Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li biti programer? Buducnost profesije

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 269108 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 11:48 - pre 16 meseci
Pretpostavljam da OpenAI već ima sve primere programskog koda unapred napisane, a da ništa od toga nije napravio chatbot.
Ono, ume da reaguje na dodatna pitanja, ako već ima negde zapisan primer programskog koda.

Još uvek ima posla za programere, ukoliko to nije pisanje funkcije is_prime...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 11:56 - pre 16 meseci
Evo mog igranja od pre par minuta:

Citat:
In c#, create a class for the reading rss feeds


Code:
using System;
using System.Xml;

namespace RssReader
{
    public class RssReader
    {
        public string RssUrl { get; set; }

        public RssReader(string rssUrl)
        {
            RssUrl = rssUrl;
        }

        public List<RssFeed> Read()
        {
            var rssFeeds = new List<RssFeed>();

            XmlDocument doc = new XmlDocument();
            doc.Load(RssUrl);

            XmlNodeList nodes = doc.SelectNodes("//item");

            foreach (XmlNode node in nodes)
            {
                var rssFeed = new RssFeed
                {
                    Title = node.SelectSingleNode("title").InnerText,
                    Description = node.SelectSingleNode("description").InnerText,
                    Link = node.SelectSingleNode("link").InnerText,
                    PublishDate = DateTime.Parse(node.SelectSingleNode("pubDate").InnerText)
                };

                rssFeeds.Add(rssFeed);
            }

            return rssFeeds;
        }
    }

    public class RssFeed
    {
        public string Title { get; set; }
        public string Description { get; set; }
        public string Link { get; set; }
        public DateTime PublishDate { get; set; }
    }
}


Citat:
To use this class, you can do the following:


Code:
var rssReader = new RssReader("http://www.example.com/rss");
var rssFeeds = rssReader.Read();

foreach (var rssFeed in rssFeeds)
{
    Console.WriteLine(rssFeed.Title);
    Console.WriteLine(rssFeed.Description);
    Console.WriteLine(rssFeed.Link);
    Console.WriteLine(rssFeed.PublishDate);
    Console.WriteLine();
}

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 11:59 - pre 16 meseci
Ono sto je dobro daljom konverzacijom u okviru istog konteksta on moze da ide dalje...

Citat:
add support for the RSS and Atom feeds


Evo azurirane verzije

Citat:
Here's an updated version of the RssReader class that supports both RSS and Atom feeds:

Code:
using System;
using System.Xml;

namespace RssReader
{
    public class RssReader
    {
        public string FeedUrl { get; set; }

        public RssReader(string feedUrl)
        {
            FeedUrl = feedUrl;
        }

        public List<FeedItem> Read()
        {
            var feedItems = new List<FeedItem>();

            XmlDocument doc = new XmlDocument();
            doc.Load(FeedUrl);

            // Check if the feed is an RSS feed or an Atom feed
            XmlNodeList rssNodes = doc.SelectNodes("//item");
            XmlNodeList atomNodes = doc.SelectNodes("//entry");

            if (rssNodes.Count > 0)
            {
                // RSS feed
                foreach (XmlNode node in rssNodes)
                {
                    var feedItem = new FeedItem
                    {
                        Title = node.SelectSingleNode("title").InnerText,
                        Description = node.SelectSingleNode("description").InnerText,
                        Link = node.SelectSingleNode("link").InnerText,
                        PublishDate = DateTime.Parse(node.SelectSingleNode("pubDate").InnerText)
                    };

                    feedItems.Add(feedItem);
                }
            }
            else if (atomNodes.Count > 0)
            {
                // Atom feed
                foreach (XmlNode node in atomNodes)
                {
                    var feedItem = new FeedItem
                    {
                        Title = node.SelectSingleNode("title").InnerText,
                        Description = node.SelectSingleNode("summary").InnerText,
                        Link = node.SelectSingleNode("link").Attributes["href"].Value,
                        PublishDate = DateTime.Parse(node.SelectSingleNode("updated").InnerText)
                    };

                    feedItems.Add(feedItem);
                }
            }
            else
            {
                throw new Exception("Unsupported feed format");
            }

            return feedItems;
        }
    }

    public class FeedItem
    {
        public string Title { get; set; }
        public string Description { get; set; }
        public string Link { get; set; }
        public DateTime PublishDate { get; set; }
    }
}
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 12:12 - pre 16 meseci
Dalje
Citat:
add validation against nullable values


Odradio...

Citat:
add handling long text greater than 512 characters


Odradio..

Da ne bi zatrpavao nisam paste code ovde..


Kod je i dalje pocetnicki ali brate...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 12:40 - pre 16 meseci
Evo primera kako AI daje pogrešne odgovore. U pitanju je Oracle SQL (boldovana su moja pitanja):

How to limit number of rows in Oracle, using "sample" clause

In Oracle, you can use the "sample" clause in a SELECT statement to specify the number of rows that should be returned in the result set. The "sample" clause is used in the following way:
Code (sql):
SELECT column1, column2, ...
FROM my_table
SAMPLE (n)
 

In this example, the SAMPLE (n) clause specifies that the query should return n rows from the my_table table. The rows that are returned will be chosen randomly from the table.
Here is an example of how you could use the "sample" clause to return a random sample of 10 rows from a table:
Code (sql):
SELECT *
FROM my_table
SAMPLE (10);
 

This query would return 10 random rows from the my_table table. The rows that are returned will be chosen randomly from the table, and the same rows may not be returned if the query is executed multiple times.

I beleive that sample(10) means 10 percent of rows not 10 rows

You are correct, the SAMPLE (n) clause in Oracle SQL specifies that the query should return a random sample of n percent of the rows in a table, rather than a specific number of rows. So if you use the SAMPLE (10) clause in a query, it will return a random sample of 10 percent of the rows in the table.
Here is an example of how you could use the "sample" clause to return a random sample of 10 percent of the rows from a table:
Code:
SELECT *
FROM my_table
SAMPLE (10);

This query would return a random sample of 10 percent of the rows from the my_table table. The rows that are returned will be chosen randomly from the table, and the same rows may not be returned if the query is executed multiple times.

Is there a way to get exactly 10 rows in Oracle SQL language

Yes, you can use the "rownum" keyword in Oracle SQL to limit the number of rows returned in a query to a specific number. The "rownum" keyword is used in the following way:
Code (sql):
SELECT column1, column2, ...
FROM my_table
WHERE rownum <= n;
 

In this example, the WHERE rownum <= n clause specifies that the query should return only the first n rows from the my_table table. The rows that are returned will be the first n rows in the table, based on the order in which they were selected by the query.

Is it possible to use rownum with "order by" clause

Yes, you can use the "rownum" keyword in combination with the "order by" clause in Oracle SQL to limit the number of rows returned in a query to a specific number, and to specify the order in which the rows should be returned. The "order by" clause is used to sort the rows in a query result set based on the values of one or more columns.
Here is an example of how you could use the "rownum" keyword in combination with the "order by" clause to return a specific number of rows from a table, in a specific order:
Code (sql):
SELECT *
FROM my_table
WHERE rownum <= 10
ORDER BY column1, column2;
 

In this example, the WHERE rownum <= 10 clause specifies that the query should return only the first 10 rows from the my_table table. The ORDER BY column1, column2 clause specifies that the rows should be sorted by the values in the column1 and column2 columns. So the query will return the first 10 rows from the table, sorted by the values in the column1 and column2 columns.

But rownum is caluculated before sorting, so query may return less then 10 rows

Yes, you are correct. The "rownum" keyword in Oracle SQL is assigned to each row in a query result set before the rows are sorted by the "order by" clause. So if a query uses both the "rownum" keyword and the "order by" clause, it is possible for the query to return fewer rows than the number specified in the "rownum" clause, because some of the rows may be filtered out by the "order by" clause.
To avoid this problem, you can use a subquery in your query to first apply the "order by" clause, and then use the "rownum" keyword in the outer query to limit the number of rows returned. Here is an example of how you could use a subquery to return exactly 10 rows from a table, in a specific order:
Code (sql):
SELECT *
FROM (
  SELECT *
  FROM my_table
  ORDER BY column1, column2
)
WHERE rownum <= 10;
 

In this example, the subquery applies the "order by" clause to the rows in the my_table table, and then the outer query uses the "rownum" keyword to limit the number of rows returned to 10. This ensures that the query will always return exactly 10 rows, in the specified order.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Član broj: 802
Poruke: 6610
*.cgates.lt.



+536 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 12:51 - pre 16 meseci
Kod nas u Supportu klinci koriste taj chatGPT da im generiše mailove klijentima pošto ima bolju gramatiku i fond reči. Baš profi generiše par pasusa teksta u kom se bukvalno ništa ne kaže. Double speak za sve pare.
 
Odgovor na temu

ssi

Član broj: 305920
Poruke: 333
*.mbb.telenor.rs.



+377 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 18:03 - pre 16 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Kod nas u Supportu klinci koriste taj chatGPT da im generiše mailove klijentima pošto ima bolju gramatiku i fond reči. Baš profi generiše par pasusa teksta u kom se bukvalno ništa ne kaže. Double speak za sve pare.


Cita li to neko ?
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.12.2022. u 21:15 - pre 16 meseci
Ja probao na poslu, vezano za ovo sto koristimo da vidim kako ce da se snadje sa servisima... znaci imamo PHP, Laravel, NodeJS/Express, Adonis, React, NextJS, Vue, Python, i bukvalno PostgreSQL kao bekend a ne kao bazu.

U pocetku probao PHP, vidim generise neke ok stvari, ajde... predjem na nesto sto bi stvarno moralo da bude inteligentno - tipa "make me a php scraper for xyz website" i gledam kako ladno pise scrapera? Onda izvalim da pise genericki kod po nekom DOMu koji smatra da bi video tu :D Ajde, ipak nece da ga curl-uje on...

Basic Postgres razume, vec malo kompleksniji sam u fazonu - kolega, to nije bilo pitanje :D Onda sam krenuo da ga obucavam sa nekim datasetom u vidu nizova kolona, vrednosti, ovim, onim, i vidim da krece personalizacija. Skapirao je strukturu ali i dalje nije skapirao lepo da odradi partition over, group by i neke malcice kompleksnije stvari.

Vrh stvar za generisanje necega sto necete zapravo koristiti ali moze da vam da ideju kako da odradite. S druge strane, moze i da vam da ideju kako apsolutno da ne radite nesto i da vam odvuce misli u tom smeru i napravi haos.

Ovo je sve relativno novo i realno u pocetku je sve WOW... onda ljudi krenu da ga maltretiraju da pise CMS od nule i razocaraju se. Mislim da je sasvim ok za ono za sta je napravljen a to je KONVERZACIJA. Naucice nesto iz nje, meni je pokupio sve da prilagodjava postgresu i phpu bez da navodim jezik u prvih par interakcija.

Primena je bukvalno zilion, samo da se ne koristi u pogresne svrhe - generisanje 100% gotovog koda jer ce to postati katastrofalno lose. I takodje ne preterivati sa onim sto se zeli i treba mu davati sto vise podataka o tome sto zelite, ne ide bas "write me a select query for table offers". Opise se malo struktura, ovo, ono... i da nesto iole zadovoljavajuce.

Kapiram da u ovom trenutku 10 ljudi pise "write me a simple bootloader" i slicno.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.01.2023. u 15:58 - pre 15 meseci
Pisem trenutno u win 10 pa mi bash skripta moja i njegova nije dostupa. Moja linux skripta odradi za 5 minuta a njegova za pola sata. Zadatak je bio da na tekucem diru nadje sve .txt fajlove i prebroji koliko ukupno reci ima i da to ispise na ekranu. Pre toga nahvalise ga kako pise skripte ocas, pise al prve tri koje je napisao nisu radile. Mnogo buke , reklame, izlazak na berzu i akcije a danas opet nova verzija u koju je ubaceno dajte neku paricu kao prilog. Moze da posluzi za kratke price i za prevodjenje. Poslednja 3 dana 4 verzije su izmenjali, program vise ne radi nego sto radi.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.01.2023. u 18:15 - pre 15 meseci
Evo sad sam u lnuxu Arch.
Moja skripta:
Code:
#!/bin/bash
# Snimi vreme početka izvršavanja skripte u promenljivu
POCETNO_VREME=$(date +%s)
# Ispis vremena početka skripte
echo "Starting at $(date)"
shopt -s lastpipe
total=0
find  -type f -name "*.txt" | while read FILE; do
     count=$(wc -w < "$FILE")
     echo "$FILE has $count words"
     total=$((total + count))
done
echo TOTAL WORDS COUNTED:  $total
# Ispis vremena završetka skripte
echo "Finished at $(date)"
# Snimi vreme završetka izvršavanja skripte u promenljivu
ZAVRSNO_VREME=$(date +%s)

# Izračunaj razliku između početnog i završnog vremena
RAZLIKA=$((ZAVRSNO_VREME - POCETNO_VREME))

# Ispiši rezultat na ekranu
echo "Skripta je trajala $RAZLIKA sekundi."


ChatGPT je samouvereno napisao da moze da napravi skriptu koja ce gore opisani zadatak obaviti brze. Napisao je program skriptu a rezultat je blam
Code:
#!/bin/bash
# Snimi vreme početka izvršavanja skripte u promenljivu
POCETNO_VREME=$(date +%s)
# Ispis vremena početka skripte
echo "Starting at $(date)"
# Pronalazi sve txt fajlove u trenutnom direktorijumu
find . -type f -name "*.txt" | parallel wc -w {} \;

# Sabira rezultate i ispisuje ukupan broj reči
total_words=$(find . -type f -name "*.txt" | parallel wc -w {} \; | awk '{sum+=$1} END {print sum}')
echo "Ukupan broj reči u svim txt fajlovima: $total_words"
# Ispis vremena završetka skripte
echo "Finished at $(date)"
# Snimi vreme završetka izvršavanja skripte u promenljivu
ZAVRSNO_VREME=$(date +%s)
# Izračunaj razliku između početnog i završnog vremena
RAZLIKA=$((ZAVRSNO_VREME - POCETNO_VREME))
# Ispiši rezultat na ekranu
echo "Skripta je trajala $RAZLIKA sekundi."

 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije15.01.2023. u 18:16 - pre 15 meseci
Evo sad sam u linuxu Arch.
Moja skripta:
Code:
#!/bin/bash
# Snimi vreme početka izvršavanja skripte u promenljivu
POCETNO_VREME=$(date +%s)
# Ispis vremena početka skripte
echo "Starting at $(date)"
shopt -s lastpipe
total=0
find  -type f -name "*.txt" | while read FILE; do
     count=$(wc -w < "$FILE")
     echo "$FILE has $count words"
     total=$((total + count))
done
echo TOTAL WORDS COUNTED:  $total
# Ispis vremena završetka skripte
echo "Finished at $(date)"
# Snimi vreme završetka izvršavanja skripte u promenljivu
ZAVRSNO_VREME=$(date +%s)

# Izračunaj razliku između početnog i završnog vremena
RAZLIKA=$((ZAVRSNO_VREME - POCETNO_VREME))

# Ispiši rezultat na ekranu
echo "Skripta je trajala $RAZLIKA sekundi."


ChatGPT je samouvereno napisao da moze da napravi skriptu koja ce gore opisani zadatak obaviti brze. Napisao je program skriptu a rezultat je blam
Code:
#!/bin/bash
# Snimi vreme početka izvršavanja skripte u promenljivu
POCETNO_VREME=$(date +%s)
# Ispis vremena početka skripte
echo "Starting at $(date)"
# Pronalazi sve txt fajlove u trenutnom direktorijumu
find . -type f -name "*.txt" | parallel wc -w {} \;

# Sabira rezultate i ispisuje ukupan broj reči
total_words=$(find . -type f -name "*.txt" | parallel wc -w {} \; | awk '{sum+=$1} END {print sum}')
echo "Ukupan broj reči u svim txt fajlovima: $total_words"
# Ispis vremena završetka skripte
echo "Finished at $(date)"
# Snimi vreme završetka izvršavanja skripte u promenljivu
ZAVRSNO_VREME=$(date +%s)
# Izračunaj razliku između početnog i završnog vremena
RAZLIKA=$((ZAVRSNO_VREME - POCETNO_VREME))
# Ispiši rezultat na ekranu
echo "Skripta je trajala $RAZLIKA sekundi."

 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.01.2023. u 15:51 - pre 15 meseci
Nemam pojma kako vam uspeva ali sve ovo me podseca na fakultet i zadatke u fortranu i cobolu koji nemaju veze sa zivotom. Sve sto ja smislim da iskoristim chatgpt ne uspeva. Sad sam hteo da skinem neku diskusiju sa foruma, Firefox pdfile menu i polako za 14 minta 6 pdf fajlova i posle ih spojio u jedan. To sam hteo da mi chatgpt napravi skriptu, postavo zadatak on predlozi prvo programe koji ne rade ili jedan koji radi ali jenbeskoristn jer kad pocne da skida moze samo 3 stranice i na kraju pukne. Onda chatgpt kaze python BeautifulSoup i napise skriptu i tako ceo dan je ispravlja jer skripta ne radi , ponavlja stalno proveri ovo, ono itd. Na kraju chatgpt zakljuci da mozda tu na forumumu ima malo java skripta (pitam se gde nema) i ja nadjoh da treba nek selenium itd sto je za mene spansko selo jer ne znam python i ne programiram, mozda neke trivijalne bash skripte.
I kako sad jada iskoristim potencijal chatgpt programa kad prvo sto je bilo moze sve da uradi i da mi posalje na e-mail, onda se javi modul policajca koji mu to zabrani, ja napisem nek to sve izvuce kao tekst is slozi i prikaze a ja cu da izaberem print to pdf u chatgpt prgramu. Sad odjednom chatgpt nema pojam da ima opcije da to sto je ispsao poslje u pdf ili png sliku i ima jos jedna opcija. Na kraju nadoh nesto neki selenijum koji se uglavljuje u pyton skriptu i delovi FF ili Chrome ali koliko vidim i tu ima rukomatike koliko oces.

Evo sta je chatgpt napravio ai to ne pije vodu jer ima tu i mlo java skripti;

Code:
import requests
from bs4 import BeautifulSoup

# url foruma
url = 'https://x.y.rs/threads/kompjuter-lupeta-chatgpt.489850/'

# prazan string u koji će se smestiti podaci
data = ''

# petlja koja prolazi kroz sve stranice sa threadom
for i in range(1, 7):
    # formiranje url-a za svaku stranicu
    page_url = url + 'page-' + str(i)
    # preuzimanje HTML koda stranice
    page = requests.get(page_url)
    # parsiranje HTML koda stranice
    soup = BeautifulSoup(page.content, 'html.parser')

    # izvlačenje podataka iz HTML koda
    posts = soup.find_all('li', class_='message')
    for post in posts:
        author = post.find('a', class_='username')
        if author:
            author = author.get_text()
        date = post.find('span', class_='DateTime')
        if date:
            date = date.get_text()
        message = post.find('blockquote', class_='messageText')
        if message:
            message = message.get_text()

        # formatiranje podataka u traženi format
        data += f'Author: {author}\nDate: {date}\nMessage: {message}\n\n'

with open('threads.txt', 'w') as file:
    file.write(data)
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.01.2023. u 18:39 - pre 15 meseci
Pokusavam da ukapiram sta si hteo da napravis za ove .txt fajlove. Zar to nije moglo krace:
Code:
$ time find . -type f -name '*.txt' -exec wc -w {} \; | gawk '{ print $0; sum+= $1 } END { print "TOTAL=" sum }'

A sto se ChatGPT tice - kako mu objasnis sta ti treba, takav ces i rezultat dobiti. Verovatno, ako mu postavis precizno pitanje, tipa: kako da sortiram Python dict po tacno odredjenom redosledu kljuceva ... ili: kako da najlakse izbacim ponovljene elemente Python liste - dobices odgovor.

Ali ako ti kazes: "Gde u Beogradu da nadjem ono, ne znam kako se zove, ne znam cemu sluzi, a uz to i ne radi, to znam, ali meni treba, po mogucstvu odmah i to zestoko, ako neko zna firmu, i da li moze da se plati preko racuna, i ako imam pravo da to uvezem po zakonu, i kako da to proknjizim pravilno, ili moram sve na crno?" - onda ces dobiti veoma zanimljive odgovore.

A pomenuta recenica je upravo slika i prilika nacina na koji nasi ljudi postavljaju pitanja. Gomila bezveznih izraza, obavezno povezanih zarezom iz nekog razloga, sto ne mozes da uhvatis ni za glavu ni za rep. A ako mu slucajno postavis pitanje da bi shvatio sta mu treba, dobijas univerzalni odgovor: "Pa znas, bre, ono ... razumes, ono ... e, jesi glup !!!". :-)
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.01.2023. u 21:40 - pre 15 meseci
@B3R1,

To nije moj kod, ja ne znam payton, Chatgpt ga je napisao. Trebalo je da iscita celu temu sa foruma i da napravi ili pdf sto odjednom nezna da moze ili da napravi txt fajl sa svim postovima. Dva dana me voza, kad je skripta prijavila prvu gresku onda kaze pogresio si nije tako a on je napisao skriptu. Na kraju skripta radi ali je izlaz nista, znaci trebalo je posto naprasni nezna da napravi pdf da samo iscita taj treads i sve strpa u jedan txt faj na disku da na miru citam. Po onome sto sam nasao na netu ako u tom kodu na forumu ima java skripti ne moze uopste BeautifulSoup.
Pokusao sam veoma precizno koliko znam i umem prvo da m objasnim sta zelim da uradim, chatgpt se ponudio da on to sve odradi ali ga je interni policajc koji je ugradjen u chatGPT sprecio. Onda se ponudio da uz silno ponavljanje fraza on napise python skripu i rezultat priaze na ekranu kao i kad ispisuje odgovor na neko pitanje, opet je interni policajc u progamu zabranio da to uradi. Na kraju je izgenerisao tu python skriptu a taj zadnji red je pisanje u treads.txt file na disku. Ovo ispred treba da iscita tu temu i da na kraju prosledi u taj txt file. Znam da kako mu zadas i napise tako ce i uraditi jer sam dosta isprobavao i ukapirao neke fore kojima se sluze.

Sad tek kapuiram ova tvoja kobasica odnosi se na prethodni post, imam ja slicnu kobasicu ali je opet chatGPT insistirao na bash skripti pa sam ja napisao a program je kao ono u vojsi '" vrlo dobro vojnice al moglo je i bolje" pa sam ja napisao pa napisi bolje i brze i on je napisao skriptu koja je katastofa
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.01.2023. u 22:09 - pre 15 meseci
Evo moja kobasica za brojanje reci

Code:
$ find -type f -name "*.txt" -exec wc -w {} \; | awk '{total += $1} END{print total}'

2815643074

tvoja
TOTAL=2815643074

real 8m13.864s
user 5m29.383s
sys 0m27.818s

Merio sam vreme izvrsenja za moju kobasicu isto oko 7-8 minuta
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije16.01.2023. u 22:17 - pre 15 meseci
Slabo vidim pa gresim kod kucanja zato volim najvise GUI program ili skriptu koji cu copy/paste i chmod +x ime. Kad kucam u chatGPT bas zbog gresaka proveravam svaku rec 10x
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.01.2023. u 06:28 - pre 15 meseci
Citat:
B3R1:
Pokusavam da ukapiram sta si hteo da napravis za ove .txt fajlove. Zar to nije moglo krace:
Code:
$ time find . -type f -name '*.txt' -exec wc -w {} \; | gawk '{ print $0; sum+= $1 } END { print "TOTAL=" sum }'


Citat:
lega99:
Evo moja kobasica za brojanje reci

Code:
$ find -type f -name "*.txt" -exec wc -w {} \; | awk '{total += $1} END{print total}'

2815643074

tvoja
TOTAL=2815643074

real 8m13.864s
user 5m29.383s
sys 0m27.818s

Merio sam vreme izvrsenja za moju kobasicu isto oko 7-8 minuta


Probajte ovo:

Code:
shopt -s globstar; wc -w **/*.txt


Inace ChatGPT-ov skript dva puta koristi find komandu, zato je toliko i spor.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.01.2023. u 09:41 - pre 15 meseci
@Panta_
vreme pocetka nad istim podcima 10:02:15
vreme zavrsetka 10:10:28
broj reci 2815643074 total

To sam samo postovo koliko chatGPT ima neke svoje fazone, trivijalan primer da vidim koliko je mocan jer su ga nahvalili do nebesa. Kad je napisao onu bash skriptu pre toga je napisao 3 bash skripte koje nisu ni radile. jedna je radila ali u mrtvoj petlji. Kad sa mu servirao vremena onda je trazio hiljadu podataka o racunaru koji je krs AMD Buldozer 6100 8GB RAM da bi kao napravio brzu bash skriptu. Cisto sam probao jer sam bio frapiram kad mi je za Frojda napisao da je autor Kapitala a i dan danas iako su ga neki pa i ja ucili kad ga pitas za Princes krofne dobice odgovor i recept za obicne krofne ili palacinke a neko se sprdo pa je cak dao Mlekara Subotica i recept.
Obicnu kvadratnu jednacinu zadatak za 8 razred trebalo mu je vremena da resi dok neke slozenije iz cuga resi, nema pojma sta je Ludofov broj ili ti Arhimedova konstanta tj. broj Pi pa sam ga i to ucio.

Mene je zanimalo ovo drugo sto sam postovo da vidim dali moze da se izbegne rukomatka, otvaranje brovsere, file meni print to pdf pa spajanje svih pdf u jedan pdf file.To je vec neki konkretni zadatak ali nije uspelo. Frapantno je da ima "policajca program" iznad glave koji mu zabranjuje da nesto odradi. Program nastupa samuvereno, sad ce on to ocas da resi i da mi posalje na e-mail, onda nastupa "policajac" koji mu to ne dozvoljava, pa opet on ce to sve u txt file umesto u pdf i opet "policajac" koji mu zabranjuje, onda chatGPT pise python skriptu ali izlazni fajl je prazan, gubljenje vremena pogotovo sto ponavlja neke stvari po 100x ili u istom odgovoru potpuno isti pojam kojeg vrti u dve-tri recenice a nista nije u sustini napisao sto nije vec napisao u prvoj recenici itd.
 
Odgovor na temu

Panta_
Aleksandar Pantić
Kragujevac

Član broj: 214959
Poruke: 790



+162 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.01.2023. u 11:01 - pre 15 meseci
Citat:
Mene je zanimalo ovo drugo sto sam postovo da vidim dali moze da se izbegne rukomatka, otvaranje brovsere, file meni print to pdf pa spajanje svih pdf u jedan pdf file.To je vec neki konkretni zadatak ali nije uspelo. Frapantno je da ima "policajca program" iznad glave koji mu zabranjuje da nesto odradi. Program nastupa samuvereno, sad ce on to ocas da resi i da mi posalje na e-mail, onda nastupa "policajac" koji mu to ne dozvoljava, pa opet on ce to sve u txt file umesto u pdf i opet "policajac" koji mu zabranjuje, onda chatGPT pise python skriptu ali izlazni fajl je prazan, gubljenje vremena pogotovo sto ponavlja neke stvari po 100x ili u istom odgovoru potpuno isti pojam kojeg vrti u dve-tri recenice a nista nije u sustini napisao sto nije vec napisao u prvoj recenici itd.

Da li si pročitao "limitations" na njihovom sajtu.
Citat:

ChatGPT sometimes writes plausible-sounding but incorrect or nonsensical answers. Fixing this issue is challenging, as: (1) during RL training, there’s currently no source of truth; (2) training the model to be more cautious causes it to decline questions that it can answer correctly; and (3) supervised training misleads the model because the ideal answer depends on what the model knows, rather than what the human demonstrator knows.

ChatGPT is sensitive to tweaks to the input phrasing or attempting the same prompt multiple times. For example, given one phrasing of a question, the model can claim to not know the answer, but given a slight rephrase, can answer correctly.

The model is often excessively verbose and overuses certain phrases, such as restating that it’s a language model trained by OpenAI. These issues arise from biases in the training data (trainers prefer longer answers that look more comprehensive) and well-known over-optimization issues.

Ideally, the model would ask clarifying questions when the user provided an ambiguous query. Instead, our current models usually guess what the user intended.

While we’ve made efforts to make the model refuse inappropriate requests, it will sometimes respond to harmful instructions or exhibit biased behavior. We’re using the Moderation API to warn or block certain types of unsafe content, but we expect it to have some false negatives and positives for now. We’re eager to collect user feedback to aid our ongoing work to improve this system.
 
Odgovor na temu

lega99

Član broj: 82119
Poruke: 1087



+16 Profil

icon Re: Da li biti programer? Buducnost profesije17.01.2023. u 11:49 - pre 15 meseci
@Panta_
Link ne radi, sto se tice ogranicenja ispisana su i kad startujes program na PC. Zadnju verziju 0.9.2 pravio sam od .deb verzije za Arch. Jasno je meni da moze da da i pogresne odgovore, to pise. Ja sto sam pitao za vecinu stvari dao sam i objasnjenje ako je pogresan odgovor, ima like i dislike ikonu i ako kliknes na dislike ikonu otvara se prozor da upise tacan odgovor. Program nesto prihvati ili prihvati kao tacno par dana i onda opet zabrljaci. Posedan fazon je kad otkaci pa pocne da odgovara na ruskom, slovenacko itd. Efekat brzine je privid jer imitira pisacu masinu, za to vreme svaki drugi program ispisao bi brdo teksta na ekranu. Sto se tice inteligencije postoja je Eliza program davnih godina na mainframe masini koji je glumio psihijatra i ljudi su verovali da pricaju sa pravim psihijatrom.Kapiram da je to sve test faza, ucenje programa ali kad ljudi nerealno nahvale program, npr. covek pisao kako je maltene cerki preveo neku knjigu, zeni napravio biznis plan a njemu reklamnu kampanju onda se zapitas da li je to moguce.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Da li biti programer? Buducnost profesije
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 269108 | Odgovora: 1523 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.