Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.

[es] :: Advocacy :: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11339 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 17:44 - pre 235 meseci
Ma fazon je u tome što ćeš ti naći mnogo mesta gde se to pominje, ali nigde nema da se kaže gde i kada je on to rekao. A sam Bil kaže da to nije nikad odvalio :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 18:03 - pre 235 meseci
Znaci jos jedan urbani mit o windozima... :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 18:20 - pre 235 meseci
E vi MS plaćenici... ako zažmurite, i snažno zamislite da Gejts to nikada nije rekao, možda će se i ostvariti i svi ćemo mi zaboraviti na to i ostala zlodela!

To vam je kao oni Žarkovi NLPRO GROUP silva metodi i mape uma...

A Sundance-a su tukli unix knjigom kad je bio mali pa je sad isfrustriran :>> koristi bre šta ti je draže, šta se pališ i šta imaš uopšte od pljuvanja po linuxu??
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
66.228.70.*



+6 Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 18:24 - pre 235 meseci
Što je više kleveta i laži,
Bili nam je miliji i draži.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 18:26 - pre 235 meseci
Pa imam moralno zadovoljstvo sirenja ISTINE :) U biti samo vracam milo za drago i pokazujem kako pokusaj diskreditiranja MS-a preko ovakvih citata jest uzaludan pokusaj, jer samo moze pokazati da je MS najvise taj koji gura industriju kucnog hardvera naprijed.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 19:43 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance: ... da je MS najvise taj koji gura industriju kucnog hardvera naprijed.


LOL!

Sto jeste - jeste. Svaki put kad iskoci novi MS operativni sistem, vrijeme da se kupuje novi hardver. Ne sto su nabujale moje potrebe, sto se aplikacije guse, sto fali diska za kojesta, nego sto ako novog hardvera nema a ono ni OS, softver nad softverima, nece da radi. Pa tako i treba da sam zahvalan sto neko ima za mene da misli kad ja treba i kako da kupujem novi hardver, a da se vodi racuna o interesima razvoja industrije hardvera .

C'mon, postoji malo bolja pro-MS argumentacija od price "Bili-zastitnik interesa industrije a i sire".

 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 19:54 - pre 235 meseci
Pa nitko te ne sprecava da na stari hardver stavis malo stariji OS. MS pruza kompatibilnost unazad sasvim dovoljno vremena. Ne moras koristiti Winamp 5, mozes i Winamp 2.x sasvim dobro radi. Ako zelis jos kewl-erskiji desktop trebat ces malo potrositi za novi hardver, i u tome ne vidim nista lose.

C'mon, postoji malo bolja anti-MS argumentacija od "linux mozes instalirati i na svoju staru 486-cu" ;)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:10 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance: Pa nitko te ne sprecava da na stari hardver stavis malo stariji OS.


Ma to ne mozes ni sa Linuxom ni sa MS da uradis i da budes miran. Stari OS a novi trojanci, virusi, rootkitovi? Neka, hvala.

"Podrska unazad" je ogranicena. 98-ica, koliko ja znam, se vise ne podrzava, ne pisu se aktivno patchevi i ne krpe rupe. A to mu dodje "malo starija verzija OS, za stariji hardver".

486-ice su non-issue, malo sto korisno sa tim kantama moze danas da se uradi. Pentiumi (mada sve manje) i PII su jos upotrebljivi, ipak. Plus sto se sve vise i vise pojavljuju neke jeftine ploce "za entuzijaste", sa malom potrosnjom snage (malo kuciste), dusu dali za router/gatway/web/htpc servercice. Manji su hardverski zahtjevi pod Linux-om, ipak.

A ja bih se zakleo da to i nije tako lose za hardversku industriju, samo bih posmatrao tu definiciju malo sire.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:24 - pre 235 meseci
Citat:
Apatrid: Ma to ne mozes ni sa Linuxom ni sa MS da uradis i da budes miran. Stari OS a novi trojanci, virusi, rootkitovi? Neka, hvala.

Virusi i trojanci nemaju nikakve veze sa verzijom OS-a, jednako si rizican i na win98 i na win2003 server, problemi sa njima su problemi NEZNANJA KORISNIKA, a ne OS-a. Aplikativni anti-malware softver se razvija nezavisno od OS-a.

Citat:

"Podrska unazad" je ogranicena. 98-ica, koliko ja znam, se vise ne podrzava, ne pisu se aktivno patchevi i ne krpe rupe. A to mu dodje "malo starija verzija OS, za stariji hardver".


za 98-cu postoji kao nesluzbena kompilacija patcheva za windows update. A rupe? 98-ci nije ni bila dizajnirana kao OS koji bi bio hacker-proof, mozes iz user mode-a pisati po kernelu npr. I da, to mu dodje kao starija verzija OS-a.

Citat:
A ja bih se zakleo da to i nije tako lose za hardversku industriju, samo bih posmatrao tu definiciju malo sire.


Sto da nije tako lose, MS-ovo forsiranje novog hardvera ili linuxov KISS princip? Ako je ovo drugo onda mislim da se vecina proizvodjaca hardvera ne bi bas slozila :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:27 - pre 235 meseci
Citat:
dusu dali za router/gatway/web/htpc servercice.


Kome dušu dali?

Ako su firme u pitanju, cena hardvera nije problem. Ako su kućni korisnici u pitanju, opet ista priča - većina ima kompjuter koji će bez problema da potera Windows 2000/2003. Ostaje mali deo kućnih korisnika kojima to može nešto da znači. Što se rutera i sličnog tiče, sam znaš da će 99% ljudi to ovde da reši tako što će da kupi isti za $40 kod lokalnog dilera hardvera. Samo mali broj ljudi će da uči Linux (ili Windows) za tu namenu. I odmah imaju firewall i još dosta toga, znaš i sam šta sve danas dobiješ uz takav jevtin ruter..

Čak i da MS prestane sutra da izdaje zakrpe za Windows 2000/IIS 5.0, šta te briga - to je ionako server za lokalnu, kućnu, mrežu. A da ne pominjem, možeš da staviš i Apache na Windows ako hoćeš. Nemam Windows NT, mada mislim da bi i on lepo radio u takvoj situaciji.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:36 - pre 235 meseci
Šta će uostalom trojanac da uradi ako je instaliran na kompjuteru iza rutera? Da pošalje autoru obaveštenje tipa: "Nalazim se na kompjuteru čija IP adresa je 192.168.0.3" ? Pa nek' se majstor poveže ako može :)

Nisam suviše upoznat sa radom trojanaca, ali čini mi se da iza rutera i nemaju mnogo šanse?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:54 - pre 235 meseci
Citat:
Sundance:Virusi i trojanci nemaju nikakve veze sa verzijom OS-a, jednako si rizican i na win98 i na win2003 server, problemi sa njima su problemi NEZNANJA KORISNIKA, a ne OS-a. Aplikativni anti-malware softver se razvija nezavisno od OS-a.


Pa sad... Ako postoji virus koji eksploatise neku rupu u OS, ja cu se ljepse osjecati da i obnovim verziju antivirus paketa i pokrpim OS, eto, ako, ne daj Boze, antivirus paket ne prepozna najnoviju mutaciju virusa koji napada tu rupu. Mene su ucili da je sigurnost i od hakovanja i od malware-a stvar gdje se rezultati postizu visestrukim mjerama ciji se rezultati sabiraju, u cilju smanjivanja (ne postoji apsolutna sigurnost) vjerovatnoce uspjesnog napada. Ta logika "necu da krpim OS, ja redovno skidam anti-virus verzije" mi je malo sumnjiva, ali ajde da ne sitnicarim.

Korisnici vole da voze verzije OS koje se aktivno odrzavaju, cini mi se da je to van sumnje.

Citat:
Sundance: Sto da nije tako lose, MS-ovo forsiranje novog hardvera ili linuxov KISS princip? Ako je ovo drugo onda mislim da se vecina proizvodjaca hardvera ne bi bas slozila :)


Sa hardverom, koliko se ja u njega razumijem je situacija takva da sto je cijena niza, to se vise primjeraka doticnog prodaje. Dan-danasnji se velika gomila 8 i 16-bitnih kontrolera valja, to je da ne povjerujes u sta se sve ti uredjaji, bas onako lopatom, trpaju.

Ti 8/16 bitni kontroleri nijesu nesto sto moze Linux da potjera, ali su 32-bitna procesorska jezgra danas takodje dospjela u domene te masivne i veoma jeftine primjene.

To kako MS pomaze hardversku industriju je dovelo do pojave procesora specificno dizajniranih za prostrana kucista i sa velikim zahtjevima za snagu i forsirano hladjenje. Iako je trziste PC-a veliko, a profiti u tom domenu masni, ipak je to manji dio "hardverske industrije". Linux-ov KISS princip, ako postane standard (kao sto nesto izgleda) u embedded svijetu bi mogao dosta lijepih stvari za hardversku industriju da napravi.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:56 - pre 235 meseci
Moci ce trojanac da se poveze natrag na haxora, ali ne i obrnuto. Osim ako u tom slucaju ne naleti na neki od mnogobrojnih besplatnih softverskih FW-ova koji ogranicavaju pristup Internetu neautoriziranim programima, dok na linuxu mozes da se slikash. Ako netko zna nesto tipa ZoneAlarm za linux koji pruza vizualna upozorenja ako program zeli prckati po lokalnoj mrezi/Internetu molio bih da me prosvijetli.
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 20:59 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Šta će uostalom trojanac da uradi ako je instaliran na kompjuteru iza rutera? Da pošalje autoru obaveštenje tipa: "Nalazim se na kompjuteru čija IP adresa je 192.168.0.3" ? Pa nek' se majstor poveže ako može :)

Nisam suviše upoznat sa radom trojanaca, ali čini mi se da iza rutera i nemaju mnogo šanse?


Ali si upoznat sa .NET konceptima? Koliko se ja nesto razumijem, doticnoj tehnologiji ruteri ne smetaju ni najmanje, fino se prodje kroz http tunneling i transparentno izvrsava sto se stigne?

Eksterni firewall nije dovoljan za zastitu od trojanaca. Softverski, gdje se definisu prava na pristup portu na nivou aplikacije je vjerovatno malo tvrdja zvjerka, ali ti je sa svime time logika ista: "ne postoji brava koju ljudski um napravi, a da ne moze drugi ljudski um, dovoljno motivisan i sposoban, da razbije".
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 21:08 - pre 235 meseci
Citat:
degojs: Kome dušu dali?


Ma svima, degojs. Malo (ako je jos i jeftino) je lijepo, nezavisno da li tjera MS ili Linux. Pricam o VIA IPX igrackama, ovjeri ih.

Uostalom, i MS razmislja o Xbox2 (doduse, sa sufiksom "PC") kao o dominantnoj racunarskoj platformi za buducnost, a i Balmer je ovih dana uputio industriji izazov da napravi "PC ispod $100".

Sva ta prica je usmjerena na masovnu proliferaciju jeftinih ploca koje mogu da se napune softverom i da rade raznorazne stvari u buducnosti. To nije vise samo bitka za tradicionalno PC mjesto u tvojoj kuci. Jesi li ovjerio sto su ti hardverski zahtjevi za MS MC? Slabo takva masina moze da se spakuje u kuciste velicine DVD plejera. Te VIA igracke, a pod Linux-om, voze HTPC aplikacije bez greske.
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.teleklik.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 21:15 - pre 235 meseci
@Sundance, jel ovo bio dug dosadan dan na poslu :)

Daj te mislim ono šta se svađate. Windows XP (+FW i/ili anti virusni) i Kernel 2.6.x + Gnome 2.8 troše približno isto memorije. E sada fora je u tome što ako umjesto gnometa pokreneš xfce (koji mora se priznati jako funkcionalan i dobar) dobiješ jedno -80ak megabajta manje u korist Gnometa. Sa druge strane ako dok imaš pokrenut gnome pokreneš neku tipičnu KDE aplikaciju dobiješ jedno +80mb u korist Windowsa.

E sada da idemo u krajnosti tipa, prekompajliraj kernel 2.2.22 pogasi sve servise i tralalal i radiće na 386. Hmi.... al šta će ti raditi taj kernel??? Takođe je ista priča sa Win95 kojie ćeš natjerati da radi na 486 al da otovri sliku od pola megabajta treba mu 1 minut....

Mislim... čemu vodi diskusija...
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.freescale.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 21:59 - pre 235 meseci
Citat:
dr ZiDoo: Mislim... čemu vodi diskusija...


Pa nijesmo bas toliko banalizovali diskusiju, niti se meni ucinjelo da se ova tema otrgla kontroli i postala svadja. Mada bi o tome valjalo pitati Sundance-a i dgojsa, fakat.

Raspravljamo o hardveru i softveru, sto se desava danas i sjutra u industriji od koje (cini mi se) svi zivimo. A sto smo se izdijelili na "Linuxase" i "MS vjernike"... to je vise dio folklora, eto "odovud nasi, otud nji'ovi", da bude interesantnije.
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.14.12.2004. u 22:31 - pre 235 meseci
Citat:
Apatrid: Ta logika "necu da krpim OS, ja redovno skidam anti-virus verzije" mi je malo sumnjiva, ali ajde da ne sitnicarim.


Rekoh, win98 ne moze dragi bog zakrpit do kraja jer zbog svojeg dizajna kojem omogucava 99.99%-tnu kompatibilnost sa DOS programima pretrpio velike nedostatke sigurnosnog modela. Zbog svoje jednostavnosti (recimo, nema win32 servisa) su neke klase potencijalnih rupa vec u startu eliminirane; najveci problem i JESU malware programi koji ne iskoristavaju propuste OS-a, vec browsera, java VM i sl. Dzaba ti i super-siguran linux kernel ako je bugovit KHTML.

Virusi koji napadaju rupe OS-a su rijetkost i u linux svijetu, a kamoli win32. S crvima je vec druga stvar, mada su oni prije Sassera, Blastera i sl. bili u jakoj manjini. Ali puno ljudi zaboravlja da je MS izdao zakrpu PRIJE nego se MS Blaster pojavio, i da su ljudi na NT bugtraq listi vec predvidjali potencijalne katastrofe ako netko napravi crva koji ce takav propust iskoristavati. Problem nije u nekakvom inherentno nesigurnom modelu OS-a vec u mentalitetu korisnika.

Mada, nakon SP2 i forsiranjem automatskih update-a su se takve stvari promijenile nabolje. Cak stovise, MS tezi i forsira kroz primjenu hardverskih zastita kod novijih procesora i sl. (buffer overfowi, nema vise pisanja po kernelu od amd-64...) sto je za svaku pohvalu.

Citat:

Ali si upoznat sa .NET konceptima? Koliko se ja nesto razumijem, doticnoj tehnologiji ruteri ne smetaju ni najmanje, fino se prodje kroz http tunneling i transparentno izvrsava sto se stigne?


Svaki fajl skinut sa neta je stavljen u restricted zone i nece moci ni da prdne ako mu ti ne das. .NET uvodi runtime security policy koji omogucava stavljanje razlicitih klasa polisa na vecu skupinu programa, tuneliranje preko ne znam cega ti nece pomoci jer stack walk mehanizam onemogucava da recimo program1 iskoristava program2 da dobije pristup zoni kojoj sam program1 nema pristup, konkretno Internet u ovom primjeru. Na win32 jedini nacin da sprijecis program da koristi ws2_32.dll!connect() jest preko lokalnog FW. Na linuxu cak ni to ne mozes (ili mozes?)

.NET sigurnosni model jest super-napredan u odnosu na ono sto danas pruza win32, virtualna masina omogucava cudo stvari, samo sto se plasim da je win svijet proklet sa win32 jos najmanje 5-6 godina...

Ako zelis, mozemo okrenuti pricu na managed vs. unmanaged modeli u pogledu sigurnosti (ASP.NET vs. PHP i sl.), ali sumnjam da se tu sta ima raspravljati :)
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.ott.istop.com.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.15.12.2004. u 00:37 - pre 235 meseci
Ne mogu ti se pridruziti na tu temu, detalji .NET implementacije jednostavno nijesu moj domen. O .NET se interesujem na nivou "naucno-popularnih" clanaka i pregleda da provalim koje su prakticne implikacije tehnologije. Strasno zainteresovan za tudje vizije kako ce tehnologija transformisati konkretne navike ljudi, ne sa stanovista dobro osmisljenih koncepata (procitao to na papiru, nijesu uradili los posao) vec vise na temu sto su aplikacije koje ce promijeniti navike sive korisnicke mase. Jer MS puca na veliko sa .NET.

Toliko koliko znam o .NET, jedna od dobro odradjenih stvari je razrijesavanje transparentnog prolaska kroz sve mrezne uredjaje, hardverski NAT router/gateway koji se srijecu u domacinstvima ukljuceni u igru.

Ovdje sam .NET iskoristio kao ilustraciju u smislu "ako moze MS da transparentno prodje kroz ruter sa .NET, moze i pisac trojanca, pod uslovom da se nekako nakaci na port". Po tom mom razumijevanju, sigurnost o kojoj pricas je dio .NET implementacije, ne spoljnih mehanizama. Ako se .NET potpuno zaobidje (ne da pises trojanac pod .NET, vec da pises trojanac koji mrezi pristupa kao to .NET cini) i ta sigurnost je izigrana. Originalno pitanje degojsa na koje sam ja odgovarao je "sto moze trojanac iza (hardverskog) rutera"? A moj odgovor "MS je dokazao da ruter nije problem".
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.15.12.2004. u 00:50 - pre 235 meseci
Ali sam .NET odredjuje da li taj program (asemblij) ima pravo pristupa Internetu uopce, ili bilo kakvo pravo, koje mu mora korisnik SAM dodijeliti. Za sprecavanje zloubotrebe se koriste mehanizmi kao sto su strong name i authenticode. Tj. prakticki asemblij ako nije potpisan privatnim kljucem od strane publishera .NET mu nece dati privilegije da radi sto hoce. Osim ako korisnik to explicitno ne dozvoli. Nema vise klikni i program nek radi sto hoce kao sto je bilo na win32 :)

Strong name se cak i moze razbiti, ali onda asemblij ne moze u GAC i opet je autorizacija pala.

Sto se tice hardvera to mene uopce ne zanima, MS je dao obecanje da ce isti asemblij raditi na svim arhitekutrama koje imaju CLR implementiran, bio to PC, Xbox ili frizider :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: 640Kb memorije biće dovoljno za sve..! - Bill Gates, 1981.

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11339 | Odgovora: 56 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.