Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li se spremate za popis?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li se spremate za popis?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6870 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 09:39 - pre 18 meseci
Citat:
kosmopolita:
Ima puno onih koji misle da su pravoslavci i ako nisu krsteni.

Tako se izjasnjavaju na popisu. Pitanje treba da bude da li su krsteni.


Veroispovest nema veze sa krštenjem. Krštenje je ritual koji se obavlja samo u hrišćanskoj religiji. I to obično se krste deca koja nemaju znanje ni prava na religijsko samoopredeljenje.
U popisu možeš da se izjasniš koja je tvoja verosipovest, tj. za koju religiju (ili sektu) si se ti odlučio (ili si možda agnostik ili ateista). Veoma glupo pitanje za popis, ali sa druge strane kada se posmatra šira slika, biće lepo ne nekom grafikonu videti gde se kako ko izjašnjava.

Ja se još nisam odlučio da li ću na ulici odgovoriti sva pitanja, ili ću ipak pustiti nekog nepoznatog u svojo dom. Jedna je stvar kada pozoveš nekoga, a druga kad ti taj dođe na prag i pod pretnjom kazne moraš da komuniciraš sa tom osobom. Slažem se da samo rade svoj posao, ali isto tako je mogao da mi samo da papir da sam popunim i predam kasnije, ili da mi da jedinstveni link preko koga ću sve popuniti elektronski.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
*.static.isp.telekom.rs.



+10253 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 09:40 - pre 18 meseci
Citat:
djoka_l:Koliko ljudi se preselilo, a da nisu prijavili boravak na novoj adresi. Ovo je bitno kako za preseljenja u okviru iste države kao i kod odlazaka na rad u inostranstvo. To je najproblematičnija statistika. Nacionalanost, veroispovest itd je totalna glupost. Planiranje infrastrukture po regionima zavisi od broja stanovnika, a ne od toga da li poste ili se obrezuju.


Taj koji se preselio, a nije prijavio boravak na novoj adresi neće ni biti popisan na novoj adresi. Ne može popisivač da dođe i da traži Peru Perića u Bgd, Cvijićeva 16, ako on ima LK na kojoj piše da je iz Merošine.
Kad dođe popisivač u Merošinu, onda će njegovi roditelji popisivaču da saopšte i podatke o Peri, koji "trenutno nije kući". I to je to. Ne može drugačije.

Nacionalnost, veroispovest nisu i ne mogu biti "totalna glupost". Toliki se ratovi vode, i dan danas, upravo zarad nacionalnosti i veroisposvesti.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 09:51 - pre 18 meseci
Sve što su govorili da neće biti postalo je.

Neće biti partijskih komesara - imaš ih ko zna koliko više nego u vreme socijalizma a sada za popis angažuju "sveže snage".
Neće biti Čvorovića - po Zakono o popisu svi postaju Čvorovići i moraju čak da cinkare i sopstvenu rodbinu ili im slede drakonske kazne.


A ono što su govorili da će biti nestalo je.

Biće sloboda - a vi morate da upišete veroispovest, ne može ateista nego prazno pa oni posle upisuju šta hoće.
Biće poverljivo i nepovredivost stana - a svaki partijski uguz vam zaviruje u frižider.


Ne možeš sam da popuniš nego oni popunjavaju kako hoće...


 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 09:59 - pre 18 meseci
Citat:
component:
Citat:
kosmopolita:
Ima puno onih koji misle da su pravoslavci i ako nisu krsteni.

Tako se izjasnjavaju na popisu. Pitanje treba da bude da li su krsteni.


Veroispovest nema veze sa krštenjem. Krštenje je ritual koji se obavlja samo u hrišćanskoj religiji. I to obično se krste deca koja nemaju znanje ni prava na religijsko samoopredeljenje.
U popisu možeš da se izjasniš koja je tvoja verosipovest, tj. za koju religiju (ili sektu) si se ti odlučio (ili si možda agnostik ili ateista). Veoma glupo pitanje za popis, ali sa druge strane kada se posmatra šira slika, biće lepo ne nekom grafikonu videti gde se kako ko izjašnjava.


Nisam napisao da onaj ko se krstio mora da se izjasni tako kako je krsten.

Upravo "U popisu možeš da se izjasniš koja je tvoja verosipovest, tj. za koju religiju (ili sektu) si se ti odlučio" sam to hteo da napisem, ako nisam.

Prvo treba da se krsti i upraznjva neku veru pa da se oseca kao vernik.

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
*.static.isp.telekom.rs.



+10253 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:04 - pre 18 meseci
Citat:
kosmopolita: Prvo treba da se krsti i upraznjva neku veru pa da se oseca kao vernik.


Svako može da se oseća onako kako se oseća. Ništa ne treba i ne mora da bi se neko osećao kako se oseća.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:11 - pre 18 meseci
Citat:
kosmopolita: Prvo treba da se krsti i upraznjva neku veru pa da se oseca kao vernik.

Koren reci krstenje je krst, a to je simbol Hristovog raspeca i vezan iskljucivo za hriscanstvo. Muslimani, budisti, bramanisti, hinduisti i slicni se ne "krstavaju", jer kod njih niko nije razapet na krst. :-)

A sto se tice upraznjavanja vere - 90% nasih sadasnjih pravoslavaca ne zna ni Oce nas i Simbol vere, mogu da se kladim da 99% ne zna ni da nabroji sve knjige (poglavlja) iz kojih se sastoji Stari i Novi zavet. Dok ljudi koji su proictali Bibliju makar onako povrsno mogu da se izbroje na prste jedne ruke. Pre jednog veka nasi nepismeni seljaci su pevali zajedno s horom u crkvi, danas to nisu u stanju da rade ni doktori nauka.

Uzgred, Nemci i Austrijanci su evidenciju verske pripadnosti resili na obrnuti nacin: svima koji tamo zive se po defaultu naplacuje crkveni porez i on ide katolickoj crkvi. Ako nisi katolik moras da se obratis njihovim vlastima i kazes tacno sta si da bi eventualno dobio i popust. A autohtonim Nemcima se nudi i opcija "raskrstavanja" - odes u lokalnu katolicku crkvu i ispises se iz redova vernika, odnosno raskrstis se. Onda tu potvrdu posaljes drzavi i tako te oslobode tog nameta. Nekolicina mojih kolega Austrijanaca su odradili tu proceduru ... :-)
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:14 - pre 18 meseci
Citat:
Prvo treba da se krsti i upraznjva neku veru pa da se oseca kao vernik.


Ne mogu da se složim. Sveštanik nije isto što i crkva niti je crkva isto što i religija.
Možeš biti veći hrišćanin od sveštenika i ako nisi kršten. Ako si pomogao nekome koga ne znaš, nahranio prosjaka ili dao krov nad glavom beskućniku, mnogo si veći hrišćanin nego pop koji neće da ti krsti dete ili da te venča u crkvi ako mu ne daš novac za to.

Ali odosmo u offtopic. Što se tiče popisa možeš se izjasniti kako hoćeš. To je tvoje pravo. Tu se slažemo.
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:20 - pre 18 meseci
Citat:
Java Beograd:
Citat:
kosmopolita: Prvo treba da se krsti i upraznjva neku veru pa da se oseca kao vernik.


Svako može da se oseća onako kako se oseća. Ništa ne treba i ne mora da bi se neko osećao kako se oseća.



Naravno. Nisam napiao da ono moje "mora" treba da bude deo popisa nego pisem kao bi trebalo poci od svpojih osecanja ui ubedjenja.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:44 - pre 18 meseci
Pazi šta pišeš... Odma smo te razapeli ka krst
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:54 - pre 18 meseci
Stvarno izgleda da sam ja, kao B3R1, nspaiso "jer kod njih niko nije razapet na krst. :-)" sa sve smajlijem vec bi imao neko nesto protiv :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9495
*.static.isp.telekom.rs.



+10253 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 10:57 - pre 18 meseci
Ja nisam kršten, ne praktikujem redovno veru, (ne idem nedeljom na liturgiju) ali sam Srbin.
Otac i majka su naravno, kršteni u SPC.
I sinovi su kršteni, niko ih ništa nije pitao, bili su bebe.

U porodici se za Božić spremi Božićna trpeza, kupim i badnjak.
Proslavljamo i Uskrs. Spremi se Uskršnji ručak, gospodža i ja pozovemo roditelje, tu si sinovi, farbana jaja ... sve po redu.
Pozove me burazer: "Hristos vaskrse!" "Vaistinu burazeru!"


Vernik - nisam. Ono, da se plašim Boga, da se prekrstim pre obroka, da postim 40 dana, samobičevanje i ostale verske prakse.
Ateista, agnostik, ovoono - ma jok.
Musliman, katolik - nisam.

Šta da kažem popisivaču? Da li sam ja pravoslavac?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kosmopolita
Balkan

Član broj: 257864
Poruke: 123



+21 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 11:00 - pre 18 meseci
Verovatno nije pitanje bas za mene i ako se nekako nastvalja.

Svakako jesi.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 11:37 - pre 18 meseci
Citat:
B3R1:

Uzgred, Nemci i Austrijanci su evidenciju verske pripadnosti resili na obrnuti nacin: svima koji tamo zive se po defaultu naplacuje crkveni porez i on ide katolickoj crkvi. Ako nisi katolik moras da se obratis njihovim vlastima i kazes tacno sta si da bi eventualno dobio i popust.


Otisao covek pre tri godine u Nemecku da bi mu bilo bolje nego u dragoj Srbiji .
Svi papiri ok , sve dozvole postoje . Kada se tamo negde prijavljivao birokratiji
i kada su mu udarali porez lepo su ga pitali koje je vere , i taj crveni porez su
odmah preusmerili na SPC u Nemeckoj .
Uostalom , i kod nas je posojao do pre tridesetak godina taj crkveni porez , samo
se ta crkva zvala SKJ
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 11:39 - pre 18 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ja nisam kršten, ne praktikujem redovno veru,

U tome je stvar , zato si ti taki ...
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 11:53 - pre 18 meseci
Citat:
Java Beograd:
Ja nisam kršten, ne praktikujem redovno veru, (ne idem nedeljom na liturgiju) ali sam Srbin.
Otac i majka su naravno, kršteni u SPC.
I sinovi su kršteni, niko ih ništa nije pitao, bili su bebe.

U porodici se za Božić spremi Božićna trpeza, kupim i badnjak.
Proslavljamo i Uskrs. Spremi se Uskršnji ručak, gospodža i ja pozovemo roditelje, tu si sinovi, farbana jaja ... sve po redu.
Pozove me burazer: "Hristos vaskrse!" "Vaistinu burazeru!"


Vernik - nisam. Ono, da se plašim Boga, da se prekrstim pre obroka, da postim 40 dana, samobičevanje i ostale verske prakse.
Ateista, agnostik, ovoono - ma jok.
Musliman, katolik - nisam.

Šta da kažem popisivaču? Da li sam ja pravoslavac?



Na žalost to što si ti naveo je zapravo ono što svi mi praktikujemo i VEĆINA stanovništva se TAKO ponaša i odnosi prema veri. Jedina je razlika što je nas 'krštene' pop kadio vodicom. Ja sam kršten i kako si naveo ISTO se ponašam kao i ti. Znači pravoslavci smo.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 12:34 - pre 18 meseci
Neka vam milostivi Ganeša oprosti jer živite u zabludi.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 12:42 - pre 18 meseci
Kakav je to klozet na ispiranje? Čuo sam za električni...



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 802



+634 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 13:13 - pre 18 meseci
Citat:
BuzzLightyear: Kakav je to klozet na ispiranje? Čuo sam za električni...

Vidi se da si gradsko detence. Verovao ili ne, postoje jos uvek neke zabacene selendre gde ljudi imaju svoj "ćenef" u dvrositu ... koji se ispire kofom vode koju zahvatis iz bunara. Tuzno je sto se takvo pitanje uopste i postavlja u XXI veku, ali eto ... za neke srednji vek jos uvek nije ni prosao.

Ali bitno je zato da se smejemo starim francuskim kraljevima koji su s*ali po Versaju i jeli prstima ... i poredimo ih sa onom freskom Cara Dusana na kojoj se vidi kako on koristi viljusku. Ma svaka cast nasem Caru Duletu, ali zato se sada, 9 vekova kasnije, postavlja pitanje da li necija kuca uopste ima wc i da li on ima vodokotlic.

Tuzno ...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8079



+1752 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 13:28 - pre 18 meseci
Citat:
Java Beograd:


Taj koji se preselio, a nije prijavio boravak na novoj adresi neće ni biti popisan na novoj adresi. Ne može popisivač da dođe i da traži Peru Perića u Bgd, Cvijićeva 16, ako on ima LK na kojoj piše da je iz Merošine.
Kad dođe popisivač u Merošinu, onda će njegovi roditelji popisivaču da saopšte i podatke o Peri, koji "trenutno nije kući". I to je to. Ne može drugačije.




Popisujes koga zateknes ! Imas zgrade-kuce koje su tvoj reon i popisujes ko je u stanovima , bez obzira na to ko je odakle !

Podstanare , Strance , " rodbinu iz unutrasnjosti " itd . !!

L.K. te uopste ne zanima !

Cak po novom Popisivac Ne sme da trazi LK !!

Dovoljno je da na parcetu papaira imas ako ne znas napamet zapisan svoj Maticni broj !

Popisivac Ne sme da trazi Nijedan dokument na Uvid !!
 
Odgovor na temu

TheSpiridon

Član broj: 340665
Poruke: 436
*.dynamic.a1.rs.



+74 Profil

icon Re: Da li se spremate za popis?28.09.2022. u 13:31 - pre 18 meseci
Mene samo zanima kako će da 'obrste' celu Srbiju? Ima mnogo mesta gde ljudi žive ili se zateknu. Po brdima, planinama, vikendicama, a o klošarima i da ne govorim. Evo ja skoro saznao da u mom selu, iznad groblja u nekom strnjištu žive neki cigani, bugari šta li su pojma nemam.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li se spremate za popis?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 6870 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.