Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.

elitemadzone.org :: MadZone :: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 40368 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 10:59 - pre 73 meseci
Vlasnici tih privatnih osnovnih i srednjih škola, kao i fakulteta (zaboravih visoke škole) stalno pričaju kako su na Zapadu najbolji univerziteti privatni.
Aludiraju valjda na MIT i Harvard, univerzitete koji nemaju nekog "Peru Perića" za vlasnika koji upiše generaciju studenata pa kupi sebi jahtu. Ti univerzitieti su non-profit, i ti formalni "vlasnici" (Upravni odbor koji je formalno "vlasnik" organizacije kojoj pripadaju sam univerzitet, kao i druga imovina ako je poseduje) praktično ne mogu ubirati nikakav profit.
Takođe, taj MIT ima donacija u vrednosti preko 14 milijardi dolara u 2017. godini (većina novca potiče od ranije, pošto se donacije ili uopšte ne troše nepovratno, već samo investiraju i troši zarada, ili se troše po npr. 5% svake godine), ima 91 nobelovca, a gde su tu naši privatni univerziteti?

I ti vlasnici naših privatnih obrazovnih institucija nekako zaboraviše Berkli (deo University of California sistema, ne muzički koledž u Bostonu koji se na engleskom drugačije piše, a slično se čita), koji je državni, a opet ne tako daleko od Harvarda, možda danas u oblasti računarskih nauka i matematike čak i bolji od njega.

Ali, ne pominju ti naši vlasnici privatnih univerziteta da i u SAD postoje univerziteti kao njihovi, kojima je bitan samo novac i koji štancuju diplomu svakome ko dovoljno plati - tamo za to koriste termin "diploma mill".

Valjda je mnogo lepše kad svoj privatan univerzitet poredite sa Harvardom i MIT-om, a kad vas pitaju šta imate zajedničko - pa i oni su privatni!
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 11:44 - pre 73 meseci
@mjanjic - ne zaboravi i ti da "zapad" nije samo USA. Da je zapad i zapadna EU i da su u vecini zapadne EU najbolji univerziteti u drzavnom vlasnistvu i cene su simbolicne i za nas standard...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 11:55 - pre 73 meseci
Sve je to tacno, ali su stvari i situacije slabo uporedive.

Ne smatram da je pogresno porediti, bezbednosti i upozorenja radi sa nekakvim losim primerima, ali samo to mozemo da uradimo, savesti radi.

Nikad se ne zna kada ce profa ili ucenik da potegnu kalas ili sacmaru na okruzenje,

Ali je sustina da je dobro da postoji, nije za gologuziju i podprosecnu sirotinju, za to postoje besplatne skole, uz sitne troskove, bezanja sa casova, retke ljubavi i cesce mrznje i netrpeljivosti profesora prema djacima, otaljano radno vreme i slicne prednosti drzavne sluzbe.

Mislim da porediti drzavno skolstvo siromasne i zaduzene zemlje nije neki posao. Pogotovo sto je vecini udavljen entuzijazam...boljeg i zdravijeg drustva..
A ni skolarci nisu nesto cenjeni, vise su na ceni botovi i ulizice, ma koliko nepismeni ili glupavi bili.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 12:05 - pre 73 meseci
To se podrazumeva, pa i taj MIT je preuzeo sistem politehničkih univerziteta na kojima se veći akcenat daje praktinčom radu u laboratoriji i na istraživanjima.
Nego ovi naši vlasnici privatnih univerziteta uvek se pozivaju na SAD, pa sam samo o tome i pričao.

A nama u Srbiji pod hitno treba nešto kao francuski École nationale d'administration, imamo polupismenu i nepismenu državnu administraciju koja je najveći kočničar bilo kakvih promena na bolje. Jesu tu i političari, ali ja prvenstveno mislim na probleme sa kojima se običan građanin susreće kad mu treba nešto od države - lični dokument, potvrda, uverenje...

Da su glavni ljudi u administraciji obrazvani i naučeni da rade taj posao kako treba, ne bismo kao narod bili stalno maltretirani od strane države za: čekanje u redovima za zamenu lične karte, zamenu vozačke dozvole, zamenu registarskih tablica, donošenje kojekakvih potvrda iz poreske ili neke druge službe, problema sa plaćanjem preko interneta od strane pravanih lica (pa i javnih ustanova i preduzeća, od kojih mnoga nemaju ni mogućnost deviznog plaćanja ka inostranstvu), itd.

Ali, ako treba da kažnjavamo za nevezan pojas i 500€ (da ne bude zabune, uvek vezujem pojas, čak i pre nego što ubacim u prvu brzinu, za razliku od nekih koji krenu da voze pa usput vezuju pojas), uredba o tome se donese odmah, a neke suštinski važne stvari građani čekaju decenijama (zakon o poreklu imovine, zakon o ukradenim bebama...).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 12:33 - pre 73 meseci
Citat:
vladd: Mislim da porediti drzavno skolstvo siromasne i zaduzene zemlje nije neki posao. Pogotovo sto je vecini udavljen entuzijazam...boljeg i zdravijeg drustva..
A ni skolarci nisu nesto cenjeni, vise su na ceni botovi i ulizice, ma koliko nepismeni ili glupavi bili.


Ovde je za sada i dalje obrnuta situacija - privatni faksovi su (uz časne izuzetke) maltene sinonim za kupljene diplome i slabo znanje, a državni se smatraju "jakim" (opravdano ili ne).
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 12:49 - pre 73 meseci
Ovih dana možda zaposlimo jednog momka koji je masterirao na Singidunumu. Taman da ga uporedim sa nama ostalima koji smo uglavnom sa PMF :).
Ovako mi deluje prilično OK.

Pri tom odgovorno tvrdim da diploma PMF u KG vezano za informatiku je krš, i sve koje poznajem niko ništa na faksu nije naučio. Mada sam načuo da je mnogo bolje poslednjih godina. U moje vreme je bilo sramota koji su ispiti, i sa kakvim znanjem se izlazi posle položenog ispita...
Tako da generalno ta IT akademija možda i nauči nešto praktično ljude, iako IT akademija nije faks pa nije baš za upoređivanje.

Mislim da ljudi koji su zavrsili drzavne fakultete, previse ih hvale, a realnost je ipak malo drugacija.
Da naravno, ne mislim nista bolje o privatnim fakultetaima, vezanim za neke menadzmente i slicno, jer takodje imam par prijatelja koji su ih "zavrsili",



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 01.04.2018. u 14:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 13:12 - pre 73 meseci
Pa na šta bi ličili medicnski fakulteti, kad bi neku hirurgiju predavao neko ko nikada nije uradio ni rutinski hirurški zahvat?

Ali, medinicari su se izborili da mogu da budu profesori i šefovi katedri na faksu, na nekoj klinici lekari i čak načelnici odeljenja, plus na projektima, praktično tri relativno ne mala prihoda.

I šta tu ima loše, za studente je super, jer hirurgiju uče od hirurga.


Pitanje je zašto tako ne može i u nekim drugim oblastima.


U IT je i sada problem, a na tom PMF u Kragujevcu veoma izraženo, da ni oni prosečni ne žele da ostanu na fakultetu kao asistenti. A i zašto bi, kad im je početna plata manja ili ista kao u nekoj IT firmi, a tamo za godinu-dve dobrog rada mogu sa platom da preteknu i dekana tog fakulteta, a da bi postali dekan treba vam bar 10 godina od doktoriranja da biste postali redovni profesor i ispunili uslov za kandidaturu.

I biće sve gore. Sa druge strane, da se povećaju plate nastavnicima i saradnicima u IT na fakultetima, onda će to opet da privuče one osrednje i lošije, nikako one najbolje.


Jedini način je dozvoliti ljudima da rade i u privatnom sektoru i na faksu sa punom platom, kao što rade na medicinskim fakultetima.
Mada je i tu problem, načelnik odeljenja u KBC mora po Zakonu da bude lekar, pa je tu neki profesor sa Medicinskog vrlo pogodan kandidat, jer ima i doktorat iz oblasti i verovatno je i redovni profesor, kud ćete veće kompetencije (po Zakonu).

U IT je malo drugačije, zašto bi nekoj velikoj IT firmi trebao profesor sa fakulteta koji u zadnjih 5 godina nije napisao 10 linija koda, a za to se mora naći odgovarajuće rešenje.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 14:48 - pre 73 meseci
Ova tema je toliko otišla u off, da je to prosto strašno. S druge strane, pokrenuto je mnogo pitanja i to onih pravih, a čini mi se da ima i učesnika koji imaju šta da kažu, pa je to u stvari super. Dakle, dođe mi da sednem i napišem jednu studiju o srpskom obrazovanju danas.

Šta je bolje, privatno ili javno državno? Osnovno i srednje ili samo visoko obrazovanje? Za koga bolje, za učenike, za nastavnike ili i jedne i druge? Zašto samo za njih, gde je tu društvo? Šta su ishodi, šta je cilj? Moje mišljenje je da bi (dobro)obrazovanje trebalo biti jednako dostupno svima bez obzira na socijalni status, dakle da se ne plaća iz džepa, nego iz budžeta. Matematička gimnazija je primer uspeha srpske prosvete, ali se meni taj model ne dopada mnogo, a evo i zašto. Da li je cilj da od hiljadu dece uzmemo samo najbolje i od tih najboljih napravimo jednog naučnika, stručnjaka istraživača, a od ostalih 999 motače kablova? Kakva raspodela nam je potrebna, tj. da li će kriva biti razvučena u širinu(po x osi) ili u visinu(po y osi) i kako? Trebalo bi težiti tome da se omogući pristup kvalitetnom obrazovanju što širim slojevima stanovništva, kako bismo imali humano društvo zadovoljnih pojedinaca. U suprotnom ćemo imati nešto petnaesto. To petnaesto, to je ono što vladd kaže, kalašnjikov u školi ili tržnom centru.

Meni lično se više dopada evrospki kontinentalni model od anglosaksonskog. E sad, ima i ovaj drugi svojih prednosti, ali se tu zaboravlja činjenica da mi nismo amerika, da smo siromašni, da imamo sedam miliona stanovnika naspram amerike koja ima pedeset puta više, da se ugled i rezultati stvaraju decenijama, a možda i vekovima. Zato oni mogu da i u obrazovanju puste tržište da reguliše sve, tj. dozvole potpunu deregulaciju. Zato imaju čitav spektar: od dž univerziteta koji ne služe ničemu, klasičnih štamparija diploma do najboljih svetskih univerziteta koji prave proboj u nauci. Evo, u mom novom potpisu je misao Josifa Brodskog. Čovek je bio nobelovac, predavao na američkom univerzitetu, a od formalnog obrazovanja imao (zamislite) samo osnovnu školu.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 15:21 - pre 73 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
vladd: Mislim da porediti drzavno skolstvo siromasne i zaduzene zemlje nije neki posao. Pogotovo sto je vecini udavljen entuzijazam...boljeg i zdravijeg drustva..
A ni skolarci nisu nesto cenjeni, vise su na ceni botovi i ulizice, ma koliko nepismeni ili glupavi bili.


Ovde je za sada i dalje obrnuta situacija - privatni faksovi su (uz časne izuzetke) maltene sinonim za kupljene diplome i slabo znanje, a državni se smatraju "jakim" (opravdano ili ne).


Moje saznanje je da se na privatnim fakultetima uglavnom provlace, ili prosto kupuju diplome isklucivo povlasceni, drzavni miljenici ili neki nepotizam druge vrste(nekako mi se cini da je toga oduvek bilo, i na drzavnim, nego se moglo normalno ziveti i bez fakulteta, pa nije bila navala, a ni protok informacija), dok obicni studenti, koji plate regularno skolarinu, nemaju bas tako lagan prolaz.
I drzavni fakulteti se razlikuju, nisu bas svi u svemu vrhunski, da ne spominjem ove "nenaucne", pravo i ekonomiju, koji realno nicem ne sluze..mada je pitanje koji uopste cemu sluzi, ako nije IT...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.01.04.2018. u 15:36 - pre 73 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Ova tema je toliko otišla u off, da je to prosto strašno. S druge strane, pokrenuto je mnogo pitanja i to onih pravih, a čini mi se da ima i učesnika koji imaju šta da kažu, pa je to u stvari super. Dakle, dođe mi da sednem i napišem jednu studiju o srpskom obrazovanju danas.

Šta je bolje, privatno ili javno državno? Osnovno i srednje ili samo visoko obrazovanje? Za koga bolje, za učenike, za nastavnike ili i jedne i druge? Zašto samo za njih, gde je tu društvo? Šta su ishodi, šta je cilj? Moje mišljenje je da bi (dobro)obrazovanje trebalo biti jednako dostupno svima bez obzira na socijalni status, dakle da se ne plaća iz džepa, nego iz budžeta. Matematička gimnazija je primer uspeha srpske prosvete, ali se meni taj model ne dopada mnogo, a evo i zašto. Da li je cilj da od hiljadu dece uzmemo samo najbolje i od tih najboljih napravimo jednog naučnika, stručnjaka istraživača, a od ostalih 999 motače kablova? Kakva raspodela nam je potrebna, tj. da li će kriva biti razvučena u širinu(po x osi) ili u visinu(po y osi) i kako? Trebalo bi težiti tome da se omogući pristup kvalitetnom obrazovanju što širim slojevima stanovništva, kako bismo imali humano društvo zadovoljnih pojedinaca. U suprotnom ćemo imati nešto petnaesto. To petnaesto, to je ono što vladd kaže, kalašnjikov u školi ili tržnom centru.

Meni lično se više dopada evrospki kontinentalni model od anglosaksonskog. E sad, ima i ovaj drugi svojih prednosti, ali se tu zaboravlja činjenica da mi nismo amerika, da smo siromašni, da imamo sedam miliona stanovnika naspram amerike koja ima pedeset puta više, da se ugled i rezultati stvaraju decenijama, a možda i vekovima. Zato oni mogu da i u obrazovanju puste tržište da reguliše sve, tj. dozvole potpunu deregulaciju. Zato imaju čitav spektar: od dž univerziteta koji ne služe ničemu, klasičnih štamparija diploma do najboljih svetskih univerziteta koji prave proboj u nauci. Evo, u mom novom potpisu je misao Josifa Brodskog. Čovek je bio nobelovac, predavao na američkom univerzitetu, a od formalnog obrazovanja imao (zamislite) samo osnovnu školu.




Problem je daleko slozeniji, da bi na prvi pogled bilo jasno.

Americki sistem je najbolji, specificno sveobuhvatanog pristupa, za odredjenu namenu, osposobljavanja strucnjaka.
I tu je fakultet, i sam princip obrazovanja, predocen nameni, i toj nameni se upreze sve, pa i drzanje predavanja bilo koga u bilo kom trenutku ili periodu, za bilo koje potrebe. Pride, u slucaju specijalizacije, omogucavaju poprilicno velike resurse, literature, selektovanih informacija i materijalnih resursa(ne samo novca, vec i formiranih laboratorija, poligona, ustanova) dodatne kurseve, sertifikate i prosirenje, bolje receno produbljenje saznanja.
I pristup obrazovanju je sirok, od zabavne nastave do strogih projekata, pa kome se kakva stimulacija svidi.
Pogotovo sto imaju i mogucnost da strucnjaci nastave i rad i istrazivanje.

Svaka drzava koja zakine na necemu, nekom kvalitetu, resursima, mogucnosti napredovanja, finansiranju projekata, nejasnoj strategiji, nejasnom razvoju, je sama sebe uvela u probleme.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 06:22 - pre 73 meseci
Ovde se pominju privatne obrazovne ustanove u potpuno pogrešnom kontekstu.

U zapadnom obrazovnom sistemu je većina predmeta izborna, a manjina obavezna, pri čemu se može birati i nivo predmeta. Tako je kako u privatnim, tako i u državnim ustanovama. Naravno, ograničavamo se na razmatranje isključivo ozbiljnih ustanova. Mana tog pristupa je da je skuplji. Zato se kod nas umesto toga bira smer, a na smeru obično samo jedan izborni predmet.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 07:48 - pre 73 meseci
Nije to skupo zbog izbornih predmeta, toga ima i kod nas, vec zbog ostalih resursa.

A tema je odavno promasena, posto je netacna, od naslova, do kritike uslova za zaposljavanje profesora(nastavnika, predavaca) za srednju skolu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
..at.umts.dynamic.t-mobile.pl.



+2283 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 08:18 - pre 73 meseci
Sam naslov izaziva dezinformisanje javnosti, pa najmanje sto mozemo je da rascivijamo sta se ustvari desava, a desava se sledece:
1) skola raspise konkurs za matematicara mastera, sto je po zakonu
2) na konkurs niko ne izjavi zalbu
3) na konkurs se ne javi nijedan kandidat
4) skola tada trazi kandidata koji ne ispunjava uslove, sto je isto po zakonu
5) skola nadje i primi kandidata, sto je sve po zakonu
6) niko ne izjavi zalbu
7) nakon X meseci pojavi se nas profesor, koji isto ne isunjava uslove, trazeci da se otpusti radnik a na njegovo mesto primi on, koji ima par polozenih ispita vise, sto nije po zakonu
8) posto nema drzave, ministarstva ni zakona koji bi realizovao protivzakonitu zamisao naseg profesora opisanu pod 7), on krece po youtube, televizijama i internetu da deznformise javnost, izvrcuci cinjenice u svoju korist.

Postavlja se pitanje sta bi bilo ko od nas uradio da je direktor u toj skoli? Pa naravno nista - drzao se i dalje slova zakona, a profesora uputio da svoja prava ostvari preko pravosudnih institucija ako veruje da je u pravu. Ali, nas profesor naravno nece otici u sud i tamo potrositi pare na tuzbu i advokata, jer jasno zna da je skola postupila 100% po zakonu, a njegovi zahtevi su protivzakoniti. Preostajemo mu jedino mi na forumu da ga sazaljevamo i tapsemo po ramenu, izuzimajuci po nekog ko nece da mu precuti ocigledno, vec ce sve da mu skrese u brk. To je cela prica teme iz naslova.

Posto nas profesor voli knjizevnost, pravo stivo je Don Kihot.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 10:21 - pre 73 meseci
Stavka pod 4 je besmislena i protivzakonita.

Zakon jasno specificira i te dodatne uslove(za odredjene predmete), pride, u svakoj opciji predavac mora da ima adekvatan master, eventualno moze da ima drugi bazni fakultet...

Narocito je precizno za matematiku, sta predavac mora da ima polozeno..plus licenca, koja je orocena, ne mora odmah, ali u odredjenom roku je obavezna.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
..at.umts.dynamic.t-mobile.pl.



+2283 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 12:38 - pre 73 meseci
Ok, dakle, nije po zakonu da apsolventi matematickog fakulteta predaju matematiku u skoli i ne postoji situacija kada je to zakonski moguce? Mislim da nisi u pravu, u gotovo svakoj skoli u srbiji imas po nekog nastavnika koji ne ispunjava uslove a primljen je jer nse nije pojavio niko ko ispunjava uslove. Ako sam ih ja dobro razumeo, ti uslovi o kojima pises vaze za konkurs (u ovom slucaju je trazen matematicar master), a posto takvog nije moguce naci, onda daj nekog kog je moguce, a ne raspustiti skolu do daljneg. Ja nisam strucnjak za to, na tv rekli da je po zakonu, ja preneo, ako su oni lagali mene i ja lazem vas. Zasto onda pokretac teme ne presavije tabak pa preda sudu ako je zakon na njegovoj strani, nego se zali okolo ko neka devojcica? Da li zakon definise kaznene odredbe ako se ovo prekrsi, daj neke link?
 
Odgovor na temu

berazorica

Član broj: 246954
Poruke: 165
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+127 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 13:42 - pre 73 meseci
Pošto sam u situaciji da sa istom diplomom (četvorogodišnje studije-240 ESPB - diplomirani profesor matematike) radim u školi rekla bih par reči:

1. Konkursa već nekoliko godina nema, pa direktori zapošljavaju kako i koga hoće. Trenutno zakon štiti samo one profesore, koji su tehnološki višak, tj. koji nemaju punu normu - oni imaju prednost. To, između ostalog, znači da inženjer zaposlen "za stalno" ima prednost u odnosu na mene (bez adekvatne diplome i zaposlene "na određeno") i tako on popuni svoju normu matematikom, a ja dobijem ono što ostane.

2. Zakon ne pravi razliku između trogodišnjih studija od 180 ESPB i četvorogodišnjih od 240 ESPB, pa smo plaćeni kao bilo ko sa višom stručnom spremom.

3. Mene, kao povratnika, fakultet je obavezao da upišem četvorogodišnje studije, morala sam da položim sve ispite da bih imala pravo da upišem master, a onda mi je rađeno priznavanje ispita i od mojih 4+1, sklepane su 3+2 studije... Doduše, nešto od toga mi je išlo na štetu (različit broj bodova za isti ispit), ali nešto i u prilog (trajanje studija, npr.).

4. U somborskoj opštini se zaista dešavalo da u seoskoj školi matematiku predaje mladić koji je završio poljoprivredni faklultet, ali u situaciji kad nema konkursa, školska godina je počela, ugovori su potpisani, pokretač teme, sa svojom nedovoljnom diplomom tu nema šta da traži.

Dodala bih da ipak, kada se na poslu dokažeš kao posvećen i sposoban, to ne može da ostane bez odjeka. Ove godine imam punu normu i niz obaveza koje se tovare onom ko može i hoće taj teret da nosi. I, još jedna stvar: studije na PMF-u nisu skupe, kvota master studenata se ne popunjava u prvom upisnom roku. Dakle, pokretaču teme želim da upiše i završi master - to je nekoliko obaveznih i nekoliko izbornih predmeta, zavisi od izbora (ja nisam bila ljubitelj predmeta koji nose po 7-8 bodova, pa sam morala da biram veći broj onih po 5) i završni rad. Vredno je i godine pauziranja na poslu, pa onda, lepo, sa master diplomom možeš da biraš u kojoj školi ćeš da radiš.

"We are mathematicians, we are happy when we have a problem!"
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 16:37 - pre 73 meseci
Postoji na sajtu mmp pravilnici, i za srenje strucne i za gimnaziju(istina naslov dkumenta je pogresan...ali je to ministarstvo prosvete, pa moze da brlja).

Elem, na odredjeno vreme, na zamene, u vrlo specificnim uslovima postoji mogucnost da nastavu obavlja neko ko nema bas sve detalje, i to je uslovno, ne moze biti zaposlen za stalno, a za duzi period mora da popuni nedostajuce uslove.
Za takvu aktivnost se dobija misljenje ministarstva.
E sad, ako neko uoci nepravilnosti u duzem periodu, nikakav problem predociti situaciju prosvetnoj inspekciji, koja ce izlaskom na teren utvrditi formalne cinjenice i desavanja. Naravno, postoje rangovi inspekcija, ja znam za Bgd, za gimnaziju sledi gradska pa republicka..pozeljno je ici po proceduri, od nize ka visoj..

To sto neko spolja "vidi" da neko ne radi sa punim kapacitetom, svakako nema uvid u sve detalje, a sto inspekcija moze da rascivija i nalozi postupak. Bez toga je sve prazna prica, ne znam zasto se plasite prijavljivanja inspekciji, ako je neki javasluk u pitanju, vrlo su efikasni po tom pitanju, ne vole direktori da im se nagrbace za gluposti..

To da se pokusava zbrinjavanje stalnozaposlenih, da li je to problem?

Citat:
Ove godine imam punu normu i niz obaveza koje se tovare onom ko može i hoće taj teret da nosi.


Ovo, veruj mi, znam kako funkcionise, i tovarenje magaraca nije samo specijalitet skola....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
..at.umts.dynamic.t-mobile.pl.



+2283 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 19:07 - pre 73 meseci
Ja sam sad u dilemi da li vas dvoje hocete da kazete da je tovarenje dobro ili lose. Pokretac teme kuka sto ga ne tovare dovoljno, a ja licno volim da me sto manje tovare, bez obzira na visinu plate.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 20:16 - pre 73 meseci
verovatno kad bi ti bila plata tolika da ne mozes bas u potpunosti da opskrbis porodicu, onda bi hteo malo malo vise da te tovare za bolju platu.
Dok nemas tih problema mozes da govoris tako.
Nista ti nisi drugaciji od drugih, samo si u drugacijoj poziciji. Da su oni u tvojoj poziciji verovatno bi govorili kao ti, i obratno.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.02.04.2018. u 20:59 - pre 73 meseci
Kad smo već kod srednjoškolaca.

https://www.blic.rs/vesti/hron...ce-a-onda-su-se-upleli/fm5pfl9

Jel naša policija stvarno nema pametnija posla nego da sprovodi kako se ovde kaže "opsežnu i komplikovanu istraga, " kako bi uhvatila ova dva ekstremno opasna okorela krimnalca koji očigledno bili izuzetno ozbiljan pretnja po bezbednost svih naših gradjana. :)

Zanimljivo da autor teksta čak kaže " Ovo što su njih dvojica učinili - suštinski i pravno - uopšte se ne razlikuje od, na primer, rasturanja ili prikazivanja dečje pornografije ili nasilja".

Jel ja nešto propuštam ovde kad smatrm da slikanje sa džointom ispred plicijskog auta nekako nije u rangu sa slikanjem sexa sa decom?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Matematiku predaju srednjoškolci dok diplomirani profesori nemaju posao.

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 40368 | Odgovora: 231 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.