Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2774 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
151.36.119.*



+2282 Profil

icon Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 13:02 - pre 11 meseci
Gledam po Francuskoj - izletišta puna penzionera, slave praznik rada.
Ovih koji još nisu penzioneri nema nigde - neki su na protestima gde pokusavaju da sačuvaju makar delić onoga za šta su se njihovi preci izborili, a oni koji ne veruju u uspeh protesta su se zavukli u misiju rupu, navukli roletne i prave se mrtvi. Jer, šta treće preostaje ljudima osim da se bore ili da se prave mrtvi dok im iz godine u godinu smanjuju nivo radničkih prava, suludo bi bilo da slave nešto po parkovima.

Guglam neke statistike, tokom poslednjih 10 godina nivo radničkih prava je povećan u samo 2% država. Partizani i četnici su danas jedinstveni u napredovanju ka smanjivanju nivoa radničkih prava - Kina i USA, predstavnici ta dva sistema i dve najuspešnije ekonomije ovog veka su na samom dnu po pravima radnika. Na njih se ugledaju praktično sve zemlje u razvoju, pokušavajući da ponove barem delić tog uspeha.

I tako... Radnici rade sve duže (kako u satima tako i u godinama do penzije). Nasuprot tome, sve su siromašniji, tj. sve više duguju robovlasnicoma. Sve više duguju čak i njihove države. Moj pokojni deda je svojom platom niskokvalifikovanog radnika izdržavao svoju petočlanu porodicu (sebe, ženu i troje dece) i nikom ništa nije dugovao. Danas su izuzetno retki visokokvalifikovani koji to mogu. Ma šta ženu i decu, na ovom forumu vidimo da nisu sposobni sebe da izdržavaju i da sebi zarade normalnu penziju jednog dana, nego polovina u nekim krdiim, karticama i minusima, a druga polovina neki frilenseri i slični polusocijalni slucajevi koji ne zaradjuju dovoljno za penziono i zdravstveno osiguranje. A pune su nam uši priča tipa robotizacija, veštačka inteligencija, radicemo manje, jos samo dve, najviše tri decenije i covevanstvo će da krene napred, ići će se opet u penziju sa 60 godina kao pre 50 godina (a znamo svi da neće)... Otrovani smo ko zna cime u ime progresa i psihički su nas zgazili, pa danas imamo neuporedivo više kancera i psihičkih bolesti nego bilo kada u istoriji. Platu nam kao povećavaju, a istovremeno dvaput brže povećavaju cene, tako da iz godine u godinu za platu možemo da dobijemo sve manje robe i usluga.

Ja sam danas navukao zavese i pravim se mrtav, a vi kako ste, proslavljate li šta?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.a1.rs.



+557 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 13:27 - pre 11 meseci
Ja slavim 1. Maj praznik rada jer kamiondžije mogu da blejače i filozofiraju po forumu, umesto da rmbače za rudnik ko nekad ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
151.36.119.*



+2282 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 13:34 - pre 11 meseci
Gde nadje baš kamiondžije - dno dna što se tiče borbe za radnička prava.
Radno vreme 15 sati dnevno i verovatno najveća smrtnost na radnom mestu od svih zanimanja...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 13:38 - pre 11 meseci
1. maj se nikada nije "praznovao " ovako !

U vreme SFRJ nikako nije bilo Masovnih uranaka i slicnih Budalastina , bar ja sto pamtim 80-te !

Tu i tamo bi bio organizovan neki izlet itd . Sindikati su to organizovali ! Obicni ljudi su jer se cesto nakupi 4 dana isli na vikend , neko do Trsta, neko do Soluna , neko da obidje familiju na selu itd.

Vecina ljudi nije slavila Nista jer nije ni imala sta da Slavi !!


Onda dolaze 90 i 2.000 te , gde to postaje praznik Idiota , mahom Maloletnika !

Niko od tih Idiota na " urancima " NEMA ni SEKUNDE Radnog staza Niti je IKADA Radio !

Pa sta Proslavljaju ?

NISTA !!

Samo jos jedna prilika da se omladina Nadrogira i Ponapija pod formom " Uranka " !

Izgleda da je ove godine i to omanulo , pa imamo samo jedno klanje u Kosutnjaku do sada , pijanih i drogiranih Idiota !
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
77.243.27.*



+557 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 14:05 - pre 11 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Gde nadje baš kamiondžije - dno dna što se tiče borbe za radnička prava.
Radno vreme 15 sati dnevno i verovatno najveća smrtnost na radnom mestu od svih zanimanja...


Ma nemoj? A čiji protesti početkom korone su bili takvi da je prmijer Kanade morao da beži iz zemlje? Kamiondžija naravno.

Gde ti baš nađe da gledaš u Francuskoj šta rade, zar ne znaš da oni imaju kolonije, nekad političko vojne, danas ekonomske, Reno se pravi u Alžiru, a Dačija (isto Reno) u Rumuniji, sigurno ne u Parizu. Šta uopšte rade ti Francuzi, prave "visoku modu" sa onim kreaturama?

To da su izazvali drugi svetski rat tako što su oduzeli Nemcima kolonije u Africi da i ne pominjem, posle optužili onog malog Gavrila Principa.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 14:42 - pre 11 meseci
Citat:
ademare: U vreme SFRJ nikako nije bilo Masovnih uranaka i slicnih Budalastina , bar ja sto pamtim 80-te !

Posto ja pamtim i 70-te - bilo je drugacijih budalastina, poput prvomajskih parada, crvenih zastava i transparenata s likovima Marksa, Engelsa i Lenjina, uz nezaobilazne fotke druga copavog za strugom ili kako bere mandarine u belim rukavicama itd. Posto je doticni umro, s njim je umrla i drzava ciji je on bio predsednik, doduse umiruckala je citavih 10 godina, tacno ... i najzad otegla papke de facto odlaskom Slovenije, a de iure 1992. Ona budalastina od mini-Jugoslavije stvorena nakon toga se ne racuna, to je bio tezak promasaj i gubljenje vremena.

Za nas klince je to bio praznik, jer se nije islo u skolu ... sto je bila alfa i omega shvatanja praznika u tom zivotom dobu. Nebitno je sta slavimo, bitno je da nema skole, hahaha ... :-)))

Uranaka je oduvek bilo, ali mi to nismo znali. Nije nas zanimalo. A znas li zasto nije? Zato sto si ti, kao i ja, verovatno odrastao u Beogradu (ili nekom drugom gradu), slusao si strani i/ili domaci rok, mahom pank, i verovatno si se podsmevao onim likovima sto su dolazili iz selendri da igraju kolo na Kalemegdanu svake nedelje popodne. I dok su napolju bili uranci, ti se sedeo kod kuce, gde bi odvrnuo muziku do daske da nerviras ukucane i komsije, vikao "zivela anarhija - f**k the system" ceo dan, pokazivao srednji prst svima i izigravao nekakvo buntovnicko ludilo. Slusaoce narodnjaka si ismevao, to su za nas bili ljaksoni. Ismevala se i njihova moda, poput belih sportskih carapa uz cipele i odela itd. jer su se u to vreme gradski momci i devojke oblacili po Trstu i znali su sta je moda. A ljaksoni su bili jedini posetioci uranaka.
Citat:
Onda dolaze 90 i 2.000 te , gde to postaje praznik Idiota , mahom Maloletnika !

Devedesete ... naslov filma "Kako je umro rokenrol" kazuje dovoljno sve. Beograd koji smo do tada znali je sveden na Akademiju, KST i jos par slicnih urbanih oaza, ostalo je zahvatila "tek-je-12-sati" ljaksonerija, a s njom su dosli i prvomajski uranci, uz neizostavne prasice, pivo, rostiljanje po parkovima, iranske sevdalinke s kasetofona ... a s tom kulturom je stiglo i bahato ponasanje, uskakanje i iskakanje iz vozova kroz prozor ... a kako se zavrsilo, o tome vec postoji ona tema o zauzimanju parking mesta pesice, pa da ne ponavljamo. Bele carape i patike sa vazdusnim djonovima su, naravno, postale i ostale difolt.
Citat:
Niko od tih Idiota na " urancima " NEMA ni SEKUNDE Radnog staza Niti je IKADA Radio !

Ajde sto nemaju radni staz ... nego sto i ne kapiraju kako je taj praznik nastao. I zasto je nastao.

Bas kao sto nemaju pojma sta su to slave, nisu nikada procitali nijednu jedinu stranicu Biblije, ali boze moj - kupe najvecu mogucu slavsku ikonu, zovu po 3 popa da im seku kolac, angazuju pevaljke da im uveseljavaju goste ... i jos na kraju stare vernike uce kako treba pravilno reci Vaskrs, vaspostaviti, vascelo ... a do juce su vodili sluzbene beleske o kolegama koji odsustvuju za slavu i u tim beleskama ih nazivali neprijateljima socijalistickog samoupravljanja.

A uzgred, nakon 2000-te u mnogim zemljama istocne Evrope (ukljucujuci i Srbiju) taj praznik je izgubio svaki smisao. Kada sam se 2004. bas za prvi maj zadesio u Becu, usnimio sam ovu fotku dole. Tamo su ljudi izasli rano ujutro sa crvenim zastavama, a neki su nosili transparente sa Marksom i Engelsom. Secam se da sam se tada zacudio odakle u kapitalistickoj Austriji velicanje te dvojice bradonja i da li sam se ja to mozda probudio u nekoj drugoj epohi. Na kraju sam shvatio da 1. maj mnogo vise slave po Nemackoj, Italiji, Francuskoj itd. a zemlje koje su to slavile vise decenija kao da su pocele da se utrkuju koja ce pre da odbaci taj praznik.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 14:59 - pre 11 meseci
Citat:
ademare:

U vreme SFRJ nikako nije bilo Masovnih uranaka i slicnih Budalastina , bar ja sto pamtim 80-te !


Znas ti jako














Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 15:11 - pre 11 meseci

Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 15:14 - pre 11 meseci
Au bre Jovo jel pise 80-te ?

Sigurno Ne pamtim kao ti 1947

Ili mislis da je neka Vukoebina kod Prijepolja moje secanje ? A opet sam napisao 80-te ! 1991 nije taj period i ova Seljana !



Evo Priznajem da Nikada ni kao dete ni kao omladinac djak, student , radnik - nisam vlasnik firme vec zaposlen nisam bio na "Uranku " !

Niti znam ikoga ko je bio , pa da pomislim ajde i ja sa njim !
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 18:43 - pre 11 meseci
Citat:
ademare: U vreme SFRJ nikako nije bilo Masovnih uranaka i slicnih Budalastina , bar ja sto pamtim 80-te !


Pa kad si rođen i živeo u nju jorku, osim prvomajskog komunjarskog ukradenog postoji i Đurđevdanski uranak, to ti je 6-ti Maj, dobro si me podsetio da obnovim tradiciju. A Đurđevdan zna se, je malo stariji i od Hrišćanstva, pa tako i uranak. Nego nju jork ne zna običaje.

Citat:
B3R1:
Devedesete ... naslov filma "Kako je umro rokenrol" kazuje dovoljno sve.


A ja mislio: Lepa sela lepo gore, govori sve :)

Citat:
Beograd koji smo do tada znali je sveden na Akademiju, KST i jos par slicnih urbanih oaza,


Auh strašno, pa kako ste se onda vi urbani snalazili?

Citat:
ostalo je zahvatila "tek-je-12-sati" ljaksonerija,


Whut? Nek ostane zabeleženo ako je rat počeo događajem koji smo nazvali "pucnjava u Pakracu", da je završen kad je pesma "Tek je 12 sati" počela da se vrti u svakoj diskoteci i na svakom radiju. I to jedno 3- 4 godine pošto je nastala, do tad je "medijska blokada" bila apsolutna, sa "one strane" smo mogli samo čuti kako "krvožedne ustaške horde nadiru da kolju nejač". Pride, Balašević se hvalio da je napravio neprevodivu pesmu, Stih iznad svih, u smislu da nijedna reč ne može da se interpretira drugačije na jekavici i ijekavici. Pesma Tek je 12 sati, je bila to pre toga, od hrvatskih autora, pa shodno tome "hrvatska", ali bez ijedne kajkašvtine, čajkavštine, jekavice, ijekavice, takoreći hrvatska a naša.

Citat:
a s njom su dosli i prvomajski uranci, uz neizostavne prasice, pivo, rostiljanje po parkovima, iranske sevdalinke s kasetofona ... a s tom kulturom je stiglo i bahato ponasanje, uskakanje i iskakanje iz vozova kroz prozor ... a kako se zavrsilo, o tome vec postoji ona tema o zauzimanju parking mesta pesice, pa da ne ponavljamo. Bele carape i patike sa vazdusnim djonovima su, naravno, postale i ostale difolt.


Dok ste vi urbani u mraku kst-a gurali prst u .. pili pivo kao i svi urbani? :)


Citat:
Ajde sto nemaju radni staz ... nego sto i ne kapiraju kako je taj praznik nastao. I zasto je nastao.


Vidi se da znaš ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 20:06 - pre 11 meseci
@ Beri je dosta u pravu . Sustina je ta ne ulazeci u "sitna crevca i detalje " .

Po pisanju bih rekao da si ti Majore znatno mladji pa da ne pamtis ni 80-te ! Ne samo u ovoj temi nego i inace . Mislim da si na primer 1980. godiste ili tu negde . Pa da si 80-tih bio dete koje i ne pamti mnoge stvari .

Zato ja nisam ni napisao 70-te jer sam tada bio dete sa nejasnim secanjima ali 80-te dobro pamtim .


Svakako da postoje Uranci i Uranci !

Od kako vidimo i na slikama koje je Jova okacio o izletima , setnjama , posetama kulturno istorijskih spomenika ! To bi se moglo reci za te stare " Uranke " .

Parade za 1 . maj su nesto drugo i toga se uopste ne secam . Ko zna kada je bila poslednja ? Verovatno za Titovog zivota .


Ovi novi " Uranci " su se sveli na Okretanje Vola na raznju ! Opijanje i drogiranje omladine !!


Da li je to bas isto kao oni stari iz vremena Socijalizma nije potrebna starost da se zakljuci !
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 21:22 - pre 11 meseci
Parada za prvi maj je odvno istorija, mislim da je poslednja bila pre nego [to sam se rodio, mozda pocetkom sezdesetih.
Umesto toga smo imali parade za dan pobede (9. maj), ali ni to tako cesto - skupa je to zabava.

Uranci su bili isti kao i sada, klopa na Kosutnjaku i na Adi. A i svaki grad je imao svoje omiljeno izletiste.
Protesti radnika za prvi maj su postali uobicajeni tek od kasnih '80

Dotle su uranke organizovali sindikati - to je tada bio tim bilding, koa i druge dogadjaje, radnicke sporstke igre, vezbe po mesnim zajednicama i opstinama ONO i DSZ kada se svi napiju kao majke dok glume plave i crvene i sl.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!01.05.2023. u 21:27 - pre 11 meseci
Evo sada vidim tekst , ovo sto je Jova okacio slike sa BBC na srpskom jeziku .

Pise doslovno :

U drugoj polovini 1960-ih godina parade iščezavaju sa ulica.

Bešlin kaže da je tako ostalo do kraja socijalističke Jugoslavije.

„Prvi maj se kao neradni dan, uz podršku države, premestio u privatnu sferu.

„Ljudi su imali odmor i druženje", navodi Bešlin.


Zato se i ne secam parada prvomajskih , jer nisam ni bio rodjen
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 01:02 - pre 11 meseci
Parada vojske 1985 godine , vojske koja se nekoliko godina kasnije usrala



Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 01:08 - pre 11 meseci
Šećer je droga.
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 08:31 - pre 11 meseci
I lilihip je droga


Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 09:08 - pre 11 meseci
Citat:
jovajovic100:
Parada vojske 1985 godine , vojske koja se nekoliko godina kasnije usrala

Vidis, te parade se veoma dobro secam ... kao i rasprava tipa da li gusenicare treba pustiti na asfalt ili ne i tome slicno. I znam da su svi poredili to sa onim starim paradama, koje je bas lepo usnimio Makavejev u svom kratkom filmu iz 1962:



Inace, taj film je isto tako bio zabranjen, komunjarama se nije svidelo to prostonarodsko banalizovanje "crvenih svetinja".

Citat:
MajorFatal:
Whut? Nek ostane zabeleženo ako je rat počeo događajem koji smo nazvali "pucnjava u Pakracu", da je završen kad je pesma "Tek je 12 sati" počela da se vrti u svakoj diskoteci i na svakom radiju.

Ja nigde nisam pomenuo rat u Hrvatskoj, vec razlike u kulturi Beograda 90-ih u odnosu na 80-te. I da, tacno, pesma je nastala 1993, a ja se secam da sam je prvi put cuo negde kada sam poceo da radim (decembar 1993). Ta pesma je bila samo slucajno hrvatska (sto je najmanje bitan detalj ovde), ali je svojim stilom udarila temelje turbo-folku. Sve densersko-folkerske bljuce su se oslanjale na taj isti ritam, slicne akorde, iste plesne korake i slicne tekstove. S tim sto su kasnije ubacili i iransko zavijanje, da stvari naprave jos gorim. Ja sam tu stvar uzeo samo kao reper da opisem celu bljuc-kulturu tog vremena, ukljucujuci i sve njene pratece elemente - vazdusnje djonove, jakne uvucene u trenerke, dizel-farke i tako to.

Uzgred, "Lepa sela" su se tada desavala daleko od Beograda i taj film nema veze s ovom temom. Ono sto je Beograd bio tada mnogo bolje su oslikali: Crni bombarder, Rane, Underground, Bure baruta, Pun mesec nad Beogradom ...
Citat:
Citat:
a s njom su dosli i prvomajski uranci, uz neizostavne prasice, pivo, rostiljanje po parkovima, iranske sevdalinke s kasetofona ... a s tom kulturom je stiglo i bahato ponasanje, uskakanje i iskakanje iz vozova kroz prozor ... a kako se zavrsilo, o tome vec postoji ona tema o zauzimanju parking mesta pesice, pa da ne ponavljamo. Bele carape i patike sa vazdusnim djonovima su, naravno, postale i ostale difolt.


Dok ste vi urbani u mraku kst-a gurali prst u .. pili pivo kao i svi urbani? :)

Kako ko. Neko je bio u mraku KST-a, a neki drugi su u mraku raznih "folkoteka" uvlacili kozne jakne u trese i izigravali nekakve "zestoke" momke. Svakom svoje. :-)

Ali posto te je cela tema bas pogodila, verovatno si bio deo te druge ekipe. Ili - sto kaze @ademare - bio si mlad, pa si se u osnovnoj skoli prikljucio vecini, koja je tada slusala folk, jer nije ni znala ni za sta drugo. Prosto, to se nudilo na trzistu, a dete kao dete, prima se na sve sto vidi i cuje. I u tome nema niceg dobrog ili loseg, to je stvar odrastanja u odredjeno vreme na odredjenom mestu. Niko od nas nije birao kada ce i gde ce da se rodi. Ja sam imao srecu da sam odrastao uz neku drugu muziku, drugaciji zivotni stil, drugacije vrednosti i shvatanja ...
Citat:
Bradzorf012:
Šećer je droga.

Jeste, 100% tacno i naucno dokazano!

Pa sta?
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 10:00 - pre 11 meseci
Eh Beri, davno nema ni tog Beograda 90-tih o kojem pricas, cak ni tog vrcavog folka, turbo-folka, pop-folka koji su patentirali upravo rokeri.. samo jedan mentalni i duhovni zatvor i nemogucnost bilo kakave kreacije u kulturi i sire.

Takodje sva geografska, kulturna, arhitektonska obelezija se Beograda sistematski brisu, tako da... Mislim da je Vucic skoro rekao da je on naredio da se rusi za Beograd na vodi.

Bilo je tu dosta originalnosti, posebno tada, kada je americka pop kultura(na kojoj sam odrastao) imala poslednje trzaje. Ali vec odavno i ta nasa folk kultura je potpuno mrtva, vidi se kada neko zavali malo drugacije rep-folk pesme na youtube o Mbappe-u, VucicuPDR ili Mitrovicu(cujem od mojih klinaca) koje su popularnije od svega sto se vrti na Pinku zajedno.

Verovatno kada se prelomi na Zapadu, prelomice se i ovde.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.162.*



+557 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 17:10 - pre 11 meseci
Citat:
B3R1:
Ja nigde nisam pomenuo rat u Hrvatskoj, vec razlike u kulturi Beograda 90-ih u odnosu na 80-te. I da, tacno, pesma je nastala 1993, a ja se secam da sam je prvi put cuo negde kada sam poceo da radim (decembar 1993). Ta pesma je bila samo slucajno hrvatska (sto je najmanje bitan detalj ovde), ali je svojim stilom udarila temelje turbo-folku. Sve densersko-folkerske bljuce su se oslanjale na taj isti ritam, slicne akorde, iste plesne korake i slicne tekstove. S tim sto su kasnije ubacili i iransko zavijanje, da stvari naprave jos gorim. Ja sam tu stvar uzeo samo kao reper da opisem celu bljuc-kulturu tog vremena, ukljucujuci i sve njene pratece elemente - vazdusnje djonove, jakne uvucene u trenerke, dizel-farke i tako to.


Možda si je ti čuo 93, ali zato tamo tek negde iza 95 je bila na svim radijima i u svim diskotekama, i pesma bi mogla da bude dance pravac, kakvi temelji turbo folku šta pričaš, Džej 91 snimio Ko se s nama druži, 92 Ko rano poludi itd ... sa tom pesmom izvukli na scenu razne Elle bi i Fanki Dži, dance atrakcije, a i to po direktivi, da malo utišaju rock n roll, a podebljaju disko, što će reći daleko od toga da je ta pesma udarila temelje turbo folku. Pošto nisu objavili ni početak rata, nego pucnjavu u Pakracu, nemušti nisu objavili ni kraj, nego nama omladini tad to bio jasan znak da je rat završen, koliko ništa nije uspevalo da se probije sa te strane ja tek 98 otkrio da postoji grupa Hladno pivo, i da imaju već 5 - 6 albuma objavljenih.

Citat:
Ali posto te je cela tema bas pogodila, verovatno si bio deo te druge ekipe. Ili - sto kaze @ademare - bio si mlad, pa si se u osnovnoj skoli prikljucio vecini, koja je tada slusala folk, jer nije ni znala ni za sta drugo. Prosto, to se nudilo na trzistu, a dete kao dete, prima se na sve sto vidi i cuje. I u tome nema niceg dobrog ili loseg, to je stvar odrastanja u odredjeno vreme na odredjenom mestu. Niko od nas nije birao kada ce i gde ce da se rodi. Ja sam imao srecu da sam odrastao uz neku drugu muziku, drugaciji zivotni stil, drugacije vrednosti i shvatanja ...


Slušam samo našu lepu domaću narodnu muziku, oblačim opanke i šajkaču, i vatam se u kolo, nećete me zaraziti vašim rock n rolom, dance i turbo folkom drogoši i padavičari ..

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!02.05.2023. u 19:32 - pre 11 meseci
Šećer je droga.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Kako vas nije sramota da slavite praznik rada?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2774 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.