Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Viadrus - Paljenje dimnjaka

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Viadrus - Paljenje dimnjaka

[ Pregleda: 3043 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
87.116.181.*



+1 Profil

icon Viadrus - Paljenje dimnjaka17.01.2021. u 17:50 - pre 39 meseci
Pozdrav svima,

Potrebna mi je pomoć u vidu konsultacija ili saveta,

Imam kotao Viadrus U22 4 članka na drva. Odžak je sa spoljašnje strane zida, sazidan je schiedel elementima, (keramičkih cevi, kamene vune, betonskih blokova). Kotao inace uvek radi na 60 stepeni na 1.8 bara.
Pre loženja temperatura je pala na 40 stepeni, i ostalo je malo žara. Ubacio sam drva u kotao (malo više nego obično), izašao iz kotlarnice i kada sam se vratio imam šta da vidim. Upaljena čađ bukvalno je usijala gornju i donju krivinu (donju više od gornje), pošto je kotao brzo dizao temperaturu. Odmah sam zatvorio sve cugove (regulator promaje smanjio na minimum i zatvorio izlaz dima iz kotla u dimnjak). Džaba bilo je KASNO. Iznad kuće VULKAN.

Temperatura u kotlu u trenutku paljenja bila je na oko 60 stepeni, pritisak je bio OK.

Od velike temperature cevi su caktale na pojedinim lokacijama u samom dimnjaku. Na kraju je počeo plamen da izlazi na vrhu. Odžak je goreo ukupno oko 30 minuta minimum, efektivno u prvom naletu dima oko 10 minuta, posle je pušio po malo, ali je i dalje bio upaljen.

Na kraju sva čađ je pala na dno odžaka i odžak se skroz utišao. Pošto imam sajlu odmah sam očistio odžak odozdo na gore i skinuo preostalu garež sa dimnjaka.

Zanimalo bi me da li je neko nekada imao slučaj paljenja schiedel dimnjaka sa keramičkim cevima i da li se u ovakvim situacijama može oštetiti kotao ili dimnjak (da li mogu pući keramičke cevi unutar dimnjaka usled paljenja), i da li može doći do štete.

Nikada pre nisam ovo doživeo. Otkinuo sam se.

Unapred zahvalan,
Djole

 
Odgovor na temu

KBDNK
SAŠA ŽIVIĆ

Član broj: 158977
Poruke: 377
217.16.132.*



+11 Profil

icon Re: Viadrus - Paljenje dimnjaka19.01.2021. u 15:33 - pre 39 meseci
Imao moj komšija takvu situaciju...zvao mene. Ja dođem pogledam, uplašim se i kažem mu da zove vatrogasce jer je njemu zid prolazio kroz kuću koja je građena pre 40-50 godina i pitanje da li unutra ima šidela ili ko zna šta. Znam da je od spolja pečena puna cigla a dim prolazi kroz malter kojim je zidan dimnjak. Dođu vatrogasci, pogledaju i kažu da će da sačekaju neko vreme da vidi da li neće nešto neplanirano da se desi. Ja odem kuči i zovem ga kasnije da vidim šta je bilo...On kaže ništa...Vatrogasci popili litar na litar i otišli... dimnjak čist, rekli mu da nema potrebe da zove odžačara sada...Sve u svemu ništa strašno...po meni...očistio si dimnjak bolje od bilo kog odžačara...
 
Odgovor na temu

RammsteinKV
Vstss
Kraljevo

Član broj: 279265
Poruke: 31
87.116.180.*



+1 Profil

icon Re: Viadrus - Paljenje dimnjaka19.01.2021. u 22:24 - pre 39 meseci
Apsolutna istina Sale.

Pošto se dimnjak smirio kada je pao mrak, nisam mogao ogledalcem da vidim kakvo je njegovo stanje na vrhu.

Kada sam sutradan pogledao, odžak čist kao da je sazidan juče. Besprekorno čist, kao nov.

Sva garež pala na dno odžaka. Izvadim svu čađ napolje, nigde ne nađem niakve krhotine od keramičkih elemenata, osim gareži. :)

Očistim čunkove od čađi do besprekorne čistoće, kotao takođe, upalim vatru odmah nakon čišćenja, odžak vuče vrh.

Pomislim pojaviće se negde crne tačke od dima na spoljnom bloku od odžaka, srećom nigde ništa, i shvatim da su svi spojevi dobri.

Mene je najviše uplašio čunak, t.j. koleno koje je na ulazu u kotao bilo usijano sa desne strane.

Izgeldalo je strašno, ali izgleda da sam i ja na kraju imao sreću kao komšija ;)

Srdačan pozdrav,
Djole

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Viadrus - Paljenje dimnjaka

[ Pregleda: 3043 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.