Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340507 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju20.10.2016. u 22:28 - pre 92 meseci
Bjelorusija je raj, to je Darko dokazao. Ne znam što se mi ostali uzalud odupiremo faktima koje on iznosi.
Tri dana je sasvim dovoljno za upoznavanje jedne države, a još ako si sa umanjenom inteligencijom kako on reče za sebe (jer dolazi i države sa najgorim IQ-om u Evropi, onda mu moramo vjerovati. U suprotnom, poslaće bildere da nas prevaspitaju.

Samo da dodam, kad nekome prodas večeru ili što drugo za enormno veliki iznos to nikako ne znači da je ta stvar ili hrana ili restoran posjeban, no dosta često znači da si pronašao budalu koja će to platiti enormno skupo.
Ako se pogledaju Rusi i njihovo ponašanje (ko je imao prilike da ih vidi) onda se veoma lako može zakljućiti da su među njima ubedljiva većina obične budale.

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju20.10.2016. u 22:57 - pre 92 meseci
"Posjeban"?! Au, brate, idemo vJečerati, nemoj pretJerivati sa tom crnogorštinom!
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju20.10.2016. u 23:26 - pre 92 meseci
Citat:
SlobaBgd: "Posjeban"?! Au, brate, idemo vJečerati, nemoj pretJerivati sa tom crnogorštinom!



Lapsus, dogodi se i najboljima.

U toliko teksta ti nađe jednu grešku, no priznajem da nije gramatički ispravno.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1741
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2284 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 06:45 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone:
Darko - cini mi se da si ti sebi dovoljan za daljnju diskusiju ;))))

Nisam, nego ste vi sve u pravu pa vam nemam sta prigovoriti.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 07:47 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Nisam, nego ste vi sve u pravu pa vam nemam sta prigovoriti.


Ne znam za druge, ja nisam izneo tvrdnju da bih bio u pravu, nego sam te pitao, da li ne sledecem linku mozemo otprilike (±10-20%) da vidimo realnu prosecnu situaciju sa cenama i platama u Minsku:

https://www.numbeo.com/cost-of...=Minsk&displayCurrency=EUR
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 08:02 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:
Citat:
SlobaBgd: "Posjeban"?! Au, brate, idemo vJečerati, nemoj pretJerivati sa tom crnogorštinom!



Lapsus, dogodi se i najboljima.

U toliko teksta ti nađe jednu grešku, no priznajem da nije gramatički ispravno.


Stvarno si po-sjeban lik ;)))
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 08:51 - pre 92 meseci
Citat:
SlobaBgd:
"Posjeban"?! Au, brate, idemo vJečerati, nemoj pretJerivati sa tom crnogorštinom!

Imao je i pogrjesno
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1741
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2284 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 09:38 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone:
da li ne sledecem linku mozemo otprilike (±10-20%) da vidimo realnu prosecnu situaciju sa cenama i platama u Minsku:

https://www.numbeo.com/cost-of...=Minsk&displayCurrency=EUR

Da, cene su otprilike takve, nisam primetio drasticna odstupanja.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 09:51 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Da, cene su otprilike takve, nisam primetio drasticna odstupanja.


Pa jel to u liniji sa mojom tvrnjom da je standard - (prosecna) kupovna moc u Minsku, ± kao u Beogradu - mozda za nijansu niza, mozda ista, ali svakako ne nesto drasticno bolja?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1741
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2284 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 10:27 - pre 92 meseci
Potpuno si u pravu, a to sam ja isto konstatovao jos u drugoj recenici pocetne poruke na ovoj temi:
Citat:
Nasuprot tome sto su po ekonomskoj snazi i visini zarada Srbija i Belorusija vrlo slicne, Belorusija ima niz prednosti ne samo u odnosu na Srbiju, vec i u odnosu na vecinu evropskih zemalja. Pre svega, kriminal koji konvergira ka nuli. Vecina evropskih prestonica je sto zbog lokalnog stanovnistva sto zbog doseljenika sklonih kriminalu postala mesto na kom prosecan covek oseca neku bojazan za zivot, zdravlje i imovinu, ako ne danju onda svakako nocu. Minsk i dalje odaje utisak veoma bezbednog mesta gde na ulicama nema nikakvih osoba koje izgledaju opasno po okolinu. Zatim nezaposlenost koja takodje konvergira ka nuli. Saobracaj koji perfektno funkcionise - siroke ulice sa 8 traka omogucuju odvijanje saobracaja bez ikakvih zastoja, cak i u vreme kada svi idu na posao. Svuda reklame da treba sacuvati prirodu, parkirati automobil i koristiti gradski prevoz, za koji karta kosta oko 30 dinara. Autobusa ima dovoljno, savrseno su cisti i kad god sam usao bilo je mesta za sedenje. Za razliku od Beograda koji o metrou decenijama prica, Minsk ima metro kojim se vecina ljudi brzo i lako prebacuje iz jednog dela grada u drugi. Automobili slicne starosti kao u Beogradu, mada se vise voze gradski terenci, jer je benzin oko pola evra litar, a gas jos upola jeftiniji, pa niko ne razmislja o potrosnji. Na ulicama nema nikakvih prosjaka niti semaforskih peraca vetrobrana, takvo nesto ovde ne postoji. Ja ne znam da li to moze biti tacno, ali lokalci kazu da u Minsku ima 5-6 puta vise zena nego muskaraca, ali ono sto sam ja konstatovao je da se nijedna nepoznata devojka na ulici nije ponasala odbojno, vec rado prihvataju razgovor, setnju, fotografisanje na lepim mestima, sad ja dalje od toga nisam probao, ali taj prvi korak - prilazak, upoznavanje i pocetak razgovora je nekako dosta opusteniji nego bilo gde drugde.
Minsk je za 900 godina 18 puta potpuno porusen i izgradjen, dosta gradjevina je izgradjeno u potpunosti prema ranijem izgledu, pa ima primera gde sam za neke zgrade pomislio da su vekovima stare, a kad sam se raspitao rekli su mi da ih je Lukasenko izgradio prema ranijim planovima i nacrtima. Bilo kako bilo, ono sto hocu da kazem je kontrast izmedju Beograda koji ne moze da odrzava postojece fasade u pristojnom stanju i Minska koji bes problema rekonstruise i ono sto je potpuno poruseno. Nigde nista napuklo ili prljavo, naprotiv sve je uredno i cisto. Podzemni prolazi ne smrde na urin kao u Beogradu ali i drugim gradovima, vec iznenadjujuce odishu nekom svezinom. Parkovi i botanicke baste su medju najvecim na svetu, a saobracaj nije toliko gust, pa je i vazduh veoma cist za jednu prestonicu te velicine.


Nego, kad si vec pomenuo, nesto cudno se tu desava - Belorusija ima dvostruko veci BDP po glavi stanovnika od naseg, stanovnistvo je maksimalno uposleno, izvoz je 2x veci, a plate im nisu dvostruko vece. Kako je to moguce? Pa tako sto Srbija nema odrzivu ekonomiju za ovolike plate, vec se svakodnevno zaduzuje finansirajuci potrosnju, a onda se zaduzuje da vraca prethodne kredite i tako u krug iz kog nema izlaza. Belorusija vodi mnogo odrziviju ekonomsku politiku, ne nastoje da se bahate preko svojih realnih mogucnosti kao mi, vec je zivotni standard mnogo uskladjeniji sa mogucnostima ekonomije. Ja zivotni standard jedne drzave shvatam gotovo kao konstantu, nesto sto ne mozes od sutra da povecas (izuzev ako se zaduzujes). Zbog toga upravo poredim Srbiju sa drzavom slicnog zivotnog standarda ali mnogo drugih prednosti koje povecavaju kvalitet zivota, a koje su u uvodnoj poruci nabrojane.
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 10:29 - pre 92 meseci
Kupovna moc je relativan pojam, iza njega stoji mnogo vise nego prosta racunica. Za Belorusiju je najvaznije da nema deficita i dugova prema MMF i zapadnim bankarima pa se moze govoriti o realnoj kupovnoj moci.

S druge strane, u prezaduzenim zemljama kupovna moc mozda jeste veca ali samo naizgled. Iza nje stoje debeli krediti koje ce nacija otplacivati godinama, mozda i vekovima, i kao takva pre ili kasnije ce da kolabira. Setimo se prica o SFRJ standardu iza kojeg je stajao spoljni dug od 20 milijardi dolara (tada nas je bilo oko 20 miliona), Danas svaka ex SFRJ republika sama ima veci dug nego cela Juga tada. Mozemo li da se uporedjujemo sa nekom drzavom bez dugova?

A sta tek reci za USA standard?
Citat:
SAD duguju više od 18.000 milijadi dolara, što je više od celokupnog BDP te zemlje. To u proseku znači da je svaki Amerikanac zadužen za oko 41.000 dolara.

Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 10:33 - pre 92 meseci
I ja sam duzan pare banci, pa mi nimalo ne utice na zivotni standard, sve dok mogu da servisiram taj dug. Isto vazi i za svaku drzavu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 10:46 - pre 92 meseci
Drugari, skacemo sa topic-a na topic, bez ikakve mogucnosti da se slozimo oko jednog topic-a pre nego sto skocimo na drugi.

Hajde da resimo kupovnu moc - ona je takva kakva jeste u ovom trenutku, i ja hocu da pricam o kupovnoj moci u ovom trenutku, ne o prognozama kako ce biti za 10g - sto svakako zavisi od parametara koje ste vi pomenuli.


Sa druge strane - (jako) pojednostavljeno receno - postoji eksterni dug drzave, i postoje spoljnje investicije. Odnosno drzava moze da pozajmljuje pare u oba smera, i kad se saberu svi dugovi i investicije dobija se https://en.wikipedia.org/wiki/...ernational_investment_position

Sad ako otvorite prezentaciju centralne banke Belorusije https://www.nbrb.by/engl/statistics/InvestPos/Quarterly6/, videcete da je NIIP kod njih: -41.2935 milki $
A ako otvorite prezentaciju NBS http://www.nbs.rs/internet/english/80/ino_ekonomski_odnosi/mip videcete da oni ne umeju da stave tabelu na site, nego kace excel, a kad skrolujete excel do kraja videcete da je NIIP kod nas: -34,878 milki ali Eura.

Sad razlika u ciframa bi nekom ekonomistu sigurno bila drasticna, ali zarad ove teme i diskusije - ja bih zakljucio da se radi o poprilicno izjednacenim brojkama, bar sto se tice pozicije spoljnjih dugova...
 
Odgovor na temu

Sarastro
No, thanks
300933 ES

Član broj: 300933
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



+531 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 11:21 - pre 92 meseci
@bananaphone

I sam kazes da postoji razlika u tome kako se trosi spoljni dug (kredit). U Srbiji se on uglavnom koristi (ili se koristio) za popunjavanje rupa u budzetu. U isto vreme privreda je skoro potpuno unistena i nije sposobna da se sama, bez novih ulaganja, spase od propadanja. Ono zdravo sto je preostalo odavno je prodato strancima koji ubiru profit a drzavi placaju porez, ako ga placaju. Taj novac ide u budzet i ogromnim delom trosi se za finansiranje neproduktivnih struktura u drzavi. Belorusija je 90-tih krenula istim putem ali se na vreme opametila i vratila "korak u nazad" pa je svoju industriju ponovo stavila pod kontrolu drzave i pozajmljeni novac ulaze u njen razvoj. Tako potrosen novac ima realne sanse da bude vracen kroz radi i proizvodnju. Trenutna kupovna moc i standard stanovnistva u ove dve drzave nije realni pokazatelj stvarnog stanja niti se na osnovu toga moze sagledati razvojna perspektiva dveju drzava. Mislim da je jasno ko je u prednosti.


Ono što se dogodi, ima sasvim dovoljno razloga da se dogodi nego da se ne dogodi, ili da se dogodi ovako a ne nekako drugačije.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1741
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2284 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 11:22 - pre 92 meseci
Citat:
DaliborP:
I ja sam duzan pare banci, pa mi nimalo ne utice na zivotni standard, sve dok mogu da servisiram taj dug. Isto vazi i za svaku drzavu.

Ako se svakog meseca dodatno zaduzis da bi vratio ratu plus jos malo potrosio, onda ti se jednog dana crno pise, bez obzira kolika ti je kreditna sposobnost.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 11:27 - pre 92 meseci
Ako pricamo o trenutnoj kupovnoj moci - samo, i uzmemo u obzir cifre sa numbeo-a koje ne moraju biti 100% tacne, ali recimo da su ± "tu negde".

Numbeo kaze, kupovna moc u Minsk-u je 8.5% niza nego u Beogradu - zaokruzimo na skoro istu.
Dok je recimo u Kisinjev-u (Moldavija) kupovna moc 21% manja nego u Minsk-u.

Ako sad krenemo da poredimo trenutno kupovnu moc stanovnika u regionu, numbeo kaze da stanovnici Minska imaju:

29% nizu kupovnu moc nego stanovnici Rige (Letonija)
31% nizu kupovnu moc nego stanovnici Vilnusa (Litvanija)
51% (duplo!!!) nizu kupovnu moc nego stanovnici Varsave (Poljska)
48% (duplo!!!) nizu kupovnu moc nego stanovnici Bratislave (Slovacka)
43% nizu kupovnu moc nego stanovnici Talina (Estonija)
29% nizu kupovnu moc nego stanovnici Bukuresta (Rumunija)


Sad nije numbeo sajt ekonomski pokazatelj jedne zemlje, niti je 100% precizan, ali definitino moze da se uzme kao indikator kako raja zivi sad - trenutno.
I ja bih rekao, sem kukavnih Moldavaca koji su upali u dubok bunar, i Srba - koji su tu negde (za dlaku bolji), svi ostali narodi koji zive u regionu oko Belorusije, imaju visi standard zivota od Belorusa. Za novac koji dobiju u obliku plata, mogu da rentaju veci stan, voze bolji auto, kupuju bolju klopu, u proseku mogu da priuste vise.


@Sarastro - ajde najpre da se slozimo da je dug ± isti - pa cemo da razclanjujemo...
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 11:29 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Ako se svakog meseca dodatno zaduzis da bi vratio ratu plus jos malo potrosio, onda ti se jednog dana crno pise, bez obzira kolika ti je kreditna sposobnost.

Slazem se, ali to nije slucaj ni kod mene, ni kod mnogih velikih ekonomija koje redovno servisiraju svoj dug. Poenta price - ako neka drzava ima visok spoljni dug, ne znaci da ima problem. Naravno da ima i losih primera, ali u pitanju je nesto drugo, a ne samo postojanje duga.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+839 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 11:30 - pre 92 meseci
Zavisi kako se kredit trosi u doticnim drzavama. Npr. cuvene 2008-me je FED odstampao neku nenormalnu cifru u hiljadama milijardi i podelio najvecim bankama za saniranje dugogodisnje kradje, minusa i novi krug bonusa itd.. Slicno je i u EU. Banke su danas izgubile interes da se bave stednjom (negativna kamata na stednju), sto znaci da one idu u stampariju i pokupe para koliko im treba.

U svakom slucaju ako se pazljivo investira i relativno mala suma, moze da bude dobro i drzavi i gradjanima. Licno sam misljenja da drzavu zakonom treba onemugiciti da povlaci bilo kakve kredite, kao i da daje bilo kakave garancije i da se bavi bilo kakavim aktivnostima u privredi.

Ali dobro to nije tema...

Nego, da li je u Belorusiji zaprecena smrtna kazna za onog ko mazne 500k+ $ ?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1741
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2284 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 12:01 - pre 92 meseci
Citat:
Sad razlika u ciframa bi nekom ekonomistu sigurno bila drasticna, ali zarad ove teme i diskusije - ja bih zakljucio da se radi o poprilicno izjednacenim brojkama, bar sto se tice pozicije spoljnjih dugova...

Mislim da apsolutna vrednost duga nema nekog znacaja, jer ako bi da na svetu nema drzave u losijoj ekonomskoj situaciji nego sto je USA, vec je vazan kolicnik duga i bruto drustvenog proizvoda. Tako je Belorusija zaduzena mozda 35% bruto drustvenog proizvoda, a Srbija 70% bruto drustvenog proizvoda.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju21.10.2016. u 12:15 - pre 92 meseci
Cekajte ljudi, sad uvodimo i treci parametar BDP(GDP) a nismo se slozili o prethodna dva parametra ;))))

Imamo:

1. Trenutni standard zivota stanovnistva - numbeo je izbacio neke brojke, skrolujte na gore, jel mozemo da se slozimo oko ± okvirne slike trenutnog standarda zivota koje je ovaj site izbacio?

2. Zaduzenje Srbije i Belorusije - cini mi se da je pozicija ± tu negde - ukupna suma je skoro ista. Jel mozmo oko toga da se slozimo, ili imate neke druge informacije?

3. Sad ulece i BDP(GDP), kao najbitniji parametar - ustvari jeste jako bitan, i ne zelim da ga izbegnem u diskusiji, nego bih voleo da se slozimo oko tacke 1 i 2, pa onda da idemo na GDP, ovako je tesko ispratiti pricu.

Poslao sam link na Public Data na google-u ranije (kao i na numbeo), odlican izvor statistickih podataka, i posto BDP ima vise smisla kad se skalira na broj stanovnika evo vam link sa BDP po glavi stanovnika, za zemlje koje sam gore nabrojao:

https://www.google.com/publicd...on&tdim=true&ind=false

Ako se pogleda ugrubo, Belorusija i Srbija su ± ponovo tu negde, Moldavija bunari po dnu, dok su sve ostale zemlje solidno iznad...

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 340507 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.