Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Više visokoobrazovanih - veće neznanje

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Više visokoobrazovanih - veće neznanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7936 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 08:50 - pre 27 meseci
Pored već incidenta koji se desio u termoelektranama i padom Elektroenergetskog sistema Srbije, gde je, izgleda, ponajpre neznanje visokoobrazovanih stručnjaka na visokim pozicijama u EPS kumovalo ispadanju termoelektrana iz sistema snabdevanja strujom, to se nastavlja i izveštavanjem isto tako, uopšte ne sumnjam, visokoobrazovanih novinara koji ne znaju izračunati procenat - dakle ono što su naučili još u osnovnoj školi (možda je tu i uzrok problema, tada naučili, a posle u toku školovanja nikada više obnovili, ne znam), ali je po meni to ipak nedopustivo. Ili nije? Činjenica je da biste dobili 0,01 % i da taj 0,01 % bude 3.300 potrošača, u Srbiji morate imati 33.000.000 potrošača, koje EPS snabdeva?

Dakle ide kajron (valjda se to tako zove?) na RTS-u, njihovu vest vidite u prilogu na slici, vidim i neke druge agencije prenele vest. Ludilo. Da li zbog toga što politički puno lepše izgleda to 0,01 % od 0,1 %, ne znam ali nemojte nam vređati znanje i inteligenciju ako je greška namerno napravljena, molim vas, gospodo novinari.

https://i.postimg.cc/nrHrhbc5/Datum-2021-12-16-Vreme-09-21-34.png


[Ovu poruku je menjao blaki dana 16.12.2021. u 10:02 GMT+1]
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:16 - pre 27 meseci
Jesam li ja pogrešio? Sada razmišljam, nisam računao fabrike, preduzetnike, male firme, agencije, strane firme, samo mi je na umu bio broj stanovnika. Možda je 3.300.000 potrošača malo ali mi se opet čini da je 33.000.000 ipak puno? Evo i Predsednica Vlade je ako su dobro preneli rekla isto?

https://i.postimg.cc/T1Nxvh7k/Datum-2021-12-16-Vreme-10-08-52.png

[Ovu poruku je menjao blaki dana 16.12.2021. u 10:29 GMT+1]
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

test1234
Branislav B. Rakic

Član broj: 146636
Poruke: 4594
95.180.93.*



+310 Profil

icon Re: Više viskoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:19 - pre 27 meseci
Proizvodnja struje, prenos iste, distribucija malih i velikih potrošača, održavanje i razvoj istih je veoma skup sport. Sve se ovo dešavalo i ranije samo je havarija bila grupisana, više faktora odjednom se skupilo plus naš poslovični nemar i eto katastrofe. Da je moglo bolje moglo je. Niste valda očekivali da je u elektroprivredi situacija bolja nego u drugim oblastima.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:41 - pre 27 meseci
Sto se tice ljudi: Obrazovanje != Znanje != Zvanje != Iskustvo != Vestina != Sposobnost != Snalazljivost != Liderstvo ...

A sto se tice EES:

Kada si mlad ides redovno kod zubara da bi ti zubi bili beli, ides redovno u teretanu da bi bio frajer/riba na plazi, kupujes brendirane krpice da bi bio frajer/riba u gradu ... a onda se, pre ili kasnije, opustis i zapustis. Prvih par godina izgledas i dalje super, posle ti prvo stradaju zubi, pa ti opadne kosa, stomak postepeno raste ... onda ne mozes vise da zakopcas pantalone, usines se kada savijes ledja, padnes kada potrcis, nocu cujes zvuke kojih nema, mislis da te neko prati i proganja ... i kad predjes 50 licis na svog oca i dedu u tim godinama, koji su imali sve to navedeno.

Isto je i sa bilo kojim slozenijim gradjevinskim objektom - pocev od obicne porodicne kuce, do nacionalne infrastrukture (elektroenergetika, telekomunikacije, putevi, zeleznice ...).

Magicne reci koje ne postoje u zivotima vecine Balkanaca: dobre navike, zdrava ishrana, fizicka aktivnost ...

Magicne reci koje ne postoje u zivotima balkanskih gradjevinaca: planiranje, redovno odrzavanje, prevencija ...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
79.101.120.*



+10246 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:42 - pre 27 meseci
Citat:
blaki:Da li zbog toga što politički puno lepše izgleda to 0,01 % od 0,1 % ...

Da, to je zbog toga. "Sve u najboljem redu, osim kod ovih, zanemarljivih 0.01%"

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:48 - pre 27 meseci
A sto se tice znanja matematike, nasi ministri su tradicionalni sampioni. Kako ono bese - Kina ce nam pokloniti 10,000,000,000,000 evrica ... ma da, eno poleteo avion s tim parama:

https://www.b92.net/biz/vesti/...-kina-ulaze-10-000-mlrd-796640

Sta zna dete sta je 1e+13 ... :-)
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
*.cable.triera.net.



+242 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 09:52 - pre 27 meseci
Na stranici Elektrodistribucije Srbije piše, da imate ukupno nešto manje od 3 700 000 priključaka. Od toga oko 3,3 miliona domaćinstava i oko 400 hiljada ostalo.

[Ovu poruku je menjao baresi dana 16.12.2021. u 11:05 GMT+1]
lp
baresi
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 14:02 - pre 27 meseci
Tu negde u oktobru je kraj TE bila poveca planina uglja od koje se nisu mogli videti sami blokovi! A pnda je za kratko vreme bilo po onoj nasoj ... " od kafance ostade poljance ". Tako se nesto ne desi slucajno ili se desi sto je neko 'sitan' doneo odluku!! Ne treba ti tu fakultet, visa matematika .... Vidis bez da te BIA obavesti. I odluke donosi vrrrrlo uzak krug ljudi - max 5 . Odluke donose vrlo upuceni ljudi i verovatno imaju ozbiljan razlog ... Milijardu dolara pukosmo samo za 1 mesec. Uzmi ti svoj procenat - briga me za ostalo.

Slicno i sa gasom. Mnogo frke i price sto nismo napravili vise postrojenja za smestaj gasa ... a i ovo nije popunjeno!!

Fabrike vestackog djubriva odavno nemamo. Ostali smo zavisni od uvoza! A cena je takva da dosta ljudi odustaje od bilo kakve pomisli na obradu zemlje. Zapravo, djubrivo, struja i gorivo su na berzi otisli u nebo ....
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9448
79.101.120.*



+10246 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 14:15 - pre 27 meseci
Ako misliš da je neko otuđio "planinu" uglja - loše misliš.

Taj ugalj za TE, to je lignit, kojeg ima u velikim količinama, a kalorijska vrednost mu je izrazito loša. To ne može da se koristi u domaćinstvima.
A do njega se dolazi tako što se skida sloj zemlje.

Pa tako, mašine na površinksim kopovima kopaju ugalj, dok se može, pa se napravi "planina", tj. zaliha za naredni period proizvodnje.
Onda, kad se ima zaliha, onda se kopa zemlja, da se dođe do sledećih naslaga uglja.

Naravno, precizna koordinacija i procena aktivnosti je jako bitna.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

optimizator

Član broj: 287252
Poruke: 353



+541 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje16.12.2021. u 17:24 - pre 27 meseci
A šta ako je to sve priprema za uvođenje nuklearki, koje u kombinaciji sa neprekidnim izveštavanjem o lošem vazduhu tako ishvališe mediji i novine u prethodnom periodu?
Politika je čak imala i tekst, o prednosti nuklearki na - nuklearni otpad!
Ja sam pod tim tekstom ostavio sarkastičan komentar kako bi Srbija znači, trebala na vreme da počne uvoz i skladištenje nuklearnog otpada dok je još jeftino, a možda ga čak i džabe daju, ali ga nisu objavili,-baš se pitam zašto! ))
Sad ovo sa ugljem i termoelektranama, sve to možda treba da učvrsti kod javnog mnjenja utisak kako su termoelektrane nestabilne i loše i ne bi trebalo da se na njih računa, iako su decenijama radile i rade bez problema.
A što se tiče visoke škole ili bez škole,...pa nekada je i ,,neuki seljak" znao da ako ne obezbedi drva za zimu na vreme, to ili će se smrznuti, ili će morati po blatu i snegu nekako da nabavlja. Zar sa ovim sistemima i odgovornima na tim mestima nije tako? Tu bi se mogla primeniti ona narodna ; ,,Zar za to treba škola" !??
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje17.12.2021. u 08:54 - pre 27 meseci
Citat:
Ako misliš da je neko otuđio "planinu" uglja - loše misliš.

Ako mislis da ja ovako mislim onda i ti lose mislis :-)

Mislio sam na coveka koji donosi odluke. Svaki dan dolazi na posao i vidi kako mu se planina trosi ... Razmislja sta raditi. Vec su mu oni kvalifikovani rekli za koliko dana ce se planina istopiti ... Zna i koliko dana treba da se prebacis sa zemlje na lignit ... Zna koliko se trosi ako rade 1, 2, 3 svi blokovi ... Zna koliko ima (dal' uopste ima) da se skida pripremljen lignit ... oni iz stranke mu objasnili da kosooka braca trebaju ovde nesto da ulaze lovu i nebi bilo lepo da se cuje da nema lignita ... a nije lepo ni da neko opet pomene restrikcije ....

Uz tu pripremu on donosi odluke: uz ova dva sto se 'majstorisu', mogao bi da se ugasi jos jedan blok ... ili dva ... ili vise ... e ova zadnja dva nesme da se gase ... trpacemo zemlju i reci da je to lignit ... ok, neke blokove smo vec cementirali sa zemljom (sada je to vrlo tvrda opeka), moramo da stanemo ... recite da je kisa omeksala zemlju u blato .... nema struje, nema grejanja, ni slucajno ne gasi prvi blok - ubacuj mazut sa blatom ... Aco poslao BIA-ju da vidi ko potkopava drzavu, ko je strani placeni agent ... sta sad ???

Ministarka je izbegla pitanje ali na vrlo direktno pitanje - imamo li mi taj lignit uopste, bice ga za par dana, nedelju? odgovorila: 'Moramo da radimo na tome' Ponovila dva puta!! .... A mogla ladno da slozi 'ma ima koliko oces ...' Ocito da je situacija takva da ce se ovo pitanje cesto ponavljati i moras mnogo da odmeravas odgovor ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje17.12.2021. u 08:57 - pre 27 meseci
Citat:
optimizator: A šta ako je to sve priprema za uvođenje nuklearki, koje u kombinaciji sa neprekidnim izveštavanjem o lošem vazduhu tako ishvališe mediji i novine u prethodnom periodu?
Politika je čak imala i tekst, o prednosti nuklearki na - nuklearni otpad!
Ja sam pod tim tekstom ostavio sarkastičan komentar kako bi Srbija znači, trebala na vreme da počne uvoz i skladištenje nuklearnog otpada dok je još jeftino, a možda ga čak i džabe daju, ali ga nisu objavili,-baš se pitam zašto! ))
Sad ovo sa ugljem i termoelektranama, sve to možda treba da učvrsti kod javnog mnjenja utisak kako su termoelektrane nestabilne i loše i ne bi trebalo da se na njih računa, iako su decenijama radile i rade bez problema.
A što se tiče visoke škole ili bez škole,...pa nekada je i ,,neuki seljak" znao da ako ne obezbedi drva za zimu na vreme, to ili će se smrznuti, ili će morati po blatu i snegu nekako da nabavlja. Zar sa ovim sistemima i odgovornima na tim mestima nije tako? Tu bi se mogla primeniti ona narodna ; ,,Zar za to treba škola" !??


Pa zar nije ipak "velika cena", uvoz toliko skupe energije, da bi se postigao reklamni efekt za nuklearne elektrane? Mislim da to, ako se radi, ipak ide u dugoročnom periodu i suptilnije, iako me ni to, ako se kroz vreme pokaže kao tačno, ne bi iznenadilo.
Što se tiče drugog dela tvojih misli to još više podcrtava ono što sam u naslovu teme istakao jer svi ćemo se složiti da je u EPS-u koncentracija visokoobrazovanih kadrova (i verovatno dobro plaćenih) možda i najveća (imajući u vidu veličinu firme) od svih domaćih poslovnih subjekata (izuzimajući naravno fakultete) i definitvno nemaju zaposlenog ni jednog "neukog seljaka" (citat). Nažalost?!
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje17.12.2021. u 09:07 - pre 27 meseci
Citat:
Taj ugalj za TE, to je lignit, kojeg ima u velikim količinama, a kalorijska vrednost mu je izrazito loša. To ne može da se koristi u domaćinstvima.

Veruj mi da mi u Kraljevu odlicno znamo tu tehnologiju obrade uglja ....

U ibarskoj klisuru (uzvodno od KV) ima vise lezista kvalitetnog kamenog uglja. Ali ono sto uzvadis se ne moze koristiti. Ne zove se ugalj jos ... Tek kada ga operes, osusis, izbacis kamenje, odstranis prasinu ... tada postaje ugalj !!! A taj prost postupak pranja u vodi je doveo do obnormalnog rasta fenola u Ibru. Nikada u Ibru nije bilo zabokrecine a kamo li zabe!

Treba li reci da u Kostolcu ima mnogo vise blata i da za dan proizvedu vise nego Ibarski rudnici za 5 godina!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6769
87.116.180.*



+1450 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje19.12.2021. u 18:46 - pre 27 meseci
Glup narod bira glupu vlast, u srbiji je 1,3 MILIONA građana koje nije završilo ni osnovnu školu. Svi bi oni da hebu, jedu, prče a bogami iglasaju
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 09:18 - pre 27 meseci
Citat:
bordzija: Glup narod bira glupu vlast, u srbiji je 1,3 MILIONA građana koje nije završilo ni osnovnu školu. Svi bi oni da hebu, jedu, prče a bogami iglasaju :D


Ovo ipak nije tema. Zapravo, tema je nešto upravo suprotno, da ti visookoobrazovani pokazuju ogromno neznanje i nestručnost i to ne neki put već izgleda gotovo po pravilu. Ovde su navedena već dva primera - situacija sa EPS-om (inženjeri) i situacija sa izveštavanjem (novinari). Da su i političari napravili grešku (namernu ili nenamernu ne znam), vezano za taj nesrećni procenat i njegovo izračunavanje, ne sporim ali su novinari to mogli u svom komentaru naglasiti ili oni naklonjeni opoziciji i javno ismejati Predsednicu Vlade kada je to rekla ali se, bar po onome što sam ja video, to nije dogodilo te to potvrđuje njihovo elementarno i mislim nedopustivo neznanje.
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 09:33 - pre 27 meseci
Ne znam koji " novinari " ?

Iz rezimskih medija , dobro nisu dodali jos jednu nulu da izgleda manje


N1 99 % tekstova je totalno neutralno . Nema nekih novinarskih komentara , analiza itd. Osim kolumni , jedna Drazina satiricna , i Stajadinoviceva Patos , koji se ponavlja .

Na obicne tekstove vecinom opozicioni botovi (Nema samo SNS botove) ostavljaju komentare koji su takodje dozirani !!


Nova S to je vec bez rezimske propagande, ne moraju oni da nam kazu da bi to videli, Djilasov tabloid , bez nekih ralika od rezimskih , osim suprotne strane koju podrzava . Ne bi se reklo da su u nerezimskim tabloidima kadrovi pametniji od onih u rezimskim . Na Nova S Cenzura je isto jaka kao i na rezimskim tabloidima !! Meni nikada nije objavljen komentar na Nova S jer nisam Bot ! A ne objavljuju ni rezimski pa odavno i ne pisem .

U cemu je razlika izmedju te dve grupacije tabloida ? Sustinski nikakva osim razlicitih grupa koje podrzavaju , ali je sustina rada ista , sa sve nevidjenom Cenzurom !
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 09:51 - pre 27 meseci
Citat:
blaki: Ovo ipak nije tema. Zapravo, tema je nešto upravo suprotno, da ti visookoobrazovani pokazuju ogromno neznanje i nestručnost i to ne neki put već izgleda gotovo po pravilu. Ovde su navedena već dva primera - situacija sa EPS-om (inženjeri) i situacija sa izveštavanjem (novinari). Da su i političari napravili grešku (namernu ili nenamernu ne znam), vezano za taj nesrećni procenat i njegovo izračunavanje, ne sporim ali su novinari to mogli u svom komentaru naglasiti ili oni naklonjeni opoziciji i javno ismejati Predsednicu Vlade kada je to rekla ali se, bar po onome što sam ja video, to nije dogodilo te to potvrđuje njihovo elementarno i mislim nedopustivo neznanje.

Mislim da tu nije problem u neznanju, vec je u pitanju LENJOST MOZGA ... tacnije nedostatak zelje da se pomenuti telesni organ koristi.

Problem tipa koliko je P procenata broja (iznosa/glavnice) G ne zahteva nikakvo posebno (s)ekspertsko znanje, to je zadatak za osnovnu skolu kakve su pre tri decenije uspesno resavali polupismeni ulicni dileri deviza. Koji verovatno nisu ni zavrsili skolu. I to za par sekundi. Jedina razlika izmedju njih tada i ovih sada je samo u tome sto je dilerima mozak bio sredstvo za prezivljavanje od danas do sutra. A ovi sada su uhlebi, sa platicama koje legnu na racune svakog prvog, radio ne radio njima svira neki radio. Zasto bi se oni uopste trudili, kada ne moraju? Kome oni polazu racune? Kome oni odgovaraju? I da li uopste odgovaraju? Pa sutradan ce ti isti promeniti sefove i nastavice s istom praksom.

Pre nekoliko godina, neki Rus je od banke zatrazio kredit, dobio ugovor s gomilom stavki, pa je uzeo olovku i precrtao namete koje nije zeleo da plati, potom je tako prepravljen ugovor potpisao. I jos dopisao neke stvari koje mu se svidjaju, tipa da mu banka jos i daje odozgo neke pare (clanak imate ovde). Bankarski uhlebi su mu automatski lupili pecat bez citanja. Banka je zbog toga izgubila ogromne pare, ali uhlebe nije bilo briga. Cak i da su ih otpustili oni nadju novi posao na kome prave slicne stete.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 11:21 - pre 27 meseci
Na većini fakulteta, a posebno visokih škola, kriterijumi su srozani maksimalno, jer se od države novac dobija na osnovu broja studenata, tj. tako je bilo u jednom periodu i sada ide po inerciji, ali ako bi broj studenata drastičnije pao, neko bi reagovao iz ministastva i smanjio davanja, a to niko ne želi.
I tako se kvalitet žrtvuje na račun kvantiteta.

A kvaliteta je bilo, samo nekad davno kad je od 100 studenata u roku diplomiralo možda 10. To je bila druga krajnost, a znamo da nijedna krajnost nije dobra. Sad se otišlo u krajnost da većinu ispita ne polože samo oni koji ništa nisu ni pročitali niti su prisustvovali nastavi, mada i takvi ponekad polože uz pomoć bubica, mobilnog ili na neki drugi način. A tome su skloni čak i najbolji studenti... šta reći kad su na elektrijadi na takmičenju iz programiranja nahvatali studenta koji je varao tako što je ufotkao zadatke satom i poslao drugarima koji rade u nekoj IT kompaniji (i to stranoj, ne mogu da se kladim da je baš MS, ali mi je ostalo u sećanju da jeste) pa mu oni slali rešenja (jer se navodilo samo rešenje, ne i ceo postupak).
Ako je jedan od najboljih u generaciji (prema proseku) spreman na tako nešto, šta dalje pričati. Kad bi se za takve slučajeve primenjivalo izbacivanje i doživotna zabrana daljeg studiranja na bilo kom državnom fakultetu, ne bi im padalo na pamet da varaju na ispitu. Ovako, nemaju šta da izgube, pa se primenjuje princip "cilj opravdava sredstvo".
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 12:21 - pre 27 meseci
Citat:
blaki: Ovo ipak nije tema. Zapravo, tema je nešto upravo suprotno, da ti visookoobrazovani pokazuju ogromno neznanje i nestručnost i to ne neki put već izgleda gotovo po pravilu. Ovde su navedena već dva primera - situacija sa EPS-om (inženjeri) i situacija sa izveštavanjem (novinari).

Uvek je odgovoran Gazda u ovom slucaju Vucko i SNS.

EPS je super zatvoren sistem, napravljen tako da bi se sto manje znalo sta se tamo desava i radi.
Ono, moze da se nasluti, ako neki direktorcic zida u cugu 3-4 zgrade u centru Beograda kao investitor, npr.

Posto je taj sistem "black box", mozemo da spekulisemo. Moja spekulacija ide od prilike u smeru da su "gazde" "namunjile" ceo sistem, tako da ostane maksimalno kinte na "raspolaganju", a da bi ostalo mksimalno kinte stedi se na svemu, pre svega se ne rade remonti i ne investira se u rudnike, masine i ljude izmedju ostalog. Cak verujem i da su pritegli obicne radnike da nema kraduckanja i slicno, a sve da bi vise ostalo na vec pomenutoj gomili.

Sto se tice strucnosti, ako "gazde" zele strucnost u danasnjem svetu ne postoje prepreke. Ako nisu zadovoljni svojim Megatrend & Co & SNS faksovima, mogu da probaju da regutuju sa drzavnih, ako ni oni ne ispunjavaju uslove, mogu da angazuju konsultante iz Rusije, Kine ili Nemacke, Britanije. Mislim da je kod nas u pitnju ruska tehbologija, tako da..

 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Više visokoobrazovanih - veće neznanje20.12.2021. u 12:22 - pre 27 meseci
Citat:
mjanjic:
Na većini fakulteta, a posebno visokih škola, kriterijumi su srozani maksimalno, jer se od države novac dobija na osnovu broja studenata, tj. tako je bilo u jednom periodu i sada ide po inerciji, ali ako bi broj studenata drastičnije pao, neko bi reagovao iz ministastva i smanjio davanja, a to niko ne želi.
I tako se kvalitet žrtvuje na račun kvantiteta.

To je tako bilo oduvek. Zato je ETF uvek upisivao po 450 studenata godisnje, a objektivno nije imao (i jos uvek nema) fizickog prostora ni za 200. Jos uvek pamtim predavanja na kojima su ljudi po amfiteatrima stajali, maltene samo sto se neki nisu popeli na lustere. Godisnje je zavrsavalo po 200-300 ljudi, sto je opet bila hiperprodukcija, ako se uzme u obzir da su postajali i niski EF, novosadski FTN itd. Da nisu ljudi 80-ih isli u Kanadu, a kasnije kud koji mili moji, bilo bi nezaposlenih ETF-ovaca u Srbiji ohoho. Poredjenja radi, TU Delft - fakultet koji je u prvih 100 na Sangajskoj listi, upisuje oko 200 ljudi godisnje na smer Elektrotehnike - svi profili/odseci/specijalnosti. U zemlji sa 18 miliona ljudi i privredom neuporedivo jacom od srpske.
Citat:
A kvaliteta je bilo, samo nekad davno kad je od 100 studenata u roku diplomiralo možda 10. To je bila druga krajnost, a znamo da nijedna krajnost nije dobra.

Razumna mera je 100 upisanih, 85 svrsenih studenata. Znaci, 15% churn.
Citat:
šta reći kad su na elektrijadi na takmičenju iz programiranja nahvatali studenta koji je varao tako što je ufotkao zadatke satom i poslao drugarima koji rade u nekoj IT kompaniji (i to stranoj, ne mogu da se kladim da je baš MS, ali mi je ostalo u sećanju da jeste) pa mu oni slali rešenja (jer se navodilo samo rešenje, ne i ceo postupak).

Toga je bilo oduvek. Samo se tehnologija menjala. U vreme kada sam ja studirao u oglasima su se prodavale "spijun-bube" koje su mogle da se koriste za to. Puni Halo oglasi bili tih sokocala.
Citat:
Ako je jedan od najboljih u generaciji (prema proseku) spreman na tako nešto, šta dalje pričati. Kad bi se za takve slučajeve primenjivalo izbacivanje i doživotna zabrana daljeg studiranja na bilo kom državnom fakultetu, ne bi im padalo na pamet da varaju na ispitu. Ovako, nemaju šta da izgube, pa se primenjuje princip "cilj opravdava sredstvo".

Represija je resenje na nivou analgetika za zubobolju. Zaboli te zub, ti popijes lek. Prodje dejstvo leka, zub opet boli. Zasto? Zato sto nisi otklonio uzrok, vec lecis posledicu. A u sustini, nisi nista izlecio. Represija ne sluzi nicemu.

Prepisivanje na ispitima je posledica izopacenog sistema koji neciju strucnost i znanje ocenjuje na osnovu izdate diplome, bez ikakve provere. U ozbiljnim firmama postoje tehnicki intervjui.

Drugi deo problema su mizerne plate u javnom sektoru. Zasto piloti i kontrolori leta imaju velike plate, cak i u Srbiji? Ovi drugi su takodje radnici u javnom sektoru, jer je SMATSA koliko se secam javno preduzece. Eeeee ... Odgovornost kosta! Platiti nekoga mizerno, a traziti mu odgovornost nece da funkcionise. Nikada.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Više visokoobrazovanih - veće neznanje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7936 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.