja to umisljena - delimicno stecena prava zloupotrebljavas ako prelazis ulicu na pesackom prelazu ;)))))
 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 19:46 - pre 93 meseci
Umišljena prava su ona "prava" koja nisu definisana zakonom.

A šta se u stvari desilo sa psom?

Možda je hteo da "ujede automobil za točak".
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 22:01 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin: Umišljena prava su ona "prava" koja nisu definisana zakonom.

A šta se u stvari desilo sa psom?

Možda je hteo da "ujede automobil za točak".


Jos uvek nisam 100% siguran, ali sve vise vuces na trola ;)
 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 22:20 - pre 93 meseci
Kad nemaš odgovor na postavljeno pitanje onda lepiš etikete.
Nisi objasnio kog tipa trol? Z.Vidić, 2012,hotchimney, konislav?
Ili ti imaš nekog svog favorita?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 22:49 - pre 93 meseci
Citat:
deviceplugin: Kad nemaš odgovor na postavljeno pitanje onda lepiš etikete.
Nisi objasnio kog tipa trol? Z.Vidić, 2012,hotchimney, konislav?
Ili ti imaš nekog svog favorita?


Pecas nekog tko ce da se raspravlja sa tobom da li je pas tehnicki zgazen ili nije, sad ja treba da gledam sliku iz novina sa tobom i na osnovu toga procenjujem da li je auto presao preko repa psu ili nije ili da pricamo da li je pas tehnicki zgazen, ako ga je auto samo malo promuljao ispod, ali nije mu presao tockom preko glave, i da li je ustvari hteo da "ujede automobil za točak" pa zato nastradao i da li ustvari postoji zakon koji definise odnose pesaka i vozaca automobila, pa sta je to nego trolovanje?

Na osnovu cega iznosis svoje predpostavke i kakve to ustvari veze ima sa temom uopste, zasto uopste da pricamo o tome na ovoj temi?

Tema polazi od cinjenice da je vest tacna, vest kao vest je nebitna, prica se o moralnom vidjenju situacije (te i takve, kako je opisana u novinama) dobrog procenta ljudi koji ostavljaju komentare ovde, da li je (pod uslovom da se sve odigralo kako je napisano u vesti), krivac/osteceni pesak, vozac ili pas, ili svako od njih po malo. Ljudi celu situaciju vide jako drugacije i ideja se da se razgovara/razume, zasto je to tako.



 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 23:01 - pre 93 meseci
"It is I, Konislav"

 
Odgovor na temu

deviceplugin

Član broj: 333000
Poruke: 1



+25 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 23:26 - pre 93 meseci
Citat:
bananaphone

Tema polazi od cinjenice da je vest tacna

Kao što bi rekao Zoran Vidić
"na nasim prostorima" kad kažeš da je "pas zgažen"
onda to znači da je pas zgažen
a ako je psu zgažen rep
onda se napiše "psu je zgažen rep".
Prema tome ta vest nije tačna niti je tvoje tumačenje tačno.

"Tako da nemoj opet da falsifikuješ" što bi rekao hotchimney.
A falsifikati nisu istine.
"Opet si sve pogresio" što bi rekao 2012.


 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Moralni pogledi na MadZone-u09.08.2016. u 23:52 - pre 93 meseci
Haha - troll 100% bez greske!!! Pozdravi Vidica ;)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Moralni pogledi na MadZone-u

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 37242 | Odgovora: 183 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.