Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko kupuje silne izgradjene stanove?

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko kupuje silne izgradjene stanove?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22925 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2699



+698 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?14.04.2021. u 21:25 - pre 36 meseci
A to za "uknjižen"... ovde kupili ljudi stanove u jednoj novoj zgradi pre 7-8 godina ili tako nešto, kasnije se ispostavi da sud neke od tih stanova dodeljuje izvođaču radova na ime duga od strane investitora, jer sud navodno nije "video" da su stanovi prodati - samo u Srbiji: http://93.87.76.81/sr/clanak/2...rbija/Narod-kupuje-sud-prodaje

Čak i sada kada je upis u katastar obavezan, postoji neki "vakuum" u kome investitor može npr. da stavi stan pod hipoteku maltene isti dan kad ga je i prodao nekom fizičkom licu za gotovinu, jer ovaj ne može isti dan da završi upis u katastar - naravno, to je lako rešivo, ali ako zainteresovane strane gledaju kako da prevare građanina, ovi "zakoni" to i dalje omogućuju.

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?15.04.2021. u 08:19 - pre 36 meseci
Pa mislim da su te prevare isto stvar proslosti u Srbiji, definitivno nisu svedene na 0, ali stvari su stavljene pod kontrolu, mnogo je lakse danas izbeci prevaru, nego pre 15 godina.

Sto se tice ilegalne gradnje - pa u Spaniji imas milion kuca koje nisu uknjizene - i svi ti zapadnjaci koji idu u Spaniju vrlo dobro razumeju o cemu se radi i kupuju takve nekretnine, jer na njih ne placaju porez .
Dok su na zapadu uknjizene nekretnine - ali na offshore kompanije, pa se onda porez izbegava na taj nacin.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?15.04.2021. u 11:27 - pre 36 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: U DE svaki roditelj moze pokloni detetu 400K EUR svakih 10 godina tax-free

Ivane, odlicno!
Za pocetak majku selim u nemacku.

Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
79.101.120.*



+10253 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?15.04.2021. u 11:58 - pre 36 meseci
Citat:
bananaphone:Pa mislim da su te prevare isto stvar proslosti u Srbiji, definitivno nisu svedene na 0, ali stvari su stavljene pod kontrolu, mnogo je lakse danas izbeci prevaru, nego pre 15 godina.

Tačno tako.

Osim upisa u katastar, postoji i posebna evidencija - baza podataka prometovanih nepokretnosti.

Kad sam je prodavao nepokretnost (pre 4 godine), notar je neposredno pre overe proverio zapise u bazi - i uneo podatak da je nepokretnost prodata upravo u momentu overe. Da sam 'teo da prodam dva puta u roku od 5 minuta - ne bi uspelo.
Takođe, za gotovinu odavno nema više kupoprodaje, jer je uz svaki kuporpodajni ugovor neophodan i dokument o transferu para sa računa kupca na račun prodavca.
Takođe, mislim da notar ne može da overi kupoprodaju neuknjižene nekretnine. (ovo nisam 100% siguran)

Sve u svemu - sam proces koji notar mora da ispoštuje - garantuje da se prevara neće desiti.



E sad, ako je neko naivan, pa da pare na ruke na časnu reč, to je druga stvar.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?15.04.2021. u 17:48 - pre 36 meseci
@Java - sve se slazem, samo ispravka, naravno moze neuknjizen stan - posto nov stan nije uknjizen a mozes da ga kupis
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?15.04.2021. u 19:07 - pre 36 meseci
U Srbiji postoji jos i pogodnost (na sta me je podsetio advokat i hvala mu)
da sam na stan od 46m² samo na 6m² platio porez.

Jer se na prvu nepokretnost do 40m² ne placa porez.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 18:10 - pre 36 meseci
Citat:
Java Beograd:
Takođe, mislim da notar ne može da overi kupoprodaju neuknjižene nekretnine. (ovo nisam 100% siguran)

To je bilo tako u pocetku i sve je stalo ... onda su usvojili neke izmene tog pravila. Recimo, ako je zgrada u procesu legalizacija mislim da se prihvata ugovor ako postoji validna gradjevinska i upotrebna dozvola, ali RGZ jos uvek nije odradio svoj posao (sto se nazalost cesto desava, kod njih uknjizenje zgrade traje godinama). Nisam siguran ...

Ali ima jos puno stvari kod nekretnina koje kupci u Srbiji jednostavno ne gledaju (ali slicno je i u Spaniji, Grckoj itd.), a koje se na severu i zapadu Evrope itekako temeljno cesljaju. Recimo, kod nas ljudi pazare stan u oronuloj zgradurini od pre 100 godina na Dorcolu i nije ih briga da li s te fasade otpadaju delovi, da li su oluci ok, kakav je kvalitet temelja, instalacija ... On kada kupi stan, on ga renovira, ali samo do ulaza. Da parafraziram jednog svog bivseg komsiju: samo da je meni lepo, a do svoje kuce mogu i preko g****a da gazim.

Nasuprot tome, kada kupujes stan npr. u AT/DE/NL/BE/FR ... ti uz taj stan postajes suvlasnik stambene zgrade, proporcionalno kolicniku povrsine stana i povrsine zajednickih delova. Iz takvog odnosa proizilazi tvoje pravo i duznost da odrzavas tu zgradu, bas kao i kada kupis porodicnu kucu. Za investiciono i tekuce odrzavanje zgrade vlasnici izdvajaju mesecne troskove koji idu u zajednicki fond i odatle se placaju opravke, ali i drugi troskovi (npr. osiguranje zgrade, zajednicka struja itd.). Uz oglas za stan obavezno se navodi koliko se mesecno izdvaja za njega i po tome odmah mozes da zakljucis da li se useljavas u rupetinu (ako je iznos ogroman - znaci treba stalno nesto krpiti) ili u normalnu zgradu (mali iznos). Pa ni tu nisi bas 100% siguran. Moze da ti se desi da posle nekoliko godina zajednicki fond postane "tanak" zbog silnih opravki i loseg vodjenja ... i kada npr. pukne nesto na fasadi ili na krovu - svi morate da vanredno placate opravku.

Na kraju, u razvijenim drustvima imas i nekakvu vrstu garancije, koju prodavac mora da pruzi kupcu - npr. u prvih godinu dana, ako kupac otkrije neki krupan problem, moze da juri prodavca sudskim putem i trazi odstetu.

Medjutim, takve stvari u Srbiji su jos uvek daleko ... kao to rece onaj moj stari komsija - mogu ja i preko izvesnih materija da gazim do svog stana, moj patriotizam se zavrsava na pragu tog stana, a i ako ima neki problem (vlaga, pacovi, opasne materije itd.) - jednog dana kada ga budem prodao naci ce se neka budala kojoj cu ga uvaliti i smejacu mu se sto ce se on patiti s tim, a ne ja ...

I ona klasika - kada se desi nesto na krovu, onaj u potkrovlju place, a onoga u suterenu nije briga. A kada prodre voda u podrume, taj u suterenu place, a svi ostali se prave blesavi. kada stane lift, onaj u parteru nece da plati jer kaze da ne koristi lift. I tako dalje ...

Ili - ne dogovore se oko farbanja fasade i onda dobijes nesto ovako (slika je iz Bosne, ali ista stvar je i u Srbiji):

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 19:22 - pre 36 meseci
Beri - davno si otisao zaista - sve sto si nabrojao - u manjoj ili vecoj meri postoji ili se trenutno uvodi - bar u Bgd-u. Nove kvalitetnije zgrade mahom imaju vrlo slicne modele odrzavanja kao u NL, garancije i sve ostalo sto pripada tu. Razlike su minimalne, ukljucujuci i muljaze
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 19:52 - pre 36 meseci
Citat:
bananaphone: Beri - davno si otisao zaista :) - sve sto si nabrojao - u manjoj ili vecoj meri postoji ili se trenutno uvodi - bar u Bgd-u. Nove kvalitetnije zgrade mahom imaju vrlo slicne modele odrzavanja kao u NL, garancije i sve ostalo sto pripada tu. Razlike su minimalne, ukljucujuci i muljaze :)

Vidi - ne sumnjam da te nove zgrade imaju sve lepo sredjeno. Samo u mom starom kraju (kod Kalenica) izgradila se gomila novih zgrada, kad pogledas s ulice kroz staklo prava divota - mermerni holovi, stepenice s crvenim itisonom, bukvalno kao njujorska Peta avenija, nema razlike. Mnoge imaju i male portirnice, hauzmajstora. Ne smem ni da pomislim koliko kosta kvadrat tu ... i koliko se placaju te dodatne stvarcice.

Ali zato su one zgradurine stare 50+ godina totalni raspad ... velika vecina ... cast retkim izuzecima.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 20:05 - pre 36 meseci
Sredjuje se i to - polako, ali sigurno. Ne moze u jednom danu, ali pravac je taj. Iskreno mnoge stvari vezane za ovu temu, koje pre 15g nisi mogao da zamislis, su sad popeglane, tako da tvoji utisci vise oslikavaju taj period, nego danasnje stanje.
Ako kupis novogradnju - i to ne mora na nekoj ekstra lokaciji sa ekstra cenama, vec nesto osrednje, male su sanse da ces biti pravaren, kupovina ide preko notara - kao u NL (nema duple prodaje), zgrada se uglavnom finansira od strane banke - kao u NL (projektno finansiranje, uglavnom se otvara nova firma za novu zgradu, jer banka trazi zastitu investicije, pa nema "propao investitor" i papiri su cisti iz istog razloga), zgrada ima odrzavanje - kao u NL.
Normalno razlike postoje, ali nisam siguran da su sve u korist NL. Ali ne mora da se sve i poredi sa inostranstvom, dovoljno je reci da je situacija u tom pogledu u Srbiji, bolja nego sto je bila pre 10-15g isto u Srbiji
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 20:56 - pre 36 meseci
Citat:
bananaphone: ukljucujuci i muljaze

Youe tube nece da otvori, otvorite Vi.

Link:

https://www.youtube.com/watch?v=CHla8qPq1EA


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?16.04.2021. u 21:08 - pre 36 meseci
@Linving - i to je doslo sa zapada - imas ovde spisak stanova koji su oteti od vlasnika i aukcijski se prodaju u NL: https://www.nationalevastgoedveiling.nl/nl/auctions/future

A u UK cak imas https://en.wikipedia.org/wiki/Homes_Under_the_Hammer - TV show - zabava za celu porodicu gde se kuce koje su otete prodaju, renoviraju i pravi se lova

Dobro dosli u kapitalizam.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 01:40 - pre 36 meseci
Kod nas je šaroliko, bio sam na zgradama izgrađenim 1930-te, nemaju betonske grede u ćoškovima, samo ciglom zidano 5 spratova! Tavan kara-tavan onaj nabijen zemljom, šindra, trska, ludilo, ne smeš da dotakneš raspada se, a kamoli da popraviš, a na zgradi nikad ništa nije rađeno od 1930te kad je izgrađena..

U Kumodražu mi objašnjavaju da su stanovi u nekim zgradama stara gradnja skuplji nego neki u zgradama nova gradnja, jednostavno pre 50 godina su gradili kvalitetno, a danas novim što jeftinijim materijalima.. čuješ komšiju tri stana dalje kako lupka nogom od nervoze dok čita novine.

U Beogradu problem pravi nešto što je nekad savršeno funkcionisalo, a danas zloupotrebljeno: pljačkaški dvojac infostan - gradskostambeno, infostanu plaćaš, trebalo bi da održava gradsko stambeno, a nemaš koga da tužiš ako to ne rade. Zgrada 10 stanova, 1000 din infostan, za 10 godina uplate milion dinara u budžet, a ako treba da se uradi intervencija od 30.000 dinara gradsko stambeno neće da dođe jer "opština nema para", wtf negde pare na budžet opštine, a negde zgrade imaju svoj žiro račun..

Kad su uvodili profi upravnike najviše u skupštini vrištao Čeda Jovanović, za koga sam i ranije čuo da "drži" infostan, i odatle vozi džipove, posle mu posao krenuo loše pa morao ljude da bije reketom po glavi, sad će na robiju nadajmo se..

Ti si vlasnik terase, a grad je vlasnik fasade? I dalje najjači Mladenovac kao Beogradska opština, plaćaju infostan ali nemaju pravo na usluge gradskog stambenog :)

Ipak moj utisak nedelje je što sam posle nekog vremena na poslu počeo da prepoznajem zgrade gde su stanari složni, i upravnik normalan, i one gde su nesložni, na kilometar pre nego što dođemo pred zgradu.

Tamo gde su nesložni sve se raspada: krov prokišnjava, oluci zapušeni, fasada se raspada, lift više ne radi nego što radi, u podrumu poplava, oće da seku drvo što raste 50 metara dalje neko im reko da je korenje ušlo u podrum i pokvarilo instalacije, ulaz išaran grafitima i ne zaključava se, oko zgrade i u podrumu smeće i špricevi od narkomana.

Tamo gde su složni krov ne prokišnjava, u liftu svetlo i muzika, ne moraš da držiš vrata da bi krenuo, ulaz se zaključava, nema špriceva, ispred zgrade posađeno cveće, i uređen prostor za sedenje u prijatnoj hladovini. Bio sam u zgradama gde su stanari od zajedničkih prostorija napravili mini biblioteku sa bifeom, ali i tamo gde su u takve prostorije primili izbeglice iz potonjih ratova.

I onda nisam izdržao morao sam da pitam one što su sredili prostor kako su uspeli :)

Kaže čovek: Ima nas tri porodice sa malom decom, dogovorili se da sredimo, počeli da sređujemo, i posle se i drugi pridružili.. Pa dobro rekoh, ali i drugde hoće, ali uvek ima neka bakuta koja živi od 12.000 penzije koja ne može da učestvuje, i neki komšija namćor koji ništa neće i sve sabotira .. Ma kaže ima to i kod nas, mi njih samo preskočimo, kad bi čekali bakutu sa 12.000 penzije da se pridruži nikad ništa ne bi uradili .. tako jednostavno.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 678



+729 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 12:33 - pre 36 meseci
https://i.imgur.com/PrIs6gV.jpg

Novi Sad ovih dana
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 15:14 - pre 36 meseci
Citat:
MajorFatal:
Kaže čovek: Ima nas tri porodice sa malom decom, dogovorili se da sredimo, počeli da sređujemo, i posle se i drugi pridružili.. Pa dobro rekoh, ali i drugde hoće, ali uvek ima neka bakuta koja živi od 12.000 penzije koja ne može da učestvuje, i neki komšija namćor koji ništa neće i sve sabotira .. Ma kaže ima to i kod nas, mi njih samo preskočimo, kad bi čekali bakutu sa 12.000 penzije da se pridruži nikad ništa ne bi uradili .. tako jednostavno.

Iskustvo iz mog starog komsiluka: bakuta sa 12000 penzijom ce dati 500 dinara i reci ce da je to sve sto ima. A mozda ce cak dati i 1000. Ali ce platiti barem nesto. Pitanje principla. S druge strane, lik sa prihodima od 120000 se pravi blesav i kaze kako bi "drzava trebalo to da sredi". Ili svaki put kaze kako ce platiti, ali cim mu legnu pare i to tako mesecima ...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 15:51 - pre 36 meseci
Citat:
MajorFatal:
U Kumodražu mi objašnjavaju da su stanovi u nekim zgradama stara gradnja skuplji nego neki u zgradama nova gradnja, jednostavno pre 50 godina su gradili kvalitetno, a danas novim što jeftinijim materijalima.. čuješ komšiju tri stana dalje kako lupka nogom od nervoze dok čita novine.

Gledajuci gradnju ovde po svetu i u Srbiji, primecuju se neke slicnosti ... Zgrade zidane pre 1955. ili posle 1990. su prilicno na ceni. Medjutim, sve zidano ~60/70/80-ih godina proslog veka je krs od kvaliteta - tanki zidovi gde cujes zvaki zvuk od komsija, losa izolacija, truo beton ... i to su jeftiniji stanovi. Ok, sada je i njima skocila cena kao i svemu ostalom, ali opet mnogo manje nego ovima pre i posle tog crnog perioda.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 16:04 - pre 36 meseci
Bordžija, ti si?
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?17.04.2021. u 16:12 - pre 36 meseci
Nije Bordji, ali slicno, samo verzija V.2.0
Dobro je dok nije Lada, ne daj boze Karavan.

Iz NL komentarise aktuelnu u SRB.
To mi nesto poznato...
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1332
87.116.166.*



+559 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?21.04.2021. u 15:58 - pre 36 meseci
Citat:
bananaphone:
A u UK cak imas https://en.wikipedia.org/wiki/Homes_Under_the_Hammer - TV show - zabava za celu porodicu gde se kuce koje su otete prodaju, renoviraju i pravi se lova :)

Dobro dosli u kapitalizam.


Nije to kapitalizam, to je neka smeće emisija :)

Ja mislim da je kapitalizam izumreo kad i njegov nezvanični pandan rival komunizam tamo negde devedesetih, da je zapadni svet više odredila demokratija nego "kapitalizam", baš kao i istočni tupava neutemeljena utopijska ideologija sa lošom ekenomijom, nego život u komuni. Danas je neko imao dobar novi termin novokovanicu za novo nastalu situaciju u svetu - tehnofeudalizam.

Ali mi je i dalje nejasno da to radimo, 60 godina pravio opanke i obuvao 90% nacije, pojavile se Najke, Ribok i Adidas, nema više posla za opančare, ne može više da ispunjava obaveze, hajde da ga izbacimo na ulicu. Čekaj a 60 godina obuvanja, to ništa?

Citat:
B3R1:
Iskustvo iz mog starog komsiluka: bakuta sa 12000 penzijom ce dati 500 dinara i reci ce da je to sve sto ima. A mozda ce cak dati i 1000. Ali ce platiti barem nesto. Pitanje principla. S druge strane, lik sa prihodima od 120000 se pravi blesav i kaze kako bi "drzava trebalo to da sredi". Ili svaki put kaze kako ce platiti, ali cim mu legnu pare i to tako mesecima ...


E jeste ima i toga, a kod nas u dvorištu dogovorili se nas 90% da stavimo kapiju na dvorište, skupili pare, zvali majstora, uzeo mere i već zakazali kad da dođe da radi. A onda problemi i peripetije sa komšijom baksuzom, kapiju smo uradili 9 meseci kasnije od prvog zakazanog termina za radove.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 397



+138 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?26.03.2024. u 06:47 - pre 21 dana i 17h
Ajd da ne sirim mnogo, em ne zivim u Srbiji, em nisam ekspert za nekretnine ali neka moja 2 centa.

Govoricu o NS, mada mislim da slicno vazi i za bar BG, a mozda i jos neki grad.

Cene u NS su otisle u nebo u smislu da kupovna moc ne odgovara ceni. To svi znamo. Znam da kolaju price o raznoj mafiji itd, ali generalno ja mislim da su cene naduvane jednim delom i zbog dijaspore. Kad je krenula kriza COVID pa i inflacija dosta nasih iz inostr. je kupilo stan, mozda ne iz neke zelje za profitom vec vise da se sacuva novac jer stan i nekretnine su sivo zlato sto kazu Nemci (beton je siv).

Neko iz dijaspore ce naravno uvek pre kupiti stan u BG i NS.

A da ne govorim da se cela Vojvodina i dobar deo Zap Srbije pa i RS svukao u NS.

Ako se ovaj trend nastavi za 20 godina Srbija ce imati 5 miliona stanovnika 3 mil u BG 1 mil u NS i 1 mil u ostatku.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko kupuje silne izgradjene stanove?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 22925 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.