Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 12656 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 12:43 - pre 28 meseci
Imate na jutjubu... ako vas zanima potražite... Ja pravo da vam kažem, malo me plaši to... Pogotovu kad kažu 'govori srpski da te ceo svet razume'... Jezivo je to, sama pomisao, da pričaš ili pišeš nešto i ceo svet te razume. Ajde kad pišeš pa ok, ali kad si u javnosti...jezivo. Ne možeš da odeš nigde na planeti da se sakriješ, da pobegneš, šta god pričaš svi te razumeju, svi mogu i da te uzdignu i da te bace na pod, na dno i slično. Da li je to 'kazna' svetskih jezika?

Mislim, nije to toliko rasprostranjeno, globalizacija čini svoje, ljudi su pokretljiviji itd... A kako na primer Romi, da ne kažem Cigani, oni kad hoće nešto da sakriju ili da te ogovaraju oni krenu na njihov ciganski i shebu te :)
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 12:49 - pre 28 meseci
Zato lepo naučiš jezik Čiroki Indijanaca, ili još bolje napraviš svoj jezik i budeš jedini govornik. Ne mora to ni da bude pravi jezik. Ako si jedini govornik niko te ne razume u svakom slučaju, pa možeš i da mumlaš.

Kaldrma tandrma op trt zort.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 13:26 - pre 28 meseci
mašm ča sim te razimoe...
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 13:38 - pre 28 meseci
Blgdrju ça sum me razimoé. Drqi Slobbâ glesi Punk minq non razimutua.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 13:49 - pre 28 meseci
Ou te le malamalama ia te oe
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 13:54 - pre 28 meseci
Kako bre ne razumeš?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 13:57 - pre 28 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Blgdrju ça sum me razimoé. Drqi Slobbâ glesi Punk minq non razimutua.

Takve su svojevremeno spaljivali na lomači, ili zatvarali u lagume ili sanatorijume, čim počnu da se gube i govore nepostojećim jezicima.
Ali jbš ga, danas je došlo takvo vreme da svaka F dijagnoza ima slobodan pristup internetu.

Inače, samo ti nastavi sa terapijom ovde na forumu, ako ti je tako prepisano. Ipak je psihičko zdravlje i oporavak važnije od utiska koji ostavljaš.
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 14:03 - pre 28 meseci
Pazite da ne skrenemo..
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 14:19 - pre 28 meseci
Glesite hupi fruda drqi Slobbâ ona bash znajut gdi um ej towel.

Citat:
SlobaBgd:
Inače, samo ti nastavi sa terapijom ovde na forumu, ako ti je tako prepisano. Ipak je psihičko zdravlje i oporavak važnije od
utiska koji ostavljaš.


Kako to misliš prepisano? Da nisi možda hteo da napišeš propisano?
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 14:25 - pre 28 meseci
Ljudi, ako dođu ti stranci pa budu veći Srbi od nas. Oni bar znaju ćirilicu a mi se ovde brukamo. I piju rakicu šljivku a mi soci...i propisane mere...
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 14:31 - pre 28 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
BuzzLightyear:
Blgdrju ça sum me razimoé. Drqi Slobbâ glesi Punk minq non razimutua.

Takve su svojevremeno spaljivali na lomači, ili zatvarali u lagume ili sanatorijume, čim počnu da se gube i govore nepostojećim jezicima.
Ali jbš ga, danas je došlo takvo vreme da svaka F dijagnoza ima slobodan pristup internetu.

Inače, samo ti nastavi sa terapijom ovde na forumu, ako ti je tako prepisano. Ipak je psihičko zdravlje i oporavak važnije od utiska koji ostavljaš.



Slobo, nemo se brineš, da smo na državne funkcije tek bi onda kukao, ovako, svi živi svi mrtvi...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 14:41 - pre 28 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Glesite hupi fruda drqi Slobbâ ona bash znajut gdi um ej towel.

Citat:
SlobaBgd:
Inače, samo ti nastavi sa terapijom ovde na forumu, ako ti je tako prepisano. Ipak je psihičko zdravlje i oporavak važnije od
utiska koji ostavljaš.


Kako to misliš prepisano? Da nisi možda hteo da napišeš propisano?

Prepisano, mladi čoveče. Kada ti lekar opšte prakse prepiše terapiju za nazeb, onda ti uzimaš prepisanu terapiju. Ako terapija uključuje lekove koji se ne kupuju slobodno, onda ti prepiše lekove na recept.

Tako, valjda, rade i lekari koji leče ove sa F dijagnozama. Prepišu (odrede) terapiju antidepresivima ili sličnim medikamentima, ali i traže od pacijenta da posećuje savetovanja, grupne terapije, da se bavi nečim što će mu pomoći u izlečenju psihe, recimo da slika, da se druži, da piše po forumima...

Ako ti nije gadno, pitaj ove što gledaju Pink zeleviziju šta znače neke reči, iznenadićeš se koliko možeš da obogatiš svoje skromno znanje. Ili ne moraš, ostani duduk do kraja.
Je l' znaš šta je duduk?

Rečnik srpskoga jezika u objašnjenju za glagol prepisati kaže da znači – ponovo napisati neki tekst kopirajući sa originala, ali dodaje da prepisati znači i odrediti, propisati bolesniku lek ili način lečenja.

Kod glagola propisati Rečnik kaže: izdati propis, naredbu, narediti, odrediti, a zatim dodaje: odrediti sredstvo za lečenje.

Dakle, da zaključimo – lek se može i propisati i prepisati. Kao što vidite iz navedenog, u jednom od značenja, ova dva glagola su sinonimi i nećete pogrešiti koji god da upotrebite.
https://www.pismenica.rs/jezic...ar-propisuje-ili-prepisuje-lek
 
Odgovor na temu

nenadovic85
my own my way

Član broj: 345971
Poruke: 260
*.dynamic.a1.rs.



+64 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 15:16 - pre 28 meseci
Bogami Slobo. Izgleda da nama više leži 'propisano' - jer je to više propis nego slobodna volja. Ja kad sam bacao lekove, svi u kući skočili na mene hoće me ubiju. Kažem doktoru, ja bi da pijem pivo, on me moli ko brata, nemoj sreće ti nemoj molim te, nemoj života ti. To znači da mi je propisana 'kazna' lek, očigledno iz razloga jer pravim crne rupe u prostoru. aj zdravo.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 16:10 - pre 28 meseci
Pravi lekari propisuju, a ovi sa kupljenim diplomama znaju samo da prepisuju.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 803



+636 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 16:49 - pre 28 meseci
Citat:
nenadovic85:
Imate na jutjubu... ako vas zanima potražite...

Evo ovako ... jedan moj bivsi kolega, inace nas momak, Beogradjanin, otisao je u Holandiju sredinom 90-ih. Tako sto se u Beogradu smuvao s nekom Olandjankom koja je u vreme najgorih sankcija i nemastine u Srbiji izrazila zelju da studira - ni manje ni vise nego srpsk(ohrvatsk)i jezik. I da dodje u nase krajeve kada tu niko nije zalazio. Avanturistkinja, sta ces. Kasnije je ona tog lika odvela u Nederlandistan. :-) I da, zena prica srpski kao da je rodjena usred Beograda. Za razliku od onog naseg nazovi-kralja sto su ga "zuti" uselili u Beli dvor ...
Citat:
Jezivo je to, sama pomisao, da pričaš ili pišeš nešto i ceo svet te razume.

A sta mislis kako je Englezima ili Amerima, kada cela planeta govori njihov jezik, u 90% slucajeva gramaticki pogresno, a u 99% slucajeva s cudnim akcentima ... jer akcenat je nesto sto poneses iz zavicaja i tesko ga mozes popraviti. Tacnije, nikako. Pogotovo ako odes vec sa 20-30 godina, znaci kao formirana licnost. Italijan rodjen u Italiji ce svakako nauciti neki strani jezik, ali ce do kraja zivota "pevati" u duhu svog maternjeg jezika. Isto vazi i za nas. Ali vidis, kad kazes nesto na engleskom velike su sanse da ce te vecina razumeti, cak i oni koji ne zive u anglosaksonskim zemljama. Osim ako bas ne zadjes u neku nedodjiju poput ... Francuske ... :-)))
Citat:
Ne možeš da odeš nigde na planeti da se sakriješ, da pobegneš, šta god pričaš svi te razumeju, svi mogu i da te uzdignu i da te bace na pod, na dno i slično. Da li je to 'kazna' svetskih jezika?

Pa nije vise samo svetskih ... Google Translate i slicna sokocala napreduju do te mere da za par stotina evra svaka budala dobije svog simultanog prevodioca koga moze da stavi sebi i u dzep. A kako AI napreduje, moguce je da ce za par godina te spravice prepoznavati i lokalna narecja ... ukljucujuci i ove Skotlandjane u liftu ... a mozda ce te sprave jednog dana prevoditi i "šatrovački", o kome je jedan francuski baja napisao i naucni rad!

Tako da koji god jezik govorio - nekome ce biti dovoljno da ukljuci svoj yebefon i razumece te od reci do reci ... sto sam licno doziveo kada sam renovirao kupatilo. Holandska firma mi je u kucu dovela neke pijane ruske majstore, koji naravno nisu govorili ni holandski, ni engleski, vec neko tesko seljacko narecje ruskog. A ja ruski nisam ucio u skoli, izvukao sam se te nocne more. Srecom, stvar je izvadio Apple Translate App ... bez koga bismo se tesko sporazumeli. :-)
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 17:18 - pre 28 meseci
Moj deda i otac su bili rusofili a da nisu znali rec ruskog.
Recimo deda je, kad su trebale da se dele svapske kuce u Vojvodini, posle drugog svetskog rata, govorio da ce Rusi da ih dele.
Otac je govorio da ce da uci nemacki kada ode u penziji, a posle to nije uradio.
Pitao sam se sto bi on da uci nemacki a ne ruski ali nisam nikada njega pitao.

Isto se pitam za sve ostale Srbe rusofile kako to da ne znaju ruski.
Samo me zanima taj fenomen, ali ne malicioznosti neke radi, a inace sam ja ucio ruski u skoli a sada znam bolje (ne odlicno) engleski.
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 424
95.180.116.*



+169 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 21:27 - pre 28 meseci
Mislim da je klingonski jezik budućnosti
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 22:10 - pre 28 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Kako bre ne razumeš?


Ti si mi jasan, kontam te, kapiram, razumem i kuzim, ali Nenadovic mi je nebulozan, nista zivo ja njega ne
malamalama.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Riblja corba

Član broj: 12772
Poruke: 198



+6 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 23:05 - pre 28 meseci
Šta misliti? Žive ljudi, neki normalan život.



*skočite na 3:30 ako ne želite da slušate kako pevaju na srpskom
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?12.12.2021. u 23:14 - pre 28 meseci
Citat:
SlobaBgd:

Takve su svojevremeno spaljivali na lomači, ili zatvarali u lagume ili sanatorijume, čim počnu da se gube i govore nepostojećim jezicima.


Ovo je stvarno bilo, ali tamo negde u Slobinom vremenu (mračnom srednjem veku :)) Mnogo godina kasnije Tolkin je na primer postao čuven po tome što je kreirao više novih jezika. U stvari, kompletna njegova književna dela su nastala jer su mu bili potrebni govornici za jezike koje je osmislio. Vilovnjački jezici Kvenija i Sindarin su kompletni i danas postoje ljudi koji mogu da se sporazumevaju na ovim jezicima. Pored Tolkina postoje i drugi ljudi koji su kreirali svoje jezike, a verovatno najuspešniji među njima je Zamenhof, poznatiji pod pseudonimom Doktor Esperanto.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Šta mislite o strancima koji uče srpski jezik i doseljavaju se ovde?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 12656 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.