Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[auto-moto]Super u bezolovni auto?

elitemadzone.org :: AutoZone :: [auto-moto]Super u bezolovni auto?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18921 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu



+14 Profil

icon [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 10:51 - pre 238 meseci
Koliki je problem sipati super u auto koji trosi bezolovni benzin?

Isao sam na put pa sam ostao bez goriva i onda posto nije bilo bezolovnog, sipao sam par litara supera do sledece pumpe, pa onda jos malo do trece pumpe posto ni na drugoj nije bilo.

Nisam primetio nikakvu razliku, ali me zanima na duze staze ako krene sa ovim nestasicama... koliko mogu da zeznem auto.
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
*.nat-pool.nsad.sbb.co.yu



+3 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 11:14 - pre 238 meseci
Koliko ja znam problem moze da nastupi sa katalizatorom (ukoliko je vozilo uvezeno skoro proveri da li ga uopste imas, jer ga preprodavci skidaju ukoliko pravi probleme u radu) i lambda sondom.

Od male kolicine goriva problema ne bi trebalo da bude ali imajuci u vidu kvalitet tog goriva i eventualnu starost ... ko zna...

Duza upotreba definitivno ostecuje katalizator...

Inace, popravka te dve stavke je papreno skupa.
 
Odgovor na temu

Zephyros

Član broj: 32658
Poruke: 97
212.200.107.*



Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 11:40 - pre 238 meseci
koliko se meni cini, razlika je u oktanskom broju, a to znaci da je razlicita temperatura paljenja ! U osnovi nije greska, ali samo u krajnjoj nuzdi...
Connections in any gendered cable systems must be made between one male connector and one female connector. The connectors themselves will not allow male/male or female/female connections.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
217.26.79.*



+10254 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 12:25 - pre 238 meseci
Ono sta je kriticno za svaki benzinski motor je koriscenje goriva sa manjom oktanskom vrednoscu od propisane. "Super" ima oktanski broj 95, sto je jednako oktanskoj vrednosti bezolovnog benzina. Dakle, motor ti nece stradati.

Sto se tice Lambda sonde, ona strada ali posle duzeg vremena koriscenja benzina sa tetraetil olovom. Namena Lambda sonde je da "kompjuteru" daje informacije o kolicini ugljen monoksida u izduvnim gasovima, pa da se eventualno koriguje odnos goriva i vazduha u usisnoj smesi. Inace, Lambda sonda nije mnogo skupa (slazem se, sve je relativno), i zamena je jeftina.

Katalizator se nepovratno osteti i potpuno gubi svoju funkciju posle voma malo predjenih kilometara sa benzinom koji sadrzi tetraetil olovo ! Inace funkcija mu je da stetni i otrovni ugljen monoksid iz izduvnih gasova pretvori u bezopasni ugljen dioksid. Dakle, katalizator si unistio ! (Ako si kupio polovan auto, velike su sanse da se to desilo jos pre tebe) Ali, to ne znaci da motor nece dobro raditi, vec samo da je tvoj auto postao veci zagadjivac prirodne sredine. Posle mnogo, mnogo kilometara ako se redovno koristi Super umesto bezolovnog benzina, katalizator se napuni garom iz izduvnih gasova i pocinje da biva prepreka nesmetanom izduvu, pa motor pocinje da "gusi". (Ovo se i inace desi i uz koriscenje bezolovnog, ali je period nesto duzi). Praksa u nasoj kaubojskoj drzavi je da se ceo katalizator jednostavno skloni, tj. izbaci, i da se zameni obicnom cevi koja se zavari na njegovo mesto. Inace katalizatori su prilicno skupi. Cena im je oko 300 EUR, naravno zavisi od proizvodjaca i modela automobila.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

NLO

Član broj: 411
Poruke: 876
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu



Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 17:37 - pre 238 meseci
procitao sam u upustvu za opel astru da ima kod motora neki 'prekidac' koji mozesh da stavish na super ili bezolovni u zavisnosti shta sipash u rezervoar.. mozda to ima i kod tebe..
 
Odgovor na temu

djordje
Novi Sad

Član broj: 3704
Poruke: 1725
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 19:05 - pre 238 meseci
Citat:
"Super" ima oktanski broj 95


Zar nije 98?
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.sbb.co.yu



+14 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 22:29 - pre 238 meseci
Ne verujem da ima prekidac... u pitanju je Reno Clio 1.2i motor D7F (1997)... Trazio sam na internetu podatke i kaze da je bezolovni, a i covek od koga sam kupio mi je rekao da je sipao bezolovni.

Cale, medjutim, kaze mi da novija bezolovna kola imaju manju rupu na rezervoaru pa i ne moze da se sipa super ?! (uz pretpostavku da creva za tocenje nisu ista)

Nisam primetio da radi ni bolje ni losije, a ovo za unistavanje katalizatora nisam znao da se desi vec posle krace voznje.

Pitanje: s obzirom da cesto idem tim kolima u inostranstvo (Italija) da li policija u EU zemljama ima mogucnost da me zaustavi i proveri "kvalitet" izduvnih gasova, uz pretpostavku da sam od sada zagadjivac.
 
Odgovor na temu

luka.l
Luka Latinović
Dorćol

luka.l
Član broj: 13998
Poruke: 143
*.drenik.net



+1 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?09.09.2004. u 23:57 - pre 238 meseci
Dakle ako imas katalizator, definitivno nije vise u funkciji uzevsi u obzir starost vozila plus rad na olovni benzin. Moj savet je da odes u neki servis za auspuhe da proveris. Ako ga imas, bilo bi dobro da ti ga skinu i kao sto rekose, zavare cev istog promera kao sto je ona na kojoj je bio katalizator. U svakom slucaju, auto bi trebalo samo bolje da ti radi, nikako losije. Ono sto nije u redu kad sipas benzin sa olovom (super je 98 oktana. Premium je 95 oktanski) je sto se menjaju odnosi gasova pri izduvu i to moze da uzrokuje kraci vek (tacnije receno da "pokvari" :-) lambda sondu, medjutim, posto je drugaciji odnos gasova, moze se desiti da lambda sonda pokusa to da izmeni promenom odnosa vazduha i goriva u smesi i da dovede do losijeg rada motora i skracenja njegovog radnog veka. Medjutim, postoji varijanta da uklonis i lambda sondu, ali onda mora da se reprogramira ECU.

Dakle, ne igraj se mnogo sa tim. Najbolje je da imas jednu kantu bezolovnog u gepeku za svaki slucaj.

Sto se tice ekoloskog testa, oni mogu da te zaustave i da provere to po slobodnoj volji. Medjutim, zavisno od godine proizvodnje, dozvoljena su i razlicita odstupanja u odnosu na fabricke vrednosti. Tako da je verovatno da bi prosao test, ali svakako samo sa bezolovnim....
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
194.106.191.*



+4 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?10.09.2004. u 00:05 - pre 238 meseci
Citat:
Najbolje je da imas jednu kantu bezolovnog u gepeku za svaki slucaj.

S obzirom da danas nije bilo bezolovnog na tri-četiri velike pumpe, to i nije tako loša ideja...
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

littleboy
/home/sasa

Član broj: 14387
Poruke: 514
*.teol.net

ICQ: 46124351
Sajt: littleboy.geek.rs.ba


Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?10.09.2004. u 03:24 - pre 238 meseci
Citat:
djordje: Zar nije 98?


Kolko znam super je 98 ... dok je bezolovni 95...

Ja nekad sipam bezolovni umjesto supera .. l;)

\x47 \x6f \x64 \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x70 \x6f \x74 \x2e \x20 \x4d
\x61 \x6e \x20 \x6d \x61 \x64 \x65 \x20 \x62 \x65
\x65 \x72 \x2e \x20 \x57 \x68 \x6f \x20 \x64 \x6f \x20 \x79 \x6f \x75 \x20
\x74 \x72 \x75 \x73 \x74 \x20 \x3f
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?10.09.2004. u 03:42 - pre 238 meseci
Ma ugradi plin... Jeftiniji je i nemoras da mislis na kvalitet,jer benzin nam je uglavnom tesko sra*e sto se kvaliteta tice.
 
Odgovor na temu

ilija1
Sežana

Član broj: 15186
Poruke: 182
*.will.never-be.afraid.org

Sajt: www.abaco-gm.com


+1 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?10.09.2004. u 19:47 - pre 238 meseci
Pitanje: s obzirom da cesto idem tim kolima u inostranstvo (Italija) da li policija u EU zemljama ima mogucnost da me zaustavi i proveri "kvalitet" izduvnih gasova, uz pretpostavku da sam od sada zagadjivac.[/quote]

Ne samo da ima mogučnost, to i rade, i kazne su veoma velike, iznad 500€.
Igor I.
 
Odgovor na temu

ford06
Beograd

Član broj: 102361
Poruke: 1
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?22.07.2006. u 23:24 - pre 216 meseci
greskom je u rezervoar novog auta sipano oko 20 lit mb95 da li i ta kolicina moze da osteti katalizator?
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 12:02 - pre 216 meseci
kada je ova tema postavljena, nije postojao Techzone tako da sad moze da se prebaci tamo...
 
Odgovor na temu

ton_majstor

Član broj: 36874
Poruke: 4531
*.adsl.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 12:07 - pre 216 meseci
OLOVO, tj. lead... služi da malko dihtuje ventile, podmaže i "umiri" benzinski motor. Bezolovni benzin u običan motor "renderuje" na crkavanje za nekoliko nedelja, meseci.

Dalje, bezolovni benzin je ekološki čistiji.

Olovni benzin u bezolovni motor definitivno SKENJAVA katalizator, koji košta dosta! Znači, na sledećoj registraciji, TUV nećeš dobiti!

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 16:12 - pre 216 meseci
Tetraetil olova se dodaje benzinu da bi se povecao oktanski broj sirovog benzina. Kod bezolovnog je to uradjeno sa drugom hemijom.

Malo ce da "strada" katalizator, ali to se ionako na Balkanu izbacuje iz kola.

"Supera"("olovnog") ima i sa 95 i sa 98 oktana, samo je ovaj drugi dramaticno skuplji.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 18:03 - pre 215 meseci
Stradace ti originalna lambda sonda, pa ces onda svakih 6 meseci da kupujes tursku
po ceni od 3000 din.

Ne sipaj SUPER. Nastavi sa bezolovnim.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 18:25 - pre 215 meseci
Nema veze sa lambda sondom, to je detektor jona kiseonika, i ne ucestvuje u sagorevanju kao katalizator. U lambda sondi se ne odigrava hemijska reakcija. to nasi "majstori" vole da plase, a ni njima nije najjasnije kako to radi.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

X Files
SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?23.07.2006. u 19:00 - pre 215 meseci
Olovni benzin ce ti zapusiti pre ili kasnije otvore i unutrasnjost lambda sonde,
pa merenje odnosa kiseonika u izduvnim gasovima vise nece biti tacno. Ovo
ti pricam iz licnog iskustva - NE SIPAJ OLOVNI! Nova sonda kosta oko 200E.

U lambda sondi se itekako odigrava hemijska reakcija. Razmisli malo bolje:
Nema baterije, ne radi na gravitaciju a ipak na izlazu daje voltazu izmedju
0.5v i 1.2v.

I nije to jedini razlog zasto ne treba koristiti olovni benzin u automobilima
koji su predvidjeni za bezolovni. Pogledajte neke specijalizovane softvere,
npr ETKA za VW, pa cete videti da za mnoge delove postoji razlika u
kataloskom broju dela za olovnu i bezolovnu verziju.

 
Odgovor na temu

fenixbgd
Beograd

Član broj: 56649
Poruke: 122
*.static.beocity.net.



+7 Profil

icon Re: [auto-moto]Super u bezolovni auto?27.07.2006. u 08:11 - pre 215 meseci
Moje iskustvo je da mi je zbog korišćenja benzina sa olovom zapušen katalizator (bio je pun "kamenog uglja"), a zatim je otišla i lambda sonda zbog promene temperature i pritiska.
Znači ili ne koristiti olovni benzin ili primeniti "Srpsku doradu" izduvnog dela auta.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: [auto-moto]Super u bezolovni auto?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18921 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.