Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1211521 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.02.2018. u 22:10 - pre 75 meseci
Hvala na savetima,izbor je pao na ecopell.

Ali pre nego sto ih pozovem da instaliraju gorionik trebalo bi da pozovem nekog majstora da se instalacija oko kotla sredi jer sem pumpe,manometra i nekog starog termometra nema nista drugo.

Citajuci teme oko grejanja shvatio sam da mi pod obavezno treba mesni ventil,koji bi mi preporucili?
Sta bi jos trebalo da se stavi da kasnije ne moram da prepravljam instalaciju.

Ovako trenutno izgleda,prilicno neugledno ali to je zateceno stanje kad smo kupili kucu.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.02.2018. u 23:18 - pre 75 meseci
Bob78
Ja imam takav-sličan kotao sa bojlerom Megal Bujanovac. Namenjen je prvenstveno za ugalj,a drva "guta" jer su mu promaje horizontalne. Kada otvorite sa prednje strane mesto za čišćenje,prva komora je do prednje strane i mozete da očistite oba tunela . Ako je i ovaj sa slike takav...razmislite.Proverite da li neko na forumu koristi takav za pelet.
Sada se u moj kotao loži briket,i 5t ( oko 500€)je potrošnja za 60m2 poslovnog prostora za grejnu sezonu.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

BojanBg80
Beograd

Član broj: 337383
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.02.2018. u 23:23 - pre 75 meseci
Samo se posavetuj sa ljudima iz Ecopell-a oko dodatnog iskorišćenja, valjalo bi da nekako zatvoris, barem pola zadnjih kanala na kotlu da ne bi veći deo energije odlazio u odžak. Momci su super, puni kreativnih ideja 😉
Dvospratna kuća, 140m2,fasada 10cm stiropor, tavan
poredjan stiropor 5cm preko toga 10cm mineralne vune.
Stolarija aluminijum. Kotlarnica udaljena 12 metara, cevi
kroz zemlju, izolovane pre 20 godina + prizemna kuća
85m2, 5cm stiropor, izolacija plafona.
Vuadrus u 22s 6 rebara.
Gorionik EcoPell Guča.
 
Odgovor na temu

BojanBg80
Beograd

Član broj: 337383
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.02.2018. u 23:27 - pre 75 meseci
Ovo je čuveni Zrenjaninac, gledao sam na sajtu EcoPell da su ugrađivali gorionik na isti, verujem da imaju iskustvo.
Dvospratna kuća, 140m2,fasada 10cm stiropor, tavan
poredjan stiropor 5cm preko toga 10cm mineralne vune.
Stolarija aluminijum. Kotlarnica udaljena 12 metara, cevi
kroz zemlju, izolovane pre 20 godina + prizemna kuća
85m2, 5cm stiropor, izolacija plafona.
Vuadrus u 22s 6 rebara.
Gorionik EcoPell Guča.
 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 01:22 - pre 75 meseci
Kada sam pricao sa momcima iz ekopell-a kazu da su ugradjivali na taj kotao,jeste da je iskoriscenost manja ali u svakom slucaju da bi trebalo da bude ekonomicnije sa peletom nego sad.Videcu da pronadjem neko resenje oko turbulatora.

Glavni problem mi je sad sto grejem i kad nema potrebe jer u kuci sam ja "Pera lozac",radim u tri smene pa se vatra ne gasi i po nedelju dana i vise kad je ispod 0 a i kad se ugasi to bude na par sati da ocistim loziste.Ali ne mogu da je ostavim da se ugasi preko noci jer onda nema ko da odradi sav proces oko ponovnog lozenja.Inace za grejnu sezonu sad potrosim oko 80000 din za drva i ugalj a to je 3-4 peleta zavisi kad se uzme.Mislim da ne bi trebalo da potrosim vise za 130m2 tj sledece sezone oko 100m2.Nedavno sam istalirao 2 klime i 3 TA peci pa bi kombinovao struja-pelet.I da me izadje skuplje opet to vreme sto sad potrosim na sve oko pripreme ogreva i opsluzivanja kotla vredi te pare.

Par pitanja oko instalacije,ne mogu sve da pohvatam.

-Koji bi tu kod mene morao biti precnik prikljucka mesnog ventila jer se bas ne razumem u te ince a vidim da im cene idu od 4000 pa do preko 10000 din u zavisnosti od velicine.
-Da stavim termometre na sva 4 voda od ventila?
-Sta sa pumpom,da radi stalno kao sad ili se i ona prikljucuje negde?
-Kako gorionik ocitava temperaturu kotla,ima nesto svoje ili treba neka sonda da se kupi?




 
Odgovor na temu

viadrus u 22

Član broj: 337736
Poruke: 70
213.55.211.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 06:20 - pre 75 meseci
Super su te ove neznalice podgovorile.Kad sve zavrsis onda ocekuj potrosnju od 5 tona i ponovnu prepravku kotlovnice.Ako dobro procitas ove savjetodavce zakljucices da su oni kao veliki znalci vec presli na jeftinu struju i otarasili se peleta a sad daju savjete drugima.Ekopel je los gorionik u kombinaciji sa kotlom na ugalj.Iskoristivost ce biti max 60%.A sad ces dobiti i savjete o raznim regulacijama polaza pa potrebnoj snazi za tu kvadraturu.Sve ovdje ima prave robota samo kad sve napravis onda kuku lele nema para a grijanje smanjis na 20c da bi nekako mogao finansirat.Ti gorionici su pogresno konstruisani istjerase sve na dimnjak.Zamisli ventilator sto duva 200 kubika zraka na sat koja je to promaja .Grije u nebo a u kucu slabo.
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 07:47 - pre 75 meseci
Ima li neko od majstora da je inovirao i poboljšavao dozator (puž)? Radim dozator za košticu od šljive uz novi gorionik, imam neka idejna riješenja ali bi se i posavjetovao sa nekim ko je radio nešto slično. Može i pp
 
Odgovor na temu

1.salee
I love jazz
Zemun,Srbija

Član broj: 325621
Poruke: 100
91.194.216.*



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 08:17 - pre 75 meseci
Citat:
viadrus u 22:
Super su te ove neznalice podgovorile.Kad sve zavrsis onda ocekuj potrosnju od 5 tona i ponovnu prepravku kotlovnice.Ako dobro procitas ove savjetodavce zakljucices da su oni kao veliki znalci vec presli na jeftinu struju i otarasili se peleta a sad daju savjete drugima.Ekopel je los gorionik u kombinaciji sa kotlom na ugalj.Iskoristivost ce biti max 60%.A sad ces dobiti i savjete o raznim regulacijama polaza pa potrebnoj snazi za tu kvadraturu.Sve ovdje ima prave robota samo kad sve napravis onda kuku lele nema para a grijanje smanjis na 20c da bi nekako mogao finansirat.Ti gorionici su pogresno konstruisani istjerase sve na dimnjak.Zamisli ventilator sto duva 200 kubika zraka na sat koja je to promaja .Grije u nebo a u kucu slabo.



Bitno je da Alija Sirotanovic-znalica (jer ostali su neanalice) zna odgovore na sva pitanja ali odgovore ljubomorno cuva za sebe . Da to veliko znanje slucajno ne procuri.Pa tako jedino znalica zna da ekopel ne valja , i da gorionici u kombinacijama sa peci na cvrsta goriva nisu dobra kombinacija jer stepen korisnosti nije veci od 60%,a ventilatori su glavni krivci za globalno zagrevanje.
Ja bih predlozio druga Sirotanovica za udarnicku znacku ugljenokopa.Jer, neznalice podgovaraju a jedino znalica lize lilihip dok su ostali na nosi.
Zemun
Grejna povrsina 240 kvm(4 zone po 60 kvm)
120 kvm podno 120 radijatorsko grejanje
5 pumpi 4 za zone 1 za kotlovski krug
2 mesna termostatska za podove
1 termostatski za zastitu na povratu
1 trokraki sa pogonom i automatikom
Kotao: Toby 30
AT CAS 501
HeatOn
2 bojlera po 300l sa po dva izmenjivaca za ptv
Izolacija: 5 cm sti. u zidu 25 cm tervola u krovu
vecina stakala troslojna.
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 08:22 - pre 75 meseci
Citat:
Bob78:
Kada sam pricao sa momcima iz ekopell-a kazu da su ugradjivali na taj kotao,jeste da je iskoriscenost manja ali u svakom slucaju da bi trebalo da bude ekonomicnije sa peletom nego sad.Videcu da pronadjem neko resenje oko turbulatora.

Glavni problem mi je sad sto grejem i kad nema potrebe jer u kuci sam ja "Pera lozac",radim u tri smene pa se vatra ne gasi i po nedelju dana i vise kad je ispod 0 a i kad se ugasi to bude na par sati da ocistim loziste.Ali ne mogu da je ostavim da se ugasi preko noci jer onda nema ko da odradi sav proces oko ponovnog lozenja.Inace za grejnu sezonu sad potrosim oko 80000 din za drva i ugalj a to je 3-4 peleta zavisi kad se uzme.Mislim da ne bi trebalo da potrosim vise za 130m2 tj sledece sezone oko 100m2.Nedavno sam istalirao 2 klime i 3 TA peci pa bi kombinovao struja-pelet.I da me izadje skuplje opet to vreme sto sad potrosim na sve oko pripreme ogreva i opsluzivanja kotla vredi te pare.

Par pitanja oko instalacije,ne mogu sve da pohvatam.

-Koji bi tu kod mene morao biti precnik prikljucka mesnog ventila jer se bas ne razumem u te ince a vidim da im cene idu od 4000 pa do preko 10000 din u zavisnosti od velicine.
-Da stavim termometre na sva 4 voda od ventila?
-Sta sa pumpom,da radi stalno kao sad ili se i ona prikljucuje negde?
-Kako gorionik ocitava temperaturu kotla,ima nesto svoje ili treba neka sonda da se kupi?

Ako je za ostali ogrev otislo 80.000 onda za pelet moze da se racuna i do 100.000 din.
- Za velicinu mesnog zavisi od razvoda, kako mogu da procenim sa slike to je verovatno 5/4".
- Pozeljno je sa ima na svakom kraku mesnog po termometar / termomanometar.
- Pumpa ne treba da radi kada nema grejanja, ali to resava gorionik i na njega moze da se poveze.
- Gorionik ima svoje sonde koje se kace na kotao. Jedna je za radnu temperaturu, druga je sigurnosna.
U ceni ugradnje je sve, samo da se stisne dugme i radice ☺ Ostaje samo ta prepravka instalacije.
Da li je u pitanju otvoreni sistem grejanja?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 08:59 - pre 75 meseci
Da,u pitanju je otvoreni sistem.
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 11:43 - pre 75 meseci

Bob78
salu na stranu taj kotao ima da gutaa pelet .....4mes ...razdelni ka vertikala...povrat sabirnik od vertikale ...posebno pumpe za odvojene etaze.....po mogucstu vremenom stavljati 3 ventile i motor ako nestavis 4mes ima kombinacija koliko hoces......tavan da se izoluje,,,,,,,, prodaj ti taj kotao posto zasta i jabi kupio viadrusa sa setom za pelet polovan 6 rebara...... i onda imas kotao koji sve vrste goriva trosi i uvek u rezervi stavi pola tone kamenog......pitanje je samo koliko imas srestava ......hidraulicna skretinca pod obavezno,,,,,,ima tu da se radi i radi
 
Odgovor na temu

xicolina servis
servis
beograd

Član broj: 336361
Poruke: 325
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 13:27 - pre 75 meseci
[quote]Bob78:
Kada sam pricao sa momcima iz ekopell-a kazu da su ugradjivali na taj kotao,jeste da je iskoriscenost manja ali u svakom slucaju da bi trebalo da bude ekonomicnije sa peletom nego sad.Videcu da pronadjem neko resenje oko turbulatora.

Glavni problem mi je sad sto grejem i kad nema potrebe jer u kuci sam ja "Pera lozac",radim u tri smene pa se vatra ne gasi i po nedelju dana i vise kad je ispod 0 a i kad se ugasi to bude na par sati da ocistim loziste.Ali ne mogu da je ostavim da se ugasi preko noci jer onda nema ko da odradi sav proces oko ponovnog lozenja.Inace za grejnu sezonu sad potrosim oko 80000 din za drva i ugalj a to je 3-4 peleta zavisi kad se uzme.Mislim da ne bi trebalo da potrosim vise za 130m2 tj sledece sezone oko 100m2.Nedavno sam istalirao 2 klime i 3 TA peci pa bi kombinovao struja-pelet.I da me izadje skuplje opet to vreme sto sad potrosim na sve oko pripreme ogreva i opsluzivanja kotla vredi te pare.

Par pitanja oko instalacije,ne mogu sve da pohvatam.

-Koji bi tu kod mene morao biti precnik prikljucka mesnog ventila jer se bas ne razumem u te ince a vidim da im cene idu od 4000 pa do preko 10000 din u zavisnosti od velicine.
-Da stavim termometre na sva 4 voda od ventila?
-Sta sa pumpom,da radi stalno kao sad ili se i ona prikljucuje negde?
-Kako gorionik ocitava temperaturu kotla,ima nesto svoje ili treba neka sonda da se kupi?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
raspitaj se malo ne zuri ,,odlicno ti je resenje za pocetak kupi samo dobar kotao BOSCH tropromajni 27 kw obavezna je ugradnja 4 krakog ventila za to 1 col dovoljno ,,mali potrosac i na pelet i na cvrsto gorivo ugalj punis do vrha i onda se lozi na 12 h ..za sledecu sezonu dodas BOSCH pelet pribor ims sve u setu spremnik vrata gorionik automatika sa velikim displejom i besplatno pustanje u rad i tako si podelio investiciu na 2 dela a dobies odlican uredjaj sa najmanjom potrosnjom ,,,pumpu vodi automatika gorionika ..kad ovo ugradis osim termostata netrebaju ti dodatna ulaganja ,,naravno odluke su vase ovo je samo preporuka



 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.gprswap.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 13:29 - pre 75 meseci
Pa rizikovacu sa ovom kombinacijom jer instalacija svejedno mora da se radi,pa ako se ovo pokaze neisplativo zamenicu kotao posle sledece sezone a gorionik mi svejedno ostaje.
Hvala na savetima,racnunajte na jos pitanja kad krenu radovi.😁
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 13:36 - pre 75 meseci
Koliko stepeni drzite u kuci?
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 14:04 - pre 75 meseci
Preko dana oko 21-22.
 
Odgovor na temu

Ultrena
Lazarevac, Srbija

Član broj: 327500
Poruke: 749



+54 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 14:36 - pre 75 meseci
To pokazuje neki pouzdan termometar ili odokativno? 😀
Gorionik: EcoPell 6-35; Kotao 25kw + 120L bojler; 4k
ventil sa regulacijom;
130 kvadarata (blok-5cm vuna-cigla; drvena stolarija);
Evidencija potrošnje 2016/17
Evidencija potrošnje 2017-22
 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 15:04 - pre 75 meseci
Pa onaj klasicni sa zivom,imam i na klimi digitalni ali on uvek pokazuje stepen do dva vise jer je na vecoj visini.
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 16:52 - pre 75 meseci
@Bob78

Pošto je ispred vas prepravka postojećeg grejnog sistema, tj. prerada kotlarnice, a da bi to uradili valjano i ljudski, pre svega nađite MAJSTORA da to uradi!

Dok ga ne nađete imajte na umu sledeće:

Separacija grejnog sistema na primarni-kotlovski krug i sekundarni-potrošački krug se gotovo uvek izvodi sa hidrauličnom skretnicom, kao i sa dve pumpe, jedna u primarnom-kotlovskom krugu, a druga u sekundarnom-grejnom krugu.




https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bob78
Backa Palanka

Član broj: 338112
Poruke: 40
*.108.45.108.hallsys.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 17:13 - pre 75 meseci
Hvala na savetu,sledece nedelje cu da kontaktiram majstore pa da vidim koliko ce to zadovoljstvo da kosta.
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.02.2018. u 17:28 - pre 75 meseci
Želim Vam puno sreće u pronalaženju PRAVIH majstora u moru sujetnih balvana!
Skoro sam siguran da će biti povuci-potegni kad im budete spomenuli forum, ali takav smo mi narod!

Imajte samo ovo na umu:

Vi ste gazda jer ga vi svojim novcem plaćate, a on je plaćenik koji treba da radi po sistemu: Veži konja gde ti gazda kaže!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1211521 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.