Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji

elitemadzone.org :: TechZone :: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23675 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji13.05.2021. u 23:58 - pre 35 meseci
Evo po ko zna koji put priče o slavinama sa 2 i 3 cevi. Međutim, ovu temu nisam nigde mogao da nađem. Naime, kupio sam slavinu sa izvlačnim tušem u Lidlu. Jeftino, nisam ni gledao, vidim ima 3 otvora na bateriji. Razmišljam, pogrešno jel te, da - 3 otvora, 3 creva. Imam niskomontažni prelivni bojler, iz zida samo ek ventil za hladnu vodu i kažem, to je to. Dođem kući, kako da povežem, ne može. Treći otvor je izlaz na tuš, glupane!

Evo kako ta slavina izgleda, tj kako se povezuje:



Topla i hladna iz zida, i treće crevo (izlaz na) tuš. Ne može kod mene na bojler, jasno. Pomislim, onda slavina sa 3 creva mora da ima 4 otvora, tri uobičajena i četvrti za tuš. Međutim, i ovde počinje priča, ne da mi đavo mira. Odem u Gejzir i tražim da mi pokažu slavinu sa izvlačnim tušem i sa 2 i sa 3 ceva. Izvadi žena Rosanove (prva je ova gore sa slike), ja okrenem odozdo bateriju i imam šta da vidim - obe imaju 3 otvora odozdo?! Pitam, u čemu je razlika, ali je to za današnje prodavce bilo čega maltene uvredljivo pitanje - "Pa ova je sa 2 creva a ova sa 3". Dobro, kažem ja, ali 3 otvora imaju i jedna i druga, u čemu je razlika? Muk. Proverim pakovanje, i vidim da je jedina razlika što u ovom sa "3" creva ima T račva i nepovratni ventil. Potpuno zbunjen

Dođem kući i nađem instalaciju te Rosanove sa "3" creva. Evo šeme povezivanja:



Gledam evo već 2 dana ovu šemu, više potpuno nije bitna ova moja sa "2" creva, i nije mi jasno - tuš je povezan na T račvu a T račva na izlaz iz bojlera, tj vruću vodu (preko nepovratnog ventila). Ovako kako gledam, kroz tuš može teći jedino vruća voda. I sada pitanje svih pitanja za mene - kako i odakle može uopšte doći hladna voda u crevo tuša, kad je ono vezano na crevo za toplu vodu?!

Zvao sam i Rosan i pitao kako se može pojaviti hladna voda u tušu ako se ovako veže, ali se neke tete javljaju i blage veze nemaju, verovatno marketing, a ne daju mi nekog iz proizvodnje.

Siguran sam da je šema dobra (našao sam i Paffonijevu identičnu šemu na italijanskom za njihove slavine sa izvlačnim tušem), ali očigledno ja nešto previđam pa mi spašavajte zdrav razum!

Svako dobro.






 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 00:29 - pre 35 meseci
Po ko zna koji put :)
Prikačeni fajlovi
 
0

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 01:14 - pre 35 meseci
Tenzore, hvala.

Pratim te i na samsvojmajstor i ponovo sam malopre čitao topic na kome si postovao ovu sliku. Ni tamo nisam mogao da nađem odgovor. Jedan član je postavio slično pitanje, ali je zvukoljub dao odgovor koji ja uopšte ne razumem, a sumnjam i bilo ko drugi (u stvari razumem, ali to nema veze sa pitanjem - "ja o majonezu a on o senfu").

Meni nije jasno šta si ti meni odgovorio ovom slikom slavine sa lulom? Moje pitanje je prosto - odakle, odnosno kuda hladna voda dolazi u crevo tuša, jel može neko da mi nacrta tu putanju na ovoj šemi instalacije koju sam postovao? Podigao sam ma "hladnu/plavu stranu" ručicu OVE slavine (sa izvlačnim tušem, a ne obiičnu sa lulom), hladna voda ulazi u bateriju i kuda ta hladna voda prolazi i dolazi u tuš?

Ono što tenzor priča svojom slikom i što je notorna činjenica, je da kada se kod OBIČNE slavine sa lulom pusti hladna voda, zatvara se odvod hladne vode u bojler, hladna voda direktno kroz telo baterije ide na lulu (lično sam evo sad odvrnuo i skinuo okretnu lulu moje stare slavine i na donjim slikama se lepo vidi kuda, kad se pusti hladna voda, ona kroz bateriju ide na lulu).







Ali, ovde nema lule, nego tuš. Koji je direktno vezan JEDINO na crevo za toplu vodu, a ne za telo baterije, ili crevo za hladnu vodu.

Dakle, kuda hladna voda koju sam pustio, prolazi i dolazi do tuša i na tušu izlazi hladna voda, zna li neko da mi objasni, molim vas.

[Ovu poruku je menjao afrocuban dana 14.05.2021. u 03:12 GMT+1]
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 02:10 - pre 35 meseci
A čemu na onoj slici gore služi crevo "E"? Možda hladna voda preko njega ulazi u crevo "C", naravno polugom na slavini se reguliše odnos pritiska vode iz bojlera i u crevu "E" tako da dolazi do mešanja vode.
Ako je crevo u produžetku "C" povezano samo na tuš (možda se to tebi čini, jer je u stvari povezano na glavu u slavini, a ti ne znaš kako je u glavi šta povezano), ali recimo da je tako, i da treba da imaš toplu vodu i u tušu i na slavini. U tušu ima topla kako sam već objasnio, a u slavini ima tako što topla ide putanjom kojom hladna dolazi u tuš, preko "E", s tim što je onda u glavi slavine tuš zatvoren, a topla voda iz "E" se preusmerava u slavinu. Kad je tuš otvoren, slavina je zatvorena, pa crevo "E" služi da iz glave preusmeri hladnu vodu ka tušu.

To mi je jedino logično objašnjenje, bar ovako prema slici.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 03:02 - pre 34 meseci
Hvala na javljanju mjanjic. "E" je tuš i to je izlaz nikako ne može da ide u drugom smeru (moralo bi kroz ručku tuša da se vraća voda, haha). Ne može ni da bude "povezano" na glavu na slavini (verovatno pričamo o bateriji ovde), jer onda tuš ne bi mogao da se izvlači, a izvlači se, što se vidi na prvoj slici. Crevo "E" je fiksirano samo na jednom mestu - na T račvi.

Možda će ljudima biti jasnije ako umesto tog creva "E" levo na T račvi "montiraju" lulu. To praktično to znači - crevo "E" sa tušem ima funkciju lule.

Evo ja sam malo "fotošopovao" gornju šemu da bi bilo jasnije šta u suštini ovo povezivanje znači:



Dakle, zaboravimo tuš "E" i stavimo na levi kraj T račve lulu. Kako i kuda u tu "lulu" na T račvi dolazi hladna voda? Ja sam potpuno sluđen.
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
31.223.133.92



+333 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 05:01 - pre 34 meseci
Prosto je kad skontas zasto je stavljen nepovratni ventil.
Na crijevo A dolazi hladna voda.
Rucicom biras hoce li hladna voda ici ne crievo B ili kroz to crievo oznaceno crvenom bojom.
Kad ide kroz B ulazi u bojler dize vrucu vodu koja kroz nepovratni ventil ( ali u prousnom smjeru) ide na tus.
Kad ide kroz crveno crijevo dodje do T racve i u bojler joj ne da nepovratni ventil, pa logicno moze samo na tus.
Naravno u igri su i mijesanja voda u T racvi da bi dobio mlaku vodu.
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 13:36 - pre 34 meseci
@afrocuban
ti si majstor sam sebe da zbunis..
Nemoj da te zbunjuje to sto slavina ima ili nema tus crevo, montaza je ista i kad ga ima i kada ga nema, to tebe zbunjuje.


Ta slavina iz lidla tebi ne odgovara, to je za klasican bojler, mislim da si to zakljucio.
I ona ne treba da ti bude reper.

Sto se tice ove druge seme za niskomontazne bojlere oni hladnu/toplu dobijaju preko mesaca
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 17:19 - pre 34 meseci
Bravo veselinovicu, care!

Dok sam sinoć (bolje reću jutros u 4) fotošopovao onu sliku gore i meni je sinulo - hladna voda mora i može da dođe direktno na lulu samo kroz neki otvor: na A ne može tuda dolazi voda u slavinu. Na B ne može jer tuda voda ide u bojler. Znači mora na C. Ali, kako? Pa, nepropusni ventil! Pa što ne nacrtaše to na šemi, majku mu... Ali, gde se voda meša? Pa u T račvi!

Međutim nisam hteo da pišem, rekoh hajde da vidim ove majstore, koji će sad verovaatno da kažu, "aaaaa, to si pitao, pa naravno..."

Taj isti zvukoljub kao "veliki autoritet" na tom forumu tamo je čak na jednom postu za ovu slavinu napisao da "taj prpousni ventil ničemu ne služi, da ne treba da se ugrađuje, pronereno." Pronaći ću taj post večeras i objaviti. Pa posle čovek nek ne proveri sto puta. Četiri vodoinstalatera sam pitao i celu bližu i dalju rodbinu i prijatelje i niko ništa.

Veselinovicu, tebe bih samo ispravio tamo gde si napisao:
Citat:
Rucicom biras hoce li hladna voda ici ne crievo B ili kroz to crievo oznaceno crvenom bojom.


Ne. Kroz otvor C na bateriji stalno ide voda, a ručicom se samo bira da li se zatvara otvor B (ide samo hladna voda kroz lulu), ili se on otvara, pa voda ide i kroz B i kroz C istovremeno, pa voda iz B gura vodu iz bojlera u propusnom smeru ventila, kako bi bilo moguće mešanje tople i hladne vode u T račvi.

Eto još jednog primera kako je naš jezik neprecizan, a Engleski veoma precizan.

Na srpskom je - jednoručna kuhinjska slavina, a na engleskom - Kitchen mixer tap (kuhinjska slavina za mešanje (vode))
Na srpskom je -- mešač, a na engleskom - cartridge (kertridž, iliti uložak po srpski) jer nije nužno da se u ulošku vrši i mešanje vode!.

Primer ovoga da se voda ne meša u "mešaču" je i moja stara slavina gore - voda se meša upravo u onom delu baterije koji se vidi na slici: hladna voda dolayi uvek odozgo, a topla odozdo (nisam slikao taj otvor C na staroj slavini da ne bih zbunjivao). I na staroj slavini "mešač" služi samo da otvori ili zatvori otvor A!


E, sad mogu da se vratim na prvi post. Pošto stvari stoje ovako, jasno je da i od slavine sa 2 creva SA IZVLAČNIM TUŠEM (koja takođe dakle ima 3 otvora na bateriji) može da se napravi slavina sa 3 creva! Sve što treba je dokupiti T račvu, nepropusni ventil i, glavna stvar - "mešač" koji radi tako da zatvara samo otvor B na slavini a otvor A i otvor C drži stalno otvorene, bez obzira u kom je položaju ručica kada je podignuta!

Ima li neko ideju kako izgleda takav mešač? Razmišljam da i ovaj mešač u mojoj slavini mora da ima 3 otvora - kad se otvori hladna voda, otvori se A, otvori se i B (kod ove slavine B je u stvari izlaz na tuš) a zatvara C. Kad se okrene na vruću, otvara se i A i B i C. Pošto ovaj mešač može da zatvori i otvori samo C, a A i B su uvek otvoreni, da li bi prostim rotiranjem "mešača" u slavini za 90, 180 ili 270 stepeni, on mogao da se postavi tako da u stvari zatvara i otvara samo A, a da B i C uvek budu otvoreni, čime bih od slavine sa 2 cevi (plus nepropusni i T račva) dobio slavinu sa izvlačnim crevom sa 3 cevi!

Hvala veselinovicu još jednom.

 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji14.05.2021. u 19:52 - pre 34 meseci
To crevo na izvalcenje je konstrukcijski povezano isto kao i na slici koju sam postovao . Samo što umesto u lulu ide u tuš crevo . Ukoliko treba proveriti da li je baterija za prelivni ili mrezni bojler , najlakše je dunuti kroz crevo "tople " vode i ako je prohodno , onda je za prelivni boljer a ako nije onda je za mrezni .Veselinovic je objasnio ulogu neprovratnog ventila . Ili prostije rečeno baterija sa tušem za prelivni bojler ima 4 otvora , a baterija sa tušem za mrezni boljer ima 3 otvora . Prepravka baterije za visoko pritsni bojler u bateriju za niskopritisnu jeste moguća ali se to ne radi . Jer nije problem u mešaču već u dodatnom kanalu gde naleze mešač kojeg uglavnom nema . Pogledati opet sliku iz mog prvog posta gde se vide kanali za putanju vode . I voda se uvek meša u mešaču samo je pitanje konstrukcije baterije pa da li izmešana voda ide na lullu direktno ili ide preko kanala nazad na crevo tuša .
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji15.05.2021. u 20:11 - pre 34 meseci
Da si rekao da je "E" tuš, odmah bih ti napisao to što ti je napisao veselinovic, jer u oba režima (tuš ili slavina) postoji samo jedan način dobijanja mlake vode (da se mešaju hladna i topla). Dakle, ja sam u objašnjenju samo rotirao "E" i produžetak u pravcu "C", ispravno je da deo cevi u produžetku "C" (na suprotnoj strani T račve u odnosu na bojler) može imati tok vode u oba smera, u zavisnosti od izabranog režima (tuš ili slavina).

Ali, bitno je da si razrešio kako to čudo "štrumpfuje" :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji15.05.2021. u 20:39 - pre 34 meseci
Nema tuš ili slavina. Nikako da ukapirate da se topla i hladna mesaju u samom mesacu , a da putanja "tople" vode uvek mora biti otvorena . T komad i nepovratni ventil sluze samo da usmere vodu iz mešača na crevo , nepovratni ventil sluzi da voda ne moze da se vrati u bojler već da ide na crevo pa na tuš .
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 09:32 - pre 34 meseci
Jeste ako je T račva mešač, i to važi ako postoji samo tuš koji služi i kao slavina (ako crevno nije izvučeno). Ja sve vreme posmatram sistem koji ima poseban tuš i posebnu slavinu, a može se izvesti da na oboje postoji topla voda sa ova 4 creva (ali, naravno, ne istovremeno).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 13:51 - pre 34 meseci
Tenzore,

Tvrdim da nisi u pravu. Samo, Srbe mrzi da čitaju, pa otuda i većina problema koji nas snalaze.

Napisah gore da sam bio u Gejziru i u rukama držao i jednu i drugu slavinu sa izvlačnim tušem. Obe imaju 3 otvora na bateriji, dakle nema 4 kao što ti tvrdiš. Ako mi ne veruješ, a mrzi te da odeš da se uveriš, ti pozovi i reći će ti da obe imaju 3 otvora. Meni to sad, iskreno, otvara pitanja da li si ti ikada držao u rukama ili radio nešto sa ovakvom slavinom... Pa sa gornje Rosanove šeme se vidi (?!) da baterija ima 3 otvora A, B, C i i prolaz kroz telo slavine (a ne kroz bateriju) za crevo tuša - E. E je prolaz kroz lulu, pa PORED baterije izlazi dole da bi išao na T račvu, nema navoja, niti bilo šta slično. Isto tako izgleda i slavina sa 2 creva, eno je na prvoj slici - 3 otvora i 1 prolaz

Dalje, napisao si "To crevo na izvalcenje je konstrukcijski povezano isto kao i na slici koju sam postovao". Nije isto. Jasno je i sa tvoje i moje slike. Kod obične sa 3 creva, lula je konkstrukcijski fiskirana za bateriju, a ovde jedino i isključivo za crevo za toplu vodu. Međutim, ako si mislio da je principski isto, nije ni to. Princip kod obične slavine je da hladna voda na lulu dolazu direktno sa mreže, a kod ove slavine hladna voda na lulu/tuš DOLAZI SA creva za toplu vodu. kod običnih slavina voda u crevu za toplu vodu nikada nije hladna osim kad se istroši u bojleru, pa iz bojlera onda ide hladna vodana lulu). Kod ove slavine, voda u crevu za toplu vodu nikada nije topla (osim kad mešač zatvori otvor C, a tada nije topla nego vruća, temperature kao u bojleru), hahah! Potpuno razliičiti principi.

Što se tiče toga da se "voda uvek meša u mešaču", kod ove slavine kad se ručica okrene na toplu vodu (ne skroz, nego recimo 2/3), onda ide hladna u bojler, izlazi vruća iz bojlera, ali kroz cev za toplu vodu došla odozgo hladna koja treba da se pomeša sa vrućom iz bojlera koja dolazi odozdo i ta hladna voda odozgo, čista fizika, ne dozvoljava toploj vodi da se popne u mešač, da se gore izmeša, pa da se onda ta topla voda, vrati kroz istu tu cev i ode na tuš? To nema logike, ne može kroz jedno crevo da ide voda u 2 smera. Ipak će pre biti da se u T račvi mešaju vruća iz nepovratnog ventila i hladna iz creva za vruću vodu koja stiže odozgo. Ja se tu potpuno i apsolutno slažem sa veselinovicem, pa se do daljnjeg kod mene "mešač" piše sa navodnicima.

Ono što sam naknadno zaključio čitajući šta si napisao je da ipak "mešač" mora da funkcioniše tako da može da zatvori i otvor C na bateriji, jer drugačije ne bi mogla da se dobije skroz vruća voda na tušu, temperature iste kao u bojleru. EVO NEKA MI NEKO ODGOVORI KAKO SE NA TUŠU DOBIJA ISKLJUĆIVO VRUĆA VODA, OSIM AKO MEŠAČ NE ZATVORI OTVOR C? Ako neko tvrdi da se otvor C nikada ne zatvara onda molim da opiše putanju vode i da odgovori kako se dobija isključivo hladna voda, kako bih razumeo.

Ja kako razumem ne može otvor C uvek biti otvoren pa da jednom ide samo hladna, a jednom samo vruća voda (ne topla)?!

Znači, kod slavine sa 3 creva sa izvlačnim tušem ne može da se duva u crevo za toplu vodu i da se tako utvrdi da li je prohodno, jer tamo gore nema ni lule ni tuša. Ono što je kod slavine sa lulom sa 3 creva duvanje u crevo za toplu vodu, ovde bi to duvanje trebalo da se uradi na nepovratnom ventilu (jer je ovde za toplu vodu u pitanju sklop nepovratni ventil+T-račva+crevo za toplu vodu, a ne samo crevo za toplu vodu).

Dakle, nije dovoljnoi samo reći, "duni u crevo i vidi da li je prohodno". Ne. Nego, UVEK ZA BILO KOJU SLAVINU treba reći: "odvrni šta god da je (ili treba da bude) zavrnuto na toplu vodu na bojleru, duni kroz to kada je ručica u bilo kom položaju, a najbolje kad je spuštena i vidi da li vazduh izlazi na lulu/tuš"!

Pa ti duvaj sad u bateriju samo kroz crevo za toplu vodu, a tamo gore nigde lule. Razumi da kad je crevo za toplu vodu kod ove slavine priključeno na bateriju, a ručica spuštena ili u krajnjem položaju za toplu vodu, vazduh ne prolazi!

E, ako duneš na nepovratni ventil, onda će biti uvek prohodno jer će vazduh izlaziti na tuš preko T-račve, ali za to nije potrebno duvanje, jer je jasno sa crteža. Kod obične sa 3 creva mora da se duva, jer je putanja u telu baterije i ne može se videti golim okom.

I sad meni bi mnogo značilo ako neko može da mi kaže gde može da se kupi takav "mešač": da kad se ručica okrene na skroz hladno, da "mešač" zatvori odvod u bojler (A), a kad se okrene skroz na toplo, da "mešač" zatvori dovod iz bojlera (C)

Pozdrav i hvala.

[Ovu poruku je menjao afrocuban dana 16.05.2021. u 15:47 GMT+1]
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:05 - pre 34 meseci
Nije teško prebroajti broj otvora na bateriji za prelivni bojler :)
Prikačeni fajlovi
 
0

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:06 - pre 34 meseci
Citat:
afrocuban:


Taj isti zvukoljub kao "veliki autoritet" na tom forumu tamo je čak na jednom postu za ovu slavinu napisao da "taj prpousni ventil ničemu ne služi, da ne treba da se ugrađuje, pronereno." Pronaći ću taj post večeras i objaviti. Pa posle čovek nek ne proveri sto puta. Četiri vodoinstalatera sam pitao i celu bližu i dalju rodbinu i prijatelje i niko ništa.



Moram da se uključim u kritiku dotičnog. Iako ima značajan doprinos na tom forumu nebrojano puta je učestvovao u zbunjivanju čalnova svojim preopširnim "stručnim" odgovorima koje kada ako i uspeš da protumačiš ne objašnjavaju ama baš ništa. Čak šta više mogu postavljača pitanja da odvedu u pogrešnom smeru.

Takodje on je jedan od ekipe koja često deli savete tipa "zovi majstora", "to ne može da se uradi" itd. Velika ironija je kad se to radi na forumu "Sam Svoj Majstor!"

Veselinović ti je dao dobar odgovor i ne Tenzor nije u pravu. Ova slavina ne meša toplu-vruću u mešaču kao klasična već mešač (možda nije dobar naziv kad se radi o ovom tipu slavine) usmerav odredjenu količinu tj. pritisak hladne vode ili u kroz B vod u bojler koji zatim iz bojler gura odrdjenu količinu vruće vode kroz nepovratni ventil u T račvu i tuš
ili kroz gornji deo C voda opet do T račve i tuša. U zavisnosto od pritisaka-količine vode u jednoj ili drugoj cevi dobijaš hladniju ili topliju vodu.

Na toj slici koju si stavio ta crvena stralca iznad T račve nije trebala da bude tu. Topla voda nikad ne prolazi T, jedino kada je skroz odvrnuta topla dodje gore do slavine, ali ne može dalje jer je otvor zatvoren tako da ne protiče tuda. Čim se i malo otvori hladana stvara se dovoljan pritisak da potisne tu vruću vodu dole do T reačve i tuša.

Mada sad čitam da si ovo oko principa rada i ti napisao u poslednjem postu. Nisam ga pročitao celog pre pisanja.


[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 16.05.2021. u 16:18 GMT+1]
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:15 - pre 34 meseci
Sve baterije mesaju vodu u mešaču, osim na ovoj temi u okviru ovog foruma . Što se zvukoljuba tiče kao i onog drugo foruma , pa ne treba ništa više dodati , čim se prenosi i na druge forume , jasno je sve . Za sve ostalo uzivajte :) :)
 
0

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 714
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:23 - pre 34 meseci
Tenzor ovom slučaju ne meša vruću-hladnu vodu u mešaču! Čak parvi naziv ovde i ne bi bio mešač pre ... usmerivač. (iako funkcioniše isto kao klasični mešač samo što vruća voda nikad ne dolazi do njega)
Ali dobro, poznavajući te znam da nećeš priznati grešku čak i ako je sam skapiraš. Ja sa tim nemam problem. Ako se ispostavi da je nisam bio u pravu rado ću to priznati.
 
0

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:30 - pre 34 meseci
Čak i pored šeme i skica nikom od vas nije jasno kako radi baterija za prelivni bojler . Samim tim ste primorani da izmišljate koještarije i nove pojmove :) . Te ima tri rupe , te nema četiri , te su iste ... Batrija za prelivni bojler mora da obezbedi slobodan protok na toploj vodi uvek dakle cev "tople " vode je uvek otvorena bez obzira na polozaj mesaca ili rucica .
 
0

afrocuban
Ruben Gonzales
Beograd

Član broj: 2080
Poruke: 341



+1 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 15:51 - pre 34 meseci
Hvala posebno veselinovicu i dusan-bossu, ali i tenzoru i mjanjicu, jer ono što svi pišemo podstiče na promišljanje one koji žele da uključuju mozak i itekako su svi postovi dragoceni. Što bi rekli ovi moderni - brainstorming. Nije važno ko je u pravu a ko nije, ko će da prizna a ko ne, važno je da znamo svi, a posebno oni koji budu čitali šta je ispravno i kako ćemo raditi ubuduće

Pošto zaista više nemam dileme o načinu funkcionisajna ovakve slavine, sve sam ih razrešio uz vašu pomoć (još jednom svima hvala), ostaje pitanje:

Da li postoji "mešač" (ili kako ga po mom shvatanju pravilnije dusan-boss zove - usmerivač) koji u krajnjem "hladnom" položaju otvara otvor za crevo tople vode (C), a zatvara otvor za odvod vode u bojler (A), a u krajnjem "toplom" položaju otvara i A i C? Ako takav postoji, onda mogu i ovu moju sa 2 creva da pretvorim u 3 creva (već sam kupio T račvu i nepovratni ventil, a u Hidrauliku uradio dva nestandardna nastavka, jedan dupli nipl sa 3/8" na 16mm i drugi sa 16mm kapica a na drugom kraju 3/8" nipl, da ne objašnjavam sad zašto, mogu kasnije ako nekog interesuje)?

Hvala i pozdrav

P.S.
Dusane, jasno je iz mojih postova ("u crevu za toplu vodu je uvek hladna") da sam shvatio da je i crvena strelica pogrešna, ona treba da bude nacrtana kroz T račvu i zatim da lomi levo na tuš, a gore da bude nacrtana plava strelica na dole i meni bi sve bilo jasno i ovog topica ne bi ni bilo, hahahah, ali nisam hteo da dodatno zbunjujem u ninačle opširnim postovima, pa je tajming kada si ti to uradio i u kratkom postu, bio savršen, tako da hvala i za to.

DAKLE, IMA LI TAKAV MEŠAČ KAKAV MENI TREBA ZNA LI NEKO?

P.S. Tenzore, ovde ne obezbeđuje baterija slobodan protok vode, nego T-račva. Eto zamisli da postoji i T-račva u klasčnoj bateriji, čiji levi kraj ide na lulu, pa možda bude jasnije ko obezbeđuje slobodan protok vode, čak sam i to fotošopovao na brzinu i ružno da bi bilo jasnije. Pa sad, ko razume shvatiće.





[Ovu poruku je menjao afrocuban dana 16.05.2021. u 17:06 GMT+1]
 
+1

tenzorSSM
Tenzorisanje
Tenzorisanje

Član broj: 335440
Poruke: 210
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji16.05.2021. u 16:03 - pre 34 meseci
Pa sto ne rekoste odma da je poenta priče da se slavina za visoko pritisni bojler preradi u bateriju za niskopritisni bojler :) . Jasno je zasto ste kivni na forum SSM tamo bi ova tema momentalno bila obrisana ..:) Zali Bože izgubljenog vremena ovde :)
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Slavina sa 2 cevi, a 3 otvora na bateriji
(Zaključana tema (lock), by Java Beograd)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 23675 | Odgovora: 58 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.