Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sistemi održivi za čoveka i prirodu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sistemi održivi za čoveka i prirodu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5842 | Odgovora: 116 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.166.*



+559 Profil

icon Sistemi održivi za čoveka i prirodu04.02.2024. u 21:58 - pre 2 meseca
Pratim situaciju u ekologiji koliko mogu i ima mogućnosti, na momente deluje da je smak sveta, od avgusta do decembra najviše zabeležene temperature od kad se meri, u januaru probijeni svi rekordi, kriva ne liči ni na šta izmereno u poslednjih 200 godina, okean topliji za dva stepena, u njujorku -40 u australiji +40 ko na Veneri da živimo, sad se Kalifornija smrzla ima mrtvih, a letos će joj požari, kao i u Sibiru, u Francuskoj i Španiji u januaru u majcama kratkih rukava, i kod nas je nova godina bila +14 i danas +15 za majcu kratkih rukava .. u Brazilu slave što su posekli "samo" 5000 kvadratnih kilometara šume. Al zato black rock jadi u Argentini, Čileu, Peruu bez zadrške da poveća cenu akcije sa 5,12 na 5,37 itd ... Boliviju i Ekvador da ne pominjemo.

Pretpostavljam da sam žrtva informatičkog doba pa mi se zbog ubrzanih informacija čini da se nešto dešava, a u stvari ništa, a u stvari nemaš gde ni da se raspitaš. U lokalu ne smem ni da nabrojim, voda, vazduh, zemlja, mining industrija koja nasrće, i ljudi na ivici živaca i egzistencije. Najnoviji marifetluk u našem stilu je kad su razrušili jedno od najvećih mrestilišta na Dunavu šljunkom i šutom, jedna od reakcija je bila pa sad kad više nema retkih vrsta nije mu više potrebna bilo kakva zaštita .. :)



Nego, čini mi se još mnogo veći problem kad počnu da se traže rešenja kojih jednostavno nema .. kad se pomenu solarni paneli - odma rok trajanja 20 godina, nisu reciklabilni, prljava tehnologija dok se naprave, vetrenjače - nema vetra, hidroelektrane - spreče migraciju ribe .. ljudi individualno nešto brljave al to je smešno, gde da odložim čačkalice, gde da odložim vrećice od čaja, prave neke kućne kompostere pa to .. mislio sam bar u Vojvodini da je pola metra crnice bar negde, pre neki dan emisija za poljoprivrednike, te dodaj seckanu trsku, te dodaj humus, azot, da l bi išta uspelo da ne dodajemo ..

Te tako: održivi sistemi, ja smislio jedan, ali prilično jadan, zanima me ima li još neki, ili nepovratno težimo da sami sebe zaebemo. Ovde na forumu saznao da je prinos drvne građe oko 2,7% godišnje. I onda to znači ako imaš 1000 stabala smeš da posečeš 27 ove godine, i isto 27 sledeće a na mestu onih prvih počnu da rastu nova, i dok dođeš do kraja šume, ona prva stabla već porasla za seču, imaš održivu šumu tim tempom. Međutim onda vidim tim tempom šuma od 1000 stabala se poseče za 35 godina, a drvo od 35 godina starosti nije idealno za seču već bi bilo bolje od 50, te tako bolje da imaš 1500 stabala, na kraju i šuma nije sistem iz kog možeš samo da iznosiš, pa bi trebalo po koje stablo da padne i istrune, pa najbolje da imaš 2000 stabala i sečeš 27 godišnje, i eto imaš održiv sistem.

Ima li još neki?

Kao ilustraciju sam stavio onu spalionicu smeća iz Kopenhagena, nju hvale, te u centru grada, te na dimnjak izlazi samo vodena para, bla, bla ..


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 12:22 - pre 2 meseca
Ko ne zna šta se desilo u Kaliforniji pre neki dan je za 24h palo toliko padavina koliko inače za 2/3 godine ...

Ovo je grafikon o probijanju svih toplotnih rekorda, žutom bojom prethodna 2023, crnom u gornjem levom uglu januar 2024 ..



Što nema snega, hajd, bude takvih godina, juče a i danas rekao bih letnji dan, 18 stepeni ne govori dovoljno koliko je toplo, ljudi u majicama kratkih rukava šetaju ..

Znači nema održivih sistema, da počnem da se raspitujem gde da odlažem čačkalice, a da nikom ne smetaju?

Nemoj da pricas?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 13:35 - pre 2 meseca
Citat:
MajorFatal:
kad se pomenu solarni paneli - odma rok trajanja 20 godina, nisu reciklabilni, prljava tehnologija dok se naprave




 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 13:50 - pre 2 meseca
Mmaa, to bih da izbegnem, zatrpavanje gomilom vesti koje prikazuju deliće priče, zanima me vi šta smatrate za kompletno održiv sistem, za čoveka i prirodu .. poljoprivreda bi generalno trebala biti, mada smo dosta ispostili zemlju, u teoriji gajiš jednu kulturu, ona isposti i promeni sastav zemljišta, onda zasadiš lucerku da vrati azot barem u zemljište, pa ispočetka ..

jedino što je sama zemlja sve manje plodna, sa sve manje hranjivih materija za rast bilo čega, i sve više zavisna od hemikalija, dodataka, pesticida ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 13:58 - pre 2 meseca
Odgledao sam oba videa. Najviše mi se sviđa ideja koju sekte iz Amerike, da stavi gomilu vernika u ogromnu mikrotalasnu pećnicu kako bi osetili duha.

@Major
Održivo je da trošimo samo onoliko energije koliko dobijamo od Sunca. Međutim, sve dok pakujemo vodu u plastične flaše jasno je da se radi samo o praznoj priči i da ne postoji stvarna volja da se nešto konkretno uradi. Cela priča postoji da bi jedna grupa ljudi zaradila novac, a da druga grupa umiri savest.

[Ovu poruku je menjao Bora Sonar dana 07.02.2024. u 15:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 18:53 - pre 2 meseca
Citat:
Bora Sonar
@Major
Održivo je da trošimo samo onoliko energije koliko dobijamo od Sunca. Međutim, sve dok pakujemo vodu u plastične flaše jasno je da se radi samo o praznoj priči i da ne postoji stvarna volja da se nešto konkretno uradi. Cela priča postoji da bi jedna grupa ljudi zaradila novac, a da druga grupa umiri savest.


Onda smo dobri jer Sunce je sve jače? :) A u šta da pakujem vodu, u tetrapak? Zarada novca jeste zanimljiva, ali ne baš ultimativno, koliko god novca imao najviše možeš popiti 2 litra vode u tetrapaku. A toliko možeš i ako nemaš novca ni savesti.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 19:45 - pre 2 meseca
Pakuj u staklene flaše. Staklo, za razliku od plastike, može stvarno da se reciklira. Osim toga, pre reciklaže staklena flaša može da se koristi više puta.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 20:08 - pre 2 meseca
A što hoće da se razbije, i prospe voda? Šalim se, ali rekao bih da je ta faza kad smo svašta pakovali u staklo prošla, ne i vodu jer to tad nije bilo toliko popularno, niko ne bi propustio da je pakuje u staklene flaše da je to rentabilno, em su teže od plastičnih koje su teške par grama, em krhke hoće da se razbiju, a plastične odolevaju udarcima, em ta reciklaža podrazumeva pranje i dezinfekciju za šta obično trebaju hemikalije .. eo ne znam, sigurrno ima neki razlog zašto su plastične uzele primat.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 20:39 - pre 2 meseca
Uzele su primat jer većinu ljudi uopšte ne zanimaju održivi sistemi.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:13 - pre 2 meseca
Jeste dosta plastičnih flaša završilo u okeanu, i danas završava.

Možda u limenke, i one se recikliraju a lakše prave nego staklena ambalaža .. ali ovo je taj neverovatni deo, jedan od mnogih, da neko danas lansira pijaću vodu pakovanu u limenke kupovalo bi možda 5% ljudi koje tangiraju te ekološke teme, 95% bi verovatno nastavilo da kupuje plastične iz jednostavnog razloga što su providne, transparentne, možeš da vidiš i vizuelno potvrdiš da je unutra čista, pitka, bistra, zdrava, pijaća voda.

A kroz limenku ne vidiš ništa .. ne znam da li sam u pravu ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:17 - pre 2 meseca
Plastika se rastvara u vodi, tako da voda u plastičnoj ambalaži nije zdrava.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:21 - pre 2 meseca
Citat:
MajorFatal:
eo ne znam, sigurrno ima neki razlog zašto su plastične uzele primat.



Uzele su primat zato sto sa njima Proizvodjaci imaju Veci Profit tj Zaradu !

Vrlo jednostavno !

Ovako su morali da se petljaju sa kauciranjem i prikupljanjem flasa ! Onda transport starih flasa do Fabrike - punionice !

Onda pranje flasa cela pokretna traka koja je jako skupa , plus radnici . Manipulacija opranih flasa iz perionice do punionice itd.

Kada se dovoljan broj razbije starih flasa moraju da kupuju nove iz fabrike ! Tu takodje imamo cenu transporta koja je priblizna ceni samih flasa ?!


Ovako vecina velikih sami prave plasticne boce , ne kupuju ih i tako stede !


Sva ta usteda zavrsava u dzepovima punioca vode , kao zarada !
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1339
87.116.167.*



+559 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:29 - pre 2 meseca
Citat:
Bora Sonar: Plastika se rastvara u vodi, tako da voda u plastičnoj ambalaži nije zdrava.


Slažem se, ali ne znam koliko se rastvori za tih par meseci dok je rok trajanja?

Citat:
ademare: Uzele su primat zato sto sa njima Proizvodjaci imaju Veci Profit tj Zaradu !

Vrlo jednostavno !
Ovako su morali da se petljaju sa kauciranjem i prikupljanjem flasa ! Onda transport starih flasa do Fabrike - punionice !
Onda pranje flasa cela pokretna traka koja je jako skupa , plus radnici . Manipulacija opranih flasa iz perionice do punionice itd.
Kada se dovoljan broj razbije starih flasa moraju da kupuju nove iz fabrike ! Tu takodje imamo cenu transporta koja je priblizna ceni samih flasa ?!
Ovako vecina velikih sami prave plasticne boce , ne kupuju ih i tako stede !

Sva ta usteda zavrsava u dzepovima punioca vode , kao zarada !


Pa dobro, ali ti to tumačiš u stilu žalim za komunizmom, nije zarada samo proizvođača, nego benefit celog društva, veći obrt, svežija roba, dostupnost, distribucija, šta ti ja znam .. i ti bi da ti neko kaže de mi izlij staklenu flašu, ili puć napravi plastičnu za par sekundi po komadu, birao ovo drugo .. ?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:50 - pre 2 meseca
Ako mogu da osetim razliku u ukusu vode iz plastične i staklene ambalaže, onda se verovatno rastvori prilično plastike, rekao bih bar 240000 nečega.

Citat:
The researchers found that, on average, a liter of bottled water included about 240,000 tiny pieces of plastic. About 90% of these plastic fragments were nanoplastics. This total was 10 to 100 times more plastic particles than seen in earlier studies, which mostly focused on larger microplastics.

https://www.nih.gov/news-event...lastic-particles-bottled-water
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92bb:3480:bc32:e30..



+7177 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 21:53 - pre 2 meseca
Citat:
Bora Sonar
Ako mogu da osetim razliku u ukusu vode iz plastične i staklene ambalaže


Da li je u pitanju >ista< voda, znaci isti izvor i sve ostalo? Mozda razlike dolaze od negde drugde.

Ja, kao verovatno i svi ostali, bez problema razlikujem razne flasirane vode (zbog drugacijeg mineralnog sadrzaja)... ali istu vodu u razlicitim ambalazama, iste temperature i sl...? Ne uspeva.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 22:11 - pre 2 meseca
Nemaju svi razvijeno čulo ukusa.
Sa istog izvora natočim vodu u staklenu i plastičnu flašu i ukus vode se razlikuje posle 5-6 sati.
U svakom slučaju moje čulo ukusa nije bitno. Možda sam ja samo umislio da se ukus vode razlikuje. Šta ćemo sa merenjima koja su pokazala da voda sadrži mikro i nano plastiku?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 23:53 - pre 2 meseca
Predlazem sledeci eksperiment:
Sa tog istog izvora notoci vodu u staklenu i plasticnu flasu kao i do sada.
Sacekaj 24h.
Uzmi 10 staklenih casa, u 5 sipaj vodu iz staklene flase, u 5 sipaj iz plasticne. Obelezi ih ispod tako da se ne vidi i daj nekom drugom da ih ismesa. Onda iz svake probaj i obelezi sta mislis iz koje je flase. Onda uporedi sa onim ispod i vidi koliko si pogodio.
Za svaki slucaj, uradi isto i sa 10 plasticnih casa.

Naravno, jos bolje je sa vecim brojem casa ali kapiram da je ovo realno za kucni eksperiment.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu07.02.2024. u 23:56 - pre 2 meseca
Citat:
Bora Sonar:
Ako mogu da osetim razliku u ukusu vode iz plastične i staklene ambalaže, onda se verovatno rastvori prilično plastike, rekao bih bar 240000 nečega.

Citat:
The researchers found that, on average, a liter of bottled water included about 240,000 tiny pieces of plastic. About 90% of these plastic fragments were nanoplastics. This total was 10 to 100 times more plastic particles than seen in earlier studies, which mostly focused on larger microplastics.

https://www.nih.gov/news-event...lastic-particles-bottled-water

Ovo se odnosi na plasticni otpad koji se vremenom raspadne na sve manje delove, dospeva u okruzenje i siri se kroz njega. Sada tih mikroskopskih plasticnih cestica ima prakticno svuda. Nije u pitanju plastika iz flase u kojoj se voda nalazi.
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu08.02.2024. u 06:54 - pre 2 meseca
Predlažem i ja tebi jedan mali eksperiment. Pokušaj da pročitaš tekst :) Ako ne možeš ceo tekst evo ti nekoliko citata:

Citat:
At a Glance

Researchers developed an imaging technique that detected thousands of tiny bits of plastic in common single-use bottles of water.


Citat:
Using lasers, scientists were able to detect hundreds of thousands of previously invisible tiny plastic particles in bottled water.


Citat:
The water contained particles of all seven types of plastic. The most common was polyamide, a type of nylon that’s often used to help filter and purify water. An abundance of polyethylene terephthalate (PET) was also detected. This might be expected, since PET is used to make bottles for water, soda, and many other drinks and foods.


Citat:
In the future, the researchers will apply this approach to analyze more environmental samples, such as tap water, indoor and outdoor air samples, and biological tissues.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Sistemi održivi za čoveka i prirodu08.02.2024. u 08:22 - pre 2 meseca
Jesu testirali vodu koja je u plasticnim flasama, poreklo mikro/nano plastike jeste od plasticnih flasa (izmedju ostalog) ali ne od tih u kojima se nalazi vec dospeva u vodu pre flasiranja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sistemi održivi za čoveka i prirodu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 5842 | Odgovora: 116 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.