Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149681 | Odgovora: 658 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slavica55

Član broj: 341310
Poruke: 2



Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja05.11.2019. u 07:54 - pre 53 meseci
Citat:
SG kamikaza: Pozdrav Slavice

Po ovoj skici, ja bih montirao na crvenu poziciju, i to bliže sredini zida ako je to moguće.
Da grejete okolne sobe, po meni je nemoguća misija, naravno sa jednom klimom a da vam centralni deo od 30ak kvadrata bude odgovarajući.

Niste naveli, a valjalo bi, plafonsku izolaciju.
Ima li je, i kolika je?

Za one ostale sobe, ili će ići posebni uredjaju u svaku sobu, ili 1 na plavu poziciju, pa kako bude-bice. Tako mi se cini sa skice.


Plafon je betonska ploca, nema izolacije. Ok, tako smo otprilike i mislili - za sad na crvenu, a za dalje cemo da vidimo.

Sto se tice modela, da li oni pomenuti zavrsavaju posao? Ili moze i neki slabiji?
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja05.11.2019. u 07:59 - pre 53 meseci
Ukoliko se ne uradi nešto po pitanju izolacije sa gornje strane, svi modeli su u ozbiljnijim uslovima u problemu i slabiji ne može nikako

Investirajte u 10-20 cm izolacije iznad tih primarnih 30mkv.
Ukoliko se prostor gore ne koristi, tj ne seta po njemu, mineralna vuna. Stiropor je skuplja varijanta ukoliko se gore šeta.
Ima raznih opcija za izvedbu, ali toplo preporučujem ne manje od 10cm izolacije. Razlika će biti primetna.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja05.11.2019. u 20:56 - pre 53 meseci
@slavica prvu klimu montirajte na plavu poziciju ali je spustite barem 25-30 cm od plafona i isto toliko od zida ako ne i više jer je luk u pitanju. Usmeravanjem vertikalnih krilaca korigujte smer vazduha tj punjenje drugog dela sobe. Samo na ovaj način može da se pokrije ceo prostor, imam istu situaciju u kući. Sa crvene pozicije nikada neće moći ravnomerno da pokrije ceo prostor i uvek će drugi deo sobe biti hladniji.

Drugu klimu u hodnik, isto 25-30 cm od plafona, na sredini da duva prema sobama.


Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+30 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja07.11.2019. u 22:46 - pre 53 meseci
U tom slučaju bi klima u hodniku morala imati fiksnu brzinu duvanja (Daikin, Mitsubishi). Ove koje smanjuju duvanje kad postižu temperaturu bi brzo smanjile snagu u hodniku, a treba da se ugreju i sobe. Naravno ukoliko se odlučite za takvu kombinaciju.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja12.11.2019. u 13:04 - pre 53 meseci
Da li neko ima iskustva ili zna nekoga ko ima klima uređaj "Panasonic"? Drugar može povoljno da nabavi njihov klima uređaj 12-ticu sa R32 freonom. Radi se o standardnom,ulaznom modelu, KIT-DZ35-VKE. Za audio/video uređaje i telefone znam da su kvalitetni,pretpostavljam da su im i klime ok,ali ih retko viđam po fasadama!
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.cable.dynamic.surfer.at.



+7 Profil

icon Re: GREE klima uređaji - inverter18.11.2019. u 19:20 - pre 53 meseci
Citat:
Alen23:
Osmania , na temi tehnicka pitanja i ostalo stavi tlocrt , ucrtaj prozore , oznaci vanjske zidove pa da vidimo gdje bi bilo najbolje da se postavi..


ev slike
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja18.11.2019. u 20:30 - pre 53 meseci
Ovaj juzni zid , desno od balkonskih vrata , da puše prema kuhinji , ako imaš mjesta da je uglavis i ispoštujes minimalne razmake UJ od bočnog zida ako nema mjesta ostaje ti ovaj zid na istočnoj strani pa da puse ka drugoj strani boravka , zagrijaće i kuhinju dovoljno ..
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.akhwien.at.



+7 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja19.11.2019. u 10:17 - pre 53 meseci
Citat:
Alen23: Ovaj juzni zid , desno od balkonskih vrata , da puše prema kuhinji , ako imaš mjesta da je uglavis i ispoštujes minimalne razmake UJ od bočnog zida ako nema mjesta ostaje ti ovaj zid na istočnoj strani pa da puse ka drugoj strani boravka , zagrijaće i kuhinju dovoljno ..


Koliko iznosi minimalan razmak od bocnog zida?

hvala
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja19.11.2019. u 13:08 - pre 53 meseci
Nađi na netu instalacijski manual za klimu pa vidi u njemu , tamo je sve opisano i za unutrasnju i vanjsku jedinicu..
Evo za tvoj model



[Ovu poruku je menjao Alen23 dana 19.11.2019. u 15:31 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

osmania
Panet

Član broj: 26316
Poruke: 773
*.akhwien.at.



+7 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja21.11.2019. u 10:14 - pre 52 meseci

Kakva je situacija za rezervne dijelove kod fujitsu i daikin klima? cijena vs dostupnost
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja21.11.2019. u 10:24 - pre 52 meseci
Nazovi uvoznika i pitaj njih kakvo je stanje s dijelovima , po zakonu imaju rokovi u kojima su duzni obezbjediti dijelove , sto oni i urade , samo cijena tih dijelova bude takva da se ne isplat popravak..
Imaju i servisi dijelova , zavisi sve sta je kvar , jbg po meni ista stvar kao i sa svom tehnikom sto se prodaje..
 
Odgovor na temu

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.adsl-1.sezampro.rs.



+30 Profil

icon Re: GREE klima uređaji - inverter24.11.2019. u 17:44 - pre 52 meseci
Citat:
osmania:
Citat:
Alen23:
Osmania , na temi tehnicka pitanja i ostalo stavi tlocrt , ucrtaj prozore , oznaci vanjske zidove pa da vidimo gdje bi bilo najbolje da se postavi..


ev slike

Stavi klimu do samog prozora, dalje od bočnog zida. Ako je nabiješ uz zid, tu je senzor unutrašnje temperature i neće raditi klima kako treba
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja29.11.2019. u 21:01 - pre 52 meseci
Koliko je potrebno ZEP Venture 600ml boca da se dobro ocisti unutrasnja jedinica?
Ili, koliko se unutrasnjih jedinica moze dobro ocistiti jednom Zep Venture 600ml bocom?
Stize mi par komada iz Hr.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja29.11.2019. u 21:35 - pre 52 meseci
Ja sam s jednom očistio 4 unutrasnje. Izmjenjivac , turbinu , filtere.. Isperes malom prskalicom nakon 15tak minuta..
Nisam rastavljao klime , osim skidanaja krilaca i špricanje pjenom..
Ne sjećam se koliko ml je boca ali kostala je 80 i koju kunu ...

[Ovu poruku je menjao Alen23 dana 29.11.2019. u 22:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1620



+585 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja30.11.2019. u 07:21 - pre 52 meseci
Hvala za info.
Pise da je shelf life min 1 godina. Ne pise max.
Mozda sam nepotrebno porucio 3 komada.

[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 30.11.2019. u 10:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja30.11.2019. u 21:55 - pre 52 meseci
Prodaš lako višak kolegama s foruma , pjena , sredstvo je odlično , svi koji su ga koristili su prezadovoljni s njim..
 
Odgovor na temu

haro1987

Član broj: 241354
Poruke: 53
*.mediaworksit.net.



+2 Profil

icon pravilna ugradnja grejaca u klimu12.12.2019. u 17:14 - pre 52 meseci
hteo bih da ugradim grejac u klimu,interesuje me dali ce biti dosta 5m,nasao sam termostat sa sondom prodavac mi kaze da sondu stavim van spoljasnje jedinice da pali grejac na 0c,ali imam problem sa ledom i na +5 tako da sa sondom napolju grejac ne bih ni radio,dal da stavim sondu u kadicu ili na sace da pali grejac cim se nakupi led,i dal da vucem posebno vod ili moze da se kaci i na napon od ventila?
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.opera-mini.net.



+334 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja12.12.2019. u 20:34 - pre 52 meseci
Prodavac ti je dobro rekao. Pošto imaš leda i na +5 izgleda da klima ima neki problem tj da ne otapa kako bi trebalo...
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.44.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja14.12.2019. u 07:57 - pre 52 meseci
Uočio sam da na forumu egzistiraju neka tehnički pogrešna mišljena, pa ću probati da ih kao stručno lice korigujem.

1. Grejanje kompresora klime, spoljnim žičanim grejačima, se tretira kao nešto više manje opciono i nebitno.
Maltene više kao luksuz ili marketing.

To je ne samo pogrešno, već i vrlo neodgovorno prema kupcima klima, koji u 90% slučajeva nepoznaju tu problematiku.

Hladni start kompresora je tehnički, mnogo gori, nego hladno startovanje motora automobila zimi. Gori je, jer za
motor nema zgodnog i jeftinog načina zagrevanja , dok za kompresor ima.

Suština je da se žičani grejači zagrevajući kompresor (i tacnu isparivača - zbog sprečavanja zaleđivanja isparivača),
zagrevaju ulje u njima i sprečavaju veliko habanje radnih površina kompresora, koje se javlja tokom hladnog starta
kompresora, čime se RAPIDNO produžuje radni vek kompresora.

Bitno je naglasiti da je dovoljno zagrejati kompresor da ne bude hladan (20-30C), i da je veće zagrevanje nepotrebno,
a može biti i kontraproduktivno. Optimalno je automatizovati zagrevanje kompresora.

A struja potrošena za zagrevanje kompresora, će vam se višestruko isplatiti produženjem veka njegovog rada i uštedom
na servisnim intervencijama.



2. Kao i velika većina forumaša, i sam sam se suočio sa velikim oskudicom stručnih smernica, po pitanju izbora kvalitetne
klime. Bilo je svačega - od šarlatanstva, polu upućenosti - do dezinformacija.

Zato evo mog efikasnog savet za odabir inverterskih klima, za grejanje, srednjeg i višeg kvaliteta (za hlađenje, su većina upotrebljive):

1.1 Najvažnije je da klima ima bar dvoredni isparivač i EEventil u spoljnoj jedinici. Ako klima to nema zaobiđite je.
1.2 Dvostruki isparivač u unutrašnoj jedinici je takođe karakterističan za kvalitetnije i/ili jače klime.

2. Za kvalitetnije klime, veću snagu grejanja (ili teže uslove grejanja), i najkonforniji rad klime, pored 1. uslova, klima treba
da ima i dvostepeni kompresor.

Pošto se ni forumaši, ni moderatori nisu setili da naprave ovakvu listu klima, koja bi za 99% posetilaca foruma bila od neprocenjive
vrednosti, povadite sa neta telefone uvoznika-distributera, nazovite ih i pitajte:
Molim vas da mi date oznake modela klima, snage... (recimo 12.000BTUa) koje zadovoljavaju jedan ili oba ova uslova, do cene od xy.000 din.
I, koja je najjeftinija klima snage (recimo 12.000BTUa) koja zadovoljava oba uslova.
Pitajte ih i: koliku fabričku garanciju dajete i pod kojim uslovima?

Poštoi su kineski proizvošači jako napredovali a japanci su snizili kvalitet najjeftinijih klima, moj lični savet zasnovan na životnom i
inženjerskom iskustvu je:
Od Kineskih klima, ne kupujte klime koje nisu prouizveli 3 najveća proizvođača - Gree, Haier i Midea.
I to SAMO ONE MODELE KOJI SE PRODAJU u Evropi !!! Sa svim drugim modelima kupujete mačku u đzaku - uglavnom osetno lošiji
kvalitet, pa če vas ta, naoko jeftina klima, na kraju svog životnog veka, više koštati nego da ste kupili kvalitetnijeg Kineza, a vrlo verovatno
i Japanca.
A briga, veće maltretiranje, bolesni ukućani,... će vam biti nagrada za "pametan" izbor. Ne kaže narod dzabe: NEMA DZABE NI U BABE.
S druge strane, Tojopta proizvodi mnogo kvalitetnije automobile od Mercedesa, BMWa, WV, Audija, svih francuza, Engleza,...

Ako vam treba dobar majstor, tu su forumaši Mali genije, Tvrdogllavi, i drugi, a u Pančevu, preporučujem majstor Radeta.

[Ovu poruku je menjao Vlaja 011 dana 14.12.2019. u 09:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Žoržomunze
Elektroničar
Servis-G
Zemun,Srbija

Član broj: 339334
Poruke: 233
195.252.86.*



+19 Profil

icon Re: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja14.12.2019. u 08:31 - pre 52 meseci
Vlajo,složio bih se sa tobom,jedino oko ovog hladnog starta mislim da klime u grejanju rade 24/7 pa u tim uslovima realno i ne postoji ta mogućnost,mada što bi rekli ne može da škodi!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Osnovni principi, teorija, veze i tehnička pitanja
(TOP topic, by SG kamikaza)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149681 | Odgovora: 658 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.