Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 10161 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.119.*



+165 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 12:53 - pre 14 meseci
@Java

Jesenas sam renovirao kupatilo u stanu. Sve u svemu, kada je trebalo da se plati, majstor mi je dao njegov žiro račun i ja sam mu na licu mesta prebacio pare online (bio je šestocifren iznos).

Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.

A kako si sam opisao, često šaljem novac roditeljima (na osnovu transakcije po nalogu građana), dešavalo se da pozajmim pare kolegi, prijatelju, pa da mi oni tako vrate, dok sam živeo kao podstanar, prebacivao sam vlasnici stana za kiriju, na poslu elektronski prebacujemo na račun kada skupljamo za rođendanske poklone, rođenja deteta ili odlaske iz firme, tako da za to sada nema problema.

Da li će doći trenutak kada će državna kasa biti toliko prazna da će im pasti na pamet da oporezuju i 200din koje baba da unuku za sladoled, ne znam. Možda jednog dana.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 13:09 - pre 14 meseci
@Berislav

Ja sam stan koji izdajem turistima kategorizovao, plaćam porez državi i plaćam boravišnu taksu gradu.
Koristim državni portal e-turista (obavezan sam da ga koristim), preko tog portala vodim zakonom propisanu "Knjigu gostiju" i prijavom gosta na taj način, istovremeno je turista prijavljen i policijskim organima.
Jednostavno i efikasno.

Dolazili su u inspekciju jednom, da provere da li je stan u onakvom stanju kakav je i bio kad je dobio određenu kategorizaciju (broj zvezdica)
Komšije su me prijavile jednom, pa sam inspekcijskim organima pokazao urednu kategorizaciju. Onda su komšije pokušale da mi zabrane da izdajem stan turistima, pa sam ja njih prijavio za uznemiravanje.
Čist račun - duga ljubav.

Dok sam radio sa AirBnB (više ne radim sa njima) imao sam Payoneer karticu (praktično: Master card) koja je bila izdata za račun u nekoj GG banci sa nekih Maršalskih / Devičanskih ostrva.
Ta kartica je hakovana dva puta, dva puta su mi vraćali pare. Nisam mogao da je koristim u Holandiji, i još ponegde. N puta nisam mogao da je koristim u Srbiji, privremeno.
Račun je bio u US $, isključivo, a onda sam bio izložen kursnim razlikama, uvek na moju štetu, šta god da radim, šta god da plaćam, gde god da plaćam. Plus cena održavanja računa / Payoneer kartice.
Onda je pomenuta GG banka bankrotirala, ali je AirBnB posle 3-4 meseca uspeo da račune, sa iznosima "prespoji" na neku drugu banku. Pa su mi poslali drugu karticu.
Drugu karticu nikad nisam ni aktivirao, jer mi ne pada na pamet da se izlažem stresu i problemima i brigom dal' će da bankrotira banka, preko koje jedino mogu da dobijem kintu od turista.
Tako sam zauvek rek'o "zbogom" AirBnB. Nisam ga ni voleo.
Booking.com je jednostavniji: dođe turista, plati kešom i gotova stvar.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:4543:f3c..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 13:10 - pre 14 meseci
@Turmen,

Koliko god bila prazna drzavna kasa, jurenje takvih slucajeva bi je ucinilo samo jos praznijom.

Ako hoce da suzbiju sivu ekonomiju to ce uraditi cineci je jako teskim nacinom poslovanja time sto ce velike igrace da stisnu da ne budu deo iste. To sto neko sa strane namakne pare za neki gig - tipa okrecio nekom gajbu, prodao neku sicu online - eto neka mu je sa srecom - ovi ce da gledaju da to bude jako skup nacin poslovanja za zivot (nemas pristup velikoprodajnim cenama, ne mozes da poslujes sa firmama, uvek ces da se znojis ako vecu kolicinu kesa hoces da upumpas u regularne tokove itd. itd.).

Secam se ovde gde zivim su godinama ljudi valjali robu poslovno na ebay i primali kintu preko PP bez placanja poreza za ociglednu komercijalnu aktivnost (ne pricam o polovnoj robi vec o prodavnicama). Onda jednog dana krenule akcije finansijske, ali iskljucivo preko nekog praga od par soma posto nece da se je*avaju sa sitnim prometom. Naravno individualno sanse male da neko bude uhvacen ali neko biva uhvacen pa sad kome se isplati.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.static.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 13:14 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen:
@Java

Jesenas sam renovirao kupatilo u stanu. Sve u svemu, kada je trebalo da se plati, majstor mi je dao njegov žiro račun i ja sam mu na licu mesta prebacio pare online (bio je šestocifren iznos).

Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.

A kako si sam opisao, često šaljem novac roditeljima (na osnovu transakcije po nalogu građana), dešavalo se da pozajmim pare kolegi, prijatelju, pa da mi oni tako vrate, dok sam živeo kao podstanar, prebacivao sam vlasnici stana za kiriju, na poslu elektronski prebacujemo na račun kada skupljamo za rođendanske poklone, rođenja deteta ili odlaske iz firme, tako da za to sada nema problema.

Da li će doći trenutak kada će državna kasa biti toliko prazna da će im pasti na pamet da oporezuju i 200din koje baba da unuku za sladoled, ne znam. Možda jednog dana.


Ne znam šta da ti kažem, Turmene, ali jedno je jasno: DOSTOJAN SI PREZIRA!

Vadiš se i izmišljaš roditelje, kolege, prijatelje, rođenje dece ... A svi ovde vrlo dobro znaju šta ti radiš, i praviš se lud i troluješ. I samo da znaš poklon od tetke iz Kanade može da prođe kao poklon samo ako si blizak naprdnjacima.

(ironija, naravno)

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 14:00 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen:
Pitao sam ga da li on može da ima neki problem zbog takvih transakcija, on je rekao da mu često tako uplaćuju pare i da nije imao nikakvih problema.


:) Lepa ilustracija kako poimamo stvari, u prevodu:

"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".

Dosta različito od onog hipotetičkog Nemca koji želi da plaća porez u svojoj državi čak i kad je negde drugde manji .. a naš vodoinstalater ipak želi da hoda asfaltiranim putevima, i da mu deca idu u školu, da se leči u bolnici itd ... nećemo mi skoro biti Belorusija.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 14:04 - pre 14 meseci
Od tog poreza se plaćaju i SNS botovi. Svi želite da slušate botove, a niko ne želi da plati porez!
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.119.*



+165 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 14:07 - pre 14 meseci
Sram me bilo!!! Oštećujem već dovoljno oštećen državni budžet.

Očigledno je ljude zbunio termin "izdavanje stana"..

Ebank transakcija je bukvalno online varijanta "evo ti nešto love da ti se nađe". Mislim gledam logički situaciju, na moje pare koje sam zaradio je plaćen i porez i doprinosi i moje pravo je da te pare pošaljem kevi i ćaletu da plate račune, majstoru koji mi lepi pločice, nekom random liku od kog sam kupio nešto na KPu, kolegi koji organizuje skupljanje love za rođendanski poklon drugom kolegi, nekoj dobrotvornoj organizaciji koja leči neko dete i slično.

Pa za srpsku novu godinu sam izašao sa društvom, drugar je prilikom rezervacije platio ceo iznos klubu, poslao nam je žiro račun na grupu, pa smo mu svi uplaćivali.

Jedino sam bio malo oprezan sa tim majstorom, jer je iznos koji smo pogodili malo veći od "par hiljada dinara", a ne znam da li se negde pali neki alarm i da li će on morati da objašnjava nekom zašto mu je neki lik koji mu nije ni brat ni svat uplatio pozamašnu svotu na kontu "transakcije po nalogu građana".

Da ima tu prostora za zloupotrebe ima ohohoho. Ali rešenje je da se napravi jasan sistem koji će da reši taj problem, suzbije pranje novca, a ne da se oporezuje i gnjavi narod ako neko pozajmi pare, pa mu ih neko vrati "elektronski na račun"..

Citat:
"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".


Ebga, evo ovom prilikom se izvinjavam što nisam angažovao korporativnu vodoinstalatersku kompaniju, sa tašna mašna menadžerom, kancelarijom, službenim autom, dobio fakturu, što nije plaćen PDV i "porezi".. Već poznanika, na preporuku, koji je rekao cenu i koji je pošteno plaćen za svoj rad, trud i vreme. Jer to je najveći problem ovde u ovoj državi.

Verujem da svi učesnici ovog foruma kada kreče kuću, angažuju agencije i preduzimače, plaćanje ide administrativnom zabranom, sve ide preko kartice, svuda se traže fiskalni računi. Ni bakšiš u kafani se ne ostavlja jer je to "siva ekonomija".

Kad bi se gađali tramvajima što bi rekao Bradzorf :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:4543:f3c..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 14:32 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen
Ebank transakcija je bukvalno online varijanta "evo ti nešto love da ti se nađe".


Ebank transakcija je samo tehnikalija - to je najmanje bitna stvar sustinski. Da nema toga, dao bi coveku kes, no brainer.

Razlika izmedju zajma i prihoda je prilicno jasna i sve dok imas nacina da dokumentujes da je nesto zajam ili stagod, a ne prihod - to je OK. Ako hoces da budes 100% cist, imaces pismeni ugovor koji zadovoljava formu (ne znam kako je u SR, postoje zemlje gde se trazi da moras da zaracunas neku minimalnu kamatu npr.) i mutacije racuna gde se jasno vidi sta se desava, ali i druge stvari mogu da posluze.

Eventualno postoje neka druga ogranicenja, ademare pominjao nesto oko toga kako navodno u Srbiji ne mozes da poslujes kao fizicko lice - ne znam koliko je to tacno ili ne, ali svejedno, to su opet neke sasvim desete stvari i eventualni prekrsaji, nista velicine utaje poreza. Nista od toga nije >tvoj< problem, ti nisi pravno lice pa da si u obavezi da vodis dokumentaciju i zadrzavas+placas porez na konto nekog fizickog lica koje sljaka za tebe. Ako majstor ne placa porez, to je njegova stvar i problem ako nastane. E sad ako on tebi prizna da taji porez i da su slucajno neke velike pare u pitanju, ne znam... to bi trebalo pitati advokata :-)

Ali sve to je teorijska prica ako aktivnosti o kojima diskujemo nisu u fokusu poreske sluzbe (to ne znaci da nece postati, zbog cega i ima smisla drzati finansijsku higijenu).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 14:45 - pre 14 meseci
@ Turmen

Osim sto se @Java salio nisam primetio da tebi neko nesto zamera !

Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !

Tako da ti nemas veze sa tim i sto bi ti neko zamerao ?


Slanje novca roditeljima , prijateljima , takodje nikada i nije bilo predmet niti ce biti predmet oporezivanja !


Oni iz PU su hvatali "frilensere" kojima salje Dzon Smit , a ne Pera Peric ili Perka - tetka iz Kanade

A roditelji plus imaju isto prezime kao i ti , osim ako se nisu Udao
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 16:05 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen:
Citat:
"Pitao sam ga da li može da se desi da se za*ebe da plati porez na svoje prihode, rekao je da do sad nije plaćao" ili kraće "porez = problem".


Ebga, evo ovom prilikom se izvinjavam što nisam angažovao korporativnu vodoinstalatersku kompaniju, sa tašna mašna menadžerom, kancelarijom, službenim autom, dobio fakturu, što nije plaćen PDV i "porezi".. Već poznanika, na preporuku, koji je rekao cenu i koji je pošteno plaćen za svoj rad, trud i vreme. Jer to je najveći problem ovde u ovoj državi.

Verujem da svi učesnici ovog foruma kada kreče kuću, angažuju agencije i preduzimače, plaćanje ide administrativnom zabranom, sve ide preko kartice, svuda se traže fiskalni računi. Ni bakšiš u kafani se ne ostavlja jer je to "siva ekonomija".

Kad bi se gađali tramvajima što bi rekao Bradzorf :)


Ni jednom rečju nisam rekao koga bi trebalo da angažuješ, ili šta svi učesnici foruma rade, nego sam samo preveo tvoje "Pitao sam ga da li može da ima problem ..." kao "Pitao sam ga da li plaća porez ...", možda sam pogrešno preveo, mislio si na neki drugi problem, da mu neko ne otme pare na putu do kuće?

Citat:
ademare
Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !


Valjda i on kao fizičko lice koje plaća porez ima pravo na neke rashode, na neki povraćaj šta znam, ako je platio pokvarenu vodovodnu cev znači da je imao rashod, onda mu se osnovica za frilensing umanji, eo ne znam, tu je djoka_I, uostalom on je i zakomplikovao sve te zakone, bitno je da ih je ovaj naš na kraju sve nadmudrio ...


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 16:07 - pre 14 meseci
Citat:
Bora Sonar:
Od tog poreza se plaćaju i SNS botovi. Svi želite da slušate botove, a niko ne želi da plati porez!


Đe da glasam da se to ukine?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.119.*



+165 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 16:18 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ebank transakcija je samo tehnikalija - to je najmanje bitna stvar sustinski. Da nema toga, dao bi coveku kes, no brainer.

Razlika izmedju zajma i prihoda je prilicno jasna i sve dok imas nacina da dokumentujes da je nesto zajam ili stagod, a ne prihod - to je OK. Ako hoces da budes 100% cist, imaces pismeni ugovor koji zadovoljava formu (ne znam kako je u SR, postoje zemlje gde se trazi da moras da zaracunas neku minimalnu kamatu npr.) i mutacije racuna gde se jasno vidi sta se desava, ali i druge stvari mogu da posluze.


Znam, samo iskreno - sve to ima smisla.. ali mislim da je to previše gimnastike oko za sada zanemarljivog iznosa. Mislim mogu ja tehnički da potpišem ugovor sa osobom X da sam mu pozajmio pare, da će mi on vratiti, da se to overi kod notara i čuva za ne daj bože. Mislim iskreno ne znam kako to funkcioniše u razvijenim zemljama.

Iskreno meni ima smisla da se uvede neki limit (na primer 100000din) za transakcije fizičkih lica za koje neće biti potrebne nikakve provere. Za uplate veće od toga, mora da postoji neki ugovor (kupoprodajni za auto, ugovor za rentu stana i ne znam ni ja šta) na osnovu koga će se pravdati ta veća uplata.


Citat:
MajorFatal: Valjda i on kao fizičko lice koje plaća porez ima pravo na neke rashode, na neki povraćaj šta znam, ako je platio pokvarenu vodovodnu cev znači da je imao rashod, onda mu se osnovica za frilensing umanji, eo ne znam, tu je djoka_I, uostalom on je i zakomplikovao sve te zakone, bitno je da ih je ovaj naš na kraju sve nadmudrio ...


Pod "problem" sam i mislio - da ga neka poreska uprava ne za123bava u smislu "zašto je tebi dana tog i tog legla tolika i tolika uplata od toga i toga". Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)

Citat:
ademare: @ Turmen

Osim sto se @Java salio nisam primetio da tebi neko nesto zamera !

Jer ti kao gradjanin- fizicko lice kada platis majstoru , Porez nije tvoja briga, vec njegova !

Tako da ti nemas veze sa tim i sto bi ti neko zamerao ?


Slanje novca roditeljima , prijateljima , takodje nikada i nije bilo predmet niti ce biti predmet oporezivanja !


Oni iz PU su hvatali "frilensere" kojima salje Dzon Smit , a ne Pera Peric ili Perka - tetka iz Kanade ;)

A roditelji plus imaju isto prezime kao i ti , osim ako se nisu Udao :D


Ma znam, ne ljutim se, malo sam karikirao post. Ne pominjite mi freelancere, to je posebna budalaština, koja je offtopic ovde (ne znam kakve veze ima sa Slovačkom, osim što je Java postavio konkretno pitanje)

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 24.01.2023. u 18:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 20:13 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen: Pod "problem" sam i mislio - da ga neka poreska uprava ne za123bava u smislu "zašto je tebi dana tog i tog legla tolika i tolika uplata od toga i toga". Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)


Mogu ti reći to bi i mogao da bude problem, samo bez znaka navoda, zato što ono što ti zoveš "uplata" oni imaju običaj da nazovu "prihod" pa čak i da odrede porez na te prihode :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
2a02:a212:92bb:7e80:4543:f3c..



+7169 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?24.01.2023. u 22:45 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen
Znam, samo iskreno - sve to ima smisla.. ali mislim da je to previše gimnastike oko za sada zanemarljivog iznosa. Mislim mogu ja tehnički da potpišem ugovor sa osobom X da sam mu pozajmio pare, da će mi on vratiti, da se to overi kod notara i čuva za ne daj bože. Mislim iskreno ne znam kako to funkcioniše u razvijenim zemljama.


Obicno ljudi zajme novac od banke ili (ako moze) od matorih - u drugom slucaju mu to dodje poklon i ovako i onako najverovatnije :-) a tu postoji uvek iznos ispod kojeg se ne oporezuje.

Za ostalo, ako je nezanemarljkiva suma u pitanju iskreno, za bilo sta ozbiljno izmedju 2 ili vise strana trebas da imas papire.

Citat:

Iskreno meni ima smisla da se uvede neki limit (na primer 100000din) za transakcije fizičkih lica za koje neće biti potrebne nikakve provere. Za uplate veće od toga, mora da postoji neki ugovor (kupoprodajni za auto, ugovor za rentu stana i ne znam ni ja šta) na osnovu koga će se pravdati ta veća uplata.


Pa tako to i funkcionise, inace bi poreska bila zatrpana besmislenim slucajevima tipa - kolega mu platio rucak.

Citat:
Otkud znam mnogo sam gledao krimi serije u kojima se podizanje većih svota na bankomatima i veće transakcije vode u "sumnjivo ponašanje" :)


Podizanje svojih para - ako hoces, svih sa racuna nije protivzakonito... ako tu neko nesto loguje kao sumnjivo, to je najveroavatnije sama banka zbog sprecavanja mahinacija sa karticama.

E, sad, ako si pod istragom za nesto drugo, mozda neko prati aktivnost na bankovnim racunima, u kom slucaju bi definitivno dizanje sve kinte bilo sumnjivo :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 08:54 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Podizanje svojih para - ako hoces, svih sa racuna nije protivzakonito... ako tu neko nesto loguje kao sumnjivo, to je najveroavatnije sama banka zbog sprecavanja mahinacija sa karticama.

Ovde bih samo dodao da u nekim zemljama vise uopste ne mozes da podignes kes preko odredjene sume (u NL: 10,000 evra) sa svog racuna, sto je ujedno limit na svim bankomatima. Ako ti treba veci iznos trenutno jedini nacin je da obilazis bankomat svaki dan i dizes po 10K ojra, pri cemu dobijas strogo samo novanice od 50 evra. Srecom, nikada nisam dosao u takvu situaciju, a kes ne pamtim kada sam poslednji put koristio za placanje bilo cega, tako da me ovo preterano ne pogadja ... ali mnogim nasim ljudima to ide na zivce. Uzgred, u mnogim zemljama postoji ogranicenje u kes transakcijama. Na primer, udjes u radnju, vidis neku kuhinju od 8000 evra, odes, potpises ugovor i taman da izvadis koferce, kad trgovac kaze: "A, to nece da moze, sorry (uh, sto mrzim tu rec "sorry") - samo preko racuna - kartica, akceptni nalog ili overbooking". Jer zakon kaze sve iznad 5000 (valjda?) mora preko racuna i tacka.

U Nemackoj jos uvek postoje fizicki salteri po bankama, doduse retki su, ali postoje. I tu, uz najavu i zakazivanje, mozes da cimnes ako hoces i sve pare sa racuna. I koliko mi se cini, jos uvek mozes sve da kupis za kes direktno ...
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 337
95.180.119.*



+165 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 09:31 - pre 14 meseci
Sećam se Berijeve priče o Holandiji - da ne smeš da podigneš više od određenog iznosa na bankomatu, ne možeš da platiš u kešu više od određenog iznosa. Čak mi je negde informacija da ni preko nekog limita ne može karticom da se plati (u prevodu - mora kredit).

Kod nas za sada toga nema. Jedino što je limit na bankomatu 50000din dnevno (znači kome treba 100k, može da podigne u dva dana - ili kao ja pre par godina pred putovanje - otišao u 23:59 podigao 50k i sačekao par minuta i podigao tipa još toliko)

Ali, pošto mi malo zaostajemo - sve to što je sada uvedeno u USu ili u Holandiji, Nemačkoj, će vrlo verovatno u nekom trenutku doći i do nas.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 10:10 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen: Čak mi je negde informacija da ni preko nekog limita ne može karticom da se plati (u prevodu - mora kredit).

Hm, malcice drugacije. :-) Sve dok imas para na racunu mozes da platis karticom sta god zelis, ali sama kartica ima svoj limit, a tu su i pravila banke. U NL je limit za online transakcije i pazar u radnjama 50,000 evra dnevno, sto je za sitnu raju vise nego dovoljno. Eventualno, kada sitna raja hoce da potrosi vise (npr. kupovina skupog auta), tada se dogovore s prodavcem da mu prebace vise dana po 50K. Mada, u slucaju auta, 99.999% ljudi biraju lizing (osim nasih, oni izmedju novog auta na lizing i 30 godina stare krs-mecke ali 100% u svom vlasnistvu biraju, naravno, uvek ovo drugo).

Ali kada dodjes do tog nivoa da imas para da dnevno trosis po 50K, tada za tebe vaze druga pravila igre. Znas kako je, sto vazi sitnu raju, ne vazi i za krupnog baju. :-)

Baja cim ima veci saldo na racunu dobija svog licnog bankara, a pare prebacuje telefonom. I to cesto nekom "glupom" Nokijom koja se ne prati, a kojom cimnu koga treba u toj banci, najcesce nekog CEO/CFO direktno i samo kazu: "Dzoni, kako zena, kako deca? Prebaci mi milionce na ona ostrva, broj racuna znas. Hajde zdravo". :-))) Ne bakce se s QR kodovima i ostalim e-igrackama za sirotinju.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 10:36 - pre 14 meseci
Citat:
Turmen: Kod nas za sada toga nema. Jedino što je limit na bankomatu 50000din dnevno

U RF banci limit po placanju karticom je 150K RSD, a za bankomat je tacno da ne mozes od jednom 100K vec iz dva puta ali bez dnevnog limita. Mislim da je tu ogranicenje vise tehnicke prirode bankomata.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.a1.rs.



+2282 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 10:49 - pre 14 meseci
Citat:
Ja ne znam čime sam zaslužio ovakvo ophođenje ?! Stvarno ne razumem.

Ok, do mene je problem. Ne podnosim kad neko ne zna ko je Leonardo da Vinci, Mocart, Sekspir, Ivo Andric ili ne zna osnove poreskog sistema drzave ciji je rezident, a pritom se bavi nekom delatnoscu koja podrazumeva visoko obrazovanje. To je otprilike ista ravan neznanja, s tom razlikom da sve ovo osim poslednjeg nema neku veliku primenu u zivotu, konkretnije ne mozes da odes u zatvor ako nemas pojma ko je Njutn a ko Sokrat, a zbog nepoznavanje osnova pravnog sistema mozes. Dobro, za to sto ti radis ne sleduje zatbor nego kazna 30.000 za kasnjenje pri podnosenju poreske prijave + porez i doprinosi. Ali, realno u pravu si, ti imas pravo da bilo sta od toga ne znas, a ja nemam nikakvo pravo da te kritikujem zbog toga. Ali, opet, sa druge strane, mozda je i ok da takve pojave nailaze na ostru kritiku drustvene okoline. Kad sve to pazljivo razmotrim, ipak bih ja kritikovao, po cenu da me ljudi mrze i smatraju losim covekom.

Citat:
Šta radim, wtf, pomažem sestri u vezi kirije?

Bez ijednog papira koji dokazuje da je to to, a ne da je poklon ili cak rad na crno? Ako nakon prve kritike nisi ukapirao da radis nesto pogresno, ne bih ja vise gubio vreme na tebe, vec naprotiv, obojici je prijatnija situacija da te virtuelno potapsem po ramenu i kazem "samo napred, nece tebi kojekakvi zakoni ogranicavati slobodu da radis sta hoces".

Citat:
A ustvari, još u prvom postu sam upitao direktno kolegu forumaša Đoku, koji se evidentno razume u problematiku. Jasnim i nedsvosmislenim pitanjem. I naravno, hvala Đoki na odgovoru.

Eto, vidis - zasto se onda potresas zbog moje kritike? Ja uvek krecem od pretpostavke da ima jos mnogo citalaca foruma koje ta tematika interesuje, pa ce im moja kritika biti od koristi. Sto se nas dvojice tice - niti si ti mene ista pitao, niti sam ja tebi nesto odgovorio.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.a1.rs.



+2282 Profil

icon Re: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?25.01.2023. u 11:15 - pre 14 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Problem druge prirode koji moze nastati nije sa zakonom nego sa samom bankom...

naprotiv...

Delatnost banke su finansijske transakcije. Banci smeta sto neko na svoj tacun prima novac namenjen drugom koliko i pekari smeta ako kupujes burek i nosis nekom, umesto da ga sam jedes, znaci ne smeta uopste. Ovde je problem daleko veci. Nije preciziran poreski status tog PRIHODA, gotovo sigurno niko ne podnosi poresku prijavu i ne uplacuje porez. Sestra je nerezident plus nema trag novca prema sebi, a brat genijalac ostavlja trag prihoda prema sebi i hvali se da nema nikakav papir. Mislim da je pravna situacija tu vrlo jasna - brat nema nikakav papir o poreklu prihoda, znaci primenjuje se najvisa poreska stopa za rad, porez plus doprinosi = skoro polovina prihoda treba da ide drzavi. To da li brat potom novac poklanja sestri ili zadrzava za sebe je nebitno, pokloni brace sestrana su svakako izuzeti od oporezivanja, novac je pravno gledano njegov i njegov je izbor hoce li ga pokloniti ili potrositi, problematicno je samo sto ga ne sme tako zaradjivati a ne placati porez. Nije tema da li ce dobar advokat da izvuce prekrsioca bez kazne, ja isto verujem da hoce, poenta je da su novcani prilivi na racun bez ikakvog papira koji dokazuje osnov oporezivi najvisom poreskom stopom, a da za kasnjenje pri podnosenju poreske prijave sledni kazna od 30.000 din pa navise, gornja granica je nesto red velicine 300.000din, ali se gotovo uvek iskuka najniza uz izvinjenje, pravdanje na neznanje, momentalno placanje neplacenog poreza i obecanje da se to nikad vise nece ponoviti.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Slovačka - država koja funkcioniše onako kako bi Srbi možda voleli da funkcioniše Srbija?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 10161 | Odgovora: 101 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.