Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19208 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 11:50 - pre 22 meseci
Citat:
Java Beograd:

Jesu SLOVENCI.

Ja sam još '82 u JNA slušao kako svaki Slovenac u običnom razgovoru, bez neke posebne žestine, lagano ume da kaže: " .... vi u Jugoslaviji, vi imate .... "
WTF ??!? A gde si ti? U Sloviniji.

Kampanja "Slovenija moja dežela" je počela ranih osamdesetih, i bila rado i široko prihvaćena od svih Slovenaca.


NISU SLOVENCI pucali u nenaoružane vojnike JNA, i ne bi to ni podržali.
To je bila poenta.

Medijski marketing upravlja masama. Isto kao u Ukrajini i Rusiji, Hrvatskoj i Srbiji. Sukob je izrežiran, želja je podsticana.

Slovenci jesu posebni, dovoljno je otići SADA tamo i videti da prilično ne spadaju u Balkanski mentalitet, koji počinje odmah južnije i istočnije, i u koji spadaju svi ostali Balkanci.

Slovenci su listom bili i za ulazak u EU, dok su Hrvati otprilike ugurani (kao što guraju i Srbiju samo uz malo manje napora).

---

No savetujem svima da potraže malo informacije na netu koje se doktrine koriste kada se izaziva subverzija u nekoj državi, kakve tehnike (mediji, kriminalne grupe, spavači...) pa da shvate da je ceo raspad SFRJ bio izrežiran. Slovenci su samo najviše štrčali pa su bili najpogodniji za početak, a mržnja se lako stvara među ljudima (tzv. narodima) kada ne postoji jaka/pouzdana unutrašnja služba koja može da spreči vanjske subverzije.

Mislim, mogao bih tačno da objasnim mehanizam jer sam ga "ugledao", u visokoj rezoluciji, no ne vidim poentu i možda sam ga već i objašnjavao. Ko ne može to da vizualizuje verovatno ne može ni da zapamti a ni da poveruje.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 13:01 - pre 22 meseci
Citat:
pisac: NISU SLOVENCI pucali u nenaoružane vojnike JNA, i ne bi to ni podržali.
To je bila poenta.

To objasni porodicama poginulih.

Slovenci (kao nacija) svakako to nisu ucinili, tacno. Vec pripadnici slovenacke odmetnute TO, ljudi sa imenima i prezimenima, koji su to ucinili u njihovo ime. i u ime "oslobodjenja" od JNA i Jugoslavije. Imena pocinilaca se nisu nikada pojavila ni u jednoj haskoj optuznici. A koliko vidim, ni u Beogradu nije bilo dovoljno volje da se taj slucaj istrazi do kraja, sve je zataskano u ime dobrih odnosa sa EU.

Bas kao sto je zataskan i slucaj Topcider - 5. oktobar 2004. Kad god se pomene 5. oktobar, ja uvek kazem: tako je, parastos Draganu i Drazenu. Poginuse u "demokratskoj" Srbiji - o, ironije! I ispade da su sami u sebe pucali. I to je zataskano ... u ime ko zna cega ...

A ako mislis da je tih 50 poginulih bajka, evo da te malo obrazujem:

* Slucaj Holmec - B92 (tada jos uvek pristojan medij), Vreme i Wikipedija - o kome je pricala i austrijska TV ORF.

* Clanak iz Novosti (2019)

Novosti ne uzimam kao ozbiljan izvor, ali na kraju teksta su dali lep pregled svih aktivnosti slovenackih teritorijalaca, baziran na originalnim spisima. Kucan je priznao neke od ovih tacaka na sudjenju Milosevicu u Hagu, o cemu postoji sudski zapisnik. Pa da citiram:
Citat:
ZA obračun sa JNA, slovenačko rukovodstvo je izradilo plan pod imenom "Nabava". Podrazumevao je:

* Isključenje vode i struje u zgradama u kojima su živele porodice starešina JNA i u kasarnama, otvaranje vatre na pripadnike i objekte JNA.

* Formiranje logora, i to: logor rudnik "Dol" pri Hrasniku, gde su zarobljene starešine i njihove žene i decu dovozili i, vezane, spuštali u rudnička okna puna vode.

* Logor "Kralj" - 40 vojnika su razdvojili po nacionalnoj pripadnosti - a onda je nastalo sadističko iživljavanje nad mladićima Srbima, Makedoncima i Crnogorcima.

* Vojniku na straži Milanu Tanaskoviću prišao je slovenački policajac i zatražio da zapali cigaretu, a onda mu mučki, dok je ovaj vadio upaljač, na prevaru, pucao u stomak.

* Aleksandar Milošević, potporučnik JNA iz Lebana, posle ranjavanja smešten je u sanitetsko-transportno vozilo sa oznakom Crvenog krsta, ali je i na njega dejstvovano tromblonom. Svi u vozilu su poginuli.

* Na graničnom prelazu Holmec streljani su vojnici Antonije Šimunović, Zoran Ješić i Goran Maletić, koji su u rukama držali beli čaršav. Deo događaja je zabeležila austrijska državna televizija ORF.

* Slovenačka teritorijalna odbrana 27. juna uveče oborila je prvi helikopter JNA. Žrtve su bili piloti čiji je zadatak bio da prevoze hleb pripadnicima JNA u blokiranoj kasarni. Helikopterom je upravljao Slovenac, kapetan Anton Merlak.

* Kod LJubljane je 28. juna oboren helikopter Mi-8, kada su nastradali kapetan Milenko Jorgić, poručnik Eldin Hrapović i vodnik Miroslav Šandor. Tadašnji ministar za informisanje Slovenije i doskorašnji izvestilac EU Jelko Kacin odbio je da preda tela poginulih pilota. Deset dana tela su bila izložena ispred zgrade državnih organa Slovenije.


Za sve ovo gore navedeno niko nikada nije odgovarao!

ZASTO?

ZATO ... pogledaj ih kako su slatki sva trojica. Najpre maneken #1:



Pa maneken #2:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 13:14 - pre 22 meseci
1. Vrhovni komandant nije bila jedna ličnost, nego predsedništvo predsedništava, koje je imalo po jednog predstavnika iz svake republike i svake pokrajine - ukupno osam. Bila su dva bloka. Slovenija, Hrvatska, BiH i Makedonija su uvek glasali isto. Srbija, Vojvodina, Kosovo i CG su uvek glasali isto. Najčešće se ne bi složili i bilo bi 4:4, pa nikakva odluka ne bi bila donesena. Ponekad bi se složili i doneli odluku jednoglasno.

2. A. M. je tražio od JNA da obezbedi sprovođenje saveznih carinskih propisa na slovenačkom delu jugoslovenske granice. Veljko Kadijević je aktivirao samo deo JNA koji je bio redovno raspoređen u Sloveniji. Slovenačkih snaga je bilo duplo više. Kada je posle 10 dana Kadijević video da ne ide, tražio je od predsedništva predsedništava dozvolu da upotrebi celu JNA. Tome se usprotivio predstavnik Srbije Borisav Jović rekao da Srbija nema nikakve interese u Sloveniji i da neće podržavati nastavak nikakvih neprijateljstava, sa čim su se svi ostali složili i jednoglasno je usvojena odluka da se prekinu neprijateljstva i JNA povuče iz Slovenije.

3. Pre rata u Sloveniji, SAD su tražile od SFRJ sledeće:

1. Prelazak na sistem parlamentarne demokratije.
2. Liberalizaciju društva (sloboda mišljenja i izražavanja i sloboda medija).
3. Prelazak na sistem tržišne ekonomije (kapitalizam) uz privatizaciju velikih društvenih preduzeća.
4. Jasno distanciranje od komunističke prošlosti (pljuvačina po svemu, kao da ništa nije valjalo).

Pod tim uslovima su nudile podršku teritorijalnom integritetu Jugoslavije i možda ekonomsku pomoć u tranziciji. Međutim, komunjare su to odbile, jer su komunjare. To nije politika "i posle Tita Tito". SAD je više odgovaralo da se to uvede na saveznom nivou, da ne bi morali da se dogovaraju sa republikama ponaosob. Međutim, saveznih parlamentarnih demokratskih izbora nije bilo, nego samo republičkih i onda se rasturala Jugoslavija i dogovaralo sa republikama ponaosob. Srpska strana nije ispunjavala ni uslov 4 (o čemu se ovde pisalo), pa je bilo drvlje i kamenje po nama. Krivi smo i za šta jesmo i za šta nismo. Hrvati mogu da kolju, a mi smo krivi što smo živi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 13:20 - pre 22 meseci
Jedna prica iz rata 90-tih . Obicni ljudi , kako je ubijen vojnik na odsluzenju vojnog roka .

Ime ubice se zna , ali on i dalje bezbrizno seta Zagrebom punih 30 godina .

Tekst je danasnji .

Samo treba procitati , obicnu pricu bez ikakve propagande .


https://www.novosti.rs/drustvo...g-brata-slobodno-seta-zagrebom
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 13:43 - pre 22 meseci
Citat:
VlaK:
Čemu ova tema?


Tema je pokrenuta radi razgovora.

Citat:
Slovenija je najbolje, najbrže i najbezbolnije odjebala Jugoslaviju od svih republika.


Valjda Makedonija? Rekao bih i Crna Gora, ali pošto je jedini preostali "član" Jugoslavije u tom trenutku bila Srbija, oni su odj*bali da prostiš Srbiju.

Citat:
B3R1:ODVRATNO i ne ponovilo se vise nikada!


Slažem se, ćuškati omladinu od 18 i 19 godina pretežno, da ginu u odbrani u najmanju ruku čudnih konstrukcija .. republika, pokrajina, granica, država, ustav, etnos, melos, ali kao što kaže pisac sotona baš voli mladost da uzme, doduše on negoduje kad mu kradu hromozome.

Citat:
djoka_l:
JNA je u to vreme imala između 180 i 250 hiljada pripadnika. Rezerva JNA je bila oko 700 hiljada a TO oko milion (nešto manje).


Znači njih 35.000 nalupalo nas 350 hiljada, možda smo pogrešili u taktici, možda je trebalo da pošaljemo 3.500 devojčica u Sloveniju da izvojuju pobedu kao slabiji protivnik u odnosu 1 prema 10 ..

Citat:
Ti mora da si rođen negde 1989. kada tako lupetaš o stvarima o kojima nemaš pojma.


Da ti se ne izliže to lupetanje koliko ga upotrebljavaš?

Citat:
Ako te interesuje šta je mogla da uradi JNA, pogledaj šta se desilo sa Vukovarom.


Na žalost bio sam, tu i Borovo selo sa nekom školskom predstavom, od anegdota kaže onaj pop što nas vodi "pogledajte šta su nam radili..." mi kao srednjoškolci se smejali, pope da to nismo mi možda radili, al ajd, onaj Vukovar izbušen ko švajcarski sir.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 13:52 - pre 22 meseci
Citat:
Sava:
Loše si upamtio. Ne budi lenj i pročitaj taj ustav jer nije u redu da komentarišeš nešto što nisi ni video. Veruj mi nećeš se mnogo mučiti i brzo ćeš naći odgopvor na svoje pitanje. Osim toga taj ustav je istorijski bitan jer je preneo neka ovlašćenja sa savezne države na republike i pokrajine što je direktno dovelo do mogućnosti raspada Jugoslavije.


Ja da sam hteo da čitam ustav ne bi pokretao temu na ludoj zoni, ustav je dug i dosadan, to samo može koštunjica da čita. Ja sam mislio da je taj iz 74 i bitan jer je napravio pokrajine, a ne preneo ovlašćenja, mada i to. Ali kad si već tu i poznaješ ustav, čemu su nama služile republike, a kasnije i pokrajine, što naša lepa Jugoslavija nije bila izjednoma mslm đuture iz jednog komada?

Citat:
ademare:
Vojska je vecinom bila bez bojeve municije i sa naredjenjem da ne puca !


Ma hajte molim vas vojska bez bojeve municije gde si to video, ako su imali naređenje da ne pucaju kako je onda nastradalo 19 Slovenačkih vojnika? Ali ovo nije loše za još jednu statistiku o ovom ratu:

Nastradale dece: 0 (nula), nastradalih žena 0 (nula), nastardalih civila oko 20.

Citat:
djoka_l:Jugoslavija je kao država de facto prestala da funkcioniše 1988. godine.


Zašto baš 1988?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 15:13 - pre 22 meseci
1988. godina je bila ona godina kada je "antibirokratskom revolucijom" smenjena vlada Vojvodine, Crne Gore, a tada je i na Kosovu formirana "oktrojisana" vlada pod kontrolom Srbije.
Tada je sveko glasanje u predseništvu Jugoslavije bilo nerešeno (4:4).

Predsedništvo je imalo po jednog predstavnika iz svake republike i pokrajine (sa pravom glasa) i dva člana bez prava glasa (jedan predstavnik JNA i jedan predstavnik SKJ).
Ništa bitno nije moglo da se odluči jer su po svakom pitanju postajala dva suprotna bloka, sa jedne strane Slovenija, Hrvatska, BIH i Makedonija, sa druge Srbija, Vojvodina KiM i Crna Gora.
A nije da je i pre toga bilo bolje, samo što su tada glasanja bila 7:1

Kada je došlo do 4:4, sve važne odluke su odlagane, da se ne bi u poslednjem trenutku Makedonija ili BiH ne bi predomislile i glasale kao istočni blok.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 15:24 - pre 22 meseci
@ MajorFatal

Pises nesto o cemu ocigledno nemas pojma .

Nisam bas vidjao da tako nesto radis do sada .

Ako imas do 30 godina starosti onda O.K. Ali izgledas mi stariji i ozbiljniji .
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 15:29 - pre 22 meseci
Citat:
Nedeljko:
3. Prelazak na sistem tržišne ekonomije (kapitalizam) uz privatizaciju velikih društvenih preduzeća.

Koliko se secam 80-ih spin-doktor za tu trecu tacku je bio izvesni Dzefri Saks i njegova cuvena "šok-terapija" - upropastiti privredu do bola, a onda je privatizovati i restartovati. Zanimljivo je da bas Slovenci nisu hteli da podju tim putem. Jože Mecinger je velikim delom uticao na to da se privatizacija sprovede pazljivo, postupno, ostavljajuci najvece drzavne sisteme za sam kraj ... pri cemu je bio izricito protiv privatizacije elektroprivrede, saobracaja i telekomunikacija i zalagao se da to zauvek ostane u rukama drzave. Nisu ga do kraja poslusali, ali su ipak sledili veci deo njegovih saveta ... a ne Saksa.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.165.*



+557 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 15:38 - pre 22 meseci
"Antibirokratska" cool :) Do tad je bilo ono da glas Srbije ni na njenoj teritoriji ne znači ništa ako pokrajine glasaju protiv, a od tad su pokrajine glasale po diktatu istovetno

@ademare Pa piši ti bolje niko ti ne brani, tema je i otvorena za pisanje

Ne menja stvar, sve sam nekako mislio ti janezi da su malo ovako smotani, da im svima fali jedan hormon, a vidiš ti oni kako su izveli to sve efikasno, potukli do nogu Hrvate, Bosance, Srbe itd ...
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 15:40 - pre 22 meseci
Uvek sam smatrao da ljudi koji Nasedaju na Propagandu i Narativ koji se servira iz " gradjanskih -demokratskih " izvora , imaju neki Jaci Psihicki poremecaj , takodje i Mentalni !


Narativ o tome da je Srbija , Izgubila nekakve ratove ??


Rat u Sloveniji NIJE vodila Srbija !!

To je ovde neko i napisao , jos uvek su postojale i delovale Savezne institucije . Taj rat Nema bukvalno veze sa Srbijom !


Rat u Hrvatskoj ! Nije tajna da je 1991. u ratu u Hrvatskoj , vecinu JNA cinili Srbi !

Taj rat je DOBIJEN !! Ako cemo da kazemo Srbija , je ucestvovala u tom ratu , taj Rat je Dobila protiv Hrvatske 1991.

Teritoriju koju je JNA stvorila RSK predala je UNPROFOR-u , Ujedinjenim nacijama !

1995. Srbija NIJE ucestvovala u ratu sa Hrvatskom !!

U ratu u kojem, nije Ucestvovala , nije mogla ni da ga izgubi , kako glasi Umobolni Narativ !!


Rat u BiH . Tacno se zna datum kada se JNA povukla iz BiH . Od tog dana Nema vise ni JNA , ali ni vojske iz Srbije kao drzave u BiH !

Da li je neko isao na neko ratiste , kao dobrovoljac , njegova licna Stvar ! Bilo koji dobrovoljac nije Drzava Srbija ! Kao sto ako je bilo nekoliko ljudi u Donbasu , ne znaci da je Drzava Srbija vodila rat u Donbasu ! Kao sto ej bilo dobrovoljaca Rusa u BiH i na Kosovu , pa to ne znaci da je Drzava Rusija ratovala tamo !

Do datuma povlacenja , JNA je pobedila i u tom ratu ! Kasnije posle tog datuma Srbija kao Drzava nije direktno ucestvovala u ratu u BiH kao zaracena strana !!

Rat koji ne vodis ne mozes ni da Dobijes ni da Izgubis !!

Rat na Kosovu protiv Siptara Drzava Srbija je dobila Zmureci sa Obe vezane ruke !! Pobedila !!

Rat protiv NATO-a se nije mogao Pobediti !!
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 16:16 - pre 22 meseci
Citat:
djoka_l:
1988. godina je bila ona godina kada je "antibirokratskom revolucijom" smenjena vlada Vojvodine, Crne Gore, a tada je i na Kosovu formirana "oktrojisana" vlada pod kontrolom Srbije.
Tada je sveko glasanje u predseništvu Jugoslavije bilo nerešeno (4:4).

Mislim da su stvari krenule nizbrdo mnogo ranije, samo mi toga nismo bili svesni.

Moje misljenje je da je raspad SFRJ krenuo mnogo ranije, iz nekoliko pravaca.

Prvi udarac u temelje Jugoslavije je bila afera prisluskivanja Tita i Brionski plenum (1966), na kome je Leka Rankovic zbog te afere smenjen sa svih funkcija, a smene su usledile u svim tajnim sluzbama, gde su ustaljene mreze operativaca i dousnika totalno uzdrmane, sto je hrvatskim ekstremistima nastanjenim na zapadu omogucilo da upadnu na teritoriju Jugoslavije i izvrse niz teroristickih napada. Izmedju ostalog, podmetnuli su eksploziv u bioskopu 20. oktobar (nekad bio na vrhu Balkanske, ne radi vec duze vreme) i osoba koja je tu sedela je zbog toga ostala bez nogu (1968). A bilo je i drugih slicnih incidenata.

Stvari su krenle da se kuvaju hrvatskim "prolecem" 1970/71 - studentskim demonstracijama iza kojih je stajala grupica hrvatskih komunista, predvodjena Savkom Dapcevic Kucar. Mada je ta pobuna ugusena, rezultat je bio kompromis, u vidu novog Ustava SFRJ 1974, koji je definisao pravo svake republike (ne i pokrajine!) na samoopredeljenje do otcepljenja. Hrvatski komunisti su to tada prihvatili kao utesnu nagradu, ali njihova emigracija je nastavila da rovari, uz spavace u redovima samih komunista koji su samo cekali svoju priliku. Oficir za vezu izmedju ekstremista i komunista je bio sam Tudjman.

U redovima srpskih komunista jos u vreme Leke Rankovica i Silje Mihailovica (otac Gordane Suse) postojala je neka mlaka nacionalisticka struja, koju su vukla njih dvojica, a koje su uvek preglasavali tvrdi komunisti. Ali porastom tenzija na Kosovu pocetkom 1980-ih nacionalisti su dobijali sve vise pristalica, a nakon Memoranduma SANU ta polarizacija je postala nepremostiva. Nacionalisticku struju medju komunistima je u to doba predvodio Kosta Cavoski, koji je zajedno s jos jednim likom predlozio Milosevica za neku funkciju u redovima crvene partije ... jer mu se ucinio kao zgodna figura - s jedne strane zakleti komunista, s druge Srbenda koji ce lako sprovesti u delo ideje spin-doktora Cavoskog. I kako to vec biva, segrt je nadmasio majstora i uskoro postao velemajstor koji nas je velemajstorski upropastio. Tako da ako trazite pravog krivca za sve, obratite se Cavoskom. Ostalo si lepo objasnio (jogurt-revolucije, ukidanje pokrajina Ustavom Srbije iz 1989 itd. sto je posluzilo kao izgovor Slovencima i Hrvatima da napuste 14. kongres SKJ 1990. cime je raspad Jugoslavije poceo da se konkretizuje).

Totalno nezavisno od Srba i Hrvata - u Sloveniji je jos pocetkom 80-ih bila grupica intelektualaca koja se odusevljavala Lehom Valensom i u Mladini pisala hvalospeve o njemu i njegovoj Solidarnosti. Inspirisani Valensom poceli su da pljuju po Jugoslaviji, socijalizmu, JNA ... zbog cega su bili na meti DB. Bli su privodjeni na informativne ragovore, uskracivani su im pasosi, preceno im je otkazima itd. Vrhunac je bio nacrt "ustava slobodne Slovenije" objavljen u Mladini bas 1988, kao i hapsenje Janeza Janse neposredno nakon toga, zbog navodnog odavanja vojne tajne. To je iniciralo sve tamosnje dogadjaje.

Bosna kao drzava nije postojala nikada, to je jedna nesrecna tvorevina koja je oduvek bila bure baruta ... i ono sto se tamo desilo je samo posledica ovih, gore navedenih glavnih igraca. Crna Gora i Makedonija su u tome bile i ostale totalno nebitne.

Najvazniji je ipak bio spoljni faktor - naftna kriza, koja je znatno pogodila jugoslovensku privredu i dovela u pitanje solventnost drzave prema inostranim poveriocima, pre svega MMF, Londonskom i Pariskom klubu. Ameri i Britanci su to jedva docekali i iskoristili taj momenat, ponudivsi resenje i pomoc, pod uslovom da se Jugoslavija odrekne socijalizma i svog koketiranja sa SSSR i KGB, kao sto je to Nedeljko lepo objasnio. Drzava je protiv toga pokusala da se odbrani smehotresnim par-nepar merama, koje naravno da nisu urodile plodom ... nakon cega su poceli i strajkovi sirom zemlje (koji su se zvali politicki korektnim imenom "obustave rada") ... i tada je postalo svima jasno da je car go.

Eto, moj amaterski pokusaj da sklopim kockice u neku logicnu sliku ...
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 16:50 - pre 22 meseci
Citat:
ademare:
Do datuma povlacenja , JNA je pobedila i u tom ratu !

Ako je pobedila, zasto vise nema drzave kojoj je dala zakletvu da ce joj sacuvati teritorijalni integritet i suverenitet? :-)))
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 17:11 - pre 22 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Sava:
Loše si upamtio. Ne budi lenj i pročitaj taj ustav jer nije u redu da komentarišeš nešto što nisi ni video. Veruj mi nećeš se mnogo mučiti i brzo ćeš naći odgopvor na svoje pitanje. Osim toga taj ustav je istorijski bitan jer je preneo neka ovlašćenja sa savezne države na republike i pokrajine što je direktno dovelo do mogućnosti raspada Jugoslavije.


Ja da sam hteo da čitam ustav ne bi pokretao temu na ludoj zoni, ustav je dug i dosadan, to samo može koštunjica da čita. Ja sam mislio da je taj iz 74 i bitan jer je napravio pokrajine, a ne preneo ovlašćenja, mada i to. Ali kad si već tu i poznaješ ustav, čemu su nama služile republike, a kasnije i pokrajine, što naša lepa Jugoslavija nije bila izjednoma mslm đuture iz jednog komada?
Iskreno, zapanjen sam tvojim pitanjem!? Moja generacija je o tome učila još u osnovmoj školi. Pogledaj malo nešto o nastanku Kraljevine Srba, Hravata i Slovenaca 1918. godine, zatim pogledaj uvodne članove prvog posleratnog ustava iz 1946.g. pa će ti nadam se mnogo toga biti jasnije.

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 17:28 - pre 22 meseci
Citat:
Nedeljko:

3. Pre rata u Sloveniji, SAD su tražile od SFRJ sledeće:

1. Prelazak na sistem parlamentarne demokratije.
2. Liberalizaciju društva (sloboda mišljenja i izražavanja i sloboda medija).
3. Prelazak na sistem tržišne ekonomije (kapitalizam) uz privatizaciju velikih društvenih preduzeća.
4. Jasno distanciranje od komunističke prošlosti (pljuvačina po svemu, kao da ništa nije valjalo).

Pod tim uslovima su nudile podršku teritorijalnom integritetu Jugoslavije i možda ekonomsku pomoć u tranziciji. Međutim, komunjare su to odbile, jer su komunjare. To nije politika "i posle Tita Tito". SAD je više odgovaralo da se to uvede na saveznom nivou, da ne bi morali da se dogovaraju sa republikama ponaosob. Međutim, saveznih parlamentarnih demokratskih izbora nije bilo, nego samo republičkih i onda se rasturala Jugoslavija i dogovaralo sa republikama ponaosob. Srpska strana nije ispunjavala ni uslov 4 (o čemu se ovde pisalo), pa je bilo drvlje i kamenje po nama. Krivi smo i za šta jesmo i za šta nismo. Hrvati mogu da kolju, a mi smo krivi što smo živi.



Nivo ovog licemerstva se video tokom 30 god.

SAD nisu nista od ovoga, ladno su pokrali vec kvazidemokratske izbore, apsolutnu vast drze karteli, i modeluje se u lobijima kongresa, sloboda misljenja ne postoji, dapace je kaznjiva surovo, drustvenom anihilacijom, cenzura je apsolutna, ekonomija im je ucenjivacka i drzavnointervencionisticka, jasno su se definisali kao nacisti, otvoreno su prihvatili fasizam i bezakonje prema "manje vrednim nacijama".

Iz pozicija tih vrednosti oni optuzuju nesto onda sto u Kini funkcionise sasvim dobro, dokazano u proteklom periodu?

Potpuno pogresne premise jedne nakazne velesile. A sto je to neko tada naslucivao, tretiralo se kao nedokazana tvrdnja...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 17:57 - pre 22 meseci
Dobro je za pogledati


 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 18:24 - pre 22 meseci
Citat:
Nedeljko:
3. Pre rata u Sloveniji, SAD su tražile od SFRJ sledeće:

1. Prelazak na sistem parlamentarne demokratije.
2. Liberalizaciju društva (sloboda mišljenja i izražavanja i sloboda medija).
3. Prelazak na sistem tržišne ekonomije (kapitalizam) uz privatizaciju velikih društvenih preduzeća.
4. Jasno distanciranje od komunističke prošlosti (pljuvačina po svemu, kao da ništa nije valjalo).

Pod tim uslovima su nudile podršku teritorijalnom integritetu Jugoslavije i možda ekonomsku pomoć u tranziciji. Međutim, komunjare su to odbile, jer su komunjare.


Eto, sam si dao odgovor ko je i zašto srušio Jugoslaviju (Nemačka je takođe učestvovala).

A što se tiče tih uslova, ništa od toga nije ni trebalo prihvatiti, nemam nikakve zamerke na taj spisak jer je parlamentarna demokratija njesra jer tom demokratijom na kraju upravlja čist novac (iz Amerike), liberalizacija društva je šitina jer tom liberalizacijom uvek na kraju upravlja Amerika, tržišna ekonomija je pokazala kako izgleda pljačka naroda i svega što je narod izgradio u međuvremenu da bi se obogatili mafijači koji će to na kraju prodati: Americi i Nemačkoj, a distanciranje od komunističke prošlosti nije bilo potrebno jer nema razloga da se distancira od bilo čega iz komunističke prošlosti već mnogo više iz kapitalističke i kraljevske prošlosti.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 18:30 - pre 22 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
pisac: NISU SLOVENCI pucali u nenaoružane vojnike JNA, i ne bi to ni podržali.
To je bila poenta.

To objasni porodicama poginulih.

Slovenci (kao nacija) svakako to nisu ucinili, tacno. Vec pripadnici slovenacke odmetnute TO, ljudi sa imenima i prezimenima, koji su to ucinili u njihovo ime. i u ime "oslobodjenja" od JNA i Jugoslavije. Imena pocinilaca se nisu nikada pojavila ni u jednoj haskoj optuznici. A koliko vidim, ni u Beogradu nije bilo dovoljno volje da se taj slucaj istrazi do kraja, sve je zataskano u ime dobrih odnosa sa EU.



Nema potrebe da objašnjavam nekim porodicama, ja objašnjavam ovde u temi onima koji tvrde da su to "Slovenci". E pa nisu, to su pojedinci koji mogu biti bilo koje nacionalnosti, potpuno je nebitno, oni bi to radili u ime "nacije" ma kako da se ta nacija zove. I uostalom, poznato je da su ljudi u sistemu samo šraf, i da većina nije ni sposobna mentalno da se suprotstavi izvršenu naređenja koja ne podržava moralno.

Ni u Jasenovcu nisu ubijali "Hrvati".

A ni Vukovar nisu izbušili "Srbi"

A neko (pomenuto od Nedeljka) se igra sa svima ovde kao sa lutkama, i smeje se grohotom kako su ljudi glupi.

Slovenci zaista možda ne pripadaju dovoljno mentalitetu koji vlada ostatkom južnoslovneskog naroda do Crnog Mora, ali ne pripadaju baš ni Austrijskom mentalitetu, pa su nekako u nekom vakuumu.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 19:02 - pre 22 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
ademare:
Do datuma povlacenja , JNA je pobedila i u tom ratu !

Ako je pobedila, zasto vise nema drzave kojoj je dala zakletvu da ce joj sacuvati teritorijalni integritet i suverenitet? :-)))


Zasto sto je prestala da postoji . Ne moze da postoji vojska bez drzave .

Teritorija koju je drzala JNA i predala Republici Srpskoj je mnogo veca nego sto je kasnije drzala RS. JNA je predala polozaje na Neretvi na primer .Vojska RS je brzo izgubila velike delove Hercegovine itd.

Doneta je naredba da svi pripadnici JNA koji nisu drzavljani BiH napuste teritoriju BiH .

To pise i na cuvenoj Wikipediji na Engleskom :

Sukobljene strane : FRY do maja 1992.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)19.05.2022. u 19:20 - pre 22 meseci
Citat:
pisac:


Slovenci zaista možda ne pripadaju dovoljno mentalitetu koji vlada ostatkom južnoslovneskog naroda do Crnog Mora, ali ne pripadaju baš ni Austrijskom mentalitetu, pa su nekako u nekom vakuumu.



Cudno bi bilo pomisliti da smo slicni !

Nemci su Vladali Slovenijom vise od 1.000 godina !


Znam sta pricam , moj Krsteni kum je bio Slovenac ! Vise nije ziv , a presao je u Pravoslavlje cim je mogao da mi bude Kum !

Covece ja mislim da su Nemci iz Bajke , bleda senka moga Kuma ! Ni jedan Nemac mu nije bio ravan !

Kada je postao " Srbin " njegovi iz Slovenj Gradeca su ga se odrekli !

Ali se on nikako nije mogao odreci Nemackog mentaliteta !

Spomenuo sam " Koruski referendum" , gde su Slovenci odlucili da budu Austrijanci, a ne Slovenci ! Ukapirali su da je Austrija bogatija drzava nego sto ce biti Kraljevina SHS !

Glasali ljudi novcanikom , a ne Srcem !

Evo sta pise na Wikipediji 745. godine Koruska postaje deo Bavarske ! Racunaj koliko je to godina Nemacke vlasti do 1918. ?

https://en.wikipedia.org/wiki/1920_Carinthian_plebiscite
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovenija bila spremna za ulazak u sukob ... :)

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19208 | Odgovora: 162 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.