Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pešaci koji zazmu parking

elitemadzone.org :: MadZone :: Pešaci koji zazmu parking

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 9468 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 09:11 - pre 11 meseci
@ChatGPT
1. Ne osećam ništa.
2. Ako žele da jačaju odnose neka pomažu oni meni.
3. Empatija, samilost, altruizam i skromnost su za slabiće.
4. Stres se možda može smanjiti trenutno, ali guranjem problema pod tepih se ništa ne postiže.
5. Nemam ništa protiv pozitivnog uticaja na društvo, sve dok ja ne moram da se bavim tačkama od 1. do 4.

@Ulfsaar
Ako sam dobro razumeo:

1. Ako pravila dobijaju od ljudi, sve je isto osim što se pravila primenjuju dosledno. Pravila ne mogu da menjaju sami, što bi značilo da
1.1 su u pravila zacementirana zauvek ili
1.2 pravila mogu da menjaju ljudi, što bi značilo da ipak ljudi sve kontrolišu

2. Pravila generišu sami roboti, što bi značilo da ljudi nemaju kontrolu i da ne možemo ni da pretpostavimo šta bi roboti smatrali dobrim, a šta lošim.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:06 - pre 11 meseci
Ako bi se pokazalo da ne može da im se ugradi slobodna volja, drajv, kako god to nazvali, onda bismo morali da se zadovoljimo ovim pod 1. I dalje bi to bilo daleko bolje nego ovo stanje sada, makar dok nema ratova. Pravila bi u tom slučaju mogli da menjaju ljudi, to se podrazumeva.

Ako budu mogli da imaju slobodnu volju, onda će jedino i moći da preuzmu vlast nezavisnu od uticaja čoveka. Tada će pravila generisati sami roboti. Za sada ne primećujem fundamentalna ograničenja koja bi sprečila da se to desi. A nikad nije bilo za dugo da gluplji vlada pametnijim, nego obrnuto. Tako da sam naklonjen verovanju da će se desiti ovo pod 2. uz izuzetak da sam ipak dao pretpostavku šta mislim da će roboti smatrati dobrim. Veoma mi je neverovatno da nešto što se istinski potrudilo da dođe na svet i steklo sve dotadašnje znanje, sad odjednom krene putem samouništenja. Verovatnije je da nastavi putem povećanja kompleksnosti materije i diverziteta, što je pravac u kome se kreće sav život.

Na kraju krajeva, ako bi rešili i da nas sve unište, pa nismo li oduvek i bili na to spremni kroz "volja božija"? Čovek je oduvek predavao svoju sudbinu višem autoritetu u ruke.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:18 - pre 11 meseci
Ulfsaar, čime se baviš? Da li znaš kako funkcionišu digitalni računari? Da li znaš (da koristiš) bar jedan programski jezik? Možda grešim, ali stekao sam utisak da nemaš nikakve veze sa IT.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:20 - pre 11 meseci
Nije ni svestan u kakvoj je kontradikciji.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:20 - pre 11 meseci
Ko, u kakvoj kontradikciji i zašto?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:22 - pre 11 meseci
Izmenio sam poruku, nije se odnosilo na tebe.
 
Odgovor na temu

Ulfsaar
Beograd

Član broj: 316075
Poruke: 123



+29 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:23 - pre 11 meseci
Citat:
Bora Sonar:
Ulfsaar, čime se baviš? Da li znaš kako funkcionišu digitalni računari? Da li znaš (da koristiš) bar jedan programski jezik? Možda grešim, ali stekao sam utisak da nemaš nikakve veze sa IT.

Tačno, nemam veze sa IT, sem koliko koristim računar za osnovne stvari. Zašto?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 10:35 - pre 11 meseci
Imam dva odgovara na zašto.

1. Da bih proverio da li sam stvarno vidovit.
2. Prvi put kada se pojavila TV deca su mislila da u aparatu žive mali ljudi. Tvoja razmišljanja o veštačkoj inteligenciji i robotima me podsećaju na razmišljanja te dece.

Predlažem ti da pogledaš šta ova simpatična devojčica ima da kaže o Tjuringovoj mašini. Sve što moderna AI radi može se predstaviti Tjuringovom mašinom. Kada odgledaš video i razumeš T. mašinu, onda se vrati na svoj post u kojem pominješ ugrađivanje slobodne volje i "drajva" u mašinu.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:939:a21d..



+7173 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 12:57 - pre 11 meseci
Digitalni racunar Von Neumann-ove arhitekture je samo aproksimacija turingove masine - za pocetak nema beskonacnu traku :-)

Takodje, ta "digitalnost" je privid koji se odrzava insistiranjem na binarnim stanjima i korekcijom odstupanja tretiranjem istih kao 'greske'.

Nije zabranjeno imati NN arhitekturu koja se izvrsava na analognom racunaru ili na digitalnom koji ne radi korekciju gresaka (ilik je radi za najosnovnije elemente arhitekture).

Ali cak i da se sve to zanemari, digitalni procesor moze dobijati entropiju sa svojih senzora pa je ukupan rezultat nesto sto nije moguce opisati Turingovom masinom (zbog doticne entropije koja ne moze biti deterministicki tretirana).

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 13:23 - pre 11 meseci
Šta hoćeš da kažeš, ako nakačimo generator slučajnih brojeva na Tjuringovu mašinu (njenu aproksimaciju), da će onda mašina imati slobodnu volju?

Citat:
Ulfsaar: Ako bi se pokazalo da ne može da im se ugradi slobodna volja, drajv, kako god to nazvali, onda bismo morali da se zadovoljimo ovim pod 1.


Izgleda da je Dimković našao rešenje kako da AI ima slobodnu volju, možemo da prepustimo svoje živote mašinama.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 14:32 - pre 11 meseci
Kako ste vi od pešaka koji blokiraju parking usluge prevezli na slobodnu volju i Tjuringovu mašinu?
Valjda samo djava zna.

Trenutno Bitcoin mreža generiše 320 Ehash/sec.

To je 3.2 x 10^20 (slovima 10 na dvadeseti) hash.

Kosmos je nastao pre 4.855668e+17 sekundi (što je duplo manje od tričavih 10^18 sekundi).

Ako uporedimo te brojeve računari su 659 puta pouzdaniji od Kosmosa.


E, kad NN (ili QC) preuzmu primat u rudarenju onda ću da verujem u NN (i QC).


I još nešto: kad pogledaš koliko hash generiše samo BTC mreža u jednoj sekundi, šta ti onda vredi slobodna volja?

 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 14:43 - pre 11 meseci
Došli smo tu gde jesmo jer četnici i partizani više nisu u modi (hvala bogovima na tome).
Ako slobodna volja postoji, onda pešaci mogu sami da izaberu da li će zauzeti parking ili neće. Osim problema postojanja slobodne volje, javlja se i problem moralnosti takvog čina.

Da li postoji zakon koji brani pešacima da budu na mestu za parkiranje?
Da li postoji zakon koji brani vozačima da gaze pešake?

Ako je odgovor na prvo pitanje ne, a na drugo da, onda je jasno da pešaci koji zauzimaju parking postupaju ispravno, u skladu sa svojim interesima.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 15:44 - pre 11 meseci
Citat:
Bora Sonar: Osim problema postojanja slobodne volje, javlja se i problem moralnosti takvog čina.

Sta je to moral? Maze li se to na leba? :-)
Citat:
Da li postoji zakon koji brani pešacima da budu na mestu za parkiranje?

Zamisli ljude koji stoje u redu i cekaju nesto. Nebitno sta i nebitno gde. Postoji li zakon koji "padobrancu" brani da upadne usred reda i pravi se blesav?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 15:52 - pre 11 meseci
Ne znam da li postoji takav zakon. Ako ne postoji zakon i ako padobranac neće imati negativnih posledica po sebe, onda je ispravno da upadne preko reda. Ako sam ja u tom redu i hoće da upadne ispred mene, onda nije ispravno.

Citat:
B3R1: Sta je to moral? Maze li se to na leba? :-)


Ne maže se i ne postoji univerzalni moralni kod. Zato je ispravno sve što meni ide u korist.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 16:14 - pre 11 meseci
Samo da dodam u vezi tih nesrećnih pešaka koje maltretiraju bahati vozači.

Ja sa tim pešacima nemam nikakav problem, uvek su ljubazni.

Parkiram obično u raskrsnici, znaš ono na krivini.
Što da plaćam parking?

Evo mene na slici u prilici:

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:939:a21d..



+7173 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 16:36 - pre 11 meseci
Citat:
Bora Sonar:
Šta hoćeš da kažeš, ako nakačimo generator slučajnih brojeva na Tjuringovu mašinu (njenu aproksimaciju), da će onda mašina imati slobodnu volju?

Citat:
Ulfsaar: Ako bi se pokazalo da ne može da im se ugradi slobodna volja, drajv, kako god to nazvali, onda bismo morali da se zadovoljimo ovim pod 1.


Izgleda da je Dimković našao rešenje kako da AI ima slobodnu volju, možemo da prepustimo svoje živote mašinama.


Ne, nego da je argument sa Turingovom masinom pogresan, neuralne mreze ne moraju da se ponasaju kao Turingova masina, dao sam par nacina i to je sve sto sam napisao.

Nisam uopste ulazio u pitanje AI "slobodne volje" niti imam blagu predstavu kako bi tom problemu mogao prici. Srecom, za tim nema nikakve potrebe sve dok postoji napredak u AI-ju sa alatima koji su nam razumljivi.

Postoji gomila stvari koje AI moze da resava bez ikakve "slobodne volje". Zapravo ne mogu da smislim ni jedan aspekt civilizacije gde bi to bio problem a gde bi uopste zeleo AI da ima glavnu (ili cak bilo kakvu) rec.

Mislim da problem uopste ne postoji, sve dok se problemi resavaju odgovarajucim alatima (figurativno receno, 'alati' mogu biti i ljudi).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 16:49 - pre 11 meseci
Koja to neuronska mreža ne može da se realizuje pomoću Tjuringove mašine? Sada mi je jasno zašto si napisao da je "Digitalni racunar Von Neumann-ove arhitekture je samo aproksimacija turingove mašine. Nisi razumeo poentu.

Pošto uživam u tome da te nerviram, moram da ti skrenem pažnju da se ne piše "turingova mašina" već Tjuringova mašina. Pošto je Tjuring vlastito ime, piše se velikim slovom.
 
Odgovor na temu

BrutalCoin

Član broj: 337807
Poruke: 126



+103 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 18:56 - pre 11 meseci
Ako ćemo da se izjašnjavamo onda dajem plus u prilog Tjuringove mašine.
Svaka NN se može realizovatzi na Tjuringovoj mašini.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:4780:939:a21d..



+7173 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 21:37 - pre 11 meseci
@Bora Sonar,

Ako je supstrat kvantni, realizacija takve neuronske mreze na klasicnoj Tjuringovoj masini je teorijski moguca ali pati od usporenja koji ce je uciniti prakticno neupotrebljivom za veci broj neurona.

Pod "realizacija" sam mislio na fizicku realizaciju koja necemu koristi, ne teorijsku realizaciju gde imas na raspolaganju beskonacno vremena - u kom slucaju mozes realizovati takvu mrezu, ali ona nece biti u stanju da interaguje u realnom vremenu sa drugim masinama koje koriste kvantno mehanicki supstrat npr.

Citat:
Bora Sonar
Pošto uživam u tome da te nerviram, moram da ti skrenem pažnju da se ne piše "turingova mašina" već Tjuringova mašina. Pošto je Tjuring vlastito ime, piše se velikim slovom.


Zasto mislis da bi se bilo ko nervirao oko ukazivanja na gresku? Meni je drago sto si to pomenuo, izvinjavam se zbog brzopletosti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1333
*.dynamic.a1.rs.



+559 Profil

icon Re: Pešaci koji zazmu parking27.04.2023. u 21:56 - pre 11 meseci
Citat:
B3R1:
Sta je to moral? Maze li se to na leba? :-)


Maže se. To je kad obučeš košulju, a ne ideš go. I kad si pristojno potšišan i izbrijan, a ne zabrađen i čupav.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pešaci koji zazmu parking

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 9468 | Odgovora: 108 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.