Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 26365 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 14:04 - pre 69 meseci
U pitanju je trimer za travu (einhel) sa dvotaktnim motorom, kupio sam novu svećicu NGK i radila je odlično na početku ali je polako prestala da radi posle samoi pola rezervoara (300ml). Novu svećicu sam kupio upravo jer sam stalno morao da čistim staru svećicu koja više nije radila nego što je radila.

Mešavina je dobra, onakva kakvu sam uvek pravio u boci koju sam dobio uz trimer. Marku ulja sam promenio kao i kanister sa gorivom, ali je rezultat isti. Posle NGK zastoja nisam više ni pipnuo trimer. Treba napomenuti da je trimer star nekoliko godina i da je radio odlično, izmaltretiran je maksimalno, a prvi problem je počeo da pravi prošle godine nakon stajanja preko zime ali je to rešeno temeljnim čiščenjem svećice i dužim radom na praznom hodu nakon čega je radio solidno, ali ove godine je praktično nemoguće bilo šta uraditi sa njim.

Šta može biti uzrok brzog prljanja svećice?

Razmišljao sam gde da stavim ovu temu, autozone mi deluje kao najbolji izbor jer je u pitanjuj dvotaktni motor i najviše ljudi bi trebalo ovde da se razume u problematiku. Ljubazno molim eventualne dokoličare da ne serendaju po temi sa besmislenim provokacijama nego da se uključuju samo ako nešto znaju ili imaju neku ideju ili smislenom pitanje.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 14:14 - pre 69 meseci
Jel čačkao neko karburator?
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
93.186.70.*



+10242 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 14:27 - pre 69 meseci
Jedini logični odgovor je da je toplotna vrednost svećice neodgovarajuća. Previše je hladna, i ne postiže temperaturu potrebnu za samosagorevanje uljne gareži koja se skuplja.

- Ali, ako je svećica originalna, ili identična originalnoj, onda ovaj komentar pada u vodu.
- Ali, ako je nešto menjano na motoru, bilo šta, onda je moguće da se to odražava i na sagorevanje. Probaj da nađeš topliju svećicu pa probaj. Ne znam sad kakva je tu ponuda na tržištu. Možda je do promena došlo i samom upotrebom motora.

Generalno uzevši, dvotaktni motori "traže rezervnu" svećicu, i to ne treba da te plaši. Ja sam na čamcu, uz Tomos T4 uvek imao "obavezan pribor": ključ za svećice i dve rezerne: jednu novu, i jednu korišćenu ali očišćenu i očetkanu čeličnom četkom. Nešto slično i kad sam vozio moped sa dvotaktnim motorom.

Zato, ako trimer lepo radi i umereno troši, tj. sve je OK, onda samo obezbedi "obavezan pribor" i prihvati neminovnost problema malih dvotaktnih motora.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 15:14 - pre 69 meseci
Svećica koja je pročela da zeza prošle godine i koju sam čistio i ove godine dok nije postalo bezmisleno, je originalna. Karburator niko nije otvarao, i ništa nije menjano. Nova svećica NGK kupljena je u radnji sa stihl trimerima i namenjena je njima, ali pretpostavljam da ne bi trebalo da bude neke razlike po pitanju svećica između stihl i einhel trimera.

Ono što je simptomatično je da se svećica sve brže i brže prlja. Na kraju je to postalo besmisleno, jer radi dobro samo 5 minuta a onda polako počne sve više da gubi snagu i da se gasi na jačim obrtajima, sve dok postane poputno neupotrebljivo jer može da radi samo na leru. Interesantno je u svemu tome da obično gašenje trimera i odmaranje par minuta vraća snagu ali nedovoljno i vrlo kratkoročno (ipak treba i očistiti svećicu da bi se snaga vratila skoro potpuno).

Prošle godine kada (prvi put od kupovine) nije hteo da upali trimer, sam posumnjao da sam greškom sipao dizel umesto benzina. Naime, sipao sam iz jednog kanistera nešto što sam mislio da je spremna mešavina koja je po mom verovanju stajala od pretprošle godine, jer sam cele pretprošle godine mešavinu spremao u celom kanisteru (10 litara) i odatle sipao u rezervoar trimera (mnogo brže nego kad svaki put mešam samo za jedan rezervoar). Međutim sa time što sam sipao uopšte nije hteo da upali, a to uzgred nije ni mirisalo na benzin. Zbog toga sam posumnjao da uopšte nije mešavina već dizel (ne znam ni zašto bih ostavljao dizel u kanisteru ali eto možda sam iz nekog razloga ostavio dizel i zaboravio). Izručio sam iz trimera tu misterioznu tečnost i probao da zapalim - nije moglo, a nakon više pokušaja je uspelo nešto da se zapali ali veći deo jednostavno nije hteo da gori. Dakle, ili je stvarno dizel ili je potpuno izvetreli benzin iz nekadašnje mešavine. Nakon toga sam napravio novu mešavinu sa onime što je sigurno bio benzin, i trimer nije htelo da upali sve dok nisam temeljno očistio svećicu i verglao malo duže. Posle "razrađivanja" od nekoliko minuta i uz nekoliko naknadnih čišćenja svećice, trimer je odradio posao prošle godine lepo. Međutim ove godine je kastastrofa, i sa novom svećicom.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16342



+2920 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 16:07 - pre 69 meseci
Nije dobra mesavina, ili ulje nije odgovarajuce.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

TRUE RMS

Član broj: 337247
Poruke: 310



+40 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 16:32 - pre 69 meseci
Citat:
pisac: Prošle godine kada (prvi put od kupovine) nije hteo da upali trimer, sam posumnjao da sam greškom sipao dizel umesto benzina. Naime, sipao sam iz jednog kanistera nešto što sam mislio da je spremna mešavina koja je po mom verovanju stajala od pretprošle godine,

Pošto nema više dodavanja tetra-etil-olova, onda se oktanski broj
održava na potrebnom nivou pomoću "raznim trikovima".

Ako gorivo/mešavina stoji u kanisteru (koji NIKAD ne dihtuje 100%-na godinu dana),
onda "Lake frakcije" polako ispare iz te tekučine.

Posle godinu dana, od svega toga ostade jedan
"mlak" bučkuriš, koji može da se koristi samo
u motorima koji "gutaju sve".
(na pr. Wartburg karavan, 4m lima, 5m dima)
_____________________________________

a) Predlažem sveže gorivo/mešavinu.
b) Verujem, da je i @Java Beograd u pravu, da ipak nije dobra TEMP vrednost svečice.

c) Plus na sve to, mislim da te zeza i odnos goriva-vazduha.

Filter za vazduh treba da je jako čist.
Zbog količine vlage u vazduhu, filteri za vazduh umeju da se "napiju/navuku"
dovoljnu veliku količinu vode iz vazduha (jutarnja rosa),
pa im propusna moč za vazduh, drastično opadne,

-što rezultira poremečajem odnosa gorivo-vazduh,
a sve to prouzrokuje nekompletno sagorevanje, garavljenje i maščenje svečice,
i konačan zastoj motora.

To što mašina posle par minuta stajanja ponovo startuje,
to može da znači da je deo vlage/vode ispario, i ponovo dopustio
kakav-takav kilavi rad motora.

..sve tako u krug.

pOz
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 18:09 - pre 69 meseci
Citat:
bakara:
Nije dobra mesavina, ili ulje nije odgovarajuce.


Mislim da je ipak u pitanju količina vazduha ili analogno tome količina goriva a to govori da je neko ipak čačkao oko karburatora.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 18:23 - pre 69 meseci
Dovoljno ti je da preko zime ostaviš trimer sa starim gorivom (mešavinom) u motoru, onda se to pretvori u slinu i zapuši pola karburatora i pumpu za gorivo. Svi ti dvotaktni uređaji se konzerviraju pred zimu ili duži period stajanja. otkači se gorivo tj prospe, baci, onda se pusti trimer da radi dok se ne ugasi usled nedostatka goriva i tada se odloži u podrum/šupu. Može eventualno da se prsne malo ulja u cilindar.

Pumpa za gorivo može da ima sličan problem, radi pa kada se zagreje ugasi... Sačekaš malo proradi pa opet u krug - crkla membrana.

Davno sam vozio vanbrodski motor i večito problemi, kada sam uveo ovaj sistem više nikakvih.

Sa raznoraznim domaćim dvotaktolima sam večito imao problema sa tom gareži. Em prlja em dimi motor. Onda jedne godine kupim Johnson dvotaktol. Auuuu da ne veruješ. Sipaš jako malo po tabeli, benzin postane ljubičast. Nit dimi kada radi, nit gareži, nit problema.

sve u svemu ne gine ti jedan ozbiljan servis uređaja što znači kompletno rasturanje, čišćenje, zamena membrana, gumica, dihtunga po potrebi a možda su i karike rikavela. treba proveriti i dal ima lufta u radilici, klipnjači... Sve ti je to danas za jednokratnu upotrebu!

@edit: Tek sad vidim da si sipao sve i svašta, lepo ti odnesi na jedan detaljan servis i nemoj da razmišljaš puno.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

ineve74
Srbija

Član broj: 338256
Poruke: 274
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+27 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 18:28 - pre 69 meseci
Meni majstor sto mi popravlja trimere reko da nis ulje nije dobro.U zadnje vreme na nisovoj pumpi uzimam stihl ulje.Kosta 160 dinara al je bar original.

Edit:
Mesavina treba da je 40:1 to jes na 4 litra goriva 100 ml ulja.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.dynamic.sbb.rs.



+1450 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 18:56 - pre 69 meseci
Domaći dvotaktol i slične krdže su na nivou običnog motornog ulja, to se nekada trpalo u ono vreme nemaštine 80ih i 90tih prvo kad zafali a posle nisi imao drugi izbor i uvek je rezultovalo čestim kvarovima i zastojima. Loše podmazivanje, česti servisi. Kažem posle dužeg stajanja gorivo se pretvori u slinu i zapuši sve što može. Treba ti sto godina da bi ga "produvao"

Ovako uvedeš jednostavna pravila i nema zime.

Sećam se davno, drugar imao veliki kompresor i pištolj za farbanje, on svaki put radi nešto i samo ostavi onaj pištolj, posle meni treba 2 dana da ga očistim kako bi nešto ofarbao. Očistiš i opet ispadaju komadići boje, zapušavaju diznu, stalno trokira. Ja ostavim očišćeno sve on samo usvinji ko da je tuđe. Digo sam ruke posle par puta.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

botr
Srbija

Član broj: 229796
Poruke: 2008
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+371 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 18:57 - pre 69 meseci
Ja uzimam Husqvarna ulje, za moju testeru, plave je boje, kao sinteticko i ide manje nego klasicno dvotaktno. nema dima, niti ima onaj specifican miris za mesavinu, a svecica cista.

Problem ti pravi gorivo ili vazduh, Robert je spomenuo problem filtera, a Mario da sva ta dvotaktna sr.nja moraju da se odrzavaju, posebno pred duzi period mirovanja. U upustvu jasno pise da treba da se ispusti svo gorivo iz rezervoara i potrosi ono sto je ostalo.

 
Odgovor na temu

ineve74
Srbija

Član broj: 338256
Poruke: 274
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+27 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 19:24 - pre 69 meseci
Ja imam einhel bg-bc 43 vec 7 godina i imo sam problem sa svecicom svakog proleca.Nije hteo da upali.Odkako sam promenio marku ulja nemam taj problem.
Moram da kazem je i da sam palio povremeno zimus trimer
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 19:43 - pre 69 meseci
Kako reče Robert - možda je u pitanju filter vazduha.

Simptomatično je ono "odmaranje" trimera. To mi je malo čudno. Nema on šta da se "odmara", nego mu izgleda treba da se ohladi. A ako mu treba odmaranje radi hlađenja, onda će biti da se pregreva.

Kako izgleda izduv ? Ja lično nemam predstavu kako to izgleda na trimerima, ali znam da sam na Tomos Automatic-u morao redovno da čistim umetak iz auspuha, jer nesagorelo ulje ume da se taloži, i maltene zapuši izduv. Onda nema snagu i pregreva se. A hoće izduv da se zapuši i na samom cilindru.

Logika sa zapušenim usisom i/ili izduvom stoji, jer se to prlja samo od sebe, vremenom, bez da se išta čačka na motoru. I ona svećica koja je odgovarajuća, i bila je OK, sada se masti jer motor "ne može da diše"

Dakle, pisac: proveri i očisti usis i izduv, da motor prodiše, pa onda da sumiramo rezultate.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

TRUE RMS

Član broj: 337247
Poruke: 310



+40 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)18.07.2018. u 20:57 - pre 69 meseci
Java Beograd:
"možda je u pitanju filter vazduha."

Evo, jutarna rosa je tako velika, i vlažnost vazduha,
da Fiteru za VAZDUH treba preko pola dana da se nekako "Doveze u red",
i da ima propusnu moć za vazduh, takvu da motor može da upali.

Neverovatno, ali je tako,
ako ujutru ustaneš u 7h, i skineš filter za vazduh,
možeš da ga otreseš o koleno, i da vidiš da iz njega ŠTRCA voda !

Navukao se vlage, tokom cele noći !

I onda ujutru misliš da će MAŠINA da startuje kao nova---Ee, pa neće !
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 00:07 - pre 69 meseci
Citat:
ineve74:Ja imam einhel bg-bc 43 vec 7 godina i imo sam problem sa svecicom svakog proleca.Nije hteo da upali.

E upravo taj imam i ja. Odličan trimer (sa izuzetkom neergonomske drške koja mi udara u nogu i krivi ruku), maltretiran je jezivo (sa svojim četvorokrakim nožem je sekao i mala stabla od 3-4cm prečnika), i verovao sam da će se pre raspasti mehanika nego što sam mislio da ću imati problema sa motorom.

Što se filtera za vazduh tiče, to je neki smešan filter i pri tome nema šanse da bude vlažan jer trimer tokom radne sezone držim u kući na sobnoj temperaturi. Izduv je masan i strašno dimi, ali je tako bilo od samog početka. Tip ulja je promenjen onog trenutka kada je promenjena i svećica, ali je ta nova svećica trajala još kraće nego stara. Meni je i dalje vrlo interesantan detalj da vrlo kratko odmaranje nakon samogašenja (ma može i 30 sekundi) vraća snagu u nekoj meri, koja vrlo brzo opet nestane. To mi deluje kao pregrevanje.

Inače, imam sliku svećice (te nove). Nekako je čudno "izgorela" sa jedne strane, a sa druge strane je skroz garava i masna. Ona prethodna originalna nije bila takva, ona je bila svuda garava i masna.




[Ovu poruku je menjao pisac dana 19.07.2018. u 01:17 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 00:16 - pre 69 meseci
Svašta tu može da bude u pitanju, kvalitet mešavine, odnos goriva i vazduha, kvalitet i tip svećice i na kraju podešenost predpaljenja.

Tako da ima tu da se poradi da bi se ustanovio uzrok.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 00:17 - pre 69 meseci
Po izgledu bih rekao da se pregreva.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 00:24 - pre 69 meseci
I ja isto, po belini mogu da zaključim da se ova svećica pregrevala. Ona prethodna nije imala tu belinu sa jedne strane, pa nekako dobijam utisak da je ova neodgovarajuća (iako je navodno to NGK kvalitet za famozne stihl trimere).

Koliko vidim, sledi mi kupovina nove svećice, ovaj put tačno sa oznakom koju je imala originalna, i kupovine nekog novog ulja. Onda rasklapanje da vidim kako se čisti usis i izduv (koliko je to rasklapanja?), pa da probam da oživim trimer. Ako nema nekih drugih saveta to je zaključak za sada.
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

zeoN_Rider
Član broj: 167413
Poruke: 13017
*.adsl-a-6.sezampro.rs.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 00:27 - pre 69 meseci
Zato je dvotaktni motor prost a i prost za rasklapanje.
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)19.07.2018. u 01:58 - pre 69 meseci
Samo ti promeni gorivo i dvotaktol za mesavinu, to ti je za pocetak i za kraj :D
Imao sam razne trimere i motorne testere koje su bukvalno napolje nonstop stajale, motorka pogotovo i nikakv problem sa radom, naravno, ujutro malo teze pali ali nema da se gusi u toku rada. Filter za vazduh je tu ionako samo da ne upadne nesto vece unutra, obicna mrezica za komarce bukvalno i nije to problem.

Gorivo i ulje te ebu. Pogotovo ako ti je mesavina duze stajala. Treba je potrositi unutar 3 meseca max, a preporucljivo je upola krace, Pravi koliko mislis da ces potrositi u meesec dana i to je to.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Svećica se neverovatno brzo prlja (dvotaktni motor - mešavina)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 26365 | Odgovora: 46 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.