Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?

elitemadzone.org :: MadZone :: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?

[ Pregleda: 3860 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miloš Bjelanović
Beograd

Član broj: 4237
Poruke: 178
*.245.eunet.yu.



+1 Profil

icon BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 16:49 - pre 234 meseci
Neka se oglase i oni koji su studirali ili studiraju po tom engleskom sistemu, kao Gojko.


Da vam neko pruža priliku da:

- postanete državljanin Australije;
- nastavite studije na Sidnejskom Univerzitetu u struci koju ste ovdje započeli;
- budete na budžetu (to podrazumjeva da odplaćujete sumu novca -oko 4 puta manja od cijene za samofinansirajuće- tek pošto dobijete posao, a sve se može vratiti lagano za godinu dana);
- ako vam nešto nije jasno, možete da odete na net i pričate s profesorom o toj temi (u neko dogovoreno vrijeme);
- radite sve preko neta (knjige, rokovi, predavanja i ostalo);
- znate engleski prilično dobro;
- završite faks prije nego što bi ovdje, iako što bi tamo kasnili do dvije godine;
- radite vikendom i imate dovoljno novca da pokrijete SVE troškove neophodne za život i studije, i da vam ostane još nešto;
- radite preko raspusta i da se možete vraćati u zemlju odakle ste otišli do dva puta godišnje;
- se zaposlite za vrlo kratko vrijeme po diplomiranju;
- vam se plata kreće od 10k-15k AU dolara, za početak;
- kao državljanin Australije možete bilo gdje bez vize;
- ...



Šta bi ste izabrali?

- ostati u svojoj zemlji, završiti faks i raditi;
- ostati u svojoj zemlji, završiti faks i otići u inostranstvo;
- iskoristiti ovu priliku i otići, raditi, nakupiti pare i vratiti se kroz nekoliko godina;
- iskoristiti ovu priliku i otići zauvijek (svoju zemlju posjećivati samo turistički).
Knjiga, SLOBODA!
 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net.

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 17:20 - pre 234 meseci
- iskoristiti ovu priliku i otići, raditi, nakupiti pare i vratiti se kroz nekoliko godina;
(i Risto Kubura bi ti rekao isto ;)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 17:27 - pre 234 meseci
- iskoristiti ovu priliku i otići

A da li ćeš se vraćati i kada, nemoj da zacrtavaš odmah, već ćeš posle 5-6 godina života tamo i sam imati bolju sliku o svemu.
 
Odgovor na temu

BoneHead

Član broj: 6198
Poruke: 125
*.cytanet.com.cy.



Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 17:54 - pre 234 meseci
- iskoristi priliku, a za vracanje ces jos videti...

Vratiti se uvek mozes, i to istog momenta kada ti se nebude svidjalo, ali jos jednu ovakvu priliku neces dobiti. Iskoristi ono sto ti se nudi.
Nemoj dozvoliti da ti se jednog dana desi situacija da samom sebi kazes: "Eh sto nisam..."
Independent thinkers do not make
good slaves.

Think different !
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.nat-pool.bgd.sbb.co.yu.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 20:29 - pre 234 meseci
a ko je carobna vila? :)
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 20:29 - pre 234 meseci
Nemoj da razmisljas uopste..pakuj se i kreci ako je moguce odmah :)
a za povratak..kao sto neko rece..ima vremena da razmislis ;) ovo ovde ti nece pobeci.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Mitrović Srđan
Član broj: 10261
Poruke: 2800
*.gromnet.net.

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?27.01.2005. u 22:52 - pre 234 meseci
koji car i ti se razmisljas jos ;)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
*.teleportgroup.net.



+2 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 00:13 - pre 234 meseci
ma nikad bre ne bih otisao...
razlozi:

1. na faxu te tretiraju kao coveka
2. od posla koji radis mozes da prezivis
3. nama mame i tate da te stalno guse
4. mozda uspes da kupis i polovan auto
5. naucis strani jezik, upoznas nove ljude. obicaje, zemlju...
6. blizu ti je more...
7. ne treba ti viza kad putujes i jos imas i pare da radis to isto

ko je bre lud da prihvati tako nesto?
Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
...66.subscriber.vzavenue.net.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 04:57 - pre 234 meseci
Citat:
Miloš Bjelanović: - iskoristiti ovu priliku i otići zauvijek (svoju zemlju posjećivati samo

preko Interneta
Citat:
)

;)

 
Odgovor na temu

rokky
Miladin Osamovic
Bunker

Član broj: 38873
Poruke: 24
..arlnfd2.nsw.optusnet.com.au.



Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 08:12 - pre 234 meseci
hmmm pa dobro, posto idem na Sidnej Univerzitet(Software Engineering) samo da vam razjasnim nekoliko stvari:

Citat:
Miloš Bjelanović:
Da vam neko pruža priliku da:
- budete na budžetu (to podrazumjeva da odplaćujete sumu novca -oko 4 puta manja od cijene za samofinansirajuće- tek pošto dobijete posao, a sve se može vratiti lagano za godinu dana);

"vratiti lagano za godinu dana" bi trebalo biti "za 3 ili 4 godine"

Citat:

- ako vam nešto nije jasno, možete da odete na net i pričate s profesorom o toj temi (u neko dogovoreno vrijeme);

ne znam kako je na BG uni ali na sidnej uni zaboraviti na pomoc od profesora. Ovdje je profesorima to "drugi" posao a primarno rade privatluk..tako zaboraviti.

Citat:

- završite faks prije nego što bi ovdje, iako što bi tamo kasnili do dvije godine;

ako znate engleski dobro onda ce vam trajati isto, ako ne -> onda puno duze.

Citat:

- radite vikendom i imate dovoljno novca da pokrijete SVE troškove neophodne za život i studije, i da vam ostane još nešto;

aaaaa....svatam...ovo je sala

Citat:

- radite preko raspusta i da se možete vraćati u zemlju odakle ste otišli do dva puta godišnje;

ja sam se vratio samo jednom u 10 godina, a nije da nisam htio da idem.

Citat:

- se zaposlite za vrlo kratko vrijeme po diplomiranju;

ovo zavisi od struke, kao i skoro u svakoj zemlji

Citat:

- vam se plata kreće od 10k-15k AU dolara, za početak;

kada diplomiras -> plata se krece od 25k - 30k

izvinite ako sam vas donekle razocarao... pozdrav
 
Odgovor na temu

Miloš Bjelanović
Beograd

Član broj: 4237
Poruke: 178
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 14:28 - pre 234 meseci
Citat:
koji car i ti se razmisljas jos ;)


Da ti neko nudi da okreneš svoj život za 180 stepeni, da li bi ti razmišljao? U takvim zemljama sigurno jeste bolje živjeti, ali je to skroz ozbiljna tema i moraš da razmisliš, i to dobro, opet iako je tamo vjerovatno bolje ili mnogo bolje.


Citat:
"vratiti lagano za godinu dana" bi trebalo biti "za 3 ili 4 godine"


Ako si ti rekao i stojiš iza toga da je plata od $25k (uzgred, koliko dana nedjeljno i sati dnevno se radi za taj novac?), onda bi trebalo da sadašnjih $6,5k (ekonomija i dr.) po godini (a studiraš od 3 ($19,5k) do 5 ($32,5k), zavisno od faksa, a najčešće 4 godine *4-ta "Honours"* ($26k)) vratiš za najviše godinu dana (ako odbijemo četvrtinu koja ide kao porez državi, troškove života), ostaje ti brdo para, i ako bi radio samo za to da odplatiš dug državi, mogao bi i ranije očistiš dug.

Ovo je moje logično razmišljanje, koje je potkrepljeno tvojim podacima i podacime osobe koja mi sve ovo nudi. Dakle, ja ne govorim da sam upravu pošto ja to još ništa za sigurno ne znam.


Citat:
ne znam kako je na BG uni ali na sidnej uni zaboraviti na pomoc od profesora. Ovdje je profesorima to "drugi" posao a primarno rade privatluk..tako zaboraviti.


Moje je iskustvo isto. Ipak, ako se trudiš i radiš sve pažljivo možeš biti siguran da ćeš barem proći, ako ne imati neke visoke ocjene. To važi za bilo koju školu na svijetu, zar ne?


Citat:
- završite faks prije nego što bi ovdje, iako što bi tamo kasnili do dvije godine;


Ovdje sam izostavio važan podatak. Kad sam napisao da tamo možete da završite faks prije nego ovdje, izostavio sam činjenicu da vam se priznaju svi ili skoro svi ispiti sa domaćeg faksa. Za svaki ispiti, dobijate određeni broj kredita i onda možete da te kredite prenesete na faks u Sidnejskom Univerzitetu.


Citat:
Citat:
- radite vikendom i imate dovoljno novca da pokrijete SVE troškove neophodne za život i studije, i da vam ostane još nešto;


Citat:
aaaaa....svatam...ovo je sala


Osoba koja mi ovu priliku nudi, radi skoro svaki vikend. Radi 10 sati subotom i nedjeljom. Subotom je sat (u slučaju te osobe) $23, dok je nedjelja 1,5 do 2 puta više, dakle, od $30 do $45 na sat. Ako uzmemo u obzir da je subotom sat vremena rada najmanje $20, a nedjeljom $30, to znači da je za jednu nedjelju zarada $500. Ovo su zvanične informacije Univerziteta u Sidneju:


Shared housing

Ranges from about $80 to $160 a week per person, which usually covers rent for your own bedroom, phone, electricity/gas costs.


Private board

Ranges from $160 to $200+ per week, for a furnished bedroom, usually in a family home, with meals provided and included in the costs.


Rental housing

A flatette or bedsitting room or studio with its own basic kitchen and often a shared bathroom ranges from $100 to $200+ a week. A rented house or flat to share with friends costs $150 to $250+ a week for a one bedroom property, then $70 to $150+ for each additional bedroom, depending on quality and location.


Living costs $ per week
Rent $138+
Food $90
Travel $22
Textbooks $6 tp $18 depending on your
course (ie $220 to $660 a year)
Student activity fees $10 (ie $559 a year for first year full time student, to be paid at enrolment) Fees vary at
Orange Campus where external students pay $58 a semester.
A schooner of beer at Manning $3.00
A cappucino in the Union $2
Hot chips $1.90
Falafel roll $4.65
Pumpkin ravioli with a tomato and basil sauce $3.80 per serve
Photocopying 11c per page
Gym membership $7.00 per visit, $340 per year
(at the Sydney University Sports & Aquatic Centre)
Movies Free, three times a week, at Manning and Wentworth
Bands Free, twice a week in Manning

Dakle, najneophodniji troškovi (najjeftinije):

Soba $80, hrana $90, prevoz $22, knjige (kupujete jednom u životu za taj predmet) su od $80 do $350 (postoji i mogućnost kopiranja, za $0,11/strana). Ja mislim da je ovo sve od najneophodnijeg, a to znači nedjeljno trošak $200. Neka i trošite novac na provod, nećete sve potrošiti, ako imate neke normalne granice u trošenju.


Citat:
ovo zavisi od struke, kao i skoro u svakoj zemlji


Koliko vremena prosječno prođe dok se ne dobije posao (mislim na sve moguće struke).


za rokky:
Da li bi opet otišao?



Knjiga, SLOBODA!
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 14:38 - pre 234 meseci
Citat:
za rokky:
Da li bi opet otišao?


On je jos tamo ....
hint:..arlnfd2.nsw.optusnet.com.au.
 
Odgovor na temu

Miloš Bjelanović
Beograd

Član broj: 4237
Poruke: 178
*.eunet.yu.



+1 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 17:10 - pre 234 meseci
Da, da. Vidio sam ja to. Zato i pitam. Pošto tamo živi već deset godina, da li bi opet otišao, ili bi ovaj put ostao ovdje.

Ja mislim da je to onaj slučaj:
"U matičnoj zemlji mi pripada srce i duša, a u ovoj mozak."
Knjiga, SLOBODA!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?28.01.2005. u 19:15 - pre 234 meseci
Eh "srce i duša"... Ma to nije povezano sa geografijom. Najteže bi mi bilo ostaviti prijatelje i porodicu, a za zemlju mi nije ni bitno. Što se mene tiče, definitivno bih otišao...

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

rokky
Miladin Osamovic
Bunker

Član broj: 38873
Poruke: 24
..arlnfd2.nsw.optusnet.com.au.



Profil

icon Re: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?29.01.2005. u 01:21 - pre 234 meseci
jebiga ja napisao celi odgovor i onda mi otkazao internet, moram opet od pocetka.

Citat:

Ako si ti rekao i stojiš iza toga da je plata od $25k (uzgred, koliko dana nedjeljno i sati dnevno se radi za taj novac?), onda bi trebalo da sadašnjih $6,5k (ekonomija i dr.) po godini (a studiraš od 3 ($19,5k) do 5 ($32,5k), zavisno od faksa, a najčešće 4 godine *4-ta "Honours"* ($26k)) vratiš za najviše godinu dana (ako odbijemo četvrtinu koja ide kao porez državi, troškove života), ostaje ti brdo para, i ako bi radio samo za to da odplatiš dug državi, mogao bi i ranije očistiš dug.

mozda se nismo razumjeli - ja mislim godisnje 25k. znaci ako dugujes 26k a troskovi zivota su ~13k onda ti ostane 12k. (ovo je toliko idealna situacija da i nije prakticna ali dobro..). znaci trebalo bi ti 2 godine u idealnoj situaciji. pametnije ti je racunati na 3 - 4 godine.

Citat:

Ipak, ako se trudiš i radiš sve pažljivo možeš biti siguran da ćeš barem proći, ako ne imati neke visoke ocjene. To važi za bilo koju školu na svijetu, zar ne?

da, upravu si. nije tesko proci ispite sa malo truda.

Citat:

Za svaki ispiti, dobijate određeni broj kredita i onda možete da te kredite prenesete na faks u Sidnejskom Univerzitetu.

ovo je mnogo teze nego sto zvuci. iako nisam licno bio u ovakvoj situaciji od poznanika znam da je moguce - ali tesko. (na primjer - ovdje ne priznaju medicinske diplome iz bilo koje druge zemlje - moras na univerzitet jos par godina)

Citat:

Osoba koja mi ovu priliku nudi, radi skoro svaki vikend. Radi 10 sati subotom i nedjeljom. Subotom je sat (u slučaju te osobe) $23, dok je nedjelja 1,5 do 2 puta više, dakle, od $30 do $45 na sat. Ako uzmemo u obzir da je subotom sat vremena rada najmanje $20, a nedjeljom $30, to znači da je za jednu nedjelju zarada $500.

moram ti ovo vjerovati - ali ta osoba je medju 1% radne snage koja regularno radi (10 sati) i subotom i nedeljom i zaradjuje te pare. sada, mozda ti budes medju tih 1% ali vjerovatnije ne.

Citat:

Koliko vremena prosječno prođe dok se ne dobije posao (mislim na sve moguće struke).

ne treba dugo, racunaj da ce ti trebati naj vise godinu dana da se zaposlis sa IT degree a i slicno sa drugim (ekonomija..)

Citat:

Da li bi opet otišao?

ne znam sta bih ti rekao. ovdje sam vise od 10 godina pa ne znam kako je tamo uopste i tebi licno. drugo, ostati u Sarajevu nije bila neka opcija prije 10 godina. znaci sve zavisi od tvoje situacije - koju ja ne znam.

Citat:

Eh "srce i duša"... Ma to nije povezano sa geografijom. Najteže bi mi bilo ostaviti prijatelje i porodicu, a za zemlju mi nije ni bitno. Što se mene tiče, definitivno bih otišao...

australci cesto kazu - "the grass is always greener on the other side" - ponekad i znaju nesto pametno reci. nekima bi bilo bolje ovdje a nekima tamo, nema samo jedan odogovor.


ja samo ocu da vas bolje informisem, da mozete sami pametno odluciti

pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: BG Uni > Sidnej Uni > pristojan život?

[ Pregleda: 3860 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.